Nová Nokia 3310: Podarená nástupkyňa nesmrteľnej klasiky

Žiadna virtuálna náhrada tu neprichádza do úvahy, nová Nokia 3310 je poctivá tlačidlová záležitosť.

Nokia si pri svojom návrate povedala: zlepši, čo sa dá, čo funguje, neopravuj. Aspoň taký pocit budete mať, keď si novú Nokiu 3310 porovnáte s predchádzajúcim modelom, ktorý prišiel na trh pred 17 rokmi.

Vynovená 3310 je jedným z telefónov, ktorým Nokia opäť víri vody na trhu mobilov. Ak si myslíte, že tradičné tlačidlové telefóny patria do domova dôchodcov, tento model vás presvedčí o opaku.

Selfie kameru nehľadajte

Prvou zrejmou zmenou je displej. Novinka prichádza s 2,4-palcovou uhlopriečkou s rozlíšením 240 x 320 bodov a samozrejme vo farbe. Legendárny monochromatický 5 riadkový displej by mal určite svoje čaro, no od roku 2000 sa doba predsa len pohla.

Ďalšou zjavnou zmenou je pridanie fotoaparátu s rozlíšením 2 megapixely a bleskom pre príležitostné fotenie. Selfie kameru tu ale nehľadajte, v tomto Nokia 3310 zostáva starou školou. LED blesk budete používať skôr ako praktickú baterku, než na fotenie.

Pribudla aj vnútorná pamäť v objeme 16 MB, takže na rozdiel od klasiky si môžete svoje kontakty ukladať aj priamo do telefónu. Túto zodpovednosť už nenesie SIM karta so svojou kapacitou 200 kontaktov, ako tomu bolo pri staršom modeli. K tomu patrí aj možnosť rozšírenia pamäte s microSD kartou do 32 GB. To znamená, že máte dostatok miesta na fotky aj hudbu.

 Zdroj: Nokia

K hudbe patria slúchadlá a preto svoje miesto v konštrukcii našiel aj 3,5-milimetrový jack. V legende z roku 2000 nemal zmysel, keďže ste mohli počúvať len svoje monofonické vyzváňanie.  V novinke si okrem vlastnej hudby môžete pustiť aj FM rádio.

V novej Nokii 3310 nájdete pridaný Bluetooth, s WiFi ale nerátajte, Nokia 3310 nie je smartfón o internete. Nemusíte sa ale obávať, vďaka mobilným dátam môžete byť v online svete nepretržite.

Čo ubudlo?

Ubudla predovšetkým hrúbka. Napriek tomu, že novinka má veľmi podobnú šírku a dĺžku, je až o centimeter užšia. Možno teraz pôsobí menej robustne, ale o to pohodlnejšie sa s ňou narába.

Potešia najmä legendárne funkcie

V podstate, nechýba nič z toho, čo ste si mohli zamilovať na pôvodnej 3310. Veľmi lákavo znie napríklad výdrž batérie. Tá by mala pri pohotovostnom režime vydržať mesiac, necelý deň  telefonovania alebo dva dni počúvania hudby. Týmto svojho predchodcu predčila.

Nezmenená zostáva aj klávesnica. Žiadna virtuálna náhrada tu neprichádza do úvahy, nová Nokia 3310 je poctivá tlačidlová záležitosť.

Samozrejme, tvorcovia nezabudli ani na legendárneho Hadíka. Po “oslobodení” z päťriadkového displeja sa rozhodol predviesť v plnej paráde. Preto ho v novej Nokii 3310 nájdete vo vynovenom šate a dokonca vo farbe, ale stále s rovnakou porciou zábavy a nostalgie.

 Zdroj: Nokia

Silná nostalgická záležitosť pre nenáročných

Či už nedáte dopustiť na tlačidlové telefóny, alebo chcete spoľahlivé, nenáročné zariadenie, nová Nokia 3310 je pre vás to pravé. Nebudete každú chvíľu pozerať na displej a surfovať po internete.

V prípade, že ho necháte týždeň ležať bez povšimnutia, máte istotu, že sa vám stále bude dať dovolať. Áno, ako zvonenie môžete mať starý známy tón Nokia.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Pozrite si úspešné startupy zo Slovenska, ktoré dobýjajú svet

Predpokladaný dátum, keď si záujemcovia budú môcť zaparkovať v garáži svoj aeromobil od slovenských tvorcov, sa odhaduje na rok 2020.

Mnohí šikovní Slováci sú známi v zahraničí, no doma sa o nich hovorí len veľmi málo. Svoje výtvory predstavujú na svetových veľtrhoch, vyhrávajú ocenenia, no najmä, reprezentujú našu krajinu v tom najlepšom svetle. Spoznajte zaujímavé slovenské startupy, v ktorých sa spojila užitočnosť s kreativitou.

BatSuite zlepší život nevidiacim

Slovenský startup prišiel s myšlienkou prinavrátiť ľuďom so zrakovým postihnutím samostatnosť. BatSuite Sonar predstavuje náramok, ktorého podstatu tvorí senzor, vytvárajúci odozvu z ultrazvukových vĺn. Názov nie je náhodný, keďže BatSuite funguje na princípe priestorovej orientácie netopierov. Senzor na základe odrazených ultrazvukových vĺn rozoznáva polohu objektov nachádzajúcich sa vo vzdialenosti 5 metrov. Následne na tieto objekty upozorní používateľa vibráciami alebo zvukovým signálom.

Cena na slovenskom trhu by sa mala pohybovať okolo 100 Eur, pričom sa uvažuje aj nad preplácaním zdravotnou poisťovňou. Aktuálne je zariadenie testované v spolupráci s Českou a Slovenskou úniou nevidiacich a teší sa rastajúcemu záujmu. Okrem tohto náramku pracujú vývojári aj na ďalších pomôckach na uľahčenie života nevidiacim.

Svet očami dieťaťa s Benjamin Button

Ide o unikátnu kameru, ktorá zachytáva okolitý svet z pohľadu detí, čím chcú tvorcovia zmeniť spôsob, akým rodiny zaznamenávajú dôležité okamihy v ich spoločnom živote. Za zrodom Benjamin Button stojí smutná udalosť, kedy tvorcovi tohto startupu zomrela svokra, teda stará mama jeho detí. Počas svojich posledných dní však dokázala vďaka deťom nazbierať silu, vstať z postele, ísť na balkón a zakývať vnúčatám. Takto sa zrodil nápad zachytiť tie najkrajšie a najsilnejšie momenty z pohľadu detí.

Benjamin Button navyše umožňuje zvečniť chvíle, pri ktorých nemôžu byť rodičia a uchovať spomienky z prvých rokov života, na ktoré si deti nespomínajú. V máji tohto roku Benjamin Button odštartoval kampaň na známom Kickstarteri, kde sa snaží získať investície potrebné na rozvoj.

Ridelo nabije smartfón aj počas bicyklovania

Dôkazom toho, že stačí dobrý nápad a chuť chcieť, sú aj dvaja mladí Slováci Filip Tomáška a Adrián Páleš. Títo študenti prišli s unikátnym nápadom, ktorému sa nedávno podarilo uspieť na prestížnej vedeckej olympiáde v Houstone. S ich revolučným vynálezom cyklonabíjačky Ridelo obsadili spomedzi 500 projektov skvelé tretie miesto. Prišli s nápadom, vďaka ktorému si váš smartfón môžete nabiť aj počas cesty do práce či do školy.

Cyklonabíjačka Ridelo predstavuje prvú bezkontaktnú nabíjačku pre mobilné zariadenia na svete, ktorá funguje na princípe magnetov. Má zabudovanú powerbanku, vďaka ktorej si baterku vo vašom zariadení nabijete aj vtedy, keď máte práve oddych a na bicykli nesedíte.

Produkt zatiaľ nie je dostupný na trhu, no chalanom sa podarilo získať sponzora a podľa ich slov je len otázkou času, kedy si váš telefón nabijete počas jazdy na bicykli, i mimo nej.

RIDELO from Ridelo on Vimeo.

Domotron – Inteligentná domácnosť, ktorá sa o vás postará

Určite ste si už neraz po únavnom dni oddychujúc na posteli priali, aby bolo možné zhasnúť svetlo tlesknutím rúk. Momentálne vám na to stačí váš mobilný telefón.

Slovenský startup Domotron prišiel s konceptom inteligentnej domácnosti, ktorý ponúka komplexný systém domácej automatizácie. Zahŕňa riadenie všetkých technológií v domácnosti od kúrenia a chladenia, cez osvetlenie či tienenie, filtráciu bazéna, zavlažovanie záhrady až po zabezpečovací a kamerový systém.

Najväčšia výhoda takéhoto systému spočíva v tom, že všetky technológie v domácnosti navzájom spolupracujú a väčšina úkonov sa uskutočňuje automaticky, čo nepochybne zvyšuje bezpečnosť bývania a pohodlie, ale aj čas, peniaze a prípadne starosti, či ste nezabudli vypnúť vodu alebo sporák.

Na ovládanie vám stačí mobilná aplikácia, ktorá je dostupná pre Andorid aj iOS. V týchto dňoch sa Domotronu podarilo získať významného investora z Česka. Pomocou investičného fondu Bohemia Venture Capital tak plánuje rýchlu expanziu nielen na český trh, ale aj na ostatné zahraničné trhy.

Lietanie s hlavou v oblakoch vďaka Aeromobilu

Čoskoro sa môže stať realitou to, že nám autá budú lietať nad hlavou. Na svete máme totiž prvý komerčný aeromobil, ktorý pochádza práve z rúk slovenských vývojárov. Aj keď sa jeho história začala písať už dávnejšie, doteraz to boli len prototypy.

V týchto dňoch však slovenská Aerofirma predstavila výsledok svojho 24 ročného snaženia na veľtrhu superluxusných automobilov a lodí v Monaku.

Finálnu podobu lietajúceho auta si môžete v budúcnosti zaobstarať za cenu v rozpätí od 1,2 po 1,5 milióna eur, čo je približne cena za špičkové luxusné auto. S týmto autom si však môžete zalietať s hlavou v oblakoch, a to už čoskoro. Predpokladaný dátum, keď si záujemcovia budú môcť zaparkovať v garáži svoj aeromobil, sa odhaduje na rok 2020.


Lifetech: Čo je nové