Huawei Y3 II: Dobrý prvý krok

Nebudeme si nič nahovárať, cenovka vie meniť pohľad na smartfón.

V ponuke O2 si každý nájde niečo pre seba – záujemca o najnovšiu vlajkovú loď aj striedmy technologický nadšenec, ktorý pozerá skôr na pomer ceny a výbavy.

Pre druhú skupinu preto pribudol v ponuke Huawei Y3 II, ktorý za pár desiatok eur poskytuje slušný androidový základ.

Pravdepodobne každému bude jasné, že v tejto cenovej hladine nemožno očakávať exkluzívne materiály alebo obrovské displeje s 2K rozlíšením.

Netreba však ani nevyhnutne čakať, že lacný smartfón nemôže byť dostatočne vybavený. Huawei to dokázal so cťou. Model Y3 II je neoficiálnym nástupcom modelu Y560.

O tlačidlo viac

Huawei Y3 II sa drží dizajnových štandardov, teda klasických tvarov z plastu, hoci pôsobia hutne. V danej kategórii sme boli zvyknutí na omnoho slabšie továrenské spracovanie. S hrúbkou 9,9 mm je mierne robustnejší. Nejde všako niečo, čo by malo zhoršovať ergonómiu.

Na zadnej strane je objektív 5-megapixelového fotoaparátu a dvojitý LED blesk. To tiež ešte nie je v tejto kategórii štandardom. Dole je mriežka reproduktora, na hornej hrane konektor na slúchadlá. Pravá hrana, ako býva zvykom, obsahuje hlavný vypínač a ovládanie hlasitosti.

Veľmi praktickým bonusom je však ďalšie hardvérové tlačidlo na ľavej hrane nazývané Easy Key. Stlačením, dvojstlačením alebo pridržaním sa mu dajú prideliť ľubovoľné funkcie.

Fungoval ako spúšť fotoaparátu, dvojité stlačenie otvorilo prehliadač Chrome a na pridržanie sme nastavili rozsvietenie LED blesku. Ten fungoval aj pri zamknutej obrazovke. Všetko bez problémov, tomu sa hovorí praktická pridaná hodnota.

Mimochodom, ako je bežné aj pri ostatných smartfónoch Huawei, dvojité stlačenie zníženia hlasitosti urobí momentku i pri vypnutom displeji.

Prednú stranu tvorí 4,5-palcový displej s rozlíšením 854 x 480 bodov. To znamená hustotu 218 ppi. Hoci bežné sú o dosť jemnejšie displeje, stoja troj- až štvornásobok ceny.

Farebné podanie či kontrast sú pritom na slušnej úrovni. Milo prekvapila aj voľba teploty farieb v nastaveniach. Priali by sme si však vyšší jas. Na priamom slnku nebola čitateľnosť ideálna. Pozorovacie uhly sú tiež nízke, ale len pri vertikálnom naklonení obrazovky, keď sa úplne zmení farebné podanie.

Reaguje nezvyčajne rýchlo

Hoci sa do tejto cenovej hladiny vmestil len štvorjadrový Mediatek s taktom 1 GHz a 1 GB operačnej pamäte, Android 5.1 a nadstavba Huawei Emotion UI 3.1 na novinke bežali úplne plynule.

Samozrejme, trošku sa zapotila, ale len pri spúšťaní nových a náročných 3D hier. Spúšťanie klasických aplikácií bolo bleskové. Až sme sa museli presvedčiť, či ozaj máme v rukách smartfón za pár desiatok eur.

Kvalita fotoaparátu je taká, akú by človek čakal v tejto kategórii. Na bežné momentky v dobrých svetelných podmienkach je viac ako dostačujúci. V šere je to už horšie.

Video v HD kvalite by sa tiež dalo označiť skôr za pohotovostné. Oceňujeme však, že sme v nastaveniach našli podporu HDR a tiež režim panorámy.

Milo prekvapila rýchlosť zaostrovania a občas sa môže hodiť aj režim skrášľovania portrétov. Hlavne pri selfie záberoch. Súčasťou fotoaplikácie je aj sedem kreatívnych filtrov.

Huawei Y3 II je jeden z najlacnejších smartfónov podporujúcich LTE, dual SIM a aj pamäťovú kartu do 32 GB, ktorá môže sekundovať 8 GB vstavanej pamäti. Stále praktická je aj možnosť vymieňať batériu.

Jej kapacita 2 100 mAh neohúri, ale v praxi sa ukázalo, že dva dni na jedno nabitie sú reálne. Celkovo považujeme tento model za ideálny prvý krok k spoznávaniu možností Androida a života so smartfónom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Mimoriadne miesta na kúpanie na Slovensku. Značka: zadarmo

Najkrajšie miesta na kúpanie, ktoré ponúkajú romantiku ukrytú v lone prírody, termálne pramene či slovenské Chorvátsko.

Slovensko síce nemá more, ale má krásnu prírodu s množstvom termálnych prameňov a jazier, v ktorých sa dá v lete schladiť.

Zo všetkých tých krásnych jazier a vodných nádrží sme pripravili výber niekoľkých mimoriadnych, ktoré môžu ponúknuť o čosi viac ako len bežné kúpanie. Napríklad romantiku ukrytú v lone prírody, liečivú vodu či atmosféru slávnych chorvátskych Plitvických jazier, ale u nás doma. A prístup k všetkým je úplne zadarmo.

Ale keďže nejde o organizované kúpaliská, kúpanie je v týchto miestach väčšinou na vlastné riziko. Buďte preto pri kúpaní opatrní.

Kaďa v Liptovskom Jáne

Liptovský Ján je obec, v ktorej je pravdepodobne najviac zemianskych kaštieľov na meter štvorcový v strednej Európe. Okrem množstva pamiatok sa domáci môžu pochváliť turistom aj početnými liečivými prameňmi. V samotnej obci je ich trinásť a v blízkosti ďalších desať.

Jedným z najobľúbenejších miest na kúpanie v obci je ale takzvaná Kaďa, prírodný kráter s dobudovaným bazénikom, kde vyviera liečivá termálna voda. V prírodnom perličkovom kúpeli je možné okúpať sa zadarmo a poblíž si nabrať z prameňa liečivú minerálku do fľaše.

Tajchy v Štiavnických vrchoch

Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Daniel Skreno

Tajchy sú umelé vodné nádrže, ktoré v okolí Banskej Štiavnice stavali prevažne v 17. a 18. storočí ako efektívny zdroj vodnej energie pre potreby banskej ťažby a úpravy rúd. Vďaka bystrému technickému umu inžinierov, ktorí vytvorili na svoju dobu jedinečnú vodohospodársku sústavu sa dnes môžu miestni obyvatelia a turisti v lete okúpať v tajchoch s krištáľovo čistou vodou.

Z pôvodných šesťdesiatich navzájom prepojených nádrží sa zachovala asi tretina, ktoré sú zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Okrem kúpania sa využívajú aj na rybačku a člnkovanie, v zime zase na korčulovanie. Medzi tie najobľúbenejšie patria Počúvadlo, Horný Hodrušský tajch, Vindšachta, Klinger, Kolpašský tajch v Banskom Studenci či Richňavský tajch, ktorý bol nedávno zrekonštruovaný a postupne sa napĺňa vodou.

Jazero Beňatina

Malé Chorvátsko. Aj takto miestni častujú jazero Beňatina, bývalý travertínový lom v blízkosti rovnomennej obce v okrese Sobrance neďaleko ukrajinských hraníc. Tyrkysovo čistá spodná voda, ktorá zaplavila lom, vytvorila scenériu pripomínajúcu slávne Plitvické jazerá.

Symbolickým pokladom na Striebornom jazere by v tomto prípade mohlo byť množstvo skamenelín, ktoré sa na tomto mieste našli. Prípadne zachovaný obraz na skalnej stene, ktorý by mal predstavovať päťmetrovú skamenelinu pravekej veľryby. Podľa nej jazero častujú aj názvom Beňatinská veľryba. V skutočnosti však nejde o fosílny nález, ale o náhodný prírodný jav.

Kameňolom Rieka pri Šútove

Mimoriadne krásne miesto na kúpanie, podobne často prirovnávané k Plitvickým jazerám, je bývalý kameňolom v osade Rieka, v blízkosti obce Šútovo, asi 20 kilometrov od Martina. Môžete si tu prenajať čln a plaviť sa po priezračne čistej tyrkysovej vode a obdivovať pritom výhľad na terasovité skalné steny. Zážitok ako vystrihnutý zo slávneho príbehu o Vinnetouovi.

Pobyt pri jazere si môžete spríjemniť aj túrou k 38 metrov vysokému Šútovskému vodopádu, najvyššiemu v pohorí Malej Fatry.

Medokýš pri obci Kalameny

Asi kilometer od obce Kalameny, v okrese Ružomberok, sa na okraji lesa nachádza termálne jazierko napájané podobnou minerálnou vodou ako v nedalekej Bešeňovej alebo kúpeľoch Lúčky. Má stálu teplotu 33 °C, takže okúpať sa v krásnom lone prírody, úplne zdarma je tu možné celoročne.

Palcmanská Maša

Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Jan Pešula

Kto sa chce v lete poriadne schladiť, môže vyskúšať najchladnejšiu vodnú nádrž Slovenska. Najväčšia vodná nádrž na území Slovenského Raja ponúka prírodné kúpanie v prekrásnej prírode s pôvabnými zákutiami. Okolie poteší najmä milovníkov pešej turistiky, cykloturistiky, hipoturistiky.

Duchonka

Duchonka leží pri obci Prašice, približne 18 kilometrov severozápadným smerom od Topoľčian. Patrí medzi najobľúbenejšie miesta na letnú rekreáciu v topoľčianskom okrese. Okrem kúpania  ponúka aj široké možnosti strávenia voľného času, napríklad rybolov, surfovanie, člnkovanie a vodné bicyklovanie.

Nádrž je obklopená brezovo-borovicovým hájmi, ktoré sú ako stvorené na príjemné prechádzky prírodou, zber húb, turistiku po vyznačených turistických trasách či cykloturistiku po cyklotrasách.

Ktoré miesto na Slovensku je podľa vás najkrajšie na kúpanie? Pošlite nám svoje tipy do komentárov na facebookovej stránke Sódy.


Lifetech: Čo je nové