Využívate 4G sieť od O2 naplno?

Často zákazník ani netuší, že má v telefóne možnosť rýchleho internetu. Ako ho využívať naplno?

Radovan Kúdela nám priblížil 4G sieť, problémy, pre ktoré ju ľudia často nevyužívajú na maximum, aj ako ich jednoducho vyriešiť.

Technológie stále napredujú a výnimkou nie je ani mobilný internet. Aby spoločnosť O2 svojim zákazníkom zabezpečila v celej krajine rýchly 4G internet, pracovali jej technici intenzívne dva roky na budovaní 4G siete. Vďaka nej môže rýchle a stabilné pripojenie naplno vychutnať už viac ako 94 % obyvateľov Slovenska, a to bez akýchkoľvek poplatkov navyše. Len na porovna­nie, koncom roka 2015 mohol túto službu využívať každý štvrtý obyvateľ Slovenska.

Technológia 4G prináša zákazníkom päťkrát rýchlejšie pripojenie ako 3G, ktorá sa využívala predtým. Ak ste si chceli v minulosti napríklad pozrieť video na YouTube v 3G sieti, často sa ani nespustilo, prípadne ste videli len kocky. Sieť však vďaka modernejšej technológii prináša používate­ľom úplne nový zážitok.

„Technológia 4G umožňuje sledovať video online v najvyššej kvalite bez sekania a vďaka rýchlej reakcii netreba čakať, kým sa načíta, ako to bolo kedysi,“ vysvetľuje Radovan Kúdela, ktorý u modré­ho operátora v súčasnosti pracuje na poste špecia­listu rozvoja online predaja a služieb zákazníkom a má dlhoročné skúsenosti aj s prácou v O2 Predajni.

Príčinou pomalého internetu je často stará SIM karta

Hoci si môžu rýchly internet od O2 užívať ľudia na ce­lom Slovensku, mnohí zákazníci ešte sieť a jej benefity nevyužívajú naplno. „Často sa stáva, že zákazník príde vo veľmi zlej nálade a hovorí nám, že od nás odchádza, lebo jeho známym ide internet v mobile oveľa rýchlej­šie,“ opisuje jednu z bežných situácií Radovan.

„Všetko sa vždy snažíme riešiť prívetivo a s úsmevom. Zákazníka prihlásime a skontrolujeme, či má všetko nastavené správne. Vždy máme monitor otočený k nemu, aby videl, že všetko vieme ľahko vyriešiť a nič neskrývame. Väčšinou je príčinou pomalého pripojenia stará SIM karta a to má naozaj veľmi jednoduché riešenie. Zákazníkovi ju vymeníme a na nejakom videu na YouTube v HD kvalite mu ukážeme, aké rýchle pripojenie po výmene má. Zákazník potom často nechápe, že to môže ísť tak rýchlo. Vždy sa to končí kamarátskym podaním ruky a poďakovaním, pričom zákazníci často odporučia návštevu predajne aj svojim známym,“ približuje špecialista rozvoja.

Problémom môže byť starší telefón aj zlé nastavenie zariadenia

Ďalším dôvodom, pre ktorý ľudia nemôžu využívať sieť naplno, je vlastníctvo staršieho telefónu, ktorý technológiu 4G nepodporuje. Radovan si spomína na príbeh panej v rokoch, ktorá sa prostredníctvom služby Skype chcela spojiť so svojou vnučkou. Netušila, že v rámci svojho paušálu má aj balíček dát, ani to, na čo jej vlastne slúži.

„Najskôr som musel paniu presved­čiť, že v mobilnom telefóne, ktorý vtedy používala, nebude možné službu spojazdniť. Pomohol som jej pri výbere nového prístroja, pričom sme využili bonus na zariadenie, ktorý jej vyplýval z vybraného paušálu. Potom prišlo na rad nastavovanie zariadenia, výmena SIM karty, zväčšenie písma a úprava nastavení tak, aby sa jej smartfón používal čo najpríjemnejšie. Keď bolo všetko pripravené, nainštalovali sme jej aplikáciu, pani ešte v predajni zavolala svojej vnučke a nemohla veriť, že je možné takto sa vďaka našej 4G sieti vidieť cez telefón,“ opisuje Radovan.

„Dôvodom, pre ktorý ľudia nemôžu využívať sieť naplno, je vlastníctvo staršieho telefónu, ktorý technológiu 4G nepodporuje.“

Okrem vlastníctva staršieho zariadenia či SIM karty, ktorú zákazníci neraz nemenili dlhé roky, je častou príčinou pomalého pripojenia aj zlé nastavenie telefó­nu. Stačí však zopár jednoduchých krokov a smartfón začne pracovať so 4G. To, či váš telefón spĺňa všetky potrebné náležitosti, si môžete kedykoľvek overiť vďaka podrobným návodom na webovej stránke www.o2.sk, prípadne si ho môžete dať skontrolovať v ktorejkoľvek O2 Predajni.

Rýchly internet skvele poslúži aj pri vašich záľubách

Špecifickým prípadom sú podľa Radovana zákazníci, ktorých zariadenie spĺňa všetky požiadavky na využitie rýchleho internetu, no mobilné dáta nevyužívajú napriek tomu, že ich majú v rámci svojho paušálu.

Sympatický špecialista rozvoja si spomína napríklad na jedného hubára. „Do predajne pôvodne prišiel s cieľom dobiť si kredit. Bol však veľmi otvorený a porozprával mi, že raz nerozoznal hríby správne a skončil preto v nemocnici, navyše sa v lese aj niekoľkokrát stratil.“ opisuje.

„Videl som, že zákazník je plne pripravený na využitie našej siete – má 4G telefón, 4G SIM kartu aj správne nastavenie, no žiadne dáta nečerpal. Rozhodol som sa preto aj tomuto pánovi uľahčiť život pomocou našej siete. Nainštaloval som mu do smartfónu aplikáciu Atlas húb a GPS navigáciu. A o niekoľko dní mi ukázal v telefóne najlepšie úlovky vo svojom živote a nádherné miesta na Slovensku, kam sa predtým ani neodvážil ísť,“ hovorí spokojne Radovan.

Radovan vysvetľuje, že 4G sieť naplno ocenia aj ľudia, ktorí si bez hudby v telefóne nevedia predstaviť život. „Veľa zákazníkov malo problém s hudbou vo svojom telefóne. Časy MP3 prehrávačov a hudby v telefóne, ktorá zbytočne zapĺňala jeho pamäť, sa už síce skončili, no ľudia stále prichádzajú s požiadavkou, aby sme im hudbu do mobilu stiahli a oni ju mohli počúvať vždy, keď chcú. A tu príde chvíľa objaviť 4G. Streamovacia služba Spotify, ktorá umožňuje počúvať akúkoľvek hudbu, už zachránila veľa ľudí pred nudnými hodinami strávenými nielen v dopravných prostriedkoch,“ objasňuje.

„Videl som, že zákazník je plne pripravený na využitie našej siete – má 4G telefón, 4G SIM kartu aj správne nastavenie, no žiadne dáta nečerpal.“

Aby ste mali istotu, že svoj smartfón a mobilný internet využívate naplno, príďte si to skontrolovať do ktorejkoľvek O2 Predajne. Zamestnanci modrého operátora sa pozrú, či máte SIM kartu, ktorá si rozumie so 4G sieťou, a v nastaveniach smartfónu zapnuté všetko, čo treba.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Rasťo Chvála bloguje o predbiehaní: Nepodceňte situáciu

Motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely radí, ako správne predbiehať tak, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam aj prípadným nehodám.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša množstvo dobrých rád aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, Rasťo Chvála v blogu približuje, ako predbiehať nielen na obojsmernej ceste. 

Jazdite zodpovedne, naištalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií

Občas zídem dole z rýchlostnej komunikácie R1 a len tak pre spomienky a relax brázdim cesty prvej triedy medzi Nitrou a Žiarom nad Hronom. Inokedy zas na týchto cestách urobím mojim deťom exkurziu do minulosti a rozprávam, ako sme tu jazdili v 90. rokoch.

Na takzvanej ceste smrti vtedy všetci predbiehali. Doslova to pripomínalo automobilové preteky, akurát tu išli pretekári aj v protismere. Dnes by mi to už strach nedovolil, ale vtedy to bol národný šport.

Keď prichádzal na rad úsek s krátkou rovinkou, bolo treba podradiť, aby mal motor ideálne otáčky. Potom nasledovalo nazbieranie rýchlosti, priblíženie k autu a ak za zákrutou nič nešlo, ostával len mrk do zrkadla, či náhodou nejde zozadu niekto rýchlejší, a šup, už bol predbiehací manéver hotový. Kto takto nevedel predbiehať, skončil zle.

„V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor.“

Áno, mrazí ma pri predstave, ako sa jazdilo na ceste číslo 65. Na druhej strane často sa predbiehalo ako z učebnice, dnes mnohým šoférom táto skúsenosť chýba. Často predbiehajú na nevhodnom prevodovom stupni a nepozerajú sa za seba.

V časoch rýchlych áut treba brať do úvahy, že niekto začal predbiehať skôr ako najbližšie auto za kamiónom. Predbiehací manéver na obojsmernej ceste je špecifický tým, že trvá veľmi krátko, za ten čas však treba vyhodnotiť veľa informácií: vhodný úsek, autá v protismere, autá vzadu, auto pred nami a v neposlednom rade technické danosti auta.

V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor, lebo nevieme, ako rýchlo a kde sa vystrčí oproti idúce auto. Špeciálne si všímajme horizonty alebo nenápadné odbočky, z ktorých môže na cestu vybehnúť iné auto.

Stále ostáva dôležité sledovať prostredie vôkol cesty, a tak trochu si načítať správanie šoféra pred nami. Aj keď to nevyzerá ako nutné, predbiehací manéver začnime vždy v otáčkach, pri ktorých motor začína poriadne ťahať. Oplatí sa podradiť alebo pri automatickej prevodovke stlačiť plyn na podlahu.

„Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla.“

Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla. Ak predbiehame viac áut v kolóne, počítajme s tým, že nie každý nás vidí, a tak môže začať predbiehať.

Na zaradenie späť do svojho pruhu treba tiež priestor a predbiehací manéver by sme mali začať len vtedy, ak existuje miesto na zaradenie. Nie je správne, ak miesto na zaradenie musia vytvoriť iní vodiči brzdením.

Zlé predbiehanie na obojsmernej ceste, našťastie, nepatrí medzi časté príčiny dopravných nehôd, ale pokiaľ ide o následky, je na tom najhoršie. Najmä čerství šoféri by si mali prvé predbiehania skúsiť na naozaj prehľadných cestách a nezačínať s predbiehaním kamiónov.

V začiatkoch pomôže natrénovať si pomyselný predbiehací manéver okolo kamióna na diaľnici. Aspoň zistíte, akú dráhu na to potrebujete.

Rasťo Chvála

Prečítajte si aj ďalšie blogy Rasťa Chválu:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete získať 5 GB dát a využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a uplatniť si skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac