Otestovali sme novinku Sony Xperia XA2

Sony Xperia XA2: Nástupca vylepšený v každom smere.

Japonský výrobca tento rok predstavil 3 novinky. Jednou z nich je aj zástupca strednej triedy Sony Xperia XA2.

Sony sa saj v prípade tohto smartfónu držalo overeného hranatejšieho dizajnu, no v mnohých smeroch ho vylepšil. Naozaj pozitívne hodnotím zaoblenie tela, vďaka čomu mobil výborne sadne do ruky. Veľmi tenký rámček displeja po stranách zase modelu dodáva nádych elegancie.

Kovový rám síce dopĺňa zadný plastový kryt, no jeho spracovanie vás až do poslednej chvíle udrží v presvedčení, že ide o kov.

Na zadnej strane telefónu Sony prekvapuje ďalšou novinkou a to presunom snímača odtlačkov prstov z bočnej hrany na zadnú stenu. Táto zmena môže i nemusí potešiť – záleží na preferencií používateľa.

Zaoblený displej

Displej Xperie XA2 síce o niečo podrástol, väčších rozmerov sa ale nemusíte báť. Bočné hrany sú mierne zaoblené, vďaka čomu displej dokonale splýva s rámom zariadenia. Nad aj pod displejom ponechal výrobca na môj vkus trošku masívne hrany, o bezrámikovom displeji teda v tomto prípade hovoriť nemôžeme. Všetko však do seba pekne zapadá, takže to telefónu dokážem odpustiť.

Kvalitné foto aj video

Zadný fotoaparát s rozlíšením 23 Mpix vyhotoví naozaj pekné zábery. Pri horších svetelných podmienkach môže miestami zaostávať v ostrosti detailov, no v takýchto situáciách možno využiť LED blesk. V porovnaní s modelom XA1 môžete nahrávať videá aj v rozlíšení 4k.

Veľmi pozitívne vnímam aj to, že Sony ako jeden z posledných výrobcov používa hardvérové tlačidlo ako spúšť fotoaparátu. Predná kamera určite poteší fanúšikov selfie svojím 120° záberom, vďaka ktorému môžete mať všetkých svojich priateľov na fotke naraz.

Dobrý výkon, výrazne lepšia výdrž

Výkon zariadenia, ktorý poháňa najnovší Android Oreo, postačuje aj na graficky náročnejšie aplikácie a je priam stvorený na použitie multimédií.

Asi najväčšou zmenou oproti predchodcovi je kapacita batérie, ktorá narástla takmer o polovicu. Jej výdržou som bol veľmi milo prekvapený. Pri bežnom používaní som Sony XA2 nabíjal až každý 2. deň. Pritom som vôbec nepoužíval dnes už legendárny Stamina mód, prostredníctvom ktorého môžete docieliť ešte dlhšiu výdrž. Pri použití tohto inteligentného správcu je však nutné „obetovať“ niektoré funkcie, napríklad automatickú synchronizáciu e-mailovej schránky.

Klasický jack, absencia stereo reproduktorov

Sony stále neopustilo klasický 3,5 mm jack – hudbu si teda môžete vychutnať aj prostredníctvom svojich obľúbených slúchadiel. Miernym sklamaním je absencia stereo reproduktorov. Výrobca sa rozhodol pre jediný reproduktor v spodnej strane zariadenia hneď vedľa USB-C konektora. Jeho hlasitosť je však pomerne dobrá a skreslenie zvuku minimálne.

Xperia XA2 nie je vodeodolná. Na tento benefit si ešte v strednej triede budeme musieť počkať.

Hodnotenie O2 Guru: Nástupca, ako sa patrí

Sony prinieslo nástupcu, ako sa patrí. Xperia XA2 prináša množstvo inovácií v oblasti dizajnu, nové umiestnenie čítačky odtlačkov prstov aj batériu s výrazne lepšou výdržou. Ide o elegantné zariadenie strednej triedy s vynikajúcou výbavou.

Zaujala vás nová Xperia? V O2 ju môžete rovnako ako všetky zariadenia získať k akémukoľvek O2 Paušálu na začiatok len za 2 €.

Ivan Štubniak, O2 Guru zo Zákazníckeho centra O2

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac