Samsung Gear S2: Štýl a elegancia nabitá funkciami

Testovali sme najkrajšie smart hodinky od Samsungu. Nebudete ich chcieť dať dole z ruky.

Viac než rok trvalo spoločnosti Samsung, aby predstavila prvé okrúhle hodinky. Predchádzajúce hodinky mali skôr tvar obdĺžnika, preto sa od nich Gear S2 líšia hlavne tvarom. Sú dostupné v dvoch verziách – Gear S2 a Gear S2 Classic. Oba modely sa od seba líšia napríklad dizajnom či pripojením remienka k telu hodiniek a použitými materiálmi. Z hľadiska hardvéru však nie je nič, čo by jeden model zvládol a druhý nie.

Oproti predchodcom sa zmenil spôsob ovládania hodiniek. Konkurencia totiž už okrúhle hodinky v ponuke má, Samsung chcel prísť s niečím originálnym a tento nápad je vynikajúci. 

samsung gear S2

Ide o ovládanie cez lunetu (koliesko okolo hodiniek, ktorým možno otáčať), ktorá je veľmi citlivá, avšak po niekoľkých použitiach si bez problémov zvyknete na jej jemnosť. Vďaka tejto funkcii nemusíte prstom chodiť po displeji hodiniek, postačí jemný pohyb. Jemným pootočením sa dá pozrieť počasie, prečítať email, prepnúť skladba alebo sledovať, koľko ste toho počas dňa nachodili.

samung gear s2 krokomer

Vzhľad hodiniek je elegantný, sú vyrobené z nerezovej ocele s gumovým remienkom, ktorý je možné kedykoľvek vymeniť. A nie je to žiadna námaha. Postačí jemne zatlačiť na okraji hodiniek a remienok sa sám odopne. Výmena je skutočne rýchla. Gumený remienok je prevedený dosť elegantne, mäkko a na šport sa výborne hodí.

gear s2

náramok samsung gear s2

Hodinky majú dve hardvérové tlačidlá, ktoré však nie sú rovnako veľké. Spodným tlačidlom sa po zatlačení dostaneme do nastavení, dlhším podržaním zas hodinky vypneme alebo prepneme do úsporného režimu.

Navyše, dvojitým stlačením je možné nastaviť niektorú z funkcií, ako je napríklad počasie, email a pod. Horné tlačidlo slúži ako krok späť, vždy však len o jeden krok. Preto, ak sa budete chcieť vrátiť z nastavení hneď na hlavné menu, stačí zatlačiť spodné tlačidlo. 

bok samsung gear s2

V strede, medzi týmito dvomi tlačidlami, sa nachádza mikrofón. Zo zadnej strany hodiniek nájdeme už len merač tepu a výrobné číslo hodiniek (IMEI). 

zadná strana samsung gear s2

Nabíjanie hodiniek je veľmi jednoduché, nabíjajú sa cez bezdrôtovú nabíjačku – magnetický dock. Pevne na ňom držia. Na docku je led dióda, ktorá signalizuje nabíjanie hodiniek a nabitie na 100 %. 

dock samsung gear s2

Viac na hodinkách nenájdeme, a hlavne nie reproduktor, ktorým boli vybavení predchodcovia. Preto, ak by ste chceli z hodiniek volať, budete potrebovať bluetooth headset.

Vráťme sa však ešte lunete. Ovládanie je veľmi jemné a  jednoduché. Ľahkým pootočením sa dá dostať k aplikácam na obrazovke, čo by pri ovládaní prstom trvalo výrazne dlhšie. Tu si môžete z menu vybrať aplikácie, ktoré budete najviac potrebovať.

Samozrejme, výber je obmedzený ponukou výrobcu. Pootočením vpravo sa dostanete k notifikáciam cez emaily, sociálne siete alebo SMS správy, pootočením vpravo už k vybraným aplikáciam (počasie, krokomer, merač tepu, preháravač hudby…). 

Displej hodiniek Gear S2 je vybavený 1,3 –palcovým Super Amoled displejom, rozlíšenie je 360 x 360 pixelov. Vďaka takémuto rozlíšeniu je hustota až 302 ppi a obraz je naozaj kvalitný. 

samsung gear s2

Takýto displej je, pochopiteľne, aj najväčším žrútom batérie. Keďže majú hodinky len 250 mAh baterku, nastavenie jasu obrazovky je dôležité pre ich výdrž.

S upravovaním jasu v interiéri a exteriéri sa však trápiť nemusíte. Keď vyjdete do exteriéru, jas sa automaticky prispôsobí vonkajším podmienkam. Vďaka tejto funkcii nie je problém s čitateľnosťou displeja ani na priamom dennom svetle.

Aj keď sa môže zdať, že je baterka málo výkonná, pri bežnom používaní mi vydržala bez nabíjania 4 dni. Na noc som hodinky vypol, resp. prepol do úsporného režimu – vypne sa všetko okrem hovorov a notifikácií. Takže, aj keď budete tieto hodinky intenzívne využívať, nemalo by sa stať, že sa za jeden deň vybijú.

Pri komunikácií so zariadením hodinky Gear S2 využívajú Bluetooth 4.1.1 LE technológiu (Low energy). V hodinkách nájdeme aj NFC a Wi-fi, nie však GPS. Ak s nimi odídete bez telefónu, nezaznamenajú napríklad trasu behu. 

úsporný režim

Operačný systém Android Wear v hodinkách nenájdete, pretože Samsung sa rozhodol optimalizovať operačný systém Tizen tak, aby práca s hodinkami bola zábavou. A aby bola hlavne rýchla a jednoduchá (aj vďaka otočnej lunete).

Okrem toho, že hodinky ukazujú čas, sú nabité rôznymi funkciami. Prvou z nich je S Health. S touto funkciou hodinky merajú tep, sledujú počet krokov na dennej báze, ako aj spánok. Už len na základe týchto funkcií som prekonával rannú cestu do práce čoraz lepšie a rýchlejšie.

menu samsung gear s2

Samozrejme, hodinky ma o mojom dobrom tempe nezabudli informovať.  Nechýbali ani notifikácie o tom, čo sa deje na sociálnych sieťach. Pri behu sa vibrácie stlmili a zbytočne nerušili (vibrovanie pri notifikáciách si viete tiež upraviť v nastaveniach).

Za zmienku stojí aj  funkcia “prezvoniť telefón”, ktorá mi ráno vždy pomohla odísť z domu o čosi skôr. Však ranný zhon každý dobre poznáme. Okrem toho si viem po synchronizácii hodiniek s telefónom stiahnuť dodatočné aplikácie, ako napríklad iný vzhľad hodiniek, hry a podobne.

Čo ale vlastne riadi Gear S2? Je to dvojjadrový procesor Exynos 3250 s 512 MB pamäťou RAM. Úložisko má krásne 4 GB, pričom systém si ukradol len 1.5 GB pamäte. Počas testovania (viac ako týždeň) hodinky ani raz neštrajkovali, mali plynulý chod a naplnili moje očakávania. Jednoducho radosť nosiť.

K hodinkám už len jedna vec. Keď si ich človek dá na ruku, nebude ich chcieť dať dole. Svojimi funkciami, vzhľadom a technológiou uľahčia život nejednému majiteľovi. Preto im s pokojným svedomím môžem dať viac ako 9 pomyselných bodov z 10. (škoda toho GPS).

Tieto krásne a prepracované hodinky môžete mať aj vy. Stačí sa pozrieť do nášho eshopu. Najviac sa hodia k Zlatému paušálu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Garmin Forerunner 230: Malé laboratórium, ktoré na zápästí necítite

O2 Guru týždeň testoval bežecké hodinky od Garminu pri behu, vo vode, ale aj na bicykli.

Značka Garmin je väčšine z nás známa vďaka navigácii alebo bežeckým hodinkám. A práve jeden exemplár z druhej menovanej kategórie, konkrétne Garmin Forerunner 230, mi pristál na stole. Bežecké hodinky, ktoré sa snúbia so smart funkciami. Kombinácia, ktorá poteší fanúšika technológii, ktorý si rád zabehá.

Dizajn a funkcie

Telo hodiniek je z ľahkého plastu a na ruke drží vďaka príjemnému gumenému remienku. Jediným kovovým prvkom sú úchyty remienku a zapínanie hodiniek. Celé hodinky vážia 41 gramov, vďaka čomu ich necítite na ruke, a to ani pri spánku.

Displej s priemerom 31 mm (1,23 palca) a rozlíšením 215 x 180 pixelov, však nie je dotykový. Ovládanie hodiniek a pohyb v menu zabezpečujú 4 tlačidlá na stenách hodiniek. Hodinky majú rozmery 45 x 45 x 11,7 milimetrov.

garmin forerunner 230

Výrobca neuvádza presnú kapacitu batérie, no podľa jeho údajov vydržia hodinky 16 hodín tréningu alebo až 5 týždňov v pohotovostnom režime, teda monitoring aktivít + smart notifikácie. Pri mojom používaní hodinky s prehľadom vydržali týždeň.

Takáto výdrž je na notifikačné centrum na zápästí a bežeckého trénera v jednom úctyhodný výkon. Nabíjanie zabezpečí v celku netradičný konektor na napájanie v tvare štipca.

Garmin forerunner 230 nabijacka

Hodinky slúžia ako notifikačné centrum. Zobrazia základné notifikácie, ako SMS, prichádzajúci hovor, notifikácie sociálnych sietí, chatové aplikácie, alebo emaily. Práca s notifikáciami je však obmedzená len na prečítanie.

O plnohodnotnú komunikáciu s hodinkami sa cez Bluetooth stará už aplikácia Garmin Connect, s ktorou treba hodinky spárovať so smartfónom. V nastaveniach aplikácie si potom môžete jednoducho zvoliť, ktoré notifikácie majú hodinky zobraziť.

Zamerané na beh

Už z názvu hodiniek je zrejme, že ich zmyslom je sledovanie štatistík a pokroku pri behaní. V aplikácii nájdete celé spektrum ukazovateľov ako je sledovanie tempa, rýchlosti, času, vzdialenosti, kadencie krokov a mnoho ďalších veličín.

Prítomnosť samotného GPS modulu je samozrejmosťou a vyhľadávanie signálu GPS – nezaberie ani 30 sekúnd v exteriéri.

A takto vyzerajú štatistiky v aplikácii Garmin Connect:

štatistiky garmin

Čo Garmin Forerunner 230 chýba, je senzor na meranie pulzu. Dá sa to však vyriešiť tým, že si zaobstaráte kompatibilný hrudný pás.

Osobný tréner v malom

 

Nielen, že si v aplikácii Connect môžete vytvoriť vlastný tréningový plán, môžete si zvoliť intervalový tréning priamo v hodinkách. Tak som sa po prvom živelnom behu rozhodol do tréningu vniesť nejaký systém. Nastavil som si teda interval 500 metrov s dvojminútovým oddychom.

Môžem povedať, že odpočítavanie odbehnutej vzdialenosti pôsobí neskutočne motivujúco, vďaka čomu som zvládol všetky intervaly. Koniec intervalu hodinky ohlásia vibrovaním, takže nemusíte na displeji počas behu nič kontrolovať.

Nie len na beh

Behanie ako také sa mi zapáčilo a určite aj vďaka Garminu, no rozhodol som sa vyskúšať aj bicykel. GPS modul zabezpečí meranie presnej rýchlosti vašej jazdy, zaznačí presnú trasu do mapy a prekonanú nadmorskú výšku.

garin forerunner 230

Tieto hodinky však nemusia byť iba doplnkom k bežeckému oblečeniu. Ak sa rozhodnete nosiť ich počas celého dňa, budú vám rátať počet krokov a vzdialenosť, ktorú ste prešli.

Na základe toho vám upravia denný cieľ, aby bola chôdza viac motivujúca. Veľmi rady vám tiež pripomenú, že už dlhšiu dobu sedíte a mali by ste sa trochu rozhýbať.

kroky

Ak vám neprekáža mať hodinky na zápästí aj v noci, dozviete sa viac o tom, ako dlho a ako hlboko spíte. Budík v hodinkách vás vibrovaním na zápästí zobudí o čosi šetrnejšie ako bežné alarmy.

sledovanie spánku

Hodinky sú vodotesné a výrobca udáva vodotesnosť do 50m, (čo znamená že v nich môžete plávať, nie však potápať sa) neodporúča však používanie tlačidiel pod vodou. Priznám sa, mal som trochu strach sa s nimi okúpať v bazéne, ale žiadna pohroma sa nakoniec nekonala.

Zdieľajte svoje úspechy s priateľmi

Ak poznáte iného vlastníka hodiniek Garmin, môžete sa s ním prepojiť prostredníctvom Garmin Connect – buď v aplikacii, alebo cez webové rozhranie.

Môžete spolu zdieľať štatistiky behov a iných aktivít. Príjemne ma prekvapilo súťaženie s náhodnými súpermi v počte krokov.

Garmin Connect je skrátka „labák“, kde sa môžete pozrieť na jednotlivé štatistiky, ktoré Vám pomôžu zlepšovať sa.

Bez Garmin Connect by som nevedel, že pri behu je moja priemerná dĺžka kroku 0,95 m, kadencia 127 krokov za minútu a priemerná dĺžka hlbokého spánku je 3:15.

Výhody

  • Nízka hmotnosť
  • GPS modul
  • Výdrž batérie
  • Vodotesnosť
  • Garmin Connect
  • Notifikačné centrum
  • Ovládanie hudobného prehliadača

Nevýhody

  • Bez Android wear OS
  • Chýba merač pulzu
  • Chýbajúce štatistiky o detaile aktivity v režime pre chôdzu

Aj napriek mojej úvodnej skepse si ma Garmin Forerunner 230 získali. Sú to cenovo dostupné hodinky so smart funkciami, vhodné pre začiatočníkov, hobby bežcov, ale aj pokročilých bežeckých nadšencov.

Skvelá výdrž baterie, GPS modul, či nízka hmotnosť je len pár z výhod týchto hodiniek so Smart funkciami. Verím, že ak sa pre ne rozhodnete, budete mať s nimi mnoho zábavy a športového vyžitia, tak, ako ja.

Hodinky Garmin Forerunner 230 si zakúpite aj v O2 e-shope so Zlatým O2 Paušálom teraz za 19 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac