Týždeň som behal s osobným trénerom na zápästí. Naučil ma behať rozumnejšie a relaxovať

Začínajúcim aj rekreačným bežcom môžu inteligentné hodinky ukázať nový spôsob behania. Príjemnejší, efektívnejší a oddychovejší.

Smart hodinky Huawei Watch GT2 Pro pripomínajú klasické hodinky na zápästie, no slúžia aj ako skvelý partner pre rekreačných športovcov: od horolezcov cez snoubordistov až po hráčov golfu. Ale vďaka možnosti osobného trénera na zápästí urobia najväčšiu radosť bežcom.

100 športov v krásnom dizajne? Huawei Watch GT2 Pro sú špičkové smart hodinky. Chcem si prečítať recenziu

Behať sa dá takmer v každom počasí aj v pandemickej situácii. Ak ste už začali a potrebujete nakopnúť a behávať pravidelne alebo motiváciu ešte len hľadáte, osobný tréner na zápästí môže byť pre vás ideálna voľba.

Ja som rekreačný bežec, ktorý nemá ambíciu podávať športové výkony na úrovni bežca polmaratónu. Beh je pre mňa vyslovene psychohygiena. Behávam v priemere 3-krát do týždňa, v rozmedzí od 3 do 6 kilometrov podľa aktuálnych pocitov, s priemerným tempom 5.30 min./km.

Lákala ma možnosť dostať do mojej aktivity systém, tak som týždeň behal s asistenciou jednej z 13 komentovaných možností bežeckého tréningu, ktoré ponúka Huawei Watch GT2 Pro. Môj osobný tréner bol nekompromisný, ale férový a na najbližších riadkoch sa s vami podelím, čo ma naučil.

Pri výbere náročnosti tréningu sa držte pri zemi

Kým sa naplno rozbehneme, netreba podceniť prípravu. Bežecké kurzy v Huawei Watch GT2 Pro ponúkajú štyri náročnosti a vybrať si môžete tréning HIIT, beh v tempe, pomalý diaľkový beh, ľahký beh, beh na spaľovanie tukov alebo beh pre úplných začiatočníkov, ktorý kombinuje svižnú chôdzu a jogging.

Pri úvodnom výbere odporúčam dávku sebareflexie a sebakritiky, a ak ste doteraz vôbec nebehali, určite nepodceňujte tréning beh/chôdza pre začiatočníkov. Aj keď časy pri jednotlivých tréningoch pôsobia veľmi prívetivo, môžu to byť najdlhšie minúty vášho dňa.

Pred začiatkom tréningu určite kliknite na piktogram malého „i“ v krúžku, kde nájdete pomerne podrobný opis toho, čo vás počas behania čaká. Hviezdičky znázorňujú náročnosť tréningu, dozviete sa jeho dĺžku trvania, rozpis jednotlivých časti tréningu a krátky opis, ktorý vás odkáže na aplikáciu Huawei Zdravie.

Huawei Zdravie je podmienkou, ktorá môže, ale nemusí obmedzovať

Práve appka môže byť kritickým momentom pri rozhodovaní sa, či trénovať s Huawei Watch GT2 Pro. Hodinky totiž neviete spárovať s appkami tretích strán, takže nemôžete používať napríklad obľúbenú aplikáciu Strava.

Do akej miery to prekáža, závisí od toho, aký aktívny športovec ste. Ak to s behaním myslíte vážne, práve aplikácia tretej strany bude pre vás kľúčová. Nebol som totiž vždy „bežec psychohygienista“ a viem, aké dôležité môže byť zdieľanie zaznamenaných hodnôt či vytváranie virtuálnych tímov.

Ak je pre vás beh čisto zábava, tak ako pre mňa teraz, komplikáciu s aplikáciou nemusíte vôbec riešiť. Huawei Zdravie vie poslať namerané hodnoty do niektorých zdravotných aplikácií, ja som napríklad využil Zdravie v iOS a úplne mi to stačilo.

Samozrejme, aj samotná Huawei aplikácia vám vie ponúknuť všetky namerané dáta, prehľad histórie a návrhy na zlepšenie. Údajov je toľko, že ak im chcete rozumieť, určite budete googliť a čítať vysvetlenia pojmov v samotnej appke.

Nepodceňujte prípravu, aby vás tréner „nešikanoval“

Ja som si na trénovanie vybral kurz Ľahký beh, teda druhú úroveň náročnosti zo štyroch. Tréning trvá 28 minút a skladá sa z troch častí: zahriatie sa rýchlou chôdzou, beh alebo jogging a vychladnutie rýchlou chôdzou. Prvá a posledná časť tréningu trvajú zhodne po 3 minúty.

Čo som sa hneď pri prvom tréningu naučil, je, že na bežecký tréning s Huawei Watch GT2 Pro sa musíte pripraviť. Prvá vec je remienok − hodinky by ste mali mať pevne pripevnené k zápästiu, pretože celý tréning je postavený na meraní vášho srdcového tepu. Ak budú hodinky merať nesprávne alebo s výpadkami, bude tréning doslova peklo, pretože virtuálny tréner vás bude nabádať k tomu, aby ste pridali.

Pred behom sa určite najskôr rozcvičte. V prvom rade ide o ochranu vášho zdravia, keďže nerozohriate svaly a šľachy sa ľahšie zrania. Ďalší dôvod je zvýšenie srdcového tepu, aby ste nezačali bežať z pokojového stavu. Opäť by vás tréner v prvých metroch nútil pridať a mohlo by sa stať, že by ste hneď na začiatku bežali tak rýchlo, že by ste mohli mať problém tréning dokončiť. Stalo sa to aj mne a nebola to veľmi príjemná skúsenosť.

Počas prvého tréningu som v niektorých úsekoch behal rýchlosťou približne 4.30 min./km, pretože som mal podľa hodiniek veľmi pokojné tempo. V porovnaní s mojím priemerným, o minútu pomalším tempom, to bol celkom masaker. Dôvod tejto „šikany“, boli pohybujúce sa hodinky na pravom zápästí. Odporúčam preto nosiť ich na ľavom zápästí, kde je meranie tepu presnejšie.

Týždeň som používal smart hodinky. Pomohli mi žiť aktívnejšie? Dozviete sa tu

Posledným krokom prípravy sú bezdrôtové slúchadlá. Tréner v hodinkách na vás pomerne často rozpráva a okrem trénovania hlási aj počet zabehnutých kilometrov. Keby ste behali s „vykrikujúcimi hodinkami“ na zápästí, ľudia sa za vami budú otáčať, tak ako za mnou.

Samozrejme, hlasitosť sa dá znížiť, no je pomerne ťažké trafiť tú správnu. Ak nebudete počuť, budete často prikladať hodinky k uchu, čo vás bude rušiť pri behu. Podľa mojej skúsenosti iné ako Huawei bezdrôtové slúchadlá k hodinkám nepripojíte.

Tréner je správne utáraný, občas vie viac, ako čakáte

Poďme behať. Úvodné tri minúty rýchlej chôdze sú v pohode a tréner vás v podstate nechá tak. A to aj napriek tomu, že v tejto časti tréningu by ste mali mať tep v intervale 91 až 143 úderov za minútu. Zmenu časti tréningu hodinky oznámia vibrovaním a hlasovými povelmi.

Tréner vám bude v angličtine dávať rady, ktoré súvisia priamo s vaším tréningom, aj všeobecné tipy. Napríklad, že vaše tempo by malo byť také, aby ste sa pri ňom dokázali rozprávať, alebo ak nebudete vládať s dychom, na tri kroky sa máte hlboko nadychovať a na ďalšie tri by ste mali hlboko vydychovať.

Prekvapilo ma upozornenie trénera, že mám ruky spustiť nižšie, približne na úroveň bedrových kĺbov. Paradoxne som mal v momente upozornenia ruky nesprávne. Neviem, či išlo o všeobecnú radu, alebo hodinky dokážu sledovať aj správny pohyb rúk.

Počas bežeckej časti tréningu sa mal môj srdcový tep pohybovať v rozmedzí 134 až 153 úderov za minútu. Keď som bol mimo tohto intervalu, hodinky ma upozornili grafikou na displeji aj hlasovým povelom. Tréner mi oznámil aktuálny tep a pripomenul interval, v ktorom by sa mal tep pohybovať. Upozornenie vždy doplnil aj o spôsob, ako to spraviť. Napríklad hlbokým dýchaním alebo spomalením.

Ak som sa dlhodobo pohyboval v správnom tempovom intervale, tréner ma pochválil, pripomenul, že sa mám kochať okolitými scenériami alebo ma motivoval pridať. Keďže sa celý tréning odvíja od intervalu srdcového tepu, pripravte sa na to, že každé behanie bude trvať iný čas.

Bežte ďalej, ak vládzete

Po tréningu hodinky zaznamenávanie behu nevypnú, ale plynulo v ňom pokračujú. Ak bol pre vás tréning priveľmi ľahký alebo krátky, môžete behať ďalej a všetko sa bude zaznamenávať. Ak máte radi behy zaokrúhlené na celé kilometre, túto možnosť oceníte rovnako ako ja.

Aj keď som sa prvé behania s bežeckým trénerom trochu trápil, časom som si na tento štýl zvykol a behalo sa mi perfektne. V porovnaní s mojím pocitovým behaním som spomalil a cítil sa pohodlnejšie. Ako sa mi zlepšil čas na kilometer alebo či som schopný zabehnúť viac, si netrúfam odhadnúť.

Trochu ma prekvapilo, že bežecký tréning je postavený na jednorazovom trénovaní a nie na kontinuálnom dlhodobom behaní. V aplikácii Huawei Zdravie si síce viete nastaviť plán podľa cieľa, no neviete ho dostať do hodiniek. Aspoň mne sa to nepodarilo. Dať si teda za cieľ zlepšenie času na jeden kilometer bude vyžadovať doplniť si vedomosti a hodinky používať skôr ako meraciu pomôcku.

Podrobné štatistky a moje odporúčanie

Záznamy, ktoré vám hodinky ponúknu, sú od elementárnych, ako sú trasa behu alebo tempo každého zabehnutého kilometra, cez rôzne grafy zobrazujúce srdcový tep, rytmus krokov, nadmorskú výšku až po hodnotenia behu, ktoré hovoria o účinku aeróbneho tréningu, VO2Max alebo o tom, ako dlho by ste mali po behu regenerovať svoje sily.

Aktívnym športovcom s konkrétnymi cieľmi poslúžia smart hodinky Huawei Watch GT2 Pro ako spoľahlivý zdroj dát, ale ak chodíte behať vyslovene pre radosť a inteligentné hodinky využívate komplexne, čiže nielen na šport, tak je pre vás bežecký tréner perfektným riešením.

Počas behu vás upokojí, spomalí a ukáže vám typ behu, po ktorom si poviete, že išlo o zaslúžený relax. U mňa to presne tak fungovalo a týždeň s bežeckým trénerom na zápästí som si užil.


Huawei Watch GT2 Pro s bežeckým trénerom môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. Ak si spojíte viac paušálov na jednu faktúru, môžete navyše získať zľavu na stabilný domáci internet až do 100 %.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac