Vybrali sme 5 smartfónov s foťákom, ktorý bude robiť kvalitné zábery (skoro) sám

Smartfóny s 50 Mpx fotoaparátom znamenajú stávku na istotu. Tieto ako bonus ponúkajú aj veľkú kapacitu batérie a krásny dizajn.

Čože je to päťdesiatka? Pre nás je to ideálny počet megapixelov, ktorý by mal mať fotoaparát v dobrom smartfóne. Ak k tomu pridáme ešte dostatočne veľkú batériu, ideálne tiež s päťkou na začiatku, rýchle nabíjanie a prepracovaný dizajn, máme praktického a spoľahlivého mobilového parťáka. Vybrali sme 5 smartfónov, ktoré tieto kritériá (skoro do bodky) spĺňajú.

Dnes hľadáme smartfón s kvalitným foťákom a veľkou kapacitou batérie. V roku 2004 sme počítali znaky, ktoré môžeme odoslať v jednej esemeske

Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G

Keď si uvedomíte, že tento smartfón oficiálne patrí do strednej triedy, možno vám napadne, že by sa hranice tried smartfónov mali predefinovať. Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G totiž ponúka špecifikáciu nabitú pozoruhodnými parametrami. Navyše má skutočne krásny dizajn.

Displej má uhlopriečku 6,67 palca, prívlastok Flow AMOLED a plynulosť na úrovni 120 obrázkov za sekundu. O živé farby a celkový zážitok z obrazu sa stará aj technológia Dolby Vision®. Plynulosť Redmi Note 12 Pro 5G zasa zabezpečuje všestranný čip MediaTek Dimensity 1080, ktorý podporuje aj pripojenie do 5G siete.

Fotomodul Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G má lídra v podobe 50 Mpx hlavného fotoaparátu s optickou stabilizáciou obrazu, ktorá je možná vďaka populárnemu snímaču od Sony s označením IMX766. Širokouhlé zábery so zorným uhlom 119 stupňov zabezpečí 8 Mpx fotoaparát, na makro fotografie zasa môžete použiť 2 Mpx senzor.

Selfie kamera má 16 Mpx a je riešená malým priestrelom displeja, oberie vás teda o minimum zobrazovacej plochy. Kvalita záznamu je Full HD, video na zadnej kamere Redmi Note 12 Pro 5G môžete nahrávať v 4K kvalite.

Vašej pozornosti by nemalo ujsť vylepšenie filmCamera, ktoré ponúka 7 klasických filmových filtrov, výkonné prepočítavanie pixelov či náhľad v reálnom čase. Funkcia Xiaomi proCut zasa dokáže záber analyzovať a automaticky z neho ponúknuť zaujímavé výrezy. Túto funkciu oceníte najmä vtedy, keď si nie ste na 100 % istí kompozíciou záberu.

Nadstavba operačného systému MIUI 13 beží na Androide 12, vďaka čomu Redmi Note 12 Pro 5G dokáže skutočne veľa, rozumie si aj s najnovšou wi-fi 6 a bluetoothom 5.2. Konštrukcia ponúka zvýšenú odolnosť proti vode a je na úrovni odolnosti smartfónu proti ošpliechaniu vodou.

V ponuke je toho naozaj veľa, istotne však treba upozorniť na 5 000 mAh batériu, ktorú môžete nabíjať 67 W rýchlonabíjaním. Podľa výrobcu vám stačí 15 minút na nabíjačke a počas celého dňa sa pri používaní smartfónu nemusíte nijako obmedzovať.

Samsung Galaxy A54 5G

Ak sa na niečo vo svete smartfónov môžete spoľahnúť, tak je to práve séria Galaxy A od Samsungu. Dôkazom toho je aj Samsung Galaxy A54 5G, ktorý prebral dizajn z vlajkovej lode, vďaka čomu už nemá vystúpené fotoaparáty a je v ponuke aj vo sviežej limetkovej farbe.

Samsung Galaxy A54 5G ponúka trojicu fotoaparátov v zložení: 50 Mpx hlavný s vylepšenou optickou stabilizáciou a digitálnym stabilizátorom videa, 12 Mpx širokouhlý a 5 Mpx makro fotoaparát. Fanúšikovia tejto série by sa mohli pýtať, čo sa stalo so senzorom merania hĺbky ostrosti – nahradilo ho softvérové riešenie.

Videá na Samsungu Galaxy A54 5G nahráte v 4K kvalite. Novinkou je hneď niekoľko nástrojov umelej inteligencie, ktoré vylepšia vaše fotografie automaticky, napríklad ich zbavia nechcených tieňov či odrazov.

Kvalitu zhotovených záberov môžete kontrolovať na 6,4-palcovom Super AMOLED displeji s Full HD+ rozlíšením, jasom do 100 nitov a rýchlosťou zobrazovania 120 Hz. Inými slovami, displej je čitateľný aj na prudkom slnku a super plynulý za každých okolností. Navyše Samsungu Galaxy A54 5G nechýba ani pokročilá ochrana očí.

Aby všetko fungovalo skutočne hladko, Samsung použil čip Exynos 1380 a stavil na Android 13 s nadstavbou One UI 5.1. Vo výbave nechýba ani wi-fi 6, NFC umožňujúci bezkontaktné platby alebo odolnosť proti vode IP67, ktorá znamená, že zariadenie „prežije“ ponorenie do vody do hĺbky 1 metra nie dlhšie ako 30 minút.

Batéria má kapacitu 5 000 mAh, nabíjanie rýchlosť 25 W a všetko je vyladené tak, aby smartfón bez problémov vydržal na jedno nabitie celé dva dni. Ak zvyknete do telefónu ukladať veľké množstvo dát, aby ste mali všetko potrebné vždy poruke, potom môžete pamäť Samsungu Galaxy A54 5G rozšíriť pomocou microSD karty až na 1TB.

Honor 70 Lite 5G

Ani náš tretí tip sa nezaobíde bez toho, aby sme nepoukázali na pekný dizajn. Honor 70 Lite 5G v modrej farbe je na pohľad svieži, dokonca môžeme povedať, že pôsobí ako módny doplnok. Aj samotný výrobca uvádza, že Honor 70 Lite 5G je určený najmä pre mladých ľudí.

Tínedžeri a mladí sú však aj nároční, preto Honor 70 Lite 5G okrem dizajnu nezaostáva ani tým, čo ponúka vnútri. 6,5-palcový IPS displej má rozlíšenie 720 x 1 600 pixelov. S príjemnou zobrazovacou frekvenciou 90 Hz smartfón ponúka možnosť stlmiť modré svetlo pre ochranu zdravia alebo nastaviť tmavý režim, či dokonca displej prepnúť do režimu e-Knihy.

Smartfón sľubuje skutočnú rýchlosť vďaka 5G čipu Snapdragon. Ten zaručuje, že je superrýchly nielen smartfón, ale aj sťahovanie dát. Pri ideálnych podmienkach by ste v 5G sieti zvládli stiahnuť 1 GB za približne 10 sekúnd. Napríklad ak by ste si chceli stiahnuť počítačovú hru z kategórie AAA, na Honor 70 Lite 5G ju máte v mobile, kým dopijte espresso.

Hlavný fotoaparát má 50 Mpx, pričom hĺbkový a makro fotoaparát majú zhodne po 2 Mpx. Selfie kamera sa pýši 8 Mpx. K dispozícii je režim portrétu s podporou umelej inteligencie, super nočný režim či možnosť točiť duálne videá. Pri fotení a točení sa nemusíte obmedzovať, smartfón má internú pamäť až 128 GB.

Batéria modelu Honor 70 Lite 5G má kapacitu 5 000 mAh, môžete ju nabíjať rýchlosťou 22,5 W a pri bežnom používaní vydrží dva dni. Podľa výrobcu dokonca na tomto smartfóne môžete počúvať hudbu nepretržite 26 hodín, kým batériu z plného nabitia úplne miniete. Vo výbave nechýba NFC čip, 3,5 mm jack pre slúchadlá, USB-C konektor či bluetooth 5.1.

Motorola Edge 40

Zatiaľ čo predošlý smartfón svojím vizuálnym spracovaním cieli skôr na mladých, Motorola Edge 40 osloví ľudí túžiacich po elegancii. Jej zadná strana je totiž pokrytá vegánskou kožou, ktorá je na dotyk príjemne jemná. Zaujímavosťou je, že pokrýva aj vystupujúce objektívy fotoaparátov a vytvára tak skutočne pútavý detail.

6,55-palcový displej na Edge 40 je po stranách zahnutý, čo ho opticky zväčšuje. Kvalita zobrazenia je na P-OLED displeji s rozlíšením Full HD+ a certifikáciou HDR10+ živá, pričom rýchlosť zobrazovania sa vyšplhala až na 144 obrázkov za sekundu, takže je aj absolútne plynulá. Ak by ste sa chceli pri takejto špecifikácii na niečo sťažovať, ste zrejme najnáročnejší z najnáročnejších.

Spomenutý fotomodul je na prvý pohľad tandemom dvoch fotoaparátov: 50 Mpx hlavného fotoaparátu s optickou stabilizáciou obrazu a 13 Mpx fotoaparátu, ktorý kombinuje zvyšok tradičného zloženia foto ponuky dnešných smartfónov – teda širokouhlého fotoaparátu, makro fotoaparátu a senzora na meranie hĺbky. Selfie kamera má veľmi príjemných 32 Mpx.

Ako rozumne pracovať s rozpočtom na technológie a digitálne služby v časoch rastúcich mesačných výdavkov?

Motorola Edge 40 má batériu s kapacitou 4 400 mAh, ktorú nabijete rýchlosťou 68 W pomocou kábla alebo rýchlosťou 15 W bezkáblovo. V oboch prípadoch je to rýchlosť, vďaka ktorej vás výdrž batérie nebude nijako obmedzovať, aj keď smartfón zabudnete nabiť v čase, keď zvyknete nabíjať.

Stereo reproduktory majú certifikáciu Dolby Atmos, nechýba odolnosť proti vode na úrovni IP68 a množstvo ďalších šikovných vychytávok, ktoré ocenia aj nároční používatelia.

Apple iPhone 14 Pro

Panuje názor, že Apple má svoj iPhone ako hotový produkt – a tak zásadných vylepšení prichádza z roka na rok menej a menej. Na druhej strane, čo by výrobca musel do iPhonu implementovať, aby stále prinášal revolučné zmeny?

iPhone 14 Pro však aj tak dokázal ponúknuť žiadanejšie vylepšenia. Večne diskutovaný Always-on displej, ktorý je v Android zariadeniach úplne bežný, je dnes už realitou aj v iPhone 14 Pro.

Mnohí fanúšikovia volali po selfie kamere skrytej pod displejom. Apple túto požiadavku mierne prekrútil podľa technicky dostupných riešení a premenil plochu selfie kamery na Dynamic Island. Inými slovami, doteraz monoúčelová časť displeja sa zmenila na multiúčelovú, vďaka čomu vás prichádzajúce správy, hovory či ovládanie hudby už nebudú rušiť pri práci.

Kovový rám a sklo sú rukopisom iPhonu. Ako inak, použitá je vrstva Ceramic Shield, ktorá iPhone ochráni proti škrabancom. Konštrukcia má certifikát odolnosti IP68. Uhlopriečka displeja je už tradične 6,1 palca, rýchlosť displeja je 120 Hz a maximálna svietivosť až 2 000 nitov.

Trojica fotoaparátov na zadnej strane smartfónu má 48 Mpx, 12 Mpx a 12 Mpx. Tieto hodnoty patria hlavnému fotoaparátu, širokouhlému a teleobjektívu, ktorý sa pýši 3-násobným optickým priblížením. Všetky tri fotoaparáty majú optickú stabilizáciu obrazu. Nechýba LiDAR, ktorý pomáha s identifikáciou vzdialenosti. V prípade fotografií umožňuje rozmazanie pozadia aj dodatočne.


Vybrané smartfóny s kvalitným foťákom aj veľkou batériou môžete teraz získať s extra výkupnou zľavou. Stačí, ak nám do O2 Predajne prinesiete svoj starý telefón a my ho od vás vykúpime. Dostanete zaň poukážku, ktorú môžete využiť na nové zariadenie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako ušetriť na technológiách? 12 tipov, ktoré vám pomôžu znížiť výdavky

Ako rozumne pracovať s rozpočtom na technológie a digitálne služby v časoch rastúcich mesačných výdavkov?

Výrobcovia technológií nás neustále lákajú na najnovšie vychytávky, no väčšina z nás nepotrebuje každý rok meniť svoje aktuálne zariadenia za nové. Aj keď sme si zvykli, že nám spríjemňujú život, a niekedy si takéto pohodlie doprajeme aj za cenu extra výdavkov. V náročnejších časoch ich však škrtáme z rozpočtu ako prvé.

Ušetrite aj s O2 Paušálom. V jeho cene si môžete užívať predplatné streamovacej služby Netflix 

Dnes takmer všetci žijeme časy, keď musíme míňať rozumnejšie. To však ešte nemusí znamenať, že sa svojich obľúbených tech služieb a hračiek musíme úplne vzdať. Máme pre vás niekoľko tipov, ako si udržať rovnováhu medzi pohodlím a zostatkom na účte.

Pokrok nie je taký rýchly

Míňať stovky až tisíce eur na najnovšie hardvérové vychytávky, ktorých výkon výrazne presahuje vaše používateľské zvyklosti a nároky, je často zbytočné. Rok starý model smartfónu je cenovo prijateľnejší a medzigeneračné výkonnostné skoky dnes už nie sú také zásadné a rozdiely sú skôr kozmetické. No ani staršie modely nenakupujte úplne bezhlavo. 

Myslite na to, že smartfóny s operačným systémom Android majú prisľúbené priemerne tri veľké aktualizácie operačného systému, ktoré stačia približne na 3 roky a na 5 rokov bezpečnostných záplat.

To znamená, že starý model smartfónu nemusí dovoľovať nové aktualizácie a neaktuálny operačný systém zvyšuje riziko úniku dát.

Je to nebezpečné, ak máte v smartfóne napríklad platobné údaje alebo aplikáciu poisťovne. V neposlednom rade vám nemusia správne či vôbec fungovať aplikácie, ktoré najčastejšie používate. 

Počkajte si na zľavu, akciu alebo kupón

Pri kúpe nového zariadenia môžete využiť rôzne zľavové kupóny a akcie. Oplatí sa počkať na pravidelné zľavové sezóny, napríklad na jarný výpredaj. 

Na Sóde vás pravidelne informujeme o predobjednávkach a výkupných akciách, ktoré veľmi obľubuje Samsung či Xiaomi. Aktuálne beží akcia na vlajkovú flotilu Samsung Galaxy S23. Vymeniť akýkoľvek starý smartfón za nový a k tomu získať ešte výkupný bonus dokáže ušetriť slušnú sumu z rozpočtu.

Ekologickú výmenu starý za nový telefón ponúka aj samotný operátor O2. Stačí, ak do ktorejkoľvek O2 Predajne prinesiete svoje staré zariadenie, kde ho skontrolujú, ohodnotia a nacenia. V hodnote svojho starého telefónu tak získate poukážku v jeho hodnote s platnosťou 6 mesiacov, ktorú môžete využiť na nákup nového zariadenia v predajni, ale aj cez e-shop. 

Repasované smartfóny majú výhodu novej záruky

Zaujímavým riešením šetrenia sú aj repasované zariadenia. Existujú firmy, ktoré odkúpia používané zariadenia, opravia ich a predajú za výhodnú cenu s novou zárukou. Na Slovensku sa táto služba spája najmä s iPhonmi, no repasujú sa aj smartfóny ostatných značiek. 

Pri nákupe z druhej ruky cez bazáre buďte opatrní, priveľmi výhodná cena môže naznačovať podvod. Známe sú prípady predaja makiet smartfónov za cenu plnohodnotného zariadenia či predaje kradnutých a nefunkčných zariadení. Neznamená to však, že na online bazároch nemôžete ušetriť. Pri takejto kúpe preferujte osobné stretnutie a zariadenie si vyskúšajte. Opýtajte sa na platnú záruku, ku ktorej si nezabudnite vypýtať pokladničný blok alebo faktúru. Na predávajúceho si pre istotu vždy odložte kontakt.

Prispôsobte svoje nároky reálnemu využitiu

Ušetriť môžete aj správnou kombináciou technických parametrov. Pri výbere veľkostí pamätí nemusíte nutne vyberať tie najväčšie. Pamäť RAM slúži na to, aby smartfón plynulo fungoval, spoľahlivo fotil, rýchlo otváral aplikácie a hry nesekali. 

Veľa RAM pamäte, napríklad 12 GB a viac, potrebujú len hráči, tvorcovia video obsahu a úpravy fotografií. Pri bežnom používaní si vystačíte aj so 4 alebo 6 GB pamäte RAM.

Pamäť je drahá, koľko jej naozaj potrebujete?

Väčšina z nás nepotrebuje 1 TB ani 516 GB úložisko. Ak máte predplatené cloudové úložisko, využívajte to. V Google fotkách kliknite na svoju profilovú fotku a vyberte možnosť záloha a synchronizácia. Vyberte požadované nastavenia, nezabudnite vybrať možnosť zálohovania len pri pripojení na wi-fi a fotky sa budú ukladať do cloudu, nie do telefónu.

Rozdiel medzi smartfónom so 126 GB a 256 GB pamäťou môže byť aj okolo 100 eur. Vyššia pamäť razantne zvyšuje cenu smartfónu. V prípade, že ste si vybrali model so slotom na pamäťovú kartu, zvoľte nižšiu veľkosť pamäte smartfónu a dokúpte si microSD kartu. Kvalitnú, dostatočne rýchlu a s dostatočným úložným priestorom kúpite do 30 eur.

Rozdiely v displejoch si všimnú len nároční

Luxusný, niekoľko „Ká“ displej s krásne sýtymi farbami, množstvom detailov a hráčskou plynulosťou je obrovským lákadlom. No na zážitok z obrazu potrebujete aj fotky, videá a hry vo vysokej kvalite. Na YouTube a Netflixe asi nepozeráte videá v najvyššom rozlíšení, aby ste všetky predplatené dáta neminuli na jedno video.

Preto sa pri výbere smartfónu nebojte technológie IPS a OLED či AMOLED nechajte na lepšie časy. Pri bežnom používaní smartfónu, ako je scrollovanie po sociálnych sieťach, pozeranie filmov či fotografovanie, spozorujú rozdiely naozaj len tí najnáročnejší.

Schopné slúchadlá môžete mať aj za zlomok ceny

Svet smart vychytávok nie je len o smartfónoch. Ak sa obzeráte po nových bezdrôtových slúchadlách, treba si v prvom rade uvedomiť, ako ich využívate. Skutočne si dokážete užiť tú najvyššiu kvalitu zvuku? Mať prvotriedny zvuk v slúchadlách je určite žiadané, no keď si uvedomíte, že počas chôdze či cestovania vám bude hudobný zážitok vždy rušiť okolitý hluk, zmierite sa aj so strednou kvalitou zvuku.

Najlepšie je preto vybrať bezdrôtové slúchadlá so zameraním na kvalitu hovoru, je to praktickejšie. Keď sa na výber slúchadiel pozriete takouto optikou, ušetríte. AirPody tak bez zaváhania vymeníte napríklad za O2 pods, ktoré z praktického hľadiska spravia skutočne kvalitnú prácu a sú za zlomok ceny. V O2 Predajniach môžete teraz získať nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods 1+1, teda dvoje slúchadiel za výhodnú cenu 36 €.

Zrušte všetky predplatené služby, ktoré nepoužívate pravidelne

Poďme sa pozrieť aj na predplatené služby. Ak chcete zredukovať náklady na smart vychytávky, musíte sa pozrieť do App Store alebo Google Play a zistiť, za aké apky platíte.

Ak neminiete 15 GB dát mesačne, O2 Paušál vám každý mesiac vráti 5 eur. Chcem zistiť viac

Možno budete prekvapení, pri koľkých ste predplatné zabudli zrušiť, keď sa vám skončila bezplatná skúšobná lehota. Ak máte predplatených aplikácií naozaj veľa, vytrieďte ich podľa toho, ktoré naozaj potrebujete a ktoré používate príležitostne. Ak apku nepoužijete aspoň 3-krát za týždeň, preč s predplatným. Nekompromisne. 

Niektoré bezplatné alternatívy už možno máte v telefóne 

Po prvotnom upratovaní sa zamyslite aj nad tým, či k predplatenej aplikácii neexistuje bezplatná alternatíva. Najmä aplikácie na organizovanie úloh sú skutočne zbytočnými žrútmi peňazí.

Ich platené verzie majú zväčša výhodu, že ich môžete použiť aj pre firmu s desiatkami až stovkami zamestnancov. Teda obsahujú množstvo funkcií, ktoré na úrovni osobného používania nemáte šancu využiť. Navyše natívne poznámkové aplikácie smartfónov či notebookov majú dnes množstvo funkcií, vďaka ktorým platené aplikácie plnohodnotne zastúpia. Ak chcete dobrú aplikáciu tretej strany zadarmo, skúste napríklad MinimaList alebo Google Tasks.

Aj úložný priestor môže byť zadarmo

Každý správny technologický nadšenec má potrebu aspoň 1 TB virtuálneho priestoru. A reálne ho využíva na pár percent, teda zbytočne ho prepláca. 

Existujú aplikácie, ktoré vám úložný priestor poskytnú zadarmo:  

  • Google vám ponúka 15 GB úložného priestoru zadarmo pomocou aplikácie Disk,
  • DropBox vám bezplatne umožňuje uložiť alebo zálohovať od 2 do 18 GB,
  • podobná aplikácia Box ponúka bezplatných 10 GB a 
  • Microsoft OneDrive môžete využiť na ukladanie dát až do veľkosti 5 GB.

Pri streamovacích službách si vypočítajte ročný výdavok

Budú to ťažké rozhodnutia, no ak chcete ušetriť, budete musieť niektoré predplatné streamovacích a herných služieb zrušiť. Nepozerajte na cenu predplatného len z pohľadu mesiaca, ale celého roku. Ak si uvedomíte, koľko na takéto služby ročne miniete, oveľa ľahšie sa vám bude opúšťať streamovacia služba, ktorú si užívate len pri špeciálnych príležitostiach.

Dobrou správou je, že O2 Paušály ponúkajú priamo v cene paušálu rovno aj predplatné na Netflix, HBO Max, Voyo alebo TIDAL a mnoho ďalších aplikácií, a tak ich zo zoznamu streamovacích služieb nemusíte vyškrtnúť. 

Hľadajte výhodné balíčky a možnosti vrátenia časti nákupu

Všímajte si aj aplikácie a služby ako Tipli, Plná Peňaženka alebo Refundo, ktoré ponúkajú vrátenie časti peňazí pri nákupe. Najmä pri pravidelných nákupoch môžete získať späť zaujímavú sumu alebo si našetriť na zľavu. 

Bezstarostný O2 Paušál takúto cashback možnosť ponúka – ak neminiete predplatených 15 GB, operátor vám vráti 5 € a prekročiť 15 GB dát za jeden mesiac je pri bežnej spotrebe dát takmer nemožné. 


Šetrenie je s O2 Paušálom jednoduché. Zistite, ako môžete každý mesiac ušetriť viac na predplatnom aj dátach.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac