Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Stačí len pár minút denne a jedna správna apka, aby ste sa zlepšili v angličtine alebo naučili úplne nový jazyk.

Na svete je viac ako 7 000 jazykov, tak prečo sa obmedzovať len na jeden alebo dva? Plynulá angličtina či nemčina nielenže otvára lepšie pracovné príležitosti, učenie sa nového jazyka zároveň podporuje vašu pamäť a posilňuje pozornosť. Pravidelným cudzojazyčným vzdelávaním dokážete odvrátiť demenciu, a ak k tomu pridáme aj dobrý pocit pri konverzácii s domácimi v zahraničí, takmer bezplatný kurz cudzieho jazyka v smartfóne sa môže začať.

K šikovnej apke pridajte aspoň jeden z týchto tipov, aby ste svoje cudzojazyčné ambície posilnili

Aplikácií na učenie sa jazykov je dnes už naozaj množstvo. Na jednej strane je výborné, že máme možnosť veľkého výberu, no objavenie správnej apky môže byť o to ťažšie – ani najpopulárnejšia aplikácia nemusí zodpovedať vašim potrebám, štýlu učenia, ktorý vám vyhovuje, či úrovni jazyka, na ktorej ste.

Dobrou správou je, že na výber máte veľa bezplatných aplikácií. Niektoré z nich sú síce od určitého momentu spoplatnené, no stále môžete využívať ich bezplatnú verziu s menšími obmedzeniami.

Duolingo

Aplikácia, ktorá vás bude každý deň motivovať do učenia.

Duolingo je jedna z najpopulárnejších a najinovatívnejších aplikácií na učenie sa jazykov. Kombinuje vedecké poznatky s prvkami hry. Ponúka viac ako 40 jazykov na učenie, nechýba medzi nimi angličtina, španielčina alebo francúzština, ale môžete sa v nej naučiť aj jazyk esperanto či navaho.

Výučba je štruktúrovaná do série krátkych lekcií, ktoré kladú dôraz na slovnú zásobu, gramatiku, porozumenie aj výslovnosť. Výučba využíva techniku častého opakovania – za správne odpovede získavate body a postupujete na ďalšie jazykové úrovne.

Duolingo je primárne zadarmo, no môžete si ho predplatiť, čím vás oslobodí od reklám medzi cvičeniami a inými bonusmi pri výučbe.

Apku Duolingo môžete mať v iPhone aj v Android telefóne.

Memrise

Slovná zásoba v malíčku.

Je navrhnutá tak, aby maximálne zefektívnila proces učenia sa slovnej zásoby a základných jazykových fráz. Ponúka kurzy vo viac ako 16 rôznych jazykoch a charakteristický je pre ňu dôraz na reálne používanie jazyka. Memrise používa techniku založenú na opakovaní s odstupom, vďaka čomu sa nový jazyk lepšie ukladá do dlhodobej pamäti.

Jednou z kľúčových možností v apke Memrise je personalizovanie štýlu učenia sa – kurzy si môžete prispôsobiť podľa svojich potrieb a rýchlosti učenia. Memrise využíva aj rôzne druhy interaktívnych cvičení, vďaka čomu je učenie efektívnejšie a zábavnejšie.

Bezplatná verzia aplikácie ponúka bohatý obsah, predplatné odomkne ďalšie funkcie pre pokročilých.

Memrise si môžete stiahnuť v App Store aj v Google Play.

Babbel

Praktický a komplexný prístup k výučbe jazyka.

Je zameraná najmä na konverzáciu a praktický každodenný jazyk. Od ostatných sa odlišuje najmä tým, že ponúka štruktúrované lekcie, ktoré postupne zvyšujú úroveň jazykových zručností študentov.

Lekcie zahŕňajú cvičenia na slovnú zásobu, gramatiku a porozumenie hovorenému slovu tak, aby to spĺňalo najmä ciele používateľov. Babbel využíva aj metódu založenú na dialógoch, ktorá pomáha študentom efektívne sa učiť a praktizovať jazyk v reálnych situáciách.

Aplikácia je dostupná cez predplatné, ale prvý kurz ponúka zadarmo, takže si môžete overiť, či vám spôsob výučby vyhovuje. Je vhodná pre začiatočníkov aj pokročilých študentov.

Apku Babbel si môžete stiahnuť do iPhonu aj do Android telefónu.

Rosetta Stone

Prirodzené učenia sa cudzieho jazyka.

Viete, čo znamená ponoriť sa do jazyka? Ide o metódu, ktorá je založená na intuitívnom a prirodzenom objavovaní jazyka, podobne ako keď ste sa učili materinský jazyk. Tento prístup sa sústreďuje na audiovizuálne cvičenia bez použitia priamych prekladov, čím podporuje komunikáciu a pochopenie jazyka v jeho prirodzenej forme.

Aplikácia je navrhnutá tak, aby bola vhodná pre všetky úrovne jazyka – od úplných začiatočníkov až po pokročilých študentov. Pre Rosetta Stone sú charakteristické interaktívne cvičenia, ktoré zahŕňajú počúvanie, rozprávanie a vizuálne rozpoznávanie.

Čo robiť, aby sme pri učení sa cudzieho jazyka zostali stále motivovaní? Poradí psychologička Simona Belovičová

Aplikácia Rosetta Stone je dostupná vo forme predplatného, no prvú lekciu si možno vyskúšať zadarmo.

Nový jazyk s Rosetta Stone sa môžete učiť, hneď ako si v Apple Store alebo v Google Play stiahnete apku.

iTalki

Online lekcie aj pre najpokročilejších.

V tomto prípade ide skôr o platformu než o bežnú aplikáciu. iTalki vás cez videočet spája s kvalifikovanými učiteľmi z celého sveta a ponúka individuálne lekcie na mieru pre široké spektrum jazykov, pričom študenti si môžu vybrať učiteľa podľa svojich preferencií – od odborných prednášajúcich až po komunitných lektorov. Jednoducho si cez iTalki naplánujete online lekciu podľa svojho harmonogramu.

Študenti si môžu vybrať z rôznych typov lekcií – všeobecné, zamerané na obchod, prípravu na testy, konverzačnú prax alebo aj kurzy pre deti.

Komunita iTalki je ďalšia výnimočná funkcia platformy, kde môžu študenti interagovať s inými jazykovými nadšencami, zdieľať skúsenosti, počúvať podcasty a zúčastniť sa na rôznych jazykových cvičeniach a kvízoch​​​​. iTalki je však spoplatnená služba, pričom ceny sa pohybujú od 4 do 80 dolárov za hodinu.

Lekcie cudzieho jazyka s lektormi z celého sveta môžete mať v iPhone aj v Android telefóne.

Tandem

Komunita, ktorá vás učí jazyk prirodzene.

Tak ako iTalki, aj Tandem je viac platforma než aplikácia s lekciami. Umožňuje nadviazať kontakt s človekom, ktorého materinsky jazyk je ten, ktorý sa vy učíte. Tandem poskytuje rôzne komunikačné kanály, ako hlasové hovory, videohovory alebo textové správy. Platforma je vhodná pre tých, ktorí hľadajú príležitosti na praktické použitie jazyka v reálnych konverzačných situáciách.

Používatelia si môžu vybrať z vyše 300 jazykov vrátane menej bežných, ako je turečtina alebo holandčina, až po čínštinu či japončinu​​. Tandem navyše podporuje medzikultúrne porozumenie, lebo spája ľudí z rôznych kultúrnych a jazykových prostredí.

Napriek tomu, že Tandem je bezplatná aplikácia, ponúka aj prémiové predplatné s doplnkovými funkciami, ktoré môžu ešte viac zlepšiť skúsenosti s učením sa jazyka.

Apku si môžete stiahnuť z App Storu alebo z Google Play.

HelloTalk

Konverzácia s titulkami.

HelloTalk je komunita, ktorá má viac ako 40 miliónov členov z vyše 150 krajín po celom svete. Umožňuje nájsť si ideálneho partnera na konverzáciu v cudzom jazyku podľa jazyka, regiónu, veku a ďalších požiadaviek. Aplikácia obsahuje vstavané nástroje na učenie, ako sú preklad, opravy a simultánne titulky, čo zabezpečí komunikáciu bez bariér​​​​.

Používatelia môžu s jazykovými partnermi komunikovať prostredníctvom textových a hlasových správ, nálepiek, hlasových hovorov a videohovorov, ale aj interaktívnych Voicerooms a Livestreamov.

Aplikácia ponúka bezplatnú verziu, ktorá je však limitovaná. Všetkých obmedzení sa zbavíte takzvaným VIP plánom, ktorého cena sa začína približne na 13 eurách za mesiac.

Aplku HelloTalk nájdete v App Store aj v Google Play.

Forvo

Apka, ktorá vás naučí bezchybnú výslovnosť.

Častým problémom pri učení sa jazykov je výslovnosť. Môžete mať perfektnú slovnú zásobu, brilantnú gramatiku, ale ak máte silný prízvuk, asi to nebude ono. Pomôcť vám môže apka Forvo, lebo je zameraná na precvičovanie výslovnosti vo viac ako 450 jazykoch. Dôležitým benefitom je, že obsah nahrávali ľudia vo svojom materinskom jazyku.

Zaujímavosťou je, že v tejto aplikácii nájdete aj jazyky ako kabylčina, baškirčina alebo tamilčina. Výslovnosť je vždy nahratá s mužským aj so ženským hlasom a veľa si v aplikácii môžete nastaviť presne podľa vlastných potrieb.

Apku Forvo môžete mať v iPhone aj v Android smartfóne, ale stojí 2,99 €.


Aplikácie zjednodušujú život – pri cestovaní, športovaní aj pri práci či úprave fotiek a videí. Preto sme sa spýtali rôznych odborníkov, aby nám poradili, ktoré apky sú najlepšie a majú ich v telefóne.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Začať treba malými krokmi. Psychologička vysvetľuje, ako funguje naša motivácia

Čo robiť, aby sme zostali zdravo motivovaní počas celého roka, a čo, ak sa nám „nechce“ a ľahko strácame pozornosť?

Naše správanie do veľkej miery ovplyvňuje motivácia – dáva mu smerovanie. Je kľúčová aj pri napĺňaní nových cieľov. Prečo máme občas problém ich (s)plniť? Psychologička Simona Belovičová z podcastu Potulky psychológiou vysvetľuje, ako funguje motivácia a ako si ju udržiavať, ale aj to, prečo sa niekedy cítime demotivovaní a ako to prekonať.

Psychologička: Keď príde na oddych, nevieme, čo skôr. Zrazu je toho veľa a chceli by sme stihnúť všetko

Bez motivácie to nejde

„Motivácia je psychická sila, ktorá nás poháňa vpred – ako potrebuje auto benzín, tak my potrebujeme motiváciu. Je to naše hnacie palivo k vykonávaniu činností a k dosahovaniu cieľov. Motiváciu potrebuje každý, je nevyhnutná pre štúdium, prácu, výchovu detí, vzťahy i pre riešenie konfliktov.

Ak má byť motivácia trvalá, musí vychádzať z hĺbky našej psychiky. Keď napríklad hovoríme o motivácii pre celoživotný vzťah, tak závisí od hĺbky rozhodnutia, ktoré jeden pre druhého učinil. Predstavme si to takto – ak sa pre seba manželia rozhodnú, ich vnútorná motivácia je silnejšia ako aktuálne nezhody. Sú motivovaní v drobnejších každodenných úkonoch, viac sa o seba navzájom zaujímajú a riešia nezhody, pretože majú na zreteli konštantnú motiváciu – zotrvať vo vzťahu.“

Vnútorná a vonkajšia motivácia

„Keď rodičia podporujú dieťa v tom, čo ho baví a na čo má talent, naučia ho tak robiť veci pre vnútorný zisk. Pod vnútornou motiváciou sa nachádzajú všetky veci, ktoré nás bavia a dávajú nám zmysel. Naopak, vonkajšia motivácia je vykonávanie vecí len pre (vonkajšiu) odmenu. Napríklad keď niekto robí svoju prácu len pre výplatu.   

Raz som mala klienta, ktorý mi potvrdil, že ho po čase takto vykonávaná práca, hoci aj s  vysokou plácou, prestala napĺňať. Ideálne je teda byť motivovaný vnútorne. Vonkajšia motivácia, napríklad vo forme uznania od ostatných, je len čerešničkou na torte.“

Dôraz na vzťahy a záľuby

„Častým problémom je, že ľudia stavia všetko na jednu kartu – idú tvrdo za kariérou, záľuby alebo vzťahy nechajú bokom a trpia nedostatkom rôznorodých podnetov. Chýba im stretávanie s priateľmi, pestovanie záľub, pri ktorých sa uvoľnia.

Ak niekto potrebuje namotivovať, odporúčam porozprávať sa so psychológom. Mala som klienta, ktorý stratil motiváciu do štúdia, ale napokon ju v našom poradenskom procese obnovil väčším dôrazom na kvalitné vzťahy a záľuby. Podľa výskumov je na zachovanie motivácie ideálny pohyb, či už vo forme športu, alebo prechádzok a tanca, alebo aj práce v záhrade, či čítanie beletrie.“

Neodkladajte to na neskôr

„Netreba čakať, či má na to človek chuť – vezmite knihu a čítajte, po chvíli sa začítate. Netreba myslieť na to, že sa nám nechce športovať – treba urobiť prvý cvik a už to ide. Tento proces funguje pri problémoch s motiváciou u väčšiny ľudí.

Ak však tento postup nestačí, môže ísť o prípad ťažkého vyhorenia, ktoré by ste mali riešiť s klinickým psychológom, prípadne psychiatrom.“

Oddych je kľúčový aj pri motivácii

„Americký psychológ Abraham Harold Maslow vytvoril hierarchiu potrieb, v ktorých je predpokladom naplnenia vyšších potrieb naplnenie tých nižších. V praxi to funguje takto: musíme mať dostatok spánku (nižšia potreba), aby sme vedeli podať pracovný výkon (vyššia potreba).

Do nižších potrieb patrí aj oddych, ktorý je predpokladom efektívneho fungovania vo vzťahoch i v práci. Pravidelný relax je základnou prevenciou vyhorenia. Kto vyhorí, stráca motiváciu aj do činností, z ktorých bol predtým nadšený. Naopak, kto myslí na svoju regeneráciu, zostáva stále prospešný.“

Keď sa predsavzatia nedarí plniť 

„Aj predsavzatia môžu stroskotať na nedostatočnej motivácii. Ideálne je preto nastaviť si čo najkonkrétnejšie predsavzatie. Cieľ schudnúť alebo naučiť sa cudzí jazyk je príliš všeobecný. Môže človeka držať prvé týždne, ale ľahko upadne do zabudnutia.

Treba ho formulovať konkrétne, napríklad že schudnem každý týždeň kilo alebo prečítam denne 2 strany v cudzom jazyku a podobne. Odporúčam aj to, aby ste o tomto predsavzatí povedali blízkemu, ktorému budete referovať, ako sa vám darí. Trénujeme si tak aj emočnú inteligenciu.“

Potlačenie nepríjemných pocitov nevedie k ich riešeniu. Jana Balážová vysvetľuje, ako pristupovať ku konfliktom na pracovisku

Aj demotivácia má riešenie

„Mnohí sa stretávajú s pocitom, že ich zasiahne ‚nulová‘ motivácia – to je stav, keď ich nič nebaví a idú ‚na zotrvačnosť‘. V takomto prípade je zrejme problém v tom, že motivácia bola skôr vonkajšia. Skúste sa opýtať samého seba v rámci reflexie: Študujem preto, že ma to baví, alebo preto, aby som splnil sny rodičov? Pracujem preto, aby som niečo priniesol spoločnosti, alebo preto, aby som zarobil?

Potom je tu aj druhá možnosť. Ak cítime, že sa nám nechce, ide o normálny stav regenerácie organizmu. To má iba jediné riešenie, treba si oddýchnuť. Aj 15 minút správneho oddychu môže doplniť energiu na niekoľko hodín. Okrem spomínaného pohybu a čítania odporúčam aj pobyt na čerstvom vzduchu, ideálne v prírode. Môžeme si tiež pustiť obľúbenú hudbu alebo sa s niekým porozprávať.“

Všetkého veľa škodí

„Podľa Yerksovho-Dodsonovho zákona je motivácia prínosná iba do istej miery. Je vedecky dokázané, že ak je človek premotivovaný, jeho výkon klesá. Náš výkon je najvyšší, ak je motivácia optimálna a udržateľná.

Keď si spomeniete na svoj cieľ, nemalo by vás to deprimovať alebo stresovať. Ak ste sa rozhodli športovať, stačí si dať na začiatok menšiu frekvenciu, ak ju udržíte, postupne ju zvyšujte. Vraví sa, že pomaly ďalej zájdeš, a platí to aj pri dosahovaní cieľov, lebo primeraný cieľ vás motivuje sám osebe.“

Pravidlo 80/20

„Menej je niekedy viac. Ak budete v práci alebo v rodine (toxicky) motivovaní na 120 %, nenecháte priestor ostatným. Pri motivácii aplikujem Paretovo pravidlo 80/20, ktoré hovorí o tom, že väčšinu vecí, ako je napríklad varenie, upratovanie, šport či aj diakritika v mailoch, je psychologicky správne robiť ‚len‘ na 80 %.“ 

Simona Belovičová

Psychológiu študovala na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, kde získala magisterský titul z klinickej a poradenskej psychológie a doktorát z pedagogickej, školskej a poradenskej psychológie. Pôsobila na viacerých univerzitách, dnes pracuje v ambulancii klinickej psychológie a tvorí vlastný podcast Potulky psychológiou.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac