Človeka si vlastný osud nájde. Jurajovi Eliášovi na základnej škole darovali zopár zariadení na rádioamatérčinu. Vraj nech sa hrá. Začal a odvtedy sa s hardvérom, telekomunikáciami a so softvérom hrať neprestal. Teraz už ako šéf sietí v spoločnosti O2 vymýšľa, ako na celom Slovensku urobiť 4G sieť a čo s tým, keď sem príde 5G.
Ste rádioamatér. Ako sa táto vaša záľuba v prenose informácií vyvinula?
Bolo to ešte na základnej škole, keď mi stredoškolský učiteľ, profesor Šabo, venoval veľa starých súčiastok a naučil ma vyrábať plošné spoje a letovať. Na siedme
narodeniny som dostal letovačku, čo pre mňa bola úžasná vec. Veľmi ma to bavilo.
Venoval som sa tomu na strednej aj na vysokej škole. Mal som okolo seba ľudí, ktorých rádiá a elektronika bavili tiež a ktorí ma potiahli dopredu. Tým sa pre mňa stala samozrejmosťou stavba rôznych tunerov, počítačov, hranie sa s mikropočítačmi. Dávalo mi to zmysel a tešilo ma to. Zostalo mi to doteraz.
Ako rádioamatéra si možno predstaviť človeka so slúchadlami pri gombíku, ktorý hľadá signály, aby sa s niekým kontaktoval. Funguje to tak stále?
Je to len jedna časť, ale aj tej som sa chvíľu venoval. Rovnako som trénoval rádiovo orientačný beh, čo je spojenie športu a rádií. Ale väčší zmysel mi dávala amatérska výroba rôznych zariadení.
Čo vás na tom bavilo?
Boli to časy, keď sa veci nedali len tak kúpiť. Objem elektroniky bol v socializme menší ako v súčasnosti. Dnes si človek môže čokoľvek kúpiť, ale keď chcel v tom čase niečo mať, musel si to vyrobiť. Ruská kniha bol obchod, kam som chodil často, pretože sa tam dali kúpiť knižky o elektronike, ktoré neboli bežne dostupné.
Západná literatúra u nás nebola, internet neexistoval. Na vysokej škole som štandardné PC nevidel, ale stavali sme si osobné počítače na vtedajších mikroprocesoroch 8080.
To bolo zaujímavé, pretože človek potom o tom vedel oveľa viac ako dnes. Učil som sa tým najhorším spôsobom, ako sa dá, na vlastných chybách – pokus, omyl.
Mali ste vďaka tomu aj lepší nos na trendy? Tušili ste už pri prvých mobiloch, kam to pôjde?
Ja som v tomto asi ten najlepší zákazník, pretože najnovšie zaujímavé veci si musím kúpiť hneď, aj keď sú drahé, a vyskúšať ich. Pohľadať ich a dať doviezť. Pohrať sa. Či už sa to týkalo súčiastok v elektronike alebo koncových výrobkov.
Drží váš to dodnes?
Ale áno, v rôznych oblastiach. Mobil ako zariadenie mi v súčasnosti už nič také zásadne nové neprináša. Zaujímavé sú skôr aplikácie. Alebo keď sa objaví nejaký úplne nový výrobok.
Ľudia majú stále zmätok v tom, čo je to 3G sieť, čo 4G, čo je LTE. Dá sa to jednoducho vysvetliť?
Veľmi zjednodušene, 2G bola sieť, ktorá mala byť implementáciou klasického telekomunikačného sveta s tým, že sa odstrihneme od drôtov. Rôznymi zmenami sme sa do toho pokúšali dostať aj dáta, ale tie rýchlosti boli veľmi malé. 3G sieť išla na to inak, snažila sa oveľa viac spojiť dáta a hlas do ucelenejšej podoby.
Svet 4G bol vymyslený zas úplne inak. Povedali sme si: zabudnime na hlas, venujme sa dátam a spravme mobilné spojenie, ktoré sa bude podstatne viac podobať tomu, čo poznáme z IP sietí, teda internetu. Až teraz sa tam pokúšame rôznymi komplikovanými spôsobmi doplniť hlas.
Celý koncept LTE smeruje k dátovej sieti, ktorá bude poskytovať všetky služby.
Čo pre operátora znamená, že sa objaví nová technológia, akou je prechod z 3G na 4G? Teraz sa veľa hovorí o 5G, znamená to, že treba vymeniť všetok hardvér v sieťach?
Takmer vždy. Niektorý hardvér sa dokáže výmenou softvéru posunúť ďalej. Sú technológie, ktoré sa nazývajú „software defi ned radio“, kde výmenou softvéru dokáže zariadenie robiť úplne iné funkcie.
Pri predchádzajúcich generáciách však plne platilo, že s príchodom novej technológie bolo treba vymeniť hardvér. Ale aj do budúcna prechod z LTE na 5G bude znamenať výmenu celého hardvéru a vlastne aj zmenu architektúry siete, čiže operátora to stojí obrovské prostriedky.
Je 5G sieť nejaká reálna vízia alebo len koncept?
5G je dnes veľký buzz word. To, čo by nám malo priniesť, je zjednotenie rôznych sietí. Dnes máme veľa sietí, ktoré fungujú na rôznych frekvenciách a majú rôzne poslanie.
V 5G sieti chceme vytvoriť jednu univerzálnu supersieť pracujúcu na mnohých frekvenčných kanáloch, ktoré nebudú vystupovať samostatne, ale ako
jeden celok z pohľadu používateľa aj siete.
Tá sieť nielenže bude veľmi rýchla, ale bude mať aj veľmi nízku latenciu, pakety v nej sa veľmi rýchlo otočia medzi sieťou a zákazníkom – rozprávame o milisekundových intervaloch. Potom vieme riadiť deje v reálnom čase, napríklad aj ovládať auto na diaľku.
Kedy to bude reálne?
Ja žartovne hovorím, že prvá implementácia 5G siete na Slovensku bude v bratislavskom metre. Nechcem tým však povedať, že ju nikdy nevybudujeme, ale potrvá to dlhšie. Pripravujeme sa na to už dnes, keď v mobilných pásmach spúšťame služby domáceho, nazvime to fixného internetu.
Tieto služby v pásme 3,5 GHz vedia veľmi elegantne konkurovať ADSL a možno aj optickým pripojeniam. Na druhej strane to však tiež vyžaduje pomerne hustú zástavbu bázových staníc. A táto technológia je predzvesťou 5G, môžeme ju nazvať 4,5G.
Čo môže 5G ľuďom priniesť?
Sú na to dva pohľady. Na jednej strane sa predbiehame v tom, kto dokáže zákazníkovi ponúknuť väčšiu rýchlosť. To, že na bázovej stanici vieme poskytnúť stovku megabitov pre jedného zákazníka, je príjemné, ale keď je tam okolo neho ďalších sto ľudí, rýchlosť sa rozpočítava medzi ostatných účastníkov tohto oblaku.
Predstavte si, že ste na mieste, kde sa stretne naozaj veľa ľudí, povedzme v metre v Hongkongu. Potom je naozaj ťažké, aby každý dostal tú kapacitu, ktorú potrebuje. A o tom je potreba 5G – spájať veľa nosných sietí, aby mal zákazník čo najlepšie služby.
To však vedie k tomu, že veľa z frekvencií dostaneme na vysokých kmitočtoch, ktoré zle prechádzajú prostredím. Takže budeme musieť, obrazne povedané, budovať bázovú stanicu na každej lampe. Preto má vytváranie takejto siete zmysel v oblastiach, kde je vysoká hustota obyvateľov.
Druhá vec je, že musia existovať aplikácie, ktoré tie rýchle dátové toky dokážu využiť. Ak napríklad chceme po meste prevádzkovať taxislužbu s autami, ktoré chceme
riadiť na diaľku, tak naozaj potrebujeme mať celú trasu pokrytú 5G signálom.
To je len experiment alebo chce O2 rozširovať služby v LTE domácom internete?
Takéto služby poskytujeme zatiaľ na troch miestach na Slovensku – okolo Bratislavy – a chceme ich rozšíriť ďalej. Širokopásmový fixný internet postavený mobilnými princípmi predpokladá fixnú montáž – strechu, balkón, stenu domu.
Frekvencie na to máme a v dnešných dňoch finalizujeme výberové konanie na technológiu, ktorá nám umožní poskytovať internet, televíziu a do budúcna aj ďalšie služby.
Už sa dá hovoriť aj o dátume?
Naša predstava je, že budeme vo všetkých okresoch na konci marca budúceho roka.
Súvisí to aj s masívnymi investíciami do siete, ktoré O2 robí už tento rok?
Áno. Keďže rozprávame naozaj o veľkých rýchlostiach, povedzme 100 MBit/s na klienta, na to, aby sme takúto službu mohli spustiť, musíme vedieť na bázovú stanicu priviesť naozaj veľa kapacity.
Takže po celom Slovensku potrebujeme chrbticovú sieť, ktorá by nám umožnila transport obrovského objemu dát do jednotlivých miest. A to je dôvod, prečo momentálne budujeme najmodernejšiu sieť na celom Slovensku založenú na optických vláknach a na technológii DVDM s rýchlosťami v násobkoch 100 Gbit/s.
Potom budeme vedieť pripojiť naše bázové stanice kapacitami, ktoré potrebujú.
Kedy bude sieť hotová?
Hotová sieť? 🙂 To asi nikdy. Ešte som nevidel dobudovanú sieť. To je neustály proces zlepšovania, až nakoniec príde nová technológia a začíname znova.
Z pohľadu laického používateľa sa dá povedať, že sieť O2 bude k dispozícii s najlepšími parametrami na väčšine územia Slovenska?
Áno, na to, aby sme dokázali poskytovať lepšie služby, budujeme najmodernejšiu optickú infraštruktúru na Slovensku. Je to v podstate skrytá aktivita, ktorú používateľ nemá šancu vidieť, ale umožní nám to do budúcna poskytovať zákazníkom O2 oveľa, oveľa vyššiu rýchlosť.
Investície do siete našej spoločnosti nikdy neboli také veľké ako tento rok. Masívne investujeme a do konca roka zrealizujeme najväčšie rozšírenie pokrytia najrýchlejšou sieťou v histórii firmy. Dosiahneme viac ako 66 % pokrytia populácie a budúci rok by sme mali vysoko preskočiť hranicu 80 %.
O2 sieti sa tiež často vyčíta slabé pokrytie, a teda aj národný roaming.
V prvom rade by som chcel zdôrazniť, že národný roaming umožnil našim zákazníkom využívať naše služby na celom území Slovenska od prvého dňa, keď sme v roku 2007 vstúpili na trh.
Momentálne pokrývame vlastnou sieťou takmer 97 % populácie. Dnes národný roaming používame ešte v niektorých málo obývaných oblastiach. Pracujeme na tom, aby sme postavili dostatok veží, ktoré nám pokryjú aj toto územie.
Pri budovaní najrýchlejšej siete LTE pokrývame nielen miesta, ktoré majú z pohľadu populácie najväčší zmysel, ale aj miesta, ktoré možno nie sú až také zaujímavé. Tam, kde inštalujeme náhradu národného roamingu 2G, dávame aj LTE.
Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.
Máte záujem o prenos čísla?
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.