Od univerzitného projektu k svetovému fenoménu: Ako internet zmenil naše životy

Od zdĺhavého pripojenia cez telefónnu linku, ktoré trvalo celé minúty, po rýchle chatovanie a vyhľadávanie informácií všade, kam sa pohnete.

Aj taký je príbeh internetu – technológie, ktorá po vynálezoch ako telegraf, telefón, rádio či televízia spôsobila novú informačnú revolúciu a ohromným spôsobom zmenila naše životy. Prečítajte si o významných míľnikoch v 50-ročnej histórii najdôležitejšej komunikačnej siete.

1967 „lo” a vznik internetu

„Pán Watson, príďte sem, chcem vás vidieť.“ Tak znela prvá veta, ktorú povedal Alexander Graham Bell do telefónu pri jeho predstavení. Začiatok komunikácie cez internet bol podstatne stručnejší. Predchodcom dnešného internetu bola sieť ARPANET, ktorá začala vznikať v 60. rokoch 20. storočia ako projekt Kalifornskej univerzity v Los Angeles a výskumného inštitútu v Stanforde.

Pri prvom praktickom teste sa výskumníci pokúsili odoslať správu s textom „login“. Nový systém si však poradil len so začiatočnými dvoma písmenami a prvou správou tak bolo „lo“.

1978 Prvé sociálne siete

Za prvú sociálnu sieť je považovaný systém BBS (Bulletin Board System). Išlo o súbor elektronických násteniek v klasickej DOS „grafike“, ktorý pracoval len s textovými súbormi a spájal používateľov podľa záujmových skupín.

Mal však jeden podstatný problém a tým bola rýchlosť. Proces bol taký pomalý, že prihlásený mohol byť vždy len jeden používateľ. O desať rokov neskôr vytvoril Jarkko Oikarinen na univerzite v Oulu prvú IRC (Internet Relay Chat) aplikáciu s názvom OuluBos. Aplikácia už umožňovala komunikovať cez internet v reálnom čase.

1992 Internet na Slovensku

O 25 rokov neskôr sa o rozvoj internetovej siete na Slovensku postarali mladíci, ktorých fenomén internetu očaril na talianskej konferencii. Ich nadšenie prerástlo do vytvorenia Združenia používateľov Slovenskej akademickej dátovej siete SANET, ktoré začalo budovať vlastnú internetovú infraštruktúru. Úplne prvá linka viedla z Banskej Bystrice do Prahy, a to rýchlosťou 9,6 kb/s.

Zaujímavosťou je, že pred rozdelením Česko-Slovenska sa uvažovalo o spoločnej federálnej internetovej sieti, ktorá mala mať názov FERNET. Tento zámer po rozdelení upadol do zabudnutia a každá krajina si budovala vlastnú internetovú sieť.

Aj prvá slovenská webová stránka vznikla v rodisku slovenského internetu – v Banskej Bystrici. Na jej vytvorení sa podieľala skupina nadšencov, ktorej členom bol aj legendárny hudobník Jaro Filip.

1998 Nástup Googlu

Za vznikom najznámejšieho vyhľadávača Google stojí dvojica Larry Page a Sergey Brin. Vtedy len 21-roční študenti informatiky na Stanfordovej univerzite sa rozhodli zmeniť dejiny internetového vyhľadávania. Najskôr rozbehli vyhľadávač BackRub, ktorý postupne modernizovali. Chceli dosiahnuť, aby boli výsledky vyhľadávania všeobecne prístupné, relevantné a prehľadné.

Po piatich rokoch intenzívnej práce sa im podarilo prísť s prelomovým vyhľadávačom Google, ktorý je dnes neodmysliteľnou súčasťou sveta internetu. V roku 2001 spustili aj funkciu Google Obrázky a o rok neskôr sa zrodil Gmail. Postupne pribudli ďalšie služby ako Google Earth či operačný systém Android.

1999 Domáca internetová linka

Možno si ešte spomínate na domáce pripojenie dial-up, ktoré bolo viazané na pevnú linku. Ak ste niekedy počuli známe vytáčanie čísla a zvuk praskajúceho modemu, boli ste určite svedkom fungovania tejto technológie. V roku 1999 ste mohli surfovať rýchlosťou 14,4 až 56 kb/s, pričom čas strávený na internete bol slušne spoplatnený. Deň používania by vás na dnešné pomery stál približne 50 €.

Do domácností začalo v roku 2003 postupne prichádzať DSL pripojenie, ktorého rýchlosť bola už vyššia – 768 kb/s. Cena však bola stále veľmi vysoká, v prepočte by ste zaň zaplatili 220 € mesačne.

2002 Prichádza Friendster, MySpace a Facebook

V roku 2002 založil Jonathan Abrams sociálnu sieť Friendster, ktorá počas prvých troch mesiacov zaznamenala na tie časy neuveriteľné 3 milióny aktívnych používateľov. V roku 2003 bola spustená ďalšia úspešná sociálna sieť MySpace, ktorá počas svojej existencie prekonala 100 miliónov registrovaných používateľov.

Celé to zaklincoval študent Harvardu Mark Zuckerberg, ktorý spolu s Dustinom Moskovitzom, Chrisom Hughesom a s Eduardom Saverinom založil školskú internetovú ročenku Thefacebook.com. V roku 2006 sa Facebook.com otvoril aj verejnosti a doslova dobyl celý svet. Denná návštevnosť siete sa postupne vyšplhala už na 1,2 miliardy.

2005 Mobilný internet

V 21. storočí sa internet konečne začal šíriť vzduchom. Prvým veľkým míľnikom bol rok 2005 a platforma mobilného internetu EDGE v sieti 2G. Hoci sa na obálkach časopisov objavovali titulky ako EDGE – ultrarýchly mobilný internet, skutočná rýchlosť internetu v mobile bola približne 100 kb/s, nad čím sa dnes zrejme už len pousmejete.

V roku 2009 sa vďaka 3G sieti rýchlosť internetu zvýšila na 384 kb/s, čo umožňovalo surfovať približne 3-krát rýchlejšie. Fotku ste teda v tomto období sťahovali už „len“ pol minúty. Revolúcia 3G siete postupne pokračovala a v súčasnosti dokáže poskytnúť internet s rýchlosťou 14,4 Mb/s, pri ktorej vám sťahovanie fotky zaberie približne sekundu.

2012 Predzvesť rýchleho internetu pre všetkých

Hoci možnosti 2G a 3G sietí priniesli revolúciu vo využívaní mobilného internetu, kvalitou a rýchlosťou sa nemohli porovnávať s dostupnými technológiami pevného pripojenia.

Skutočnosť, že ani surfovanie v mobile nemusí trvať večnosť, mohli u nás ako prví na vlastnej koži vyskúšať obyvatelia Bernolákova, Ivanky pri Dunaji a Zálesia v auguste 2012, keď O2 spustilo prvú komerčne dostupnú testovaciu prevádzku 4G LTE na Slovensku.

2018 Nová 4G LTE sieť od O2

O2 sa pustilo do zdokonaľovania siete po celom Slovensku a po dvoch rokoch intenzívnej práce došlo k vybudovaniu novej siete, prostredníctvom ktorej môže od februára 2018 už viac ako 93 % Slovákov využívať rýchly mobilný 4G LTE internet.

V súčasnosti je to najrýchlejší možný spôsob, ako pripojiť telefón na mobilný internet a užiť si nerušené surfovanie. Na pripojenie k 4G LTE internetu s maximálnou teoretickou rýchlosťou 73 Mb/s vám postačí smartfón a SIM karta s podporou 4G.

Rýchly internet od O2 dnes môže využívať 5 miliónov obyvateľov vo viac ako 2 000 obciach po celom Slovensku a surfovať tak 7 300-krát rýchlejšie ako v sieti 2G.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania Sódy o efektívnom využití internetu. O2 až do konca júna ponúka každému 5 GB dát zadarmo na vyskúšanie novej 4G LTE siete s rýchlym mobilným internetom, ktorý si môže naplno užiť viac ako 93 % obyvateľov Slovenska.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Návod, ako získate 5 gigabajtov dát zadarmo. Či ste v O2, alebo nie

Odnavigujú vás na dovolenku či umožnia prehrať tisícky hodín hudby. Užite si jar a začiatok leta vďaka dátovému darčeku od O2.

Až do konca júna 2018 si môžete zadarmo aktivovať balík mobilných dát od O2 so štedrým objemom 5 GB. Vďaka nemu si môžete „na vlastné prsty” vyskúšať, ako sa surfuje v novej 4G LTE sieti, ktorá pokrýva už 93 % Slovenska.

Aby ste si pokrytie rýchlym 4G internetom od O2 mohli užívať naplno, budete potrebovať 4G SIM kartu, 4G smartfón a zapnutý príjem 4G signálu. A k tomu štedrý balík 5 gigabajtov internetových dát, ktoré teraz O2 venuje komukoľvek, nielen svojim zákazníkom.

Dáta môžete získať jednoducho online na stránke www.o2.sk alebo v ktorejkoľvek O2 Predajni na Slovensku, a to až do 30. júna. Následne si surfovanie bez obmedzení môžete užívať až dva mesiace.*

Ako sa dostať k 5 GB dát zadarmo?

Chceli by ste si vychutnať tento štedrý darček od O2, no neviete, ako začať? Nebojte sa, nenecháme vás na suchu.

Spravte si tento jednoduchý test, na základe ktorého získate jednoznačnú odpoveď, čo treba urobiť, aby ste si aj vy mohli zadarmo užívať surfovanie v novej sieti.

Viac informácií o dátovom balíku pre každého a novej sieti O2 nájdete na www.o2.sk/novasiet.

*Pri nevyčerpaní celého objemu 5 GB dát bude zostatok po prvom mesiaci presunutý do nasledujúceho mesiaca. Ak zostatok nebude vyčerpaný v druhom mesiaci, na jeho konci platnosť dátového balíka vyprší.


5 tipov na príjemnú rodinnú dovolenku

Chcete si užiť pekné chvíle so svojimi blízkymi a navštíviť niečo nové? Tieto miesta vás určite nesklamú.

Chcete si užiť príjemný čas so svojou rodinou a navštíviť pekné miesta ešte predtým, ako sa naplno rozbehne hlavná turistická sezóna? Vybrali sme pre vás 5 lokalít, kde sa budú dobre cítiť dospelí aj deti.

Podeľte sa o zážitky zo svojich ciest po Slovensku vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Modra

Vo vinohradníckom mestečku Modre si môžete užiť skvelú rodinnú dovolenku a cítiť sa ako v malom Toskánsku. Môžete sa tam priučiť aj základom hrnčiarstva a navštíviť pôvodnú fabriku, v ktorej slávnu modranskú keramiku vyrábali. Ak budete v tomto kraji, určite neobíďte novú rozhľadňu, ktorá sa nachádza na vrchu Veľká Homoľa.

Špania Dolina

Pôvabná dedinka ležiaca len 11 km od Banskej Bystrice v smere na Donovaly je mimoriadne populárna medzi chalupármi a predstavuje výborné miesto na únik od povinností. Niektoré domy, v ktorých sa môžete aj ubytovať, majú vyše 400 rokov a sú kultúrnymi pamiatkami.

V centre obce sa navyše nachádza známy banícky orloj. Zúčastniť sa tam môžete aj na kurze paličkovanej čipky, ktorá Španiu Dolinu preslávila. Táto obec je tiež dobrým východiskovým bodom na turistiku v Starohorských horách.

Kysucké Nové Mesto

Možno nepatrí medzi vyhľadávané dovolenkové destinácie, na Kysuciach však má ideálnu polohu na založenie základového tábora na vyrážanie za zážitkami. Priamo nad mestom je nová rozhľadňa Tábor, odkiaľ je pekný vyhľad na široké okolie. Na skok je dobre známa Terchová a Vrátna dolina, pre turisticky zdatnejších Jánošíkove diery či Veľký Rozsutec.

Ak máte chuť navštíviť väčšie mesto, „za rohom“ sa nachádza väčšia Žilina, autom ste do hodinky aj v susednom Poľsku. Svoju Dovolenku tam pritom môžete stráviť tiež v tradičnej drevenici.

Hrabovo a okolie

Dolina Hrabovo pri Ružomberku je celoročne jednou z najobľúbenejších oblastí na prežitie aktívnej dovolenky. Len pár minút od centra Ružomberka sa ocitnete v tichej doline Veľkej Fatry. Nájdete tam náučný chodník aj bikepark, môžete sa člnkovať a v lete si užiť aquazorbing a príjemnú letnú pláž.

Počas sezóny miestni rybári na brehu dokonca predávajú svoje úlovky a za poplatok si môžete rybu tiež vlastnoručne uloviť. Od leta 2015 má pre vás Hrabovo pripravenú aj najdlhšiu lanovú atrakciu na Slovensku.

Slnečné jazerá

Iba 25 km od Bratislavy, v Senci nájdete Slnečné jazerá, ktoré predstavujú skvelé miesto na strávenie voľných dní. Toto populárne miesto čoraz viac pripomína zahraničné dovolenkové destinácie. Je ideálne pre milovníkov kúpania a vodných športov, má však čo ponúknuť aj mimo hlavnej sezóny.

Ponuka ubytovacích služieb je tam naozaj bohatá, môžete sa napríklad ubytovať v bungalovoch, ktoré sú inšpirované Polynéziou.

Podeľte sa o svoje zážitky s blízkymi

Aby ste sa o svoje cestovateľské zážitky pri spoznávaní našej krajiny mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.


Lifetech: Čo je nové