5 technológií, ktoré komunikujú s telom

Pozreli sme sa na päť inteligentných vychytávok, ktoré komunikujú s telom a môžu vám zlepšiť, uľahčiť či dokonca zachrániť život.

Do rúk technológií vkladáme čoraz väčšiu dôveru. A hoci o umelej inteligencii ešte nemôžeme hovoriť, inteligentné veci nám začínajú zasahovať do života stále viac. Pozreli sme sa na päť inteligentných vychytávok, ktoré komunikujú s telom a môžu vám zlepšiť, uľahčiť či dokonca zachrániť život.

Inteligentné náramky

Patria medzi priekopnícke zariadenia, ktoré odštartovali éru nositeľnej technológie.
Vyznačujú sa jednoduchým a pekným dizajnom. Sú ľahké a nijako človeka neobmedzujú v pohybe. Merajú, monitorujú a analyzujú všetok pohyb, ktorý za deň stihnete.

Odmerajú vám kroky, ktoré ste prešli či koľko kalórií ste za deň spálili. Takéto inteligentné náramky môžu byť dosť slušnou motiváciu neustále sa prekonávať a zlepšovať tak nielen svoju kondičku, ale koniec koncov, aj zdravotný stav.

Zdroj: Sony

Inteligentné hodinky

Šikovný upgrade klasických hodiniek, vhodný najmä pre ľudí ktorí sú mimoriadne vyťažení a potrebujú byť neustálne k dispozícii a vedieť čo sa deje, kde sa to deje a kedy sa to deje.
Tie najnovšie modely majú dokonca pod palcom i váš kompletný fitness režim. Ak sa vám stane, že si svoj smartfón náhodou zabudnete doma alebo v kancelárii a cítite sa, ako keby ste boli bez ruky, takéto hodinky môžu byť presne to, čo potrebujete.

Zobrazia vám všetky upozornenia, môžte si na nich prečítať maily, pozrieť fotky či napísať status na sociálnu sieť. Malou nevýhodou môže byť len menšia veľkosť displeja.

Zdroj: Apple

Pásy pre meranie srdcového tepu

I keď sa tieto pásy dostali v poslednej dobe trošku do úzadia, s nástupom ich mladších kolegov- inteligentných náramkov, určite si zaslúžia svoju pozornosť.

Niektoré pásy dokážu vo svojej pamäti uchovať až 16 hodín záznamov o vašom tepe a porovnať ich zo záznamami z minulosti. Pri cvičení nemusíte mať pri sebe smartfón, keďže doň viete všetky dáta preniesť neskôr po návrate z fitka. Sú ľahké a nezvyknú obmedzovať človeka pri cvičení.

Zdroj: Garmin

Smart merače krvného tlaku

O slovo sa začínajú hlásiť rôzne intelignetné merače tlaku, kvality spánku, pulzu. Pre lekárov, ako i pacientov, je to určite obrovská výhoda, pretože aj vďaka takejto technológii vedia mať okamžitý prehľad o aktuálnom zdravotnom stave pacienta a nastaviť alebo adekvátne prispôsobiť liečbu.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Fungujú v spojení s inteligentným telefónom, v ktorom má majiteľ nainštalovanú aplikáciu. Namerané údaje sa automaticky prenesú do smartfónu. Uložené možu byť aj v cloudovom úložisku, čiže vy alebo váš lekár ich môže mať kedykoľvek a kdekoľvek k dispozícii.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Odomykanie smartfónu pomocou odtlačku prsta

Aj to je už v dnešnej dobe možné. Najnovšie modely smartfónov disponujú zaujímavou, veľmi bezpečnou a mimoriadne pohodlnou metódou odomknutia vášho smarfónu len vďaka unikátnemu otlačku vášho prsta. Toto je asi najbezpečnejší spôsob, ako ochrániť váš telefón pred neoprávnemým použitím, nedajbože zneužitím. Na svete totiž neexistujú dvaja ľudia s tým istým odtlčkom prsta.

A keďže technológie neustále napredujú toto je ešte len malá kvapka v mori z toho, čo nám budúcnosť nositeľných technológií v najbližšej dobe prinesie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Rasťo Chvála bloguje o predbiehaní: Nepodceňte situáciu

Motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely radí, ako správne predbiehať tak, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam aj prípadným nehodám.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša množstvo dobrých rád aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, Rasťo Chvála v blogu približuje, ako predbiehať nielen na obojsmernej ceste. 

Jazdite zodpovedne, naištalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií

Občas zídem dole z rýchlostnej komunikácie R1 a len tak pre spomienky a relax brázdim cesty prvej triedy medzi Nitrou a Žiarom nad Hronom. Inokedy zas na týchto cestách urobím mojim deťom exkurziu do minulosti a rozprávam, ako sme tu jazdili v 90. rokoch.

Na takzvanej ceste smrti vtedy všetci predbiehali. Doslova to pripomínalo automobilové preteky, akurát tu išli pretekári aj v protismere. Dnes by mi to už strach nedovolil, ale vtedy to bol národný šport.

Keď prichádzal na rad úsek s krátkou rovinkou, bolo treba podradiť, aby mal motor ideálne otáčky. Potom nasledovalo nazbieranie rýchlosti, priblíženie k autu a ak za zákrutou nič nešlo, ostával len mrk do zrkadla, či náhodou nejde zozadu niekto rýchlejší, a šup, už bol predbiehací manéver hotový. Kto takto nevedel predbiehať, skončil zle.

„V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor.“

Áno, mrazí ma pri predstave, ako sa jazdilo na ceste číslo 65. Na druhej strane často sa predbiehalo ako z učebnice, dnes mnohým šoférom táto skúsenosť chýba. Často predbiehajú na nevhodnom prevodovom stupni a nepozerajú sa za seba.

V časoch rýchlych áut treba brať do úvahy, že niekto začal predbiehať skôr ako najbližšie auto za kamiónom. Predbiehací manéver na obojsmernej ceste je špecifický tým, že trvá veľmi krátko, za ten čas však treba vyhodnotiť veľa informácií: vhodný úsek, autá v protismere, autá vzadu, auto pred nami a v neposlednom rade technické danosti auta.

V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor, lebo nevieme, ako rýchlo a kde sa vystrčí oproti idúce auto. Špeciálne si všímajme horizonty alebo nenápadné odbočky, z ktorých môže na cestu vybehnúť iné auto.

Stále ostáva dôležité sledovať prostredie vôkol cesty, a tak trochu si načítať správanie šoféra pred nami. Aj keď to nevyzerá ako nutné, predbiehací manéver začnime vždy v otáčkach, pri ktorých motor začína poriadne ťahať. Oplatí sa podradiť alebo pri automatickej prevodovke stlačiť plyn na podlahu.

„Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla.“

Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla. Ak predbiehame viac áut v kolóne, počítajme s tým, že nie každý nás vidí, a tak môže začať predbiehať.

Na zaradenie späť do svojho pruhu treba tiež priestor a predbiehací manéver by sme mali začať len vtedy, ak existuje miesto na zaradenie. Nie je správne, ak miesto na zaradenie musia vytvoriť iní vodiči brzdením.

Zlé predbiehanie na obojsmernej ceste, našťastie, nepatrí medzi časté príčiny dopravných nehôd, ale pokiaľ ide o následky, je na tom najhoršie. Najmä čerství šoféri by si mali prvé predbiehania skúsiť na naozaj prehľadných cestách a nezačínať s predbiehaním kamiónov.

V začiatkoch pomôže natrénovať si pomyselný predbiehací manéver okolo kamióna na diaľnici. Aspoň zistíte, akú dráhu na to potrebujete.

Rasťo Chvála

Prečítajte si aj ďalšie blogy Rasťa Chválu:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete získať 5 GB dát a využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a uplatniť si skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac