Samsung Gear S2: Štýl a elegancia nabitá funkciami

Testovali sme najkrajšie smart hodinky od Samsungu. Nebudete ich chcieť dať dole z ruky.

Viac než rok trvalo spoločnosti Samsung, aby predstavila prvé okrúhle hodinky. Predchádzajúce hodinky mali skôr tvar obdĺžnika, preto sa od nich Gear S2 líšia hlavne tvarom. Sú dostupné v dvoch verziách – Gear S2 a Gear S2 Classic. Oba modely sa od seba líšia napríklad dizajnom či pripojením remienka k telu hodiniek a použitými materiálmi. Z hľadiska hardvéru však nie je nič, čo by jeden model zvládol a druhý nie.

Oproti predchodcom sa zmenil spôsob ovládania hodiniek. Konkurencia totiž už okrúhle hodinky v ponuke má, Samsung chcel prísť s niečím originálnym a tento nápad je vynikajúci. 

samsung gear S2

Ide o ovládanie cez lunetu (koliesko okolo hodiniek, ktorým možno otáčať), ktorá je veľmi citlivá, avšak po niekoľkých použitiach si bez problémov zvyknete na jej jemnosť. Vďaka tejto funkcii nemusíte prstom chodiť po displeji hodiniek, postačí jemný pohyb. Jemným pootočením sa dá pozrieť počasie, prečítať email, prepnúť skladba alebo sledovať, koľko ste toho počas dňa nachodili.

samung gear s2 krokomer

Vzhľad hodiniek je elegantný, sú vyrobené z nerezovej ocele s gumovým remienkom, ktorý je možné kedykoľvek vymeniť. A nie je to žiadna námaha. Postačí jemne zatlačiť na okraji hodiniek a remienok sa sám odopne. Výmena je skutočne rýchla. Gumený remienok je prevedený dosť elegantne, mäkko a na šport sa výborne hodí.

gear s2

náramok samsung gear s2

Hodinky majú dve hardvérové tlačidlá, ktoré však nie sú rovnako veľké. Spodným tlačidlom sa po zatlačení dostaneme do nastavení, dlhším podržaním zas hodinky vypneme alebo prepneme do úsporného režimu.

Navyše, dvojitým stlačením je možné nastaviť niektorú z funkcií, ako je napríklad počasie, email a pod. Horné tlačidlo slúži ako krok späť, vždy však len o jeden krok. Preto, ak sa budete chcieť vrátiť z nastavení hneď na hlavné menu, stačí zatlačiť spodné tlačidlo. 

bok samsung gear s2

V strede, medzi týmito dvomi tlačidlami, sa nachádza mikrofón. Zo zadnej strany hodiniek nájdeme už len merač tepu a výrobné číslo hodiniek (IMEI). 

zadná strana samsung gear s2

Nabíjanie hodiniek je veľmi jednoduché, nabíjajú sa cez bezdrôtovú nabíjačku – magnetický dock. Pevne na ňom držia. Na docku je led dióda, ktorá signalizuje nabíjanie hodiniek a nabitie na 100 %. 

dock samsung gear s2

Viac na hodinkách nenájdeme, a hlavne nie reproduktor, ktorým boli vybavení predchodcovia. Preto, ak by ste chceli z hodiniek volať, budete potrebovať bluetooth headset.

Vráťme sa však ešte lunete. Ovládanie je veľmi jemné a  jednoduché. Ľahkým pootočením sa dá dostať k aplikácam na obrazovke, čo by pri ovládaní prstom trvalo výrazne dlhšie. Tu si môžete z menu vybrať aplikácie, ktoré budete najviac potrebovať.

Samozrejme, výber je obmedzený ponukou výrobcu. Pootočením vpravo sa dostanete k notifikáciam cez emaily, sociálne siete alebo SMS správy, pootočením vpravo už k vybraným aplikáciam (počasie, krokomer, merač tepu, preháravač hudby…). 

Displej hodiniek Gear S2 je vybavený 1,3 –palcovým Super Amoled displejom, rozlíšenie je 360 x 360 pixelov. Vďaka takémuto rozlíšeniu je hustota až 302 ppi a obraz je naozaj kvalitný. 

samsung gear s2

Takýto displej je, pochopiteľne, aj najväčším žrútom batérie. Keďže majú hodinky len 250 mAh baterku, nastavenie jasu obrazovky je dôležité pre ich výdrž.

S upravovaním jasu v interiéri a exteriéri sa však trápiť nemusíte. Keď vyjdete do exteriéru, jas sa automaticky prispôsobí vonkajším podmienkam. Vďaka tejto funkcii nie je problém s čitateľnosťou displeja ani na priamom dennom svetle.

Aj keď sa môže zdať, že je baterka málo výkonná, pri bežnom používaní mi vydržala bez nabíjania 4 dni. Na noc som hodinky vypol, resp. prepol do úsporného režimu – vypne sa všetko okrem hovorov a notifikácií. Takže, aj keď budete tieto hodinky intenzívne využívať, nemalo by sa stať, že sa za jeden deň vybijú.  

Pri komunikácií so zariadením hodinky Gear S2 využívajú Bluetooth 4.1.1 LE technológiu (Low energy). V hodinkách nájdeme aj NFC a Wi-fi, nie však GPS. Ak s nimi odídete bez telefónu, nezaznamenajú napríklad trasu behu. 

úsporný režim

Operačný systém Android Wear v hodinkách nenájdete, pretože Samsung sa rozhodol optimalizovať operačný systém Tizen tak, aby práca s hodinkami bola zábavou. A aby bola hlavne rýchla a jednoduchá (aj vďaka otočnej lunete).

Okrem toho, že hodinky ukazujú čas, sú nabité rôznymi funkciami. Prvou z nich je S Health. S touto funkciou hodinky merajú tep, sledujú počet krokov na dennej báze, ako aj spánok. Už len na základe týchto funkcií som prekonával rannú cestu do práce čoraz lepšie a rýchlejšie.

menu samsung gear s2

Samozrejme, hodinky ma o mojom dobrom tempe nezabudli informovať.  Nechýbali ani notifikácie o tom, čo sa deje na sociálnych sieťach. Pri behu sa vibrácie stlmili a zbytočne nerušili (vibrovanie pri notifikáciách si viete tiež upraviť v nastaveniach).

Za zmienku stojí aj  funkcia “prezvoniť telefón”, ktorá mi ráno vždy pomohla odísť z domu o čosi skôr. Však ranný zhon každý dobre poznáme. Okrem toho si viem po synchronizácii hodiniek s telefónom stiahnuť dodatočné aplikácie, ako napríklad iný vzhľad hodiniek, hry a podobne.

Čo ale vlastne riadi Gear S2? Je to dvojjadrový procesor Exynos 3250 s 512 MB pamäťou RAM. Úložisko má krásne 4 GB, pričom systém si ukradol len 1.5 GB pamäte. Počas testovania (viac ako týždeň) hodinky ani raz neštrajkovali, mali plynulý chod a naplnili moje očakávania. Jednoducho radosť nosiť.

K hodinkám už len jedna vec. Keď si ich človek dá na ruku, nebude ich chcieť dať dole. Svojimi funkciami, vzhľadom a technológiou uľahčia život nejednému majiteľovi. Preto im s pokojným svedomím môžem dať viac ako 9 pomyselných bodov z 10. (škoda toho GPS).

Tieto krásne a prepracované hodinky môžete mať aj vy.  Stačí sa pozrieť do nášho eshopu. Najviac sa hodia k Zlatému paušálu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac