O2 upúšťa od pomalšieho internetu po prečerpaní dát na Slovensku

Zákazníci však majú na výber viacero možností ako využívať internet ďalej aj po prečerpaní balíčka a bez obmedzenia rýchlosti.

To, čo robí zo smartfónu smartfón, sú mobilné dáta, vďaka ktorým sa dajú všetky tie vyspelé technológie vo vnútri zariadenia využívať aj mimo dosahu Wi-Fi. Asi každému sa stalo, že si dátový balík prečerpal. Doteraz mali klienti O2 možnosť navýšiť si dáta, prípadne využiť pripojenie s obmedzenou rýchlosťou 48 kb/s, čo stačilo na využívanie menšej škály internetových služieb.

Túto možnosť využíva v súčasnosti asi 5 % zákazníkov O2, ktorí surfujú na internete. Od 3. júla však operátor bezplatnú extra službu nebude ďalej poskytovať. Nové podmienky na trhu niekedy vyžadujú aj menej populárne opatrenia. Táto zmena sa, samozrejme, nezrodila zo dňa na deň. Uvažovalo sa o nej už dlhšie, rozhodnutie urýchlila aj európska regulácia vyžadujúca zjednotenie podmienok využívania služieb v EÚ ako doma.

Prečo sa v O2 nebude dať ďalej využiť pripojenie s obmedzenou rýchlosťou

Toto rozhodnutie je reakciou na biznisové podmienky, ktoré ovplyvnilo nedávne zrušenie roamingu v EÚ. Pôvodným plánom totiž bolo zastaviť možnosť pomalšieho surfovania iba v zahraničí, pretože aj po zrušení roamingových poplatkov O2 ako operátor naďalej platí zahraničným operátorom poplatky za prenesené dáta.

„Avšak podľa dodatočného upresnenia výkladu európskej legislatívy, ktoré je výsledkom dlhodobých diskusií s regulátorom, je potrebné podmienky využívania spomaleného dátovania zjednotiť vo všetkých členských krajinách. Ak by sme však umožnili neobmedzené a nespoplatnené dátovanie spomalenou rýchlosťou doma aj v zahraničí, bolo by to pre nás ekonomicky neúnosné,” vysvetľuje Igor Tóth, marketingový riaditeľ spoločnosti O2. Preto operátor pristúpil k úplnému zrušeniu tejto služby u nás aj za hranicami.

Za rozhodnutím sú však aj telekomunikačné trendy, keďže dostupnosť rýchleho 4G pripojenia je stále lepšia, čomu zodpovedá aj kvalita a tým pádom aj dátová náročnosť obsahu na internete. Cieľom O2 je motivovať klientov, aby naplno tento technologický potenciál využili.

Ďalšie výhodné alternatívy

Samozrejme, klienti O2 neostanú po prečerpaní dát offline. Vždy budú mať možnosť si predplatený balík obnoviť buď manuálne, alebo automaticky so službou Datahit. Najväčšia výhoda tejto služby spočíva v tom, že klient nepríde ani o jeden megabajt, za ktorý si zaplatil. Neminuté dáta si prenesie do ďalšieho mesiaca. A až keď prenesený zvyšok prečerpá, vtedy sa mu začnú počítať dáta za aktuálny mesiac.

Uvedomujeme si, že dátovanie môže pre niektorú časť zákazníkov relatívne zdražieť. Na oplátku však dostanú viac dát, z ktorých môžu vďaka možnosti ich prenosu využiť každý jeden zaplatený megabajt,” dodáva Igor Tóth.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Chcete zmeniť svet? Robte čo vás baví a nenechajte sa odradiť nástrahami, radí Peter Gažík z Férovej nadácie

Férová nadácia podporuje zaujímavé projekty najmä v oblasti inovatívnych podnikateľských aktivít a rozvojovo-vzdelávacích iniciatív.

Prihlásené projekty si medzi sebou rozdelia až 100 000 eur. O tom, ktoré z nich nakoniec získajú grant, rozhoduje Správna rada nadácie. Spýtali sme sa jej predsedu Petra Gažíka, ako nakopnúť svoj projekt a dotiahnuť ho do úspešného konca.

Aký projekt Slovensko práve teraz potrebuje?

Myslím, že vo svete, ktorému v súčasnosti dominujú sociálne siete a médiá, potrebuje generácia násťročných o to viac porozumieť, že rozhodovanie nie je možné zredukovať na „like“ na Facebooku a úspech sa rovnako ako v minulosti dosahuje len systematickým a cieľavedomým snažením. V budúcnosti potrebujeme viac kreatívnych ľudí schopných spolupracovať a kriticky myslieť.

Ako dotiahnuť projekt do úspešného konca?

Úspešný koniec sa nemusí nevyhnutne rovnať úspešnému projektu. Dôležité je, aby človeka najmä bavilo to, čo robí; aby vedel, prečo to robí a videl v tom zmysel. Úspech je len zavŕšením týchto predpokladov.

Akým nástrahám sa pri realizácii vyhýbať?

Väčšinu poučiek už dávno a lepšie sformulovali povolanejší. Z mojej skúsenosti tvrdím, že človek toho zvládne oveľa viac, ako si myslí, a preto sú nástrahy tak trochu „zónou učenia“ – príležitosťou, ako sa opäť posunúť. Ako som povedal v predchádzajúcej odpovedi, pokiaľ človeka niečo skutočne baví a je presvedčený o správnosti danej veci, žiadna nástraha by ho nemala odradiť.

Čím alebo kde sa môžu mladí inšpirovať?

Technicky vzaté, nikdy nebolo jednoduchšie „nechať sa“ inšpirovať tak, ako dnes. Na YouTube je nespočítateľné množstvo motivačných a inšpiračných kurzov a prednášok. Vo svojej podstate je však podľa mňa najdôležitejšie to, aby sme sa všetci – vrátane mladých ľudí – inšpirovali skutočnosťou, že každý z nás má jedinečné danosti a schopnosti a život je tu na to, aby sme ich využili čo najlepšie.

Prihláste sa

Svoje projekty môžete prihlasovať do 10. júla. Viac informácií nájdete na stránkach Grantového programu Férovej nadácie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac