Telefón, ktorý vonia: Motorola Edge 50 Pro po spolupráci s farbami PANTONE® prináša ďalšiu používateľskú špecialitku

Nie je to však len o takýchto jedinečných „fičúrkach“, ale aj o klasických vylepšeniach výkonu či fotoaparátu.

Je farebná, s vegánskou kožou príjemná na dotyk a voňavá. Aj tak by sa dala charakterizovať nová Motorola Edge 50 Pro. Má však aj skvelý veľký displej, prepracovaný fotoaparát, ktorý zachytí všetky detaily, a batériu, ktorá nesklame ani v kritických momentoch.

Tieto telefóny s obrazovkou nad 6 palcov spájajú komfort s nekompromisnou kvalitou obrazu

Čo sa na smartfóne Motorola Edge 50 Pro vydarilo?

Nie vždy stojí balenie zariadenia za zmienku, no tentokrát urobím výnimku. Výrobca si dal záležať nielen na obsahu, ale aj na ekologickom spracovaní bez plastov. V balení nájdete dokumentáciu, zariadenie, nabíjací kábel a prekvapením je nabíjací adaptér s výkonom 125 W spolu s ochranným krytom vo farbe zariadenia. 

Ja som testoval verziu s fialovou vegánskou kožou. Okrem toho, že Motorola pôsobí prémiovo a elegantne, ide aj o praktický doplnok, keďže sa telefón lepšie drží v ruke a nešmýka sa. No Motorola Edge 50 Pro nevyčnieva len vďaka dizajnu. Jej výnimočnosť priam cítiť, keďže vegánska koža je parfumovaná.

Po vôni upúta vašu pozornosť výrazný fotomodul a, samozrejme, veľký displej. Má zaoblené hrany, čo niektorých používateľov nemusí potešiť. Za seba môžem povedať, že mi počas testovania zariadenia vôbec neprekážal. Ochrana displeja však bude určite väčšou výzvou ako pri jeho nezaoblených konkurentoch.

Okrem zaoblenia displej zobrazuje ostré a jasné farby, ktoré sú navyše PANTONE certifikované, teda zobrazujú sa v tej najvernejšej podobe. Chválim aj rýchlosť a presnosť čítačky odtlačkov prstov, ktorá je umiestnená pod displejom.

V čom mohol byť smartfón Motorola Edge 50 Pro lepší?

Ak radi počúvate hudbu prostredníctvom slúchadiel s 3,5 mm jackom, nepoteším vás. Pri Motorole Edge 50 Pro budete jack hľadať márne, rovnako aj infračervený port alebo FM rádio. Aj keď absentuje slot na pamäťovú kartu, vnútorná 512 GB pamäť vám určite bude stačiť.

Výrobca vybavil Motorolu Edge 50 Pro minuloročným procesorom Qualcomm Snapdragon 7 tretej generácie, čo nie je zlé rozhodnutie. Ide o procesor s dostatočným výkonom na bežné používanie smartfónu, prezeranie sociálnych sietí, ale aj prácu s obsahom, napríklad s videami. S Motorolou Edge 50 Pro si dokonca zahráte aj náročnejšie 3D hry postavené na vyšších detailoch. Zároveň je procesor stále úsporný, čo sa prejaví aj na dlhšej výdrži batérie.

Čím nás smartfón Motorola Edge 50 Pro príjemne prekvapil?

Keď hovoríme o batérii, jej kapacita 4 500 mAh dokáže Motorole Edge 50 Pro pohodlne dodávať šťavu počas celého dňa, neraz som ju nabíjal až na druhý deň. 

Navyše ju v núdzovej situácii môžete použiť ako powerbanku a bezdrôtovo nabíjať iný smartfón alebo slúchadlá. S opätovným nabitím si nemusíte robiť starosti. Máte k dispozícii podporu 50 W bezdrôtového nabíjania, ale aj 125 W nabíjanie cez kábel. Pribalený 125 W adaptér nabije prázdnu batériu na 100 % pod 30 minút.

Rovnako ako displej, aj fotoaparát má PANTONE certifikát verného zachytávania a zobrazovania farieb. Motorola si teda môže vychutnávať úspech prvého smartfónu na svete, ktorý zachytí a reprodukuje farby skutočne také, aké sú v reálnom živote. 

Fotoaparát má vynikajúcu hardvérovú výbavu, vďaka ktorej vytvoríte verné a ostré fotky. Ich spracovanie systémom miestami trvalo dlhšie, ako by som čakal, no výsledok stál za to. Ovládanie fotoaparátu je intuitívne a vybrať si môžete z množstva prednastavených režimov. Ak by vám nestačili, môžete zvoliť profesionálny a nastaviť parametre presne podľa vlastného uváženia.

Motorola sa dlho pýšila tým, že vo svojich zariadeniach používa „čistý“ Android, teda bez vlastnej nadstavby. Zdá sa, že toto je minulosťou, keďže v Motorole Edge 50 Pro nájdete nadstavbu. Tá je však veľmi decentná a veľmi dobre zapracovaná. Tešiť sa môžete napríklad na ovládanie gestami, ale aj AI, ktorú môžete okrem iného využiť pri tvorbe skutočne unikátneho pozadia pracovnej plochy. Motorola Edge 50 Pro vám ho totiž vygeneruje pomocou AI z fotografie.

Hodnotenie O2 Guru: Smartfón, aký by som v strednej triede nečakal

Nová Motorola Edge 50 Pro má obrovský potenciál byť obľúbencom v strednej triede. Oproti svojej konkurencii ponúka len veľmi nenápadnú nadstavbu operačného systému Android 14, ale aj dobrú výdrž batérie s ultrarýchlym nabíjaním a k tomu aj vynikajúci fotoaparát. 

Samotný dizajn či certifikácia od PANTONE len potvrdzujú, že Motorola Edge 50 Pro nie je bežný nudný smartfón, ale niečo, čo budete s radosťou denne používať.


Na výnimočnú Motorolu Edge 50 Pro si môžete uplatniť výkupný bonus. Stačí, ak do O2 prinesiete svoj starý telefón, a získate poukážku na zľavu aj extra bonus 144 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Majú displej, ktorý zásadne mení používateľskú skúsenosť. Týchto 5 smartfónov ponúka veľkú plochu na pozeranie aj veľký výkon na prácu

Telefóny s obrazovkou nad 6 palcov spájajú komfort s nekompromisnou kvalitou obrazu.

Dnes už vôbec neplatí, že veľké obrazovky sú len pre hráčov či podnikateľov. Ocenia ich všetci, ktorí radi fotia alebo točia, lebo všetko vidíte v poriadnom detaile. Užijete si ich pri čítaní článkov i kníh, ale aj pozeraní videí na sociálnych sieťach. Jednoducho, veľký displej zlepšuje skúsenosť a prináša nový svet žiarivých farieb, vďaka čomu maximálne využijete potenciál smartfónu.

Na superveľkom displeji sa budete ľahšie učiť aj angličtinu. Týchto 8 aplikácií vás rozhovorí.

Smartfóny s veľkým displejom sú menia používanie smartfónov aj pre seniorov, pretože im umožňujú jednoduchšie čítanie textu a používanie aplikácií.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G

Xiaomi tento rok uviedol na trh novú generáciu svojho modelového radu Xiaomi Redmi Note, konkrétne tri modely – Xiaomi Redmi Note 13, Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G a Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G. Rozšíril si nimi svoje portfólio smartfónov strednej triedy, no strednú triedu odráža iba ich cena.

Moderný a minimalistický dizajn dosahuje Xiaomi zaobleným displejom s uhlopriečkou 6,67“. Ide o CrystalRes AMOLED displej s rozlíšením až 2 712 × 1 220 px, takže vám zabezpečí ostrý obraz, vďaka ktorému si vychutnáte každý detail. O svižnosť a plynulosť sa postará obnovovacia frekvencia 120 Hz, ktorú využijete hlavne pri hraní hier či multitaskingu, teda spustení niekoľkých aplikácií naraz. Maximálna svietivosť dosahuje až 1 800 nitov, čo znamená, že ho môžete používať aj na priamom slnku a na obraze to ani trochu nepocítite, lebo bude stále vynikajúco čitateľný. 

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G poháňa procesor MediaTek Dimensity 7200-Ultra, ktorému sekunduje až 12 GB RAM. Pri náročnejšom používaní (napríklad hranie graficky náročných hier) vám nebude chýbať výkon. Šterdé je aj vnútorné úložisko s 512 GB. 

Trojitý fotoaparát, ktorého hlavný objektív má rozlíšenie až 200 Mpx a optickú stabilizáciu, zabezpečí, že vaše fotky aj videá budú vyzerať úchvatne. Sekunduje mu 8 Mpx širokouhlý objektív a 2 Mpx makro senzor, takže fotografie budú mať aj dostatočnú hĺbku. Selfie si spravíte na až 16 Mpx kameru, ktorá je ukrytá v priestrele v hornej časti displeja.

Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G má síce „iba“ 5 000 mAh batériu, ale má vlastnosť, ktorá to výrazne kompenzuje. S 120 W HyperCharge nabíjaním budete mať 100 % superrýchlo. Nabíjačka je priamo v balení, čo sa v dnešnej dobe minimalistických obalov nevidí vždy. Ide síce o starší typ adaptéra, ktorý má USB-A port miesto moderného USB-C, ale ako používateľ to nijako výrazne nepocítite. V balení sa nachádza aj kryt, ktorý je pomerne kvalitný a je vyrobený z príjemného materiálu.

Smartfónu Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G nechýba ani jedna z najvyšších odolností proti vode aj prachu a disponuje aj NFC na platby telefónom.

Samsung Galaxy S23 FE

Samsung s radom FE (ako „Fan Edition“) prináša to najlepšie z Galaxy S série za cenu, ktorá nie je taká vysoká ako pri ostatných vlajkových lodiach zo série S, no stále dostanete výnimočné funkcionality.

Samsung Galaxy S23 FE je vybavený 6,4“ Dynamic AMOLED 2X displejom, ktorý ponúka rozlíšenie až 2 340 × 1 080 px, takže si na ňom zahráte hry alebo pozriete film v absolútne ostrej kvalite a veľmi komfortne. Samozrejmosťou je aj obnovovacia frekvencia 120 Hz, ktorá zaručuje plynulosť pri multitaskingu alebo pri hraní dynamickejších hier. Samsung Galaxy S23 FE má dosť sily na veľký výkon, ktorý zabezpečuje procesor Exynos 2200 spolu s 8 GB RAM.

Fotografické schopnosti S23 FE sú tiež zaujímavé: trojitý fotoaparát s hlavným 50 Mpx senzorom umožní zachytiť každý detail. Nechýba ani 12 Mpx ultraširokouhlý senzor spolu s 8 Mpx teleobjektívom. Energiu telefónu dodáva batéria s kapacitou 4 500 mAh, ktorú môžete nabíjať 25 W káblovým alebo 15 W bezdrôtovým nabíjaním.

Čo sa týka dizajnu, je stále elegantný ako pri klasickej S-kovej sérii, ale zároveň aj hravý. Aj keď Samsung musel pri tomto telefóne urobiť pár kompromisov, aby dokázal znížiť cenu, Samsung Galaxy S23 FE neukrátil o 5G, NFC, wi-fi 6, bluetooth 5.3, no ani dokonca o odolné sklo Gorilla Glass 5, ktoré chráni displej, ale aj zadnú stranu smartfónu, spolu s certifikáciou IP68 sú skvelou a spoľahlivou kombináciou.

Napriek všetkým týmto vlastnostiam je Galaxy S23 FE cenovo dostupný, čo ho robí skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú veľa muziky za rozumnú cenu.

Motorola Edge 50 Pro

Novinka na trhu Motorola Edge 50 Pro ponúka všetko, čo by ste od moderného smartfónu očakávali, a ešte niečo navyše. Dizajn telefónu je minimalistický s čistými líniami, čo podporuje aj samotný zaoblený bezrámčekový displej. Ide o veľký 6,7“ Super HD displej s technológiou P-OLED a s rozlíšením až 2 712 × 1 220 px, čo si určite vychutnáte hlavne pri sledovaní videí, fotiek či filmov. Obnovovaciu frekvenciu má až neuveriteľných 144 Hz, čo posúva používateľský zážitok na novú úroveň.

Motorola už tradične vyrába svoje špičkové telefóny vo farbách Pantone, no tento rok nám priniesla prvý smartfón na svete s fotoaparátom a obrazovkou, ktoré dostali aj certifikáciu Pantone™ Validated. Znamená to, že spĺňa kritériá hodnotenia spoločnosti Pantone tým, že autenticky simuluje celú škálu skutočných farieb – v tomto prípade verné podanie farieb aj odtieňov pokožky na displeji.  

Zadná strana telefónu je vyrobená z vegánskej silikónovej kože, ktorá je veľmi príjemná na dotyk. No najväčšou výhodou tohto materiálu je fakt, že na zadnej strane nezanecháte odtlačky.

Hlavná fotovýbava má tri objektívy s podporou AI aj 30-násobným zoomom. Hlavný fotoaparát má 50 Mpx a fotky, ktoré vytvára, sú nádherne jemné a kvalitné. Doplňa ho 13 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát a 10 Mpx teleobjektív. Predná kamera zase ponúkne senzor s rozlíšením až 50 Mpx, čo určite využijete pri videohovoroch alebo pri selfie.

Energiu Motorole dodáva 4 500 mAh batéria, no obrovským prekvapením je samotné nabíjanie. Motorola Edge 50 Pro totiž podporuje 125 W káblové nabíjanie s označením TurboPower a 50 W bezdrôtové nabíjanie. Na trhu existuje pomerne málo telefónov, ktoré ponúkajú takéto rýchle nabíjanie. A keďže vám Motorola chce ponúknuť naozaj maximum, 125 W nabíjačku spolu s ochranným krytom na telefón nájdete aj v samotnom balení.

Výkon celému telefónu zabezpečuje Snapdragon 7 tretej generácie. Ide síce o starší typ procesora, no keďže má k dispozícii až 12 GB RAM, vie sa v pohode vyrovnať aj tým modernejším. Na uloženie pekných fotiek aj ďalšieho obsahu budete mať určite dostatok miesta, pretože Motorola Edge 50 Pro má až 512 GB vnútorné úložisko.

Smartfón, samozrejme, ponúka aj najnovšie technológie, akými sú wi-fi 6, bluetooth 5.4, NFC, dokonca jednu z najvyšších certifikácií odolnosti proti vode a prachu, a to IP68.

HONOR Magic6 Lite

HONOR aj tento rok priniesol novú generáciu svojho radu Magic, konkrétne troch súrodencov Magic6, Magic6 Lite a Magic6 Pro. Prívlastok „Lite“ môže naznačovať, že ide o menej výkonný model zo série Magic6, no nie je to úplne tak. 

Dominantou modelu HONOR Magic6 Lite je veľký 6,78“ zaoblený AMOLED displej, ktorý pokrýva presne 92,8 % prednej strany telefónu. Zvyšných pár percent tvoria veľmi jemné rámčeky a „priestrel“, kde je ukrytá 16 Mpx selfie kamera. Ani displej modelu HONOR Magic6 Lite vôbec nenaznačuje, že by malo ísť o odľahčenú verziu. Má vysoké rozlíšenie, až 2 652 × 1 200 px.

Plynulosť zabezpečuje obnovovacia frekvencia 120 Hz a výhodou je aj veľmi dobrá svietivosť, ktorá dosahuje až 1 200 nitov, čo znamená pohodlnú čitateľnosť na priamom slnku. Displej tohto telefónu je skutočne mimoriadny, pretože ako jedno z prvých zariadení dostal HONOR Magic6 Lite aj certifikát odolnosti displeja od švajčiarskej spoločnosti SGS.

Môže HONOR Magic6 Pro konkurovať poslednému iPhonu Pro?

Aj vo vnútri krásneho, ľahkého a tenkého tela „bije srdce bojovníka“. Konkrétne ide o procesor Snapdragon 6 Gen 1 od spoločnosti Qualcomm, ktorému sekunduje 8 GB RAM. Môžete si ju rozšíriť softvérovo o ďalších 8 GB. Softvér si však týchto 8 GB „ukradne“ z vnútorného úložiska, ktoré má veľkosť 256 GB.

Energiu HONORU dodáva nadštandardne veľká a výkonná 5 300 mAh batéria, ktorá vám bez väčších problémov vydrží aj dva dni. Ak by vám však šťava došla, tak ju môžete doplniť 35 W rýchlonabíjaním.

Na zadnej strane sa nachádza pomerne výrazná kruhová fotosústava, ktorej hlavný objektív má 108 Mpx s výbornou svietivosťou a rýchlou uzávierkou, takže vám neunikne žiaden okamih. Ako už je dnes zvykom, aj HONOR Magic6 Lite má trojicu fotoaparátov – hlavný dopĺňa širokouhlý s 5 Mpx a 2 Mpx makro fotoaparát, ktorý dokáže zaostriť objekt na vzdialenosť iba 4 cm.

HONOR Magic6 Lite má taktiež certifikáciu IP53, čo pri tejto cenovej kategórii nie je samozrejmosťou, no ide iba o čiastočnú prachotesnosť a ošpliechanie vodou, čomu zodpovedá napríklad dážď. Smartfónu nechýba ani čítačka odtlačkov prstov pod displejom, duálny SIM slot či NFC čip.

HONOR 90 Smart

Už síce ubehol nejaký čas, odkedy sme spoznali smartfóny HONOR 90 a 90 Lite, no tento rok sa k nim pridala novinka HONOR 90 Smart, ktorá má z celej rodiny najväčší displej. 

Má 6,8“ IPS LCD displej s rozlíšením 2 412 × 1 080 px. Obnovovacia frekvencia dosahuje hodnotu 90 Hz. Áno, môže sa zdať pomerne nízka oproti predchádzajúcim smartfónom z výberu, no pri bežnom používaní smartfónu si rozdiel ani nevšimnete. S jeho jemnými líniami hrán a kompaktným telom je HONOR 90 Smart stvorený pre tých, ktorí hľadajú dokonalú rovnováhu medzi funkčnosťou, štýlom a prístupnou cenou.

Výkon HONORE 90 Smart zabezpečuje procesor MediaTek Dimensity 6020 spolu s 4 GB RAM, takže telefón bude pracovať plynulo. S prepracovanou nadstavbou operačného systému Android MagicOS 7.2 bude multitasking hračkou, a teda budete môcť prechádzať medzi aplikáciami bez akéhokoľvek zaváhania. Na ukladanie fotografií, videí či súborov budete mať k dispozícii 128 GB úložisko, čo je v súčasnosti akýsi „zlatý štandard“.

HONOR nezabudol ani na kvalitné fotoaparáty, ktoré má tento smartfón hneď tri. Hlavný senzor má rozlíšenie až 108 Mpx, ďalej telefón disponuje aj širokouhlým a makro senzorom, ktoré dostali rovnako po 2 Mpx. V hornej časti displeja sa nachádza nenápadná 8 Mpx selfie kamera, ktorú zužitkujete na tvorbu selfie alebo pri videohovoroch.

HONOR 90 Smart prináša zvuk, ktorý je rovnako pôsobivý ako jeho vizuálna stránka. S vyladenými extrahlasnými stereoreproduktormi vytvára zvuk, ktorý je čistý a kvalitný. Energiu na dlhé počúvanie hudby či sledovanie seriálov alebo filmov zabezpečí veľká 5 330 mAh batéria.

HONOR 90 Smart prináša výkon, moderný dizajn, ale aj množstvo zaujímavých technológií ako NFC, to všetko v kompaktnom tele, ktoré má iba 199 g.


Na všetky smartfóny z nášho výberu si v O2 môžete uplatniť výkupný bonus. Prineste im svoj starý telefón a vymeňte ho za zľavovú poukážku na nákup tohto telefónu. Okrem zľavy v hodnote poukážky získate aj extra bonus až do výšky 180 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac