5 technológií, ktoré komunikujú s telom

Pozreli sme sa na päť inteligentných vychytávok, ktoré komunikujú s telom a môžu vám zlepšiť, uľahčiť či dokonca zachrániť život.

Do rúk technológií vkladáme čoraz väčšiu dôveru. A hoci o umelej inteligencii ešte nemôžeme hovoriť, inteligentné veci nám začínajú zasahovať do života stále viac. Pozreli sme sa na päť inteligentných vychytávok, ktoré komunikujú s telom a môžu vám zlepšiť, uľahčiť či dokonca zachrániť život.

Inteligentné náramky

Patria medzi priekopnícke zariadenia, ktoré odštartovali éru nositeľnej technológie.
Vyznačujú sa jednoduchým a pekným dizajnom. Sú ľahké a nijako človeka neobmedzujú v pohybe. Merajú, monitorujú a analyzujú všetok pohyb, ktorý za deň stihnete.

Odmerajú vám kroky, ktoré ste prešli či koľko kalórií ste za deň spálili. Takéto inteligentné náramky môžu byť dosť slušnou motiváciu neustále sa prekonávať a zlepšovať tak nielen svoju kondičku, ale koniec koncov, aj zdravotný stav.

Zdroj: Sony

Inteligentné hodinky

Šikovný upgrade klasických hodiniek, vhodný najmä pre ľudí ktorí sú mimoriadne vyťažení a potrebujú byť neustálne k dispozícii a vedieť čo sa deje, kde sa to deje a kedy sa to deje.
Tie najnovšie modely majú dokonca pod palcom i váš kompletný fitness režim. Ak sa vám stane, že si svoj smartfón náhodou zabudnete doma alebo v kancelárii a cítite sa, ako keby ste boli bez ruky, takéto hodinky môžu byť presne to, čo potrebujete.

Zobrazia vám všetky upozornenia, môžte si na nich prečítať maily, pozrieť fotky či napísať status na sociálnu sieť. Malou nevýhodou môže byť len menšia veľkosť displeja.

Zdroj: Apple

Pásy pre meranie srdcového tepu

I keď sa tieto pásy dostali v poslednej dobe trošku do úzadia, s nástupom ich mladších kolegov- inteligentných náramkov, určite si zaslúžia svoju pozornosť.

Niektoré pásy dokážu vo svojej pamäti uchovať až 16 hodín záznamov o vašom tepe a porovnať ich zo záznamami z minulosti. Pri cvičení nemusíte mať pri sebe smartfón, keďže doň viete všetky dáta preniesť neskôr po návrate z fitka. Sú ľahké a nezvyknú obmedzovať človeka pri cvičení.

Zdroj: Garmin

Smart merače krvného tlaku

O slovo sa začínajú hlásiť rôzne intelignetné merače tlaku, kvality spánku, pulzu. Pre lekárov, ako i pacientov, je to určite obrovská výhoda, pretože aj vďaka takejto technológii vedia mať okamžitý prehľad o aktuálnom zdravotnom stave pacienta a nastaviť alebo adekvátne prispôsobiť liečbu.

Fungujú v spojení s inteligentným telefónom, v ktorom má majiteľ nainštalovanú aplikáciu. Namerané údaje sa automaticky prenesú do smartfónu. Uložené možu byť aj v cloudovom úložisku, čiže vy alebo váš lekár ich môže mať kedykoľvek a kdekoľvek k dispozícii.

Odomykanie smartfónu pomocou odtlačku prsta

Aj to je už v dnešnej dobe možné. Najnovšie modely smartfónov disponujú zaujímavou, veľmi bezpečnou a mimoriadne pohodlnou metódou odomknutia vášho smarfónu len vďaka unikátnemu otlačku vášho prsta. Toto je asi najbezpečnejší spôsob, ako ochrániť váš telefón pred neoprávnemým použitím, nedajbože zneužitím. Na svete totiž neexistujú dvaja ľudia s tým istým odtlčkom prsta.

A keďže technológie neustále napredujú toto je ešte len malá kvapka v mori z toho, čo nám budúcnosť nositeľných technológií v najbližšej dobe prinesie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Prírodné rarity na Slovensku, ktoré možno nepoznáte

Slovensko je pokladnicou prírodného bohatstva. Poznáte všetky jeho krásy?

Slovensko je malá, no prírodnou diverzitou nesmierne bohatá krajina. Na tak malé územie pripadá viac ako 1600 minerálnych prameňov, okolo 200 vodopádov a vyše 6200 jaskýň (vrátane kratších jaskýň previsového charakteru). Apropo, vedeli ste, že Slovensko má najviac jaskýň na obyvateľa v Európe?

Niektoré naše prírodné unikáty sú ojedinelé aj v celosvetovom meradle. Napríklad Ochtínska aragonitová jaskyňa je jedinou v Európe svojho druhu a jednou z troch na svete. Spomedzi toho najlepšieho, čo doma máme, sme však vybrali rarity menej známe:

1. Badínsky prales

Zdroj: Gasparct, Wikimedia Commons

Kto by chcel vidieť skutočný, ľudskou rukou nedotknutý prales, nemusí hneď cestovať do Amazónie. Niekoľko sa ich nachádza aj na Slovensku. Najznámejším z nich je určite Badínsky prales, ktorý sa rozprestiera v Kremnických vrchoch neďaleko obce Badín. Prísne chránená lokalita vyhlásená za Územie európskeho významu predstavuje pozostatok prastarých karpatských hvozdov s výskytom 200 až 400-ročných stromov. Najväčšie z týchto stromov sú viac ako 40 metrov vysoké a obvod ich kmeňov dosahuje často až 5 metrov.

Okrem prevzácnej flóry sa v lokalite vyskytujú i rôzne zriedkavé druhy živočíchov, napríklad rys ostrovid, medveď hnedý či vlk dravý. Okrajom Badínskeho pralesa – mimo najprísnejšieho ochranného pásma – vedie asi kilometer dlhý náučný chodník prístupný širokej verejnosti. Hlbšie do pralesa je však možné vojsť len v rámci odbornej exkurzie so sprievodcom z Lesov SR, alebo inej vedecko-výskumnej inštitúcie.

2. Holíčske megality

Len málokto vie, že aj Slovensko má svoj „Stonehenge“. Unikátny komplex monumentálnych opracovaných kultových balvanov s prastarými rytinami sa nachádza za budovou historickej manufaktúry v Holíči. Kamene, z ktorých najväčší je vysoký 6,8 metra, pochádzajú z najvýchodnejšie položenej megalitickej stavby v strednej Európe.

Našli sa pri výstavbe holíčskeho sídliska v roku 1988 a po prenesení z pôvodného miesta boli symbolicky usporiadané do tvaru slnečných hodín. Autor objavu, PhDr. Rudolf Irša, o nich napísal už niekoľko kníh, a že ide o skutočné opracované kultové kamene (megality), potvrdil aj uznávaný francúzsky bádateľ, špecialista na megalitické pamiatky  prof. Charles-Tanguy Le Roux z francúzskeho Národného centra pre vedu a výskum.

3. Kamenný vodopád a kamenné more Šomoška

Jedným z najpôsobivejších prírodných výtvorov na Slovensku je 9 metrov vysoký kamenný vodopád nachádzajúci sa v katastri obce Šiatorská Bukovinka pod hradom Šomoška. Vodopád pozostávajúci z päť až šesťbokých čadičových stĺpov vznikol stuhnutím lávy niekdajšej sopky pred asi štyrmi miliónmi rokov a svojou ohnutou formou sa radí k celoeurópskym unikátom.

Neďaleko vodopádu sa nachádza ďalšia atrakcia – kamenné more tvorené úlomkami podobných čadičových stĺpov. Tieto stĺpy boli použité i pri stavbe hradu Šomoška.

4. Andezitové kamenné more

V chotári obce Malá Lehota, na nive miestneho potoka, sa rozkladá národná prírodná pamiatka Andezitové kamenné more. Ide o jedinečný geologicko-geomorfologický útvar, ktorý vznikol mrazovým rozpadom lávového prúdu niekedy v štvrtohorách. Tunajší andezit obsahuje čiastočky kremeňa, ktoré sa trblietajú ako drobné diamanty.

5. Skalné gule Megoňky

Osada Megoňky sa pýši prírodnou raritou, akú len tak niekde neuvidíme. Sú to takmer dokonalo tvarované skalné gule rôznych veľkostí, od najmenších 30 centimetrových až po dvojemtrové. V minulosti sa tu nachádzali aj kúsky s priemerom okolo troch metrov, ba dokonca aj obria päťmetrová guľa.

Vznik skalných gulí dosiaľ nie je uspokojivo objasnený. Geológovia sa nazdávajú, že vznikli otáčaním vo vnútri kameňa, archeológovia ich radia k nevyriešeným megalitickým záhadám.

Tak či onak, skalné gule v Megoňkách sú jednou z našich najzaujímavejších prírodných pamiatok. Podobným unikátom sú napríklad Nebeské vajcia na Veľkonočných ostrovoch.

6. Herliansky gejzír

V starom kúpeľnom areáli na okraji obce Herľany sa nachádza absolútna rarita – Herliansky gejzír. Ide o jeden z mála studených gejzírov na svete. Jeho najbližší náprotivok možno nájsť v Nemecku, za ďalšími by sme museli cestovať až na vzdialený Island.

7. Markušovský skalný hríb

Nad korytom Hornádu, asi päť kilometrov východne od obce Markušovce, sa vypína možno najkrajší skalný útvar na Slovensku (a údajne tiež najväčší v celej Európe) – Markušovský skalný hríb. Hríb pozostáva z asi osem metrov vysokej nohy a klobúka s priemerom tri metre. Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo noha je zo zlepenca, klobúk tvorí pieskovec. Markušovský skalný hríb je súčasťou prírodnej pamiatky Markušovské steny.

8. Kvapeľ rožňavských jaskyniarov

Návšteva Krásnohorskej jaskyne predstavuje unikátny zážitok – absolvuje sa totiž v kompletnom jaskyniarskom výstroji vrátane prilby so svetlom (v jaskyni nie je inštalované osvetlenie). Zlatým klincom prehliadky prekrásnych podzemných priestorov je tzv. Kvapeľ rožňavských jaskyniarov, jeden z najväčších kvapľov na svete (donedávna bol zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najväčší). Tento 34 metrov vysoký a 2000 ton vážiaci prírodný zázrak rastie neuveriteľnou rýchlosťou 200 kg za rok. Na porovnanie bežným kvapľom pribúda 1 g za niekoľko desiatok rokov.

Určite je na Slovensku množstvo iných prírodných unikátov, o ktorých by sa patrilo napísať samostatný článok. Ak chcete upriamiť pozornosť na zaujímavú raritu vo vašom okolí, neváhajte sa o ňu podeliť v komentári alebo správe na facebookovej stránke Sódy.

Článok vznikol v spolupráci s portálom vypadni.sk.

vypadni.sk vám poskytne viac ako 2700 objektov s tisíckami fotografií  z celého Slovenska. Objavíte krásnu prírodu, jedinečnú architektúru a bohatú históriu našej krajiny.


Lifetech: Čo je nové