Tablet na mieru: pomôžeme vám vybrať si šikovného pomocníka podľa vašich potrieb

Správny tablet môže pracantom uľahčiť prácu, študentom učenie, seniorom nahradiť smartfón a každému dopriať komfort.

Tablet je podľa mnohých používateľov nedocenená pomôcka a dokáže uľahčiť štúdium, prácu aj život. Jeho potenciál a prínos objavíte, len čo mu lepšie porozumiete – najprv však treba vybrať ten správny. Je dôležitý rozmer displeja, výdrž batérie či veľkosť úložného priestoru? Pri výbere správneho tabletu zavážia aj ďalšie vlastnosti.

Smartfóny, ktoré kraľujú plynulosti: tieto sa postarajú o vizuálny zážitok aj pri graficky náročných hrách

Pozreli sme sa na to, ako vybrať správny tablet pre seniora, študenta, pracanta či pre milovníkov videoobsahu a hier:

Tablet pre študentov

Pomôže s úlohami 

Tablet ako pomôcka pri štúdiu je naozaj dobrá voľba, lebo otvára nové možnosti, môže motivovať a zásadne odľahčí školský ruksak. Rovnako môže byť aj neúprosným dôkazom pre talenty na výhovorky – úlohu spravenú na tablete totiž pes nezožerie. No aj takýto tablet treba vyberať rozumne a musíte si uvedomiť, že už štúdium je vlastne pracovné nasadenie. 

Aj keby vás to lákalo, nevyberajte z kategórie tých najlacnejších. Rozhodne tým však nechceme povedať, aby ste juniorom kúpili rovno iPad Pro. Ak si stanovíte rozpočet, ktorého horná hranica sa vyšplhá k 250 €, budete vyberať zo širokej ponuky.

Dobrý tablet na štúdium má:

 • rozšírenie displeja 1 920 x 1 200 px
 • displej s technológiou ochrany zraku
 • batériu s kapacitou aspoň 7 000 mAh (a viac)
 • fotoaparát od 8 Mpx

Voľba veľkosti uhlopriečky bude závisieť najmä od toho, či vyberáte tablet pre žiačika, žiaka alebo študenta – najmä preto, že dieťa rastie, a tak je veľkosť rúk vášho juniora a váha tabletu celkom dôležitý faktor. 

Desať palcov je štandard. V tomto prípade sú však desatiny palcov charakterizujúce veľkosť displeja kľúčové, držte sa skôr nižších čísel. Pre žiačikov môžete zvoliť aj 8-palcový tablet. 

Neoplatí sa šetriť na kvalite zobrazovania, náš tip je minimálne rozlíšenie 1 920 x 1 200 px. Zároveň hľadajte tablet s technológiou ochrany zraku, napríklad automatické zníženie jasu alebo redukovanie modrého svetla.

Okrem učenia aj zábava

Či sa žiakom a študentom oplatí tablet aj s dotykovým perom, záleží na mnohých faktoroch. Umelecky nadanému dieťaťu môže pomôcť a otvoriť nové možnosti. No napriek tomu, že sme technologickí nadšenci, sympatickejšia nám je v tomto prípade klasická ceruzka.

Okrem robenia úloh sa bude junior na tablete aj zabávať. To je kombinácia, ktorá si žiada aj adekvátny výkon, a preto by pamäť RAM mala byť minimálne 3 GB. Priestor na ukladanie dát v mnohých prípadoch rozšírite pomocou microSD karty, ani menší úložný priestor teda nie je problém.

Pre žiakov a študentov nemá veľmi zmysel vyberať tablet, do ktorého sa dá vložiť SIM karta. Skôr či neskôr príde na kúpu smartfónu, ak ho dieťa ešte nemá. Radšej sa zamerajte na batériu, ktorá by mala mať kapacitu aspoň 7 000 mAh, ideálne však čo najviac. Aj keď s kapacitou rastie hmotnosť zariadenia, pre možnú výdrž je to rozumná obeta.

Fotoaparát je rozhodujúca charakteristika, lebo sa dá využiť ako skener a pri štúdiu je naozaj nápomocný – do fotografie naskenovanej strany knižky sa dajú dopĺňať ďalšie informácie a pracovný hárok, ktorý školák dostane v škole na papieri, sa dá v digitálnej naskenovanej forme opätovne používať. Preto by fotoaparát mal mať minimálne 8 Mpx. Nezanedbajte však ani prednú selfie kameru, bude sa hodiť napríklad na video doučovanie jazykov s native speakrom z inej krajiny. 

Extra tip

Do tabletu pre žiaka či študenta nainštalujte aplikáciu Family Link od Googlu. Slúži ako rodičovská ochrana, pomocou ktorej môžete nastaviť napríklad časový limit na aplikácie, budete mať prehľad, čo junior na tablete robí a ako dlho, a tiež môžete kontrolovať polohu zariadenia na diaľku. To je užitočné, ak sa školáčik zatúla alebo tablet niekde zapatroší.

V O2 si môžete uplatniť príspevok 350 € na tablet alebo notebook 

Príspevok si môžete uplatniť v akejkoľvek O2 Predajni na Slovensku od 27. júna 2023. Stačí, ak sa: 

1. Zaregistrujte do projektu Digitálny žiak, formulár nájdete na register.digitalnyziak.sk.

2. Po overení registrácie dostanete validačný kód do e‑mailu alebo do SMS, ktorý je potrebný na získanie príspevku. 

3. Vyberte a objednajte si notebook alebo tablet, na ktorý si môžete uplatniť príspevok. Môžete sa obrátiť aj na asistenta v predajni, ktorý vám s výberom pomôže.  

4. Pri prevzatí zariadenia v predajni predložíte validačný kód a doklad totožnosti a odnesiete si domov svoj nový tablet alebo notebook. Viac informácií nájdete tu.

Tablet pre pracantov

Môže tablet nahradiť notebook?

Vybrať dobrý tablet na prácu nie je také jednoduché, ako sa môže zdať – záleží totiž na tom, čo na tablete budete robiť. Na bežnú kancelársku prácu, ktorá zahŕňa používanie textového či tabuľkového editora a mailového klienta, nemusíte hľadať model s najlepšími parametrami. Treba si však poriadne premyslieť, či bude tablet len doplnok k notebooku alebo jeho plnohodnotná náhrada.  

Ak má byť plnohodnotnou náhradou notebooku, je dôležité prihliadať aj na kompatibilitu s doplnkovými zariadeniami, ako klávesnica, myš, stojan či stylus (dotykové pero). Okrem toho budete musieť trochu zmeniť spôsob práce, pretože tablet nie je notebook. 

Tablet na prácu by mal mať: 

 • 12-palcový displej (zlatá stredná cesta)
 • slot na SIM kartu
 • čip 5G
 • wi-fi 6
 • vnútornú pamäť aspoň 128 GB (v závislosti od typu povolania)
 • vyššiu kapacitu batérie, aspoň 7 000 mAh a viac

Dokonalá voľba pre pracantov môže byť aj 12-palcový displej, vďaka ktorému nebudete musieť neustále zväčšovať bunky v Exceli. Treba však myslieť na to, že takýto veľký tablet je pre svoje rozmery „neohrabaný“ a môže byť aj ťažký. Pracanti z umeleckej branže by, naopak, o menšom tablete ani nemali uvažovať.

Pracovný displej však nemusí byť nutne obrovská plocha. Ak zostaneme v kategórii 10- až 11-palcových tabletov, je vždy lepšie rozhodnúť sa pre kvalitnejšie rozlíšenie a celkovo lepšie parametre displeja.

Ak si bude rozumieť aj so stylusom, o to lepšie. Zapisovanie poznámok z porady do tabletu je totiž zábava a pri výbere vhodnej aplikácie ich dokonca ľahko premeníte na editovateľný dokument, ktorý môžete zdieľať s kolegami.

Lepšie pracovné nasadenie

Pripojenie je v prípade pracovného tabletu kľúčové. Hľadajte teda model s možnosťou vloženia SIM karty, s čipom 5G a pri charakteristike wi-fi by v ideálnom prípade malo byť číslo 6. Čip NFC môže byť nápomocný napríklad vtedy, ak by ste chceli premeniť tablet na diaľkové ovládanie projektora. No ak tablet NFC nebude mať, o nič neprídete.

Kvalitné pripojenie na internet je dôležité, aby vás tablet ešte viac oslobodil „od stola“. Potom je ideálne nastavenie ukladať všetko z tabletu rovno na cloud a používať online nástroje – od Googlu alebo Word či Excel cez prehliadač. Základná pamäť teda nemusí byť najväčšia – ak ste poriadkumilovní, stačí aj 64 GB, ideál je 128 GB.

S týmito vychytávkami premeníte izbu na produktívne domáce pracovisko

Takáto veľkosť úložiska platí len pre kancelárske práce – ak by ste chceli na tablete tvoriť kreatívu, pracovať so stavebnými výkresmi či s dátami, veľké interné úložisko je pre vás nevyhnutné. V tomto prípade je vhodná čo najvyššia kapacita batérie, lebo kvalitnejší displej, lepšie pripojenie do siete a rôzne vychytávky majú vyššiu spotrebu energie.

Tablet pre väčší komfort

Aby vám neunikol žiaden detail

Ak si chcete naplno užiť fotky, videá, sociálne siete aj hry, tablet musí mať skutočne dobrý displej, ktorý zvládne širokú farebnú škálu, ponúkne bohaté detaily a bude dostatočne rýchly. Nezanedbateľným faktorom je tu aj výkon.

Ak obsah len konzumujete, tak s výnimkou hier nemusíte hľadať v tých najvyšších špecifikáciách. Tak trochu sa núka povedať – kúpte si iPad a nespravíte chybu. Cenová kategória výrobkov značky Apple je však o niečo vyššia.

Tablet, ktorý je parťákom na väčší komfort, má:

 • 10- až 12-palcový displej 
 • kapacitu batérie 7 000 mAh 
 • wi-fi 6 
 • bluetooth 5.1
 • väčší výkon a dobré charakteristiky displeja

Pohodlie je v tejto kategórii dôležitý faktor, o ktorý sa postará 12-palcová uhlopriečka displeja. Jedným dychom musíme dopovedať, že nie je jediným riešením a komfort vám dopraje aj väčší 10-palcový displej.

Aj pohodlie má hranice

Všetci sa chceme oslobodiť od káblov a nabíjačiek, ale ak pozeráte na tablete najmä filmy v pohodlí postele, káblik, ktorý vášho miláčika kŕmi energiou, nie je neprekonateľná prekážka, a preto je 7 000 mAh dostatočné riešenie.

Rovnako ako pri tablete vhodnom na kancelársku prácu si dajte záležať na konektivite zariadenia. Wi-fi by mala byť šiestej generácie, určite nie je na zahodenie 5G čip v kombinácii s výhodným paušálom, no myslite aj na bluetooth, ktorý spojí tablet s vašimi slúchadlami. 

Bluetooth 5.1 nie je síce najnovšia generácia tejto technológie, no kvalita prenosu zvuku z videí či filmov je postačujúca aj pre náročných používateľov. Tablet dokáže prekvapiť aj vstavanými reproduktormi, no radšej by sme sa na túto vlastnosť ako primárne riešenie počúvania zvuku nespoliehali.   

Tablet pre seniora

Tablet môže nahradiť smartfón

Vaši starí rodičia s najväčšou pravdepodobnosťou nepatria do kategórie náročných používateľov. Preto ak im vyberáte tablet, pokojne „zalovte“ vo vodách nižších cien, prípadne sa obzrite po tablete z druhej ruky. Ak si pri výbere tabletu pre starých rodičov stanovíte hornú hranicu 150 €, budete vyberať z bohatej ponuky.

Displej je dôležitý rozhodujúci faktor naprieč všetkými cieľovkami, pre ktoré v tomto článku vyberáme tablet. Seniorom odporúčame uhlopriečku aspoň 8 palcov. Takýto veľký tablet je ešte relatívne ľahký, komfortnejšie sa ovláda a zobrazovacia plocha je dostatočne veľká na to, aby aj ľudia s horším zrakom všetko dobre videli.

Seniora a seniorku potešíte tabletom, ktorý má: 

 • aspoň 8-palcový displej 
 • možnosť vloženia SIM karty 
 • kapacitu batérie aspoň 5 000 mAh
 • vnútornú pamäť 64 GB a rozšírenie pamäte o externú SD kartu
 • selfie kameru s 8 Mpx

Zariadenie s 8-palcovou uhlopriečkou pomerne ľahko odložíte aj do príručnej tašky, a ak k tomu vyberiete model tabletu, do ktorého môžete vložiť SIM kartu, oslobodíte seniorov aj od smartfónu. Lebo čím menej zariadení, tým menej starostí a viac úžitku. SIM karta môže byť formou kreditu, no zaujímavou voľbou je aj základný O2 Paušál.

Čo najmenej komplikácií

Chcieť od seniorov, aby mysleli na pravidelné nabíjanie, je zbytočné obťažovanie, preto v špecifikácii hľadajte batériu s kapacitou aspoň 5 000 mAh, lepšie je však viac.

Podobne je to aj s vnútornou pamäťou – odporúčame minimálne 64 GB úložnej pamäte, a pokiaľ je to možné, vyberte model, ktorému túto pamäť môžete rozšíriť externou microSD kartou. Virtuálne úložisko je síce dostupné na všetkých tabletoch, no cloudová služba môže byť pre mnohých seniorov zbytočná komplikácia.  

Okrem kníh a sudoku poslúži úložný priestor najmä na fotografie. Ruku na srdce, aj keď fotografia v smart zariadeniach napreduje raketovou rýchlosťou, v tabletoch v tejto cenovej kategórii je ťažké nájsť schopnú fotovýbavu. Naším odporúčaním je skôr zamerať sa na selfie kameru na videohovory, ktorá by mohla mať 8 Mpx.

Extra tip

Android tablety môžete v nastaveniach prispôsobiť aj pre seniorov – niektorí výrobcovia ponúkajú v rámci svojich systémových nadstavieb zjednodušený režim, ktorý používateľa ochráni pred tým, aby „niečo postláčal“.

Stačí, ak na tablete otvoríte nastavenia, vyberiete prístupové nastavenia a zvolíte veľkosť displeja a textu. Takýmto spôsobom zväčšíte písmo, ale aj veľkosť ikoniek.


Nový tablet pre školáka? Aj v O2 si môžete uplatniť príspevok 350 € na nový tablet alebo notebook.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Novinka na našom trhu Infinix Hot 20 5G má ambíciu prepísať stereotypy o cenovo dostupných telefónoch

Je aktuálne najdostupnejší 5G smartfón skutočne len pre mladých hráčov?

Na našom trhu máme príležitosť zoznámiť sa s novou značkou inteligentných technológií Infinix. Oficiálne prvý smartfón z ich dielne na našom trhu Infinix Hot 20 5G je rýchly, dizajnový, plynulý a veľmi lákavý aj pre mladých ľudí či hráčov. Je to síce dostupná novinka, no ponúka toho naozaj veľa – a to nielen pre herný svet či tínedžerov.

Aj tieto smartfóny s 50 Mpx fotoaparátom a veľkou kapacitou batérie znamenajú stávku na istotu

V portfóliu nemá len smartfóny

Smartfónoví nadšenci, ktorých baví sledovať aj cenovo dostupné kategórie, sa so značkou Infinix už zrejme stretli. Ich smartfóny sa nejaký čas objavujú v popredných svetových technologických magazínoch a vôbec nemajú zlé hodnotenia. No prišiel čas, aby sme sa so značkou Infinix mohli „tvárou v tvár“ zoznámiť aj na Slovensku.

Spoločnosť Infinix sa zameriava najmä na mladých používateľov, čomu napovedá štýlové dizajnové spracovanie aj cenová politika technológií, a to už od roku 2013. Možno vás prekvapí, že Infinix má v segmente smartfónov už štyri série a desiatky modelov. Ich logo však hrdo nosia aj notebooky či televízory. Prvým zástupcom na slovenskom trhu je smartfón Infinix Hot 20 5G, ktorý naozaj stojí za to spoznať.

Charakteristika ako z triedy vlajkových lodí

Najdostupnejší 5G smartfón na trhu ponúka veľmi rozumný pomer cena/výkon. Pri týchto slovách prirodzene očakávame smartfón, ktorý musí robiť kompromisy, no už možnosť dual SIM je dôkazom, že nemusí. Novinka na slovenskom trhu Infinix Hot 20 5G jednoducho búra stereotypy.

Displej s uhlopriečkou 6,6 palca, rozlíšením Full HD+, prívlastkom HyperVision a kvapôčkovým výrezom na selfie kameru ponúka aj obnovovaciu frekvenciu 120 Hz – aktuálne veľmi populárnu rýchlosť, ktorej výsledkom je plynulý obraz aj pri graficky náročných hrách.

Zobrazovaciu plochu navyše podporuje umelá inteligencia, ktorá sleduje množstvo svetla v okolí smartfónu, a podľa neho upravuje kontrast a jas displeja. Výsledkom je krásne farebný a žiarivý obraz plný detailov, či už sa na displej pozeráte na priamom slnku, v šere, alebo po tme v posteli.

Netradičný, ale prepracovaný fotoaparát

Fotovýbava Infinix Hot 20 5G sa mierne vymyká z aktuálnych trendov. Rozhodne poteší 50 Mpx hlavný fotoaparát s clonou f/1.6. Charakteristika, ktorú ponúka Infinix, je vo svete fotografie skutočne nízke číslo – lebo čím je číslo nižšie, tým viac svetla sa do fotočipu dostane a tým kvalitnejšie fotografie budete mať. Dokonca aj tie nočné. Samozrejme, fotoaparátu nechýba ani podpora umelej inteligencie či špeciálny nočný režim.

Na fotovýbave smartfónu Infinix Hot 20 5G je trochu nezvyčajný druhý fotoaparát, ktorý má 8 Mpx a charakteristiku FF. Táto skratka znamená, že fotoaparát má pevné ostrenie a neumožňuje fotografovať zábery na krátke vzdialenosti – makrofotku ním teda nespravíte. Ak však chcete pekný celok s každým zaostreným pixelom, toto riešenie je pre vás ideálne. Selfie kamera má 8 Mpx.

Maratónska výdrž batérie

Spoločnosť Infinix obzvlášť prekvapila výdržou batérie. Tá má kapacitu solídnych 5 000 mAh a na jedno nabitie výrobca sľubuje až 3-dňovú výdrž. V súčasnosti je to tak trochu neslýchané, no takáto výdrž je možná vďaka implementovanej technológii Power Marathon, ktorá manažuje výdaj energie smartfónu.

V prípade, že by ste smartfón Infinix Hot 20 5G zabudli nabiť a batéria by sa dostala na 5 % svojej kapacity, môžete aktivovať Ultra-save režim. V ňom vám 5 % batérie vystačí na úctyhodných 110 minút používania. Nechýba ani 18 W rýchle nabíjanie či možnosť reverzného nabíjania, teda nabíjania z iných smart zariadení.

Plynulý, rýchly a všestranný

Ďalším milým prekvapením na smartfóne Infinix Hot 20 5G je vyladenie charakteristík, ktoré pri čítaní dávajú zmysel najmä geekom, no úžitok z nich má každý jeden používateľ. V zrozumiteľnej reči to napríklad znamená, že vďaka hlavnému čipu MediaTek Dimensity 810, možnosti 5G pripojenia, operačnej pamäti a úložnej pamäti, ktorá sa dá pomocou microSD karty rozšíriť až na 1 TB, je smartfón v rámci svojej kategórie rýchly a plynulý.

Aplikácie budú reagovať bez zbytočného premýšľania a sekania. Dokonca ich na pozadí môžete mať spustených až 11 a výkon smartfónu to neovplyvní. Infinix vás ani pri hraní online hier neoberie o chuť na hranie zbytočne dlhým načítaním hry či konkrétneho levelu. Smartfón Infinix Hot 20 5G sľubuje tiež minimálne zahrievanie aj vtedy, keď smartfón pôjde „na plné obrátky“.

Kreatívna nadstavba operačného systému Android 12 s názvom XOS 10.6 sľubuje široké možnosti personalizácie používateľského prostredia. Čítačka odtlačkov prstov je umiestnená na bočnej strane smartfónu, technológia VoNR sa postará o minimálne oneskorenie pri hovoroch vo veľmi vysokej zvukovej kvalite. Určite poteší aj NFC čip, ktorý premení smartfón na platobnú kartu, no v tejto kategórii nie je úplne bežný.

Zhrnuté a podčiarknuté: nielen pre hráčov či mládež

Smartfón Infinix Hot 20 5G môže na prvý pohľad pôsobiť ako zariadenie pre nadšených mladých hráčov, ktorí majú na kúpu zariadenia obmedzené prostriedky. V skutočnosti ponúka celú paletu vlastností spoľahlivého univerzálneho smartfónu a vďaka možnosti dvoch SIM kariet v smartfóne môže osloviť napríklad aj pracantov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vymeňte status online za offline. 6 tipov, ako si oddýchnuť od notifikácií a technológií

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac