Týždeň som behal s osobným trénerom na zápästí. Naučil ma behať rozumnejšie a relaxovať

Začínajúcim aj rekreačným bežcom môžu inteligentné hodinky ukázať nový spôsob behania. Príjemnejší, efektívnejší a oddychovejší.

Smart hodinky Huawei Watch GT2 Pro pripomínajú klasické hodinky na zápästie, no slúžia aj ako skvelý partner pre rekreačných športovcov: od horolezcov cez snoubordistov až po hráčov golfu. Ale vďaka možnosti osobného trénera na zápästí urobia najväčšiu radosť bežcom.

100 športov v krásnom dizajne? Huawei Watch GT2 Pro sú špičkové smart hodinky. Chcem si prečítať recenziu

Behať sa dá takmer v každom počasí aj v pandemickej situácii. Ak ste už začali a potrebujete nakopnúť a behávať pravidelne alebo motiváciu ešte len hľadáte, osobný tréner na zápästí môže byť pre vás ideálna voľba.

Ja som rekreačný bežec, ktorý nemá ambíciu podávať športové výkony na úrovni bežca polmaratónu. Beh je pre mňa vyslovene psychohygiena. Behávam v priemere 3-krát do týždňa, v rozmedzí od 3 do 6 kilometrov podľa aktuálnych pocitov, s priemerným tempom 5.30 min./km.

Lákala ma možnosť dostať do mojej aktivity systém, tak som týždeň behal s asistenciou jednej z 13 komentovaných možností bežeckého tréningu, ktoré ponúka Huawei Watch GT2 Pro. Môj osobný tréner bol nekompromisný, ale férový a na najbližších riadkoch sa s vami podelím, čo ma naučil.

Pri výbere náročnosti tréningu sa držte pri zemi

Kým sa naplno rozbehneme, netreba podceniť prípravu. Bežecké kurzy v Huawei Watch GT2 Pro ponúkajú štyri náročnosti a vybrať si môžete tréning HIIT, beh v tempe, pomalý diaľkový beh, ľahký beh, beh na spaľovanie tukov alebo beh pre úplných začiatočníkov, ktorý kombinuje svižnú chôdzu a jogging.

Pri úvodnom výbere odporúčam dávku sebareflexie a sebakritiky, a ak ste doteraz vôbec nebehali, určite nepodceňujte tréning beh/chôdza pre začiatočníkov. Aj keď časy pri jednotlivých tréningoch pôsobia veľmi prívetivo, môžu to byť najdlhšie minúty vášho dňa.

Pred začiatkom tréningu určite kliknite na piktogram malého „i“ v krúžku, kde nájdete pomerne podrobný opis toho, čo vás počas behania čaká. Hviezdičky znázorňujú náročnosť tréningu, dozviete sa jeho dĺžku trvania, rozpis jednotlivých časti tréningu a krátky opis, ktorý vás odkáže na aplikáciu Huawei Zdravie.

Huawei Zdravie je podmienkou, ktorá môže, ale nemusí obmedzovať

Práve appka môže byť kritickým momentom pri rozhodovaní sa, či trénovať s Huawei Watch GT2 Pro. Hodinky totiž neviete spárovať s appkami tretích strán, takže nemôžete používať napríklad obľúbenú aplikáciu Strava.

Do akej miery to prekáža, závisí od toho, aký aktívny športovec ste. Ak to s behaním myslíte vážne, práve aplikácia tretej strany bude pre vás kľúčová. Nebol som totiž vždy „bežec psychohygienista“ a viem, aké dôležité môže byť zdieľanie zaznamenaných hodnôt či vytváranie virtuálnych tímov.

Ak je pre vás beh čisto zábava, tak ako pre mňa teraz, komplikáciu s aplikáciou nemusíte vôbec riešiť. Huawei Zdravie vie poslať namerané hodnoty do niektorých zdravotných aplikácií, ja som napríklad využil Zdravie v iOS a úplne mi to stačilo.

Samozrejme, aj samotná Huawei aplikácia vám vie ponúknuť všetky namerané dáta, prehľad histórie a návrhy na zlepšenie. Údajov je toľko, že ak im chcete rozumieť, určite budete googliť a čítať vysvetlenia pojmov v samotnej appke.

Nepodceňujte prípravu, aby vás tréner „nešikanoval“

Ja som si na trénovanie vybral kurz Ľahký beh, teda druhú úroveň náročnosti zo štyroch. Tréning trvá 28 minút a skladá sa z troch častí: zahriatie sa rýchlou chôdzou, beh alebo jogging a vychladnutie rýchlou chôdzou. Prvá a posledná časť tréningu trvajú zhodne po 3 minúty.

Čo som sa hneď pri prvom tréningu naučil, je, že na bežecký tréning s Huawei Watch GT2 Pro sa musíte pripraviť. Prvá vec je remienok − hodinky by ste mali mať pevne pripevnené k zápästiu, pretože celý tréning je postavený na meraní vášho srdcového tepu. Ak budú hodinky merať nesprávne alebo s výpadkami, bude tréning doslova peklo, pretože virtuálny tréner vás bude nabádať k tomu, aby ste pridali.

Pred behom sa určite najskôr rozcvičte. V prvom rade ide o ochranu vášho zdravia, keďže nerozohriate svaly a šľachy sa ľahšie zrania. Ďalší dôvod je zvýšenie srdcového tepu, aby ste nezačali bežať z pokojového stavu. Opäť by vás tréner v prvých metroch nútil pridať a mohlo by sa stať, že by ste hneď na začiatku bežali tak rýchlo, že by ste mohli mať problém tréning dokončiť. Stalo sa to aj mne a nebola to veľmi príjemná skúsenosť.

Počas prvého tréningu som v niektorých úsekoch behal rýchlosťou približne 4.30 min./km, pretože som mal podľa hodiniek veľmi pokojné tempo. V porovnaní s mojím priemerným, o minútu pomalším tempom, to bol celkom masaker. Dôvod tejto „šikany“, boli pohybujúce sa hodinky na pravom zápästí. Odporúčam preto nosiť ich na ľavom zápästí, kde je meranie tepu presnejšie.

Týždeň som používal smart hodinky. Pomohli mi žiť aktívnejšie? Dozviete sa tu

Posledným krokom prípravy sú bezdrôtové slúchadlá. Tréner v hodinkách na vás pomerne často rozpráva a okrem trénovania hlási aj počet zabehnutých kilometrov. Keby ste behali s „vykrikujúcimi hodinkami“ na zápästí, ľudia sa za vami budú otáčať, tak ako za mnou.

Samozrejme, hlasitosť sa dá znížiť, no je pomerne ťažké trafiť tú správnu. Ak nebudete počuť, budete často prikladať hodinky k uchu, čo vás bude rušiť pri behu. Podľa mojej skúsenosti iné ako Huawei bezdrôtové slúchadlá k hodinkám nepripojíte.

Tréner je správne utáraný, občas vie viac, ako čakáte

Poďme behať. Úvodné tri minúty rýchlej chôdze sú v pohode a tréner vás v podstate nechá tak. A to aj napriek tomu, že v tejto časti tréningu by ste mali mať tep v intervale 91 až 143 úderov za minútu. Zmenu časti tréningu hodinky oznámia vibrovaním a hlasovými povelmi.

Tréner vám bude v angličtine dávať rady, ktoré súvisia priamo s vaším tréningom, aj všeobecné tipy. Napríklad, že vaše tempo by malo byť také, aby ste sa pri ňom dokázali rozprávať, alebo ak nebudete vládať s dychom, na tri kroky sa máte hlboko nadychovať a na ďalšie tri by ste mali hlboko vydychovať.

Prekvapilo ma upozornenie trénera, že mám ruky spustiť nižšie, približne na úroveň bedrových kĺbov. Paradoxne som mal v momente upozornenia ruky nesprávne. Neviem, či išlo o všeobecnú radu, alebo hodinky dokážu sledovať aj správny pohyb rúk.

Počas bežeckej časti tréningu sa mal môj srdcový tep pohybovať v rozmedzí 134 až 153 úderov za minútu. Keď som bol mimo tohto intervalu, hodinky ma upozornili grafikou na displeji aj hlasovým povelom. Tréner mi oznámil aktuálny tep a pripomenul interval, v ktorom by sa mal tep pohybovať. Upozornenie vždy doplnil aj o spôsob, ako to spraviť. Napríklad hlbokým dýchaním alebo spomalením.

Ak som sa dlhodobo pohyboval v správnom tempovom intervale, tréner ma pochválil, pripomenul, že sa mám kochať okolitými scenériami alebo ma motivoval pridať. Keďže sa celý tréning odvíja od intervalu srdcového tepu, pripravte sa na to, že každé behanie bude trvať iný čas.

Bežte ďalej, ak vládzete

Po tréningu hodinky zaznamenávanie behu nevypnú, ale plynulo v ňom pokračujú. Ak bol pre vás tréning priveľmi ľahký alebo krátky, môžete behať ďalej a všetko sa bude zaznamenávať. Ak máte radi behy zaokrúhlené na celé kilometre, túto možnosť oceníte rovnako ako ja.

Aj keď som sa prvé behania s bežeckým trénerom trochu trápil, časom som si na tento štýl zvykol a behalo sa mi perfektne. V porovnaní s mojím pocitovým behaním som spomalil a cítil sa pohodlnejšie. Ako sa mi zlepšil čas na kilometer alebo či som schopný zabehnúť viac, si netrúfam odhadnúť.

Trochu ma prekvapilo, že bežecký tréning je postavený na jednorazovom trénovaní a nie na kontinuálnom dlhodobom behaní. V aplikácii Huawei Zdravie si síce viete nastaviť plán podľa cieľa, no neviete ho dostať do hodiniek. Aspoň mne sa to nepodarilo. Dať si teda za cieľ zlepšenie času na jeden kilometer bude vyžadovať doplniť si vedomosti a hodinky používať skôr ako meraciu pomôcku.

Podrobné štatistky a moje odporúčanie

Záznamy, ktoré vám hodinky ponúknu, sú od elementárnych, ako sú trasa behu alebo tempo každého zabehnutého kilometra, cez rôzne grafy zobrazujúce srdcový tep, rytmus krokov, nadmorskú výšku až po hodnotenia behu, ktoré hovoria o účinku aeróbneho tréningu, VO2Max alebo o tom, ako dlho by ste mali po behu regenerovať svoje sily.

Aktívnym športovcom s konkrétnymi cieľmi poslúžia smart hodinky Huawei Watch GT2 Pro ako spoľahlivý zdroj dát, ale ak chodíte behať vyslovene pre radosť a inteligentné hodinky využívate komplexne, čiže nielen na šport, tak je pre vás bežecký tréner perfektným riešením.

Počas behu vás upokojí, spomalí a ukáže vám typ behu, po ktorom si poviete, že išlo o zaslúžený relax. U mňa to presne tak fungovalo a týždeň s bežeckým trénerom na zápästí som si užil.


Huawei Watch GT2 Pro s bežeckým trénerom môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. Ak si spojíte viac paušálov na jednu faktúru, môžete navyše získať zľavu na stabilný domáci internet až do 100 %.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Pri tohtoročnom jarnom upratovaní sa nezabudnite povenovať aj smartfónu

Upratovať smartfón je pomerne otravné, no z času na čas to proste musíme spraviť.

Nekonečná knižnica fotiek, staré kontakty alebo málo pamäte v smartfóne sú výsledkom neporiadku vo vašom smartfóne. Ten si totiž rovnako ako všetko ostatné pýta občas upratať. Výhodou je, že nám do veľkej miery pomôžu rôzne aplikácie. 

6 appiek, ktoré vám pomôžu lepšie plánovať a mať viac času na seba a rodinu. Chcem vedieť viac

Vzhľadom na obmedzenia spojené s novým koronavírusom ste sa zlepšili v cudzom jazyku, osvojili si novú voľnočasovú aktivitu, začali cvičiť, vaše bývanie je konštantne dokonale čisté, no aj napriek tomu stále hľadáte novú zábavu na rozptýlenie? Kritická situácia si vyžaduje kritické riešenia, preto na rad prichádzajú aktivity, ktorým ste sa stránili aj počas najtvrdšieho lockdownu. Jednou z takýchto činností je upratovanie v smartfóne.

Ak ste si povedali, že to nemôže byť až také strašné, otvorte si album s fotkami. Denne ich spravíme v priemere desiatky a mnohé z nich sú vyslovene nepodarky. No nikdy sa nám ich nechce mazať. Teraz, po mesiacoch či rokoch zanedbávania svojho fotoalbumu, sa nám bude chcieť ešte menej. Máme však dobrú správu. Upratať si v mobile môžeme aj pomocou aplikácií, ktoré ušetria množstvo času a celý proces výrazne uľahčia.

Zálohujte v správnom čase na správnom mieste

Než sa pustíte do radikálneho upratovania fotiek, poznámok, hudby alebo kontaktov, všetko si najprv zálohujte. Náhoda je totiž blbec. Majitelia iPhonov môžu použiť iCloud, teda úložisko priamo od Apple. Ak máte smartfón s operačným systémom Android, najjednoduchším riešením je predinštalovaný cloud Disk Google. K dispozícii sú, samozrejme, aj riešenia tretích strán. Microsoft ponúka OneDrive, ktorý si perfektne rozumie s kancelárskymi nástrojmi Office, veľmi populárny je aj DropBox alebo Amazon Drive.

Vo všetkých riešeniach sa dá nastaviť automatické zálohovanie fotiek, videí, hudby, kontaktov, ale aj kalendárov či poznámok. Pri výbere cloudovej služby je dobré si najskôr zistiť, či vaše najpoužívanejšie aplikácie nepreferujú konkrétne cloudové riešenie. Populárna komunikačná aplikácia Slack dokáže archivovať históriu správ či zdieľané dokumentu v DropBoxe. Ak správne skombinujete cloud a appky, získate viacero benefitov. Napríklad môžete mať k práci prístup z rôznych zariadení bez nutnosti čokoľvek špeciálne ukladať či niekam posielať.

Pri zálohovaní je dobré nastaviť automatické zálohovanie len počas pripojenia na Wi-Fi a vo večerných alebo nočných hodinách. Predídete tak tomu, aby ste si minuli dáta. Ak máte smartfón s menším výkonom, môže sa stať, že by vám zálohovanie počas dňa telefón spomalilo. Preto zálohujte v noci.

Keď omrzí nostalgia, s triedením fotiek pomôže appka

Ak máte všetko zálohované, pustite sa do triedenia fotografií. Zo začiatku si budete užívať nostalgiu, no pomerne rýchlo vás triedenie prestane baviť. Preto pomôžu aplikácie. Obľúbená Gemini Storage Cleaner dokáže fotografie automaticky rozdeliť podľa rôznych vlastností alebo chýb fotiek do priečinkov a uľahčí ich vymazávanie.

Rozpozná rozmazané fotografie, snímky obrazovky alebo fotografie s veľa textom, ktoré nazýva poznámky. Vítanou pomôckou je, že aplikácia rozpozná duplicitné a podobné fotografie, vyberie tú najlepšiu a ostatné ponúkne na vymazanie. Alternatívou je Smart Cleanner – Clean Storage, ktorý je aj pre Android zariadenia.

Pozor na hudbu a podcasty

Aj napriek tomu, že dnes sa hudba takmer výhradne streamuje, mnohí z nás si pre istotu zapnú možnosť počúvať obľúbené skladby offline. Je to rozumné riešenie, ak chcete šetriť dáta alebo sa pohybujete na miestach s horším signálom. Uložená hudba vám však v smartfóne často zaberá zbytočne veľa miesta. A podcasty ešte viac.

Každá streamovacia služba má vymazanie skladieb z pamäte smartfónu vyriešené inak. V prípade TIDAL alebo Spotify stačí v aplikácii označiť skladby, ktoré chcete vymazať, a vypnúť pri nich off-line mode.

Keď už, tak poriadne − aj kontakty treba preriediť

Kontakty vám v smartfóne zaberajú minimum miesta, no z času na čas sa oplatí ich preriediť. Načo vám je firemné číslo na kolegu z predchádzajúcej práce, ktorý tiež už zmenil pôsobisko, a jeho číslo využíva niekto, koho vôbec nepoznáte?

Vybrať, ktoré telefónne číslo sa oplatí ponechať a ktoré zmazať, bohužiaľ, musíte ručne. No s duplicitnými či nekompletnými kontaktmi môže pomôcť napríklad aplikácia Cleaner – Merge Duplicate Contacts. Aplikácia dokáže rozpoznať aj zle zaznačené telefónne číslo alebo e-mail.

Koľko aplikácií skutočne používate?

Ak vás dokáže reklama presvedčiť, aby ste si stiahli aplikáciu na základe pár premyslených marketingových sloganov a pekných fotiek, zrejme máte v smartfóne poriadnu zásobu aplikácií, ktoré ste nikdy neotvorili a ani neotvoríte. Mnohí si zvyknú sťahovať aplikácie na odporúčanie známych, prípadne, kým nájdete appku, ktorá vám skutočne vyhovuje, otestujete ich viac. A zrazu máte v smartfóne stovky aplikácií, ktoré nepoužívate.

Nepoužívané aplikácie zbytočne zaberajú v smartfóne miesto a zdržujú vás vždy, keď sa chcete prelistovať k tým, ktoré skutočne používate. A to nehovoríme o zbytočných pravidelných aktualizáciách. Musíte byť nekompromisní, a tie, ktoré nepoužívate, jednoducho vymažte. Inšpirovať sa môžete starým fashion blogerským pravidlom pri triedení šatníkov − vymažte všetko, čo ste za posledný rok ani raz nepoužili.

Späť na pôvodnú rýchlosť

V smartfónoch sa aplikácie nevypínajú, zostávajú bežať na pozadí, aby mohli aktualizovať svoj obsah, či kontrolovať vašu polohu, čo môže prirodzene smartfón spomaľovať. Otvorené aplikácie na iPhone sa vám zobrazia po dvojitom stlačením tlačidla domov alebo po tom, čo potiahnete prstom zo spodnej strany displeja a chvíľu na ňom podržíte prst. Aplikácie vypnete poposúvaním smerom nahor.

Pri Android zariadeniach je postup zväčša rovnaký, tiež musíte potiahnuť smerom nahor zo spodnej hrany displeja a prst na displeji chvíľu podržať. Zároveň máte možnosť upratať si viac do hĺbky a vymazať rôzne dočasné súbory, archívy zo surfovania na internete a pozostatky z inštalácií. Nerobte to však na vlastnú päsť a použite na to určené čistiace aplikácie. Medzi najobľúbenejšie a najpoužívanejšie patrí CCleaner, SD Maid alebo Droid Optimizer. Aplikácie vám ponúknu jednoduché riešenia, ako v smartfóne upratať a udržať ho v dobrej kondícii.

Vypnite a zapnite smartfón

Jedna z najčastejších rád IT technikov je, aby ste reštartovali počítač. Ak takáto triviálnosť môže fungovať na počítači, prečo ju nevyskúšať aj so smartfónom? Reštart pomôže procesom, ktoré sa dejú kdesi na pozadí a z času na čas sa zaseknú, zacyklia alebo jednoducho nedokončia. Reštart smartfónu má jediné pravidlo: spomenúť si na PIN kód vašej SIM karty. Potom stačí telefón jednoducho vypnúť a zapnúť.


Ak vám k spokojnosti stále chýba väčšia rýchlosť a desiatky gigabajtov pamäte, prezrite si ponuku smartfónov, ktoré môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. Ak si spojíte viac paušálov na jednu faktúru, môžete navyše získať zľavu na stabilný domáci internet až do 100 %.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac