Huawei P9 lite: Ide to aj s menšou diétou

Čerstvá vlajková loď Huawei P9 dostala jemne orezaného súrodenca za výrazne orezanú cenu.

Len pred pár týždňami čínsky výrobca Huawei predstavil v Londýne to najlepšie, čo bude ponúkať na najbližší rok.

Modely P9 a P9 Plus sa môžu chváliť dvojitou optikou vyrobenou v spolupráci s legendárnym výrobcom fototechniky Leica. Lenže prémiová nie je iba výbava, ale aj cena.

Jemne orezaná verzia P9 lite však uspokojí omnoho širšie publikum. P9 lite je na prvý pohľad na nerozoznanie od drahšieho súrodenca. Stačí ho však otočiť na druhú stranu a všetko je jasné.

Verzia lite už totiž nemá vo výbave dvojicu objektívov. Až na tento rozdiel je to stále smartfón, ktorý by sa dalo zaradiť do vyššej strednej triedy. Alebo skôr medzi základné high-endy.

Farby sú stále sýte

Konštrukcia je stále kovová, čo zvyšuje odolnosť aj elegantnosť. Bavíme sa však o ráme. Zadný kryt batérie je z plastu. Oproti P9 je o pol milimetra hrubší a tri gramy ťažší. Konkrétne rozmery sú 146,8 x 72,6 x 7,5 mm a 147 gramov. Inak povedané, takmer identické dvojča. Displej majú takmer rovnaký.

S 5,2-palcovou uhlopriečkou a s Full HD rozlíšením. A aj jeho kvalita je rovnaká. Oči sa môžu kochať na sýtych, ale uveriteľných farbách, výbornom kontraste a na vysokom jase. Ak je potrebný.

Jemný rozdiel je v konštrukcii. P9 lite už nemá až taký tenký a jemne zaoblený rám po bokoch obrazovky. Zvyšok konštrukcie a rozloženie ovládacích prvkov ostali rovnaké: brúsený hlavný vypínač, ovládač hlasitosti na jednej strane a slot na dve SIM karty alebo SIM kartu a microSD kartu do maximálnej kapacity 128 GB na druhej strane.

Vzadu nájdeme objektív 13-mega­pixelového snímača, duálny blesk a čítačku odtlačkov prstov. Podľa tvaru a rýchlosti reakcií sa zdá, že je tá istá ako na modeli P9. Najviac sa osvedčila ako spúšť fotoaparátu pri robení selfie.

Na displeji sa nešetrilo

Keďže kvalita displeja ostala rovnaká, inžinieri museli ubrať inde, ale bez vážnych následkov. Pretože aj osemjadrový Kirin 650 s 2 GB operačnej pamäte zvládal všetko s rovnakým prehľadom ako jeho výkonnejší brat.

Vyskúšali sme aj rozvod tepla a po pár minútach nahrávania videa sa zadný kryt zahrial. Lenže ani zďaleka sa nedá hovoriť o prehrievaní. Na ukladanie dát je pripravených 16 GB.

Mali sme obavy, či nás P9 a jeho duálny fotoaparát Leica nerozmaznal tak, že ostatné smartfóny nám už nepostačia. Našťastie, nepotvrdilo sa to. Aj jeden fotoaparát s rozlíšením 13 megapixelov si dobre poradil so zaostrovaním a v šere je tiež použiteľný. Hoci nie až tak ako P9. Chýbalo nám nahrávanie Full HD videa rýchlosťou 60 fps, ale na niečom sa šetriť muselo.

Ovládacie prvky sú takmer totožné. Potiahnutím prstom zľava do stredu sa zobrazia rôzne režimy snímania vrátane profesio­nálneho – s nastavením citlivosti ISO, bielej farby a iných parametrov. Zaujímavosťou je, že manuálny režim sa nachádza aj pri videu.

Výborný smartfón

Kapacita batérie má slušných 3 000 mAh, tak ako P9. Lenže v tomto prípade napája menej výkonný hardvér. Dostali sme sa teda na dva dni bežného používania a ešte večer pár percent na batérii svietilo. Huawei P9 lite je výborný smartfón.

Kto by preferoval inú značku s rovnakými parametrami, lepšieho náhradníka ako P9 lite by hľadal dlho. Kvalitné spracovanie, dostatok výkonu a elegancie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Užite si leto na najkrajších hradoch a zámkoch

Slovenské hrady a zámky si pre nás v najbližších dňoch pripravili tieto akcie. Nenechajte si ich ujsť.

Letné prázdniny sú už takmer v polovici, no pred nami je stále množstvo podujatí, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Slovenské hrady a zámky si pre návštevníkov pripravili bohatý program, ktorý zahŕňa nočné prehliadky, divadelné predstavenia, koncerty, dobové slávnosti a mnoho iného.

Prinášame vám prehľad akcií, ktoré sa uskutočnia na našich najznámejších pamiatkach v priebehu najbližších dní:

Bratislavský hrad

Bratislava už 41 rokov po sebe usporiadava v letnom období udalosť s názvom Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava. Ide o najstarší a najväčší mestský kultúrny festival.

V rámci kultúrneho leta sa na hrade uskutoční open-air divadelný festival Letné shakespearovské slávnosti, najstaršia a najväčšia divadelná prehliadka diel svetoznámeho dramatika pod šírym nebom v Európe.

Letné shakespearovské slávnosti 2016 – Othello

Podujatie sa uskutoční od 27. júla do 6. augusta 2016, vždy o 20:30 hodine.

Popis organizátora: Príbeh žiarlivého Maura, jeho milujúcej ženy Desdemony i zradného našepkávača Jaga, divákov aj tvorcov vzrušuje dodnes. Slávnu tragédiu naštudoval režisér Michal Vajdička.

Vstupné: VIP lístky 33 eur, I. zóna 22 eur, II. zóna 11 eur.

Viac informácií o akciách na Bratislavskom hrade.

Hrad Devín

V priestoroch rozsiahleho gotického hradu, ležiaceho na sútoku riek Moravy a Dunaja, sa písala naša najstaršia história. Stále tu cítiť ducha miesta a času, ktorý návštevníkov dokáže razom preniesť do éry keltských a rímskych etník, slávnej Veľkomoravskej ríše či stredovekého Uhorska.

Rytieri na Devíne – obdobie renesancie

Podujatie sa uskutoční počas prvej augustovej nedele 7. 8. 2016.

Popis organizátora: Rytieri na Devíne – séria celodenných podujatí, počas ktorých vás vtiahneme do histórie. Každú prvú nedeľu v mesiaci máj – september prinášame malým i veľkým návštevníkom nahliadnutie do minulosti, do čias odvážnych pánov a krásnych dám. Hlavným programom každého dňa je rytiersky turnaj na koňoch. Podujatie pre Vás pripravuje Tovarišstvo starých bojových umení a remesiel.

Tešiť sa môžete aj na divadelno-šermiarske predstavenie, dobové tance, kúzelnícke okienko, jazdu na živom, ale i na drevenom či železnom koni a mnoho ďalších atrakcií.

Vstupné: plné vstupné  8 eur, zľavnené vstupné  4 eurá, rodinné vstupné  13 eur.

Viac informácií o akciách na hrade Devín.

Bojnický zámok

Najznámejšia akcia, ktorá sa už od roku 1994 pravidelne koná na prelome apríla a mája na Bojnickom zámku je Medzinárodný festival duchov a strašidiel. Vydarený 23. ročník je za nami, ale ak ste fanúšikom napätia, strašidelných historických príbehov a rozprávkovej atmosféry, v auguste si určite nenechajte ujsť udalosť s podobným nádychom – Supernoc na zámku.

Supernoc na zámku – V tieni veže

Nočné muzikálové predstavenie sa uskutoční 12. 8. – 14. 8. 2016 od 18:00 do 22:00.

Popis organizátora: Na Bojnickom zámku žil pán spolu so svojou vernou a oddanou manželkou. Mala povahu sťa anjel, pomoc u nej našiel každý! Jedného dňa však pána povolali do boja proti Turkom na pomoc kráľovi a tak zanechal mladú ženu v rukách svojich príbuzných… Tak začal príbeh plný vášne, smútku, utrpenia i sklamania. Príbeh, ktorý sa odohral v tieni veže …

Pôvodný bojnický muzikál pochádza z pera Vojtecha Bartka. Premiéru na divadelných doskách mal v roku 2004. Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice prináša návštevníkom zámku a milovníkom muzikálov jedinečnú príležitosť stať sa svedkami opätovného oživenia príbehu tajomnej panej v čiernom na mieste najviac príhodnom – v tieni jednej z veží Bojnického zámku.

Vstupné: Dospelí 10 eur, študenti 8 eur, deti do 15 rokov 5 eur.

Viac informácií o akciách na Bojnickom zámku.

Trenčiansky hrad

Zdroj: Flickr, Autor: Marian Hubinsky

Dominanta Trenčína i celého Považia stráži pradávne obchodné trasy spájajúce stredomorskú oblasť s Pobaltím a severnou Európou. Dnes sú za jeho múrmi umiestnené výstavné priestory a viaceré expozície Trenčianskeho múzea.

Kat Jakub

Podujatie sa uskutoční 23.7.2016 o 20:00 hodine.

Popis organizátora: Čo to znamenalo byť katom, vykonávateľom spravodlivosti? Mužom, ktorého sa väčšina ľudí stráni? Príďte zažiť príbeh kata Jakuba, ktorý sa musí vyrovnať s následkami svojho povolania a odhaľte spolu s ním osudy jeho predkov. Dokázali títo muži, ktorí mali na rukách krv mnohých odsúdených, cítiť lásku a súcit?

Vstupné: Dospelí 8 eur, deti od 6 do 15 rokov, dôchodci a ZŤP 5 eur. Neodporúča sa, aby sa prehliadky zúčastnili deti mladšie ako 10 rokov.

Viac informácií o akciách na Trenčianskom hrade.

Oravský hrad

Zdroj: Wikipedia Commmons, Autor: Ralf Lotys

Najznámejšia dominanta oravského regiónu, jeden z najkrajších hradov na Slovensku, je sprístupnený verejnosti denne od mája do marca. V lete sa tu koná množstvo akcií, jedna z najbližších Tajomný hrad určite poteší najmä vaše malé ratolesti.

Tajomný hrad

Podujatie sa uskutoční 5.8.2016, s prvým vstupom od 18:30.

Popis organizátora: Prečo by mali mať nočné prehliadky len dospelí? Myslíme aj na všetky deti. Práve podujatie Tajomný hrad je nočná prehliadka pre všetky detičky, oživená o rozprávkové bytosti a príbehy. Večerná prehliadka tajomným Oravským hradom je teda venovaná hlavne mladším návštevníkom a ich rodičom, kde môžu stretnúť rôzne nadprirodzené bytosti. Tento rok budeme potrebovať malých pomocníkov, aby sme vyslobodili princeznú z pazúrov zlého draka. Prídete nám pomôcť?

Vstupné: Dospelí 7 eur, deti nad šesť rokov 3,5 eura, deti do šesť rokov 2 eurá.

Viac informácií o akciách na Oravskom hrade.

Hrad Stará Ľubovňa

Zdroj: Wikipedia Commmons, Autor: Kateryna Baiduzha

Hrad Ľubovňa sa majestátne vypína nad mestom Stará Ľubovňa už niekoľko storočí. V minulosti bol hranicou medzi Uhorským a Poľským kráľovstvom. Hrad Ľubovňa bol dôležitou strategickou pevnosťou. Jeho dejiny sú plné významných udalostí a tajomstiev.

Hradné slávnosti na hrade Ľubovňa

Podujatie sa uskutoční v dňoch 29. 7. až 31. 7. 2016 o 11:00, 13:00, 15:00 a 16:30.

Popis organizátora: 360. výročie návštevy kráľa Jána Kazimíra na hrade Ľubovňa je hlavnou témou Hradných dní. Kráľovskú návštevu bude sprevádzať husárska jazda a mušketierska pechota.

V programe bude účinkovať Małopolska choręgiew husarska z Krakova, Šermiarska skupina Bojník z Bojníc a Sokoliarska skupina Sv. Bavona z Banskej Štiavnice. Na kráľovskú počesť predvedú poľskí husári svoje jazdecké umenie, mušketieri svoju zručnosť a obratnosť v súbojoch a sokoliari lov s pernatými dravcami.

Viac informácií o akciách na hrade Ľubovňa.

Spišský hrad

Pôvodne kráľovský hrad, jeden z najrozsiahlejších hradných komplexov v strednej Európe. Hrad spolu s komplexom Spišskej kapituly boli roku 1993 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Koncert Karpaton – Na koreňoch

Podujatie sa uskutoční 24.7.2016 o 20:00 hodine.

Popis organizátora: Originálny hudobný program ponúkajúci silný zážitok v úžasných priestoroch, ktoré spolu s nevšednou hudbou navodzujú pokoj, pokoru a úctu k predkom, súčasníkom i nasledovníkom.

Vstupné: predpredaj 7 eur, na mieste 10 eur.

Viac informácií o akciách na Spišskom hrade.


Lifetech: Čo je nové