Zatiaľ, čo v roku 2011 NASA vyslala Cuirosity na Mars a Apple sa súdil s takmer každým iným výrobcom mobilných telefónov o patenty, vzniklo Pebble.
To, čo nasledovalo, nečakali snáď ani zakladatelia. Pebble prišlo s konceptom smart hodiniek, ktoré oslovil bežných ľudí. Po príchode na Kickstarter v roku 2012 zlomilo Pebble rekord získaním 10 miliónov dolárov a svojim spôsobom odštartovali éru smart hodiniek.
Miláčik Kickstarteru
Ak vám Kickstarter nič nehovorí, je to online služba, vďak ktorej môžu (nie len) technickí nadšenci získať prostriedky na zrealizovanie svojho projektu. Sú to práve obyčajní ľudia, ktorí prispievajú, ak ich projekt zaujme.
Prvé Pebble boli viacmenej notifikačným centrom, no príchodom Pebble Time, sa toho veľa zmenilo. Rovnako ako prvé Pebble, aj Pebble Time prišli cez Kickstarter. Prvý milión získali za 49 minút (prvých 500 000 dolárov za 17 minút), čím zlomili druhý rekord Kickstarteru.
Týždeň na jedno nabitie
Pebble Time majú rozmer 40.5 x 37.5 x 9.5 milimetra a vážia 42,5 gramu aj spolu s 22-milimetrovým gumeným remienkom. Na ruke ich teda sotva ucítite. Vybrať si môžete z troch farieb – čiernej, červenej a bielej.
Pebble sú kompatibilné s Androidom od verzie 4.3 a s iOS do verzie 8. Výrobca udáva vodotesnosť do 30 metrov, čo znamená, že si s nimi môžete umyť ruky, ale sprchovanie už by som neriskoval.
Ak ste už využívali iné smart hodinky, tak ako ja, budete si na Pebble asi trochu zvykať. Do týždňa si ich však obľúbite, a keď si uvedomíte, že ste ich ten týždeň nemuseli nabíjať, zamilujete si ich ešte viac. Nabíjanie je pre jednoduchosť riešené magnetickým konektorom.
Na dlhej výdrži batérie má podiel displej, ktorý nie je dotykový, ale využíva technológiu e-paper (elektronický papier), ktorú nájdete napríklad aj na čítačkach elektronických kníh. Vididteľnosť v tme zabezpečuje LED podsvietenie.
Kontrastný e-paper displej je stále zapnutý, teda vidíte všetky notifikácie. V prípade potreby stačí zatriasť zápästím a LED podsvietenie uľahčí čítanie obrazovky v tme. Na ovládanie hodiniek slúžia 4 tlačidlá. Tie na pravej strane slúžia na vyvolanie a pohyb v menu, tým na ľavej sa vraciate o krok späť. Ovládanie je intuitívne. Pri podržaní tlačidla si môžete zvoliť skratku k často používaným aplikáciam.
Na šport aj na spánok
Po spárovaní hodiniek so Smartfónom prostredníctvom appky Pebble hodinky okamžite začali zobrazovať všetky notifikácie. A práve tie sú základom, na ktorom Pebble stavia, no nie je to len o nich. V aplikácii si nastavíte tie, ktoré chcete zobrazovať.
Funkcia Timeline vám prehľadne zobrazí, aké udalosti vás čakajú, a ktoré už máte za sebou. Vďaka rôznemu spôsobu vibrácií viete rozlíšiť druh notifikácie ešte pred pohľadom na displej.
Ak si zapnete Health, uvidíte vašu pohybovú aktivitu. Hodinky odmerajú počet krokov, prejdenú vzdialenosť a zoradia ju v grafe.
Využitie nájdu aj počas nočného oddychu. Dozviete sa, ako dlho ste spali a koľko trval váš hlboký spánok. Hodinky sú kompatibilné s väčšinou fitness aplikácií ako je Google Fit, Runkeeper, či Under Armour.
Jednoduché prehrávanie hudby je samozrejmosťou. Bez problémov môžete využívať vstavaný prehrávač, ako aj Spotify. Notifikácie po fyzickej aktivite, ako je prechádzka či beh, sú príjemne vtipné a motivujúce, no nevtieravé.
Na nič sa nehrajú
Ak chcete mať originálne hodinky, Pebble sú správnou voľbou. Na celom užívateľskom rozhraní cítiť vášeň a nadšenie, s ktorou boli vytvorené. Obchod s aplikáciami obsahuje viac ako 13 000 aplikácií a stovky rôznych ciferníkov. Najdete medzi nimi zábavné, ale aj minimalistické témy.
Pebble začalo ako vízia a prepracovalo sa na rekordy lámajúci fenomén. Bez naškrobenej „tváre“ vám zavibrujú znelkou zo Super Mario a pritom odvedú prácu ako špičkový asistent. Pebble si vás získajú svojou bezprostrednosťou a obrovskými možnosťami personalizácie.
Výhody
Rozmery a hmotnosť
- Výdrž batérie
- Vždy zapnutý displej
- Funkcia Timeline
- Množstvo aplikácií
- Funkcia Timeline
Nevýhody:
- Dizajn, ktorý nemusí vyhovovať každému
- Chýba snímač pulzu
- Absencia ovládania pohybom
- Bez podpory slovenčiny