Hoci máme letné dovolenky a cesty nočnou diaľnicou do Chorvátska či Talianska za sebou, zimné obdobie nás stále núti sadať si za volant za tmy.
So skorším stmievaním však prichádza aj únava a viac nebezpečenstva, preto prinášame 7 základných tipov, ako doraziť do cieľa bezpečne.
1. Neoslepujte iných vodičov
Počas nočnej jazdy nie je snáď horší pocit, ako keď vás oslepia svetlá oproti idúceho vozidla. Dbajte na to, aby ste vodičom oproti nesvietili do očí jednoduchým nastavením svetiel.
Nespoliehajte sa na to, že nové vozidlá majú svetlá nastavené správne. Správnym nastavením svetiel dbáte o bezpečnosť vodičov ako oproti vám, tak aj o svoju vlastnú.
2. Nespustite zrak z vozovky
Písanie textových správ či zdvíhanie hovorov odvracia vašu pozornosť. Okrem toho, vás svetlo z displeja môže aj na pár sekúnd oslepiť.
Skláňanie hlavy nad mobilným telefónom by ste počas jazdy v aute mali vylúčiť, čo platí aj v prípade sledovania navigácie. Dnes je už mnoho iných spôsobov, ako sa viete navigovať bez toho, aby ste spustili zrak z vozovky.
Najnovším trendom je využitie Head Up Displeja, ktorý vám navigačné pokyny premietne priamo na čelné sklo auta.
Nie je pritom potrebné zakúpiť si žiadne drahé zariadenie, obsahuje ho aj aplikácia Sygic GPS Navigation. Stačí si položiť mobil na palubnú dosku a všetky potrebné navigačné pokyny sa vám premietnu na čelné sklo.
3. Nesadajte za volant unavení
Únava je veľkým nepriateľom všetkých vodičov. Ak viete, že vás čaká dlhšia nočná jazda, nezabudnite sa predtým poriadne vyspať. Ak ste sa dobre nevyspali, skúste si zdriemnuť počas dňa.
4. Keď zaspávate, nájdite parkovisko
Mikrospánok na večerných cestách je jednou z najčastejších príčin smrteľných nehôd. Neriskujte. Radšej odstavte vozidlo na najbližšom odpočívadle a oddýchnite si.
Nespoliehajte sa len na žuvanie žuvačiek či vetranie, keď cítite, že na vás dolieha veľká únava. Radšej obetujte pár minút oddychu, než by ste mali riskovať svoje zdravie. Častejšie prestávky v pravidelných intervaloch vzpružia usedené telo.
[relatedpost post=“3255″]
5. Vyhnite sa ťažkým jedlám
Po ťažkom jedle prichádza útlm a pocit únavy. Pred dlhými cestami je dobré dať si iba ľahšie jedlo. S plným žalúdkom v kombinácii s okolitou tmou sa ťažšie sústredí.
Jablko, či iné ovocie, vie v prípade náhleho pocitu hladu na krátky čas zasýtiť. Ťažšie jedlá si môžete užiť za odmenu po šťastnom príchode do cieľa.
6. Voľte nižšie teploty a viac vzduchu
Dostatok čerstvého vzduchu je jedným z hlavných predpokladov bezpečnej jazdy. Akonáhle zvýšite teplotu v aute, prejavy únavy na seba nenechajú dlho čakať.
Dôležité je v pravidelných intervaloch vetrať a okysličovať si mozog, aby ste sa mohli naďalej sústrediť na cestu.
7. Neužívajte lieky
Niektoré druhy liekov majú ako vedľajší účinok zníženie koncentrácie, ospalosť či malátnosť. Pozorne si preštudujte nežiadúce účinky na príbalovom letáku každého lieku, ktorý ste užili pred jazdou v aute.
Neplatí to len pre lieky na predpis, ale aj bežne dostupné liečivá, ktoré môžu vyvolať nežiadúce účinky počas šoférovania.
Ak pri nočnej jazde dodržíte týchto 7 zásad, budete mať za volantom oveľa istejšiu ruku a rýchlejšie reakcie.