Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Kategória inteligentných zariadení na zápästie má väčší potenciál, než si aktuálne pripúšťame. Ani zďaleka nejde len o hračky pre tech fanúšikov.

Meranie krokov, sledovanie spánku či diskrétny budík sú schopnosti smart zariadení, ktoré mnohých potešia, no nie sú nevyhnutné. Možnosť bezhotovostnej platby či oslobodiť sa od smartfónu je však už niečo úplne iné. Poradíme vám, podľa čoho si vybrať smart náramok alebo smart hodinky.

Isté obdobie najväčší technologickí nadšenci predpovedali, že smartfón sa stane jediným a veľmi komplexným inteligentným zariadením, bez ktorého nespravíme ani krok. Do istej miery mali pravdu. Už dnes sa čoraz viac ľudí cíti ako bez ruky, keď svoj smartfón niekde zabudnú. V čom sa technologickí proroci mýlili? V tom, že smartfón bude jediným zariadením, ktoré budeme nosiť pri sebe.

Ktoré slúchadlá sa hodia k vášmu smartfónu? Poradíme, vám podľa toho, načo ich potrebujete.

Aj keď je inteligentný mobilný telefón stále komplexnejším nástrojom a jeho skutočný potenciál len objavujeme, vieme, že nie je dokonalý. Bezdrôtové slúchadlá sú jasným dôkazom. Prácu so smartfónom dokážu ešte uľahčiť. Ďalšou kategóriou, ktorá pri smartfónoch hrá dôležitú rolu a rozširuje príslušenstvo, ktoré sa stáva čoraz dôležitejším pre naše pohodlie, sú inteligentné zariadenia na zápästie. Ako si pri čoraz širších možnostiach vybrať to správnu?

Mali by sme sa v nich vyznať

Celkom logicky sa môžete pýtať, aký zmysel má túto kategóriu smart zariadení riešiť. Veď náramky sú náramky, hodinky sú hodinky, spoločný majú displej, dávajú sa na zápästie, sú akousi predĺženou rukou smartfónov, pomáhajú pri športe či dopĺňajú outfit.

Foto: Unplash, Luke Chesser

Tieto všeobecne známe spoločné vlastnosti akoby na istý čas splynuli do jednej kategórie a momentálne sa opäť začínajú rozchádzať. Ako to teda je?

Pôvodne pre športovcov

Inteligentné náramky boli pôvodne len pomôckou pre športovcov, ktorí si veľmi jednoduchým zariadením merali zdolanú vzdialenosť, rýchlosť, čas aktivity, frekvenciu srdcového tepu či zaznamenávali zdolanú trasu. 

Niektoré tieto čisto športové inteligentné zariadenia dokonca nemali ani displej a všetko, čo zaznamenali, ste si mohli pozrieť až dodatočne na smartfóne. Výhodou jednoduchosti fitness trackerov bola aj relatívne nízka cena.

Foto: Pexels, Ketut Subiyanto

Smart náramky sa aj dnes najviac využívajú  pri športe aj napriek tomu, že sa snažia v rámci svojej menšej konštrukcie a displeja s uhlopriečkou okolo jedného palca prevziať čo najviac zo smart hodiniek. Okrem športovej aktivity už merajú aj kvalitu spánku, ponúkajú množstvo ciferníkov, dokážu zobrazovať notifikácie zo smartfónu alebo vás ráno zobudiť. Stále sa však môžete stretnúť s modelmi, ktoré nemajú farebný ani dotykový displej.

Derú sa na výslnie

Aj keď majú dnešné smart hodinky množstvo funkcií, mali by primárne ukazovať čas a podľa mnohých aj pripomínať tradičné hodinky na zápästie. Zo začiatku mali skôr štvorcový tvar, pre ktorý boli predmetom kritiky, ktorá smart hodinky odsudzovala len do sociálnych bublín najväčších technologických nadšencov. 

Foto: Pexels, Donald Tong

Tie časy sú už preč a dnes sú inteligentné hodinky na zápästie často na nerozoznanie od klasických. Displej je tradične v rozpätí 1 až 3 palcov, teda konštrukcia je väčšia, vďaka čomu sa do hodiniek vojde aj viac technológií.

Prečo sa teda smart zariadenia na zápästie začínajú opäť štiepiť na dve samostatné kategórie? Obom pribúdajú nové funkcie, no fitnes náramky sú aj naďalej len doplnkom k smartfónu. Inteligentné hodinky sa aj vďaka novým funkciám stávajú samostatným zariadením, ktoré aj vďaka e-SIM potrebuje smartfón menej.

Mobil nechajte doma, zoberte si len hodinky a slúchadlá

Už dnes môžete pomocou smart hodiniek pohodlne telefonovať bez toho, aby ste museli vyberať smartfón z vrecka. Túto funkciu majú obzvlášť dobre vyladenú Huawei Watch GT2 Pro, ktoré sme už v Sóde podrobne recenzovali, a výsledok si môžete prečítať tu. 

Foto: Pexels, Karolina Grabowska

Dokonca nepotrebujete ani slúchadlá. Pri šoférovaní nemusíte spraviť nič iné, len na hodinkách prijať hovor a pri držaní volantu oboma rukami a plnom sústrední sa na jazdu môžete telefonovať.

Bezdrôtové slúchadlá však s inteligentnými hodinkami zužitkujete. Väčšina si totiž rozumie s bežne používanými aplikáciami na streamovanie hudby. Slúchadlá tak pripojíte k hodinkám a užívate si obľúbené skladby. Túto možnosť ponúkajú napríklad aj Samsung Galaxy Watch Active 2.

Týždeň som behal s osobným trénerom na zápästí. Naučil ma behať rozumnejšie a relaxovať. Prečítajte si viac

Už spomenuté Huawei Watch GT2 Pro majú dokonca zabudované úložisko na skladby v mp3. Toto sú vychytávky, ktoré vám fitnes náramok neponúkne.

Výdrž verzus bezkontaktná platba

V čom, naopak, vynikajú náramky je výdrž batérie. Aj napriek tomu, že majú spravidla menšiu konštrukciu, a teda sa do nich nevojde taká veľká batéria ako do hodiniek, pre svoje jednoduchšie funkcie nemajú takú spotrebu.

Zatiaľ čo veľa modelov inteligentných hodiniek musíte stále nabíjať denne, napríklad Apple Watch, náramky na jedno nabitie vydržia aj niekoľko týždňov. Dobrým príkladom výdrže je veľmi populárny Xiaomi Mi Band 6, ktorému magnetický nabíjací kábel nechýba celé dva týždne. 

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že ak nájdete na inteligentnom náramku zaujímavú funkciu, smart hodinky ju posúvajú na vyššiu úroveň. Zároveň to, čo smart náramkom chýba, takmer s istotou ponúkajú hodinky. Zatiaľ čo do náramkov nemôžete inštalovať aplikácie, smart hodinky, aj keď nie všetky, túto možnosť ponúkajú. Treba však myslieť na to, že nie každý vývojár ponúka aplikáciu aj vo verzii pre hodinky.

Medzi najväčšie benefity smart hodiniek rozhodne patrí možnosť bezkontaktnej platby či robenie hlasových poznámok, možnosť odpovedať na správy, aj keď len prednastavenými odpoveďami, či stále rozširujúce sa funkcie starostlivosti o zdravie.  

Rozhodne cena?

Možno sa pýtate, či má zmysel zaujímať sa o smart náramky, keď hodinky funkciami jednoznačne dominujú. Ak ste športovec, pre ktorého sú najdôležitejšie schopnosti merania tréningu, tak odpoveď je jasná, pretože náramok je pre šport o niečo praktickejší. Skutočne rozhodujúcim faktorom je však cena.  

Foto: Unsplash, Andres Urena

Ako sme už spomenuli, smart hodinky sa stávajú čoraz viac samostatným zariadením. Na to reflektuje aj ich cena. Zatiaľ čo náramok Huawei Band 6 kúpite za 60 eur, vo všeobecnosti môžeme povedať, že náramky bežne kúpite za desiatky eur, cena hodiniek sa pohybuje v stovkách eur. Niektoré modely sa môžu cenou vyšplhať na úroveň smartfónov vyššej triedy, teda na sumu okolo 600 eur.


Pri výbere spoločníka na zápästie sa zastavte aj v e-shope O2, kde nájdete bohatú ponuku fitnes náramkov aj smart hodiniek od obľúbených výrobcov. Všetky môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. Ak si spojíte viac paušálov na jednu faktúru, môžete navyše získať stabilný domáci internet so zľavou až do 100 %.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac