Velfie je novým hitom internetu. Poradíme vám, ako točiť tie najlepšie selfie videá

Zisťovali sme, ako vzniká internetový fenomén, a spísali sme päť rád, ako ho dokonale zvládnuť.

Selfies alebo „selfíčka” rozdelili svet na dve skupiny ľudí – tých, ktorí ich milujú, a tých, ktorí ich nenávidia. Nadšencov zaznamenávania na prednú kameru je však oveľa viac, a tak sa popri fotkách zrodil aj nový trend s názvom velfie, teda selfie video. S pomocou smartfónu Honor 9 Lite sme sa pozreli na zrodenie tohto fenoménu a pripravili sme pre vás praktické rady, vďaka ktorým budú vaše videá neprekonateľné.

Kde sa vzal fenomén velfie

K vzniku velfie prispela najmä sociálna sieť Snapchat. Jej princípom je posielanie instantných fotiek a videí, ktoré hneď po zhliadnutí navždy zmiznú. Táto sociálna sieť zároveň vytvorila platformu Snapchat Stories, ktorá v ľuďoch prebudila priam neuhasiteľnú potrebu dokumentovať svoje životy.

V lete 2016 priniesla obľúbená sieť Instagram svoju vlastnú verziu Stories, ktoré si používateľov veľmi rýchlo získali. Natáčať svoje názory, skúsenosti či bežný deň nie je pritom žiaden nový koncept tvorby obsahu. Pre youtuberov je to bežná prax už viac než desať rokov a takýmto spôsobom sa viac priblížila svetu. Inšpiráciu pre vlastné velfies môžete získať pri raňajkách, prestávke na kávu alebo v MHD.

Ako na kvalitnú velfie

Základom je vlastniť smartfón, vďaka ktorému je video hotové v priebehu pár minút. S malou pomocou aplikácií alebo doplnkovej techniky navyše dokážete vytvorené videá efektne zostrihať či graficky upraviť, čím ešte viac pritiahnete divácku pozornosť. Aj vďaka tomu vrástol objem sledovaných videí na internete za posledných päť rokov viac ako trojnásobne.

Možno ste už nejaké velfies na svoje InstaStories natočili alebo sa im práve chcete začať venovať a hľadáte inšpiráciu ako na to. Týchto päť krokov berte ako nevyhnutný checklist pre svoje natáčanie, vďaka ktorému vaše velfies divákov zaručene nesklamú.

1. Správne zaostrite

Ak by ste si z tohto článku mali zapamätať len jednu vec, ktorá prispeje ku kvalitnej velfie, je ňou určite ostrý obraz. Keďže hlavným objektom velfie ste vy, šošovky vždy zamerajte na seba. Pokiaľ vám to technika dovoľuje, využite dvojité zaostrovanie – pozadie bude mierne rozpité a vy z neho efektne vystúpite.

Takto sa nám podarilo zaostrovanie s duálnou kamerou smartfónu Honor 9 Lite, keď sa naša kolegyňa chystala von. Čo poviete, pristane jej to?

 

2. Využite prirodzené svetlo

Prirodzené denné svetlo sa skladá z celého spektra, preto vás ukazuje v najlepších farbách. Umelé osvetlenie má rôzne odtiene, a tak je s ním bez profesionálnej výbavy takmer nemožné dosiahnuť správny efekt. Ak ho však musíte využiť, nájdite si radšej žlté svetlo, modré pôsobí neprirodzene a chladne.

V slabom osvetlení a obzvlášť, ak máte zdroj svetla za chrbtom, je natáčanie najťažšie. Honor 9 Lite si vďaka inteligentnému nočnému režimu poradil so slabým osvetlením. Pozrite si dôkaz.

 

3. Používajte slnečné okuliare

Nielenže ochránia váš zrak počas natáčania na slnečnom svetle. Najdôležitejší je tento tip, ktorý máme priamo zo Sajfovho kanálu na YouTube.

Keďže máme tendenciu stále sa kontrolovať na displeji, neudržiavame očný kontakt s kamerou a divák môže mať z videa nepríjemný pocit. Je to, akoby ste sa vyhýbali jeho pohľadu pri bežnej komunikácii. Slnečné okuliare ľahko zakryjú, kam sa pozeráte.

 

4. Pri pohybe stabilizujte

Natáčať v pohybe a zachovať pri tom kvalitu obrazu je všeobecne veľmi náročné – bez nákladnej techniky sa do takýchto záberov nepúšťajú ani profesionáli. Ak by ste predsa len chceli pri natáčaní kráčať či behať, zožeňte si trojosí stabilizátor alebo aspoň statív, ktorý absorbuje časť otrasov.

My sme v prípade novinky Honor 9 Lite skúsili trojosí stabilizátor a výsledok sa nám celkom pozdáva. Čo poviete?

 

5. Vyhnite sa ruchom prostredia

Obraz máte zvládnutý, gratulujeme! Nepodceňte však ani zvuk, ktorý môže byť pri natáčaní na smartfón často zlý. Kým doma si viete podmienky celkom dobre upraviť, vonku na vás číhajú rôzne nepredvídateľné ruchy, akými sú rúbenie áut, šum vetra či ľudská vrava.

Aby sa kvalita zvuku výrazne zlepšila, postačí jednoduchý trik – slúchadlá s mikrofónom. Vypočujte si, aké zázraky sme s nimi dokázali na námestí počas rušného dňa s Honor 9 Lite.

 

Hotovo. Vaša velfie bude vďaka týmto radám naozaj perfektná. Stále ju však môžete zlepšovať získavaním praxe alebo použitím správnej techniky.

Ak si vás fenomén velfie získal a hľadáte šikovného pomocníka, vďaka ktorému budú vaše videá neprekonateľné, stavte na nový Honor 9 Lite. Tento smartfón môžete rovnako ako všetky zariadenia z ponuky O2 získať k akémukoľvek O2 Paušálu na začiatok len za 2 €.

Honor

Značka Honor spája kvalitný hardvér s čistým dizajnom a je synonymom skvelého pomeru ceny a výkonu. Smartfóny z jej dielne podporujú rôzne rozšírenia v podobe Dual SIM či pamäťových kariet, mnohé pokročilé funkcie a špičkovú úroveň softvéru.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

O2 Guru z nitrianskej O2 Predajne testujú: Honor 9 Lite

Elegantný vzhľad a dobrá základná výbava. Aj také sú atribúty nového smartfónu od značky Honor.

Novinka od značky Honor je nasledovníkom úspešnej série Lite. Odľahčené verzie vlajkových lodí sa u nás tešia veľkej obľube a tento model určite nebude výnimka.

Prvé dojmy

Pri prvom pohľade na telefón ma upútala dvojica šošoviek predného fotoaparátu, úzke telo a decentný nápis Honor na spodnom okraji. Tlačidlá hlasitosti a zapínania sú umiestnené na pravej strane. Na zadnej strane opäť nájdeme dvojicu šošoviek, blesk a čítačku odtlačkov prstov. Snímač odtlačkov prstov má v prípade tohto zariadenia viac funkcií ako len samotné odomykanie obrazovky.

Môžete pomocou neho napríklad posúvať fotografie v galérii, fotiť či stiahnuť notifikačnú lištu. Honor 9 Lite je dostupný vo verzii s 2 SIM kartami. Slot sa nachádza na ľavej strane a je hybridný. Môžete teda využiť 2 nano SIM karty alebo skombinovať SIM kartu a pamäťovú microSD kartu.

Dokonalá kombinácia kovu a skla

Konštrukcia telefónu kombinuje kovový rámik a sklo, čo na pohľad pôsobí dokonalo. Sklo síce vyzerá pekne, treba však počítať s jeho častým čistením.

Vďaka Fullview displeju sú rámiky v prípade tohto smartfónu iba minimálne – telefón s kompaktnejším telom tak ponúka veľký displej. V ruke navyše sedí úplne ideálne a aj jednou rukou zvládnete jeho obsluhu s absolútnym prehľadom.

Čo sa ukrýva vo vnútri?

Honor 9 lite poháňa 8-jadrový procesor a operačná pamäť 3 GB, pričom ponúka vnútorne úložisko s kapacitou 32 GB. Zariadenie je dostatočne výkonné a bežné aplikácie zvláda naozaj s prehľadom

Pri testovaní som si do mobilu stiahol všetko, na čo som zvyknutý, a zvládol to bez zaváhania. Môžete sa teda tešiť na plnohodnotné využitie telefónu a slušnú výdrž batérie niečo málo cez jeden deň.

Poteší aj fotonadšencov

Vďaka svojim 4 fotoaparátom Honor 9 Lite poteší každého fotonadšenca, ktorý chce vytvoriť kvalitné fotky za každých podmienok.

Pomocou predného aj zadného fotoaparátu môžete navyše spraviť aj v súčasnosti naozaj populárne rozmazané fotografie – stačí spustiť funkciu Portrét v nastavení fotoaparátu a fotka s bokeh efektom je na svete.

Hodnotenie O2 Guru: Dostupný elegán

Ak hľadáte elegantný telefón s dostatočným výkonom a dobrou základnou výbavou za rozumné peniaze, Honor 9 Lite je skvelou voľbou. Pri používaní ma v žiadnom smere nesklamal a môžem ho len vrelo odporúčať.

Zaujal vás nový Honor? V O2 ho môžete rovnako ako všetky zariadenia získať k akémukoľvek O2 Paušálu na začiatok len za 2 €.

Michal Bista, O2 Guru


5 tipov na príjemnú rodinnú dovolenku

Chcete si užiť pekné chvíle so svojimi blízkymi a navštíviť niečo nové? Tieto miesta vás určite nesklamú.

Chcete si užiť príjemný čas so svojou rodinou a navštíviť pekné miesta ešte predtým, ako sa naplno rozbehne hlavná turistická sezóna? Vybrali sme pre vás 5 lokalít, kde sa budú dobre cítiť dospelí aj deti.

Podeľte sa o zážitky zo svojich ciest po Slovensku vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Modra

Vo vinohradníckom mestečku Modre si môžete užiť skvelú rodinnú dovolenku a cítiť sa ako v malom Toskánsku. Môžete sa tam priučiť aj základom hrnčiarstva a navštíviť pôvodnú fabriku, v ktorej slávnu modranskú keramiku vyrábali. Ak budete v tomto kraji, určite neobíďte novú rozhľadňu, ktorá sa nachádza na vrchu Veľká Homoľa.

Špania Dolina

Pôvabná dedinka ležiaca len 11 km od Banskej Bystrice v smere na Donovaly je mimoriadne populárna medzi chalupármi a predstavuje výborné miesto na únik od povinností. Niektoré domy, v ktorých sa môžete aj ubytovať, majú vyše 400 rokov a sú kultúrnymi pamiatkami.

V centre obce sa navyše nachádza známy banícky orloj. Zúčastniť sa tam môžete aj na kurze paličkovanej čipky, ktorá Španiu Dolinu preslávila. Táto obec je tiež dobrým východiskovým bodom na turistiku v Starohorských horách.

Kysucké Nové Mesto

Možno nepatrí medzi vyhľadávané dovolenkové destinácie, na Kysuciach však má ideálnu polohu na založenie základového tábora na vyrážanie za zážitkami. Priamo nad mestom je nová rozhľadňa Tábor, odkiaľ je pekný vyhľad na široké okolie. Na skok je dobre známa Terchová a Vrátna dolina, pre turisticky zdatnejších Jánošíkove diery či Veľký Rozsutec.

Ak máte chuť navštíviť väčšie mesto, „za rohom“ sa nachádza väčšia Žilina, autom ste do hodinky aj v susednom Poľsku. Svoju Dovolenku tam pritom môžete stráviť tiež v tradičnej drevenici.

Hrabovo a okolie

Dolina Hrabovo pri Ružomberku je celoročne jednou z najobľúbenejších oblastí na prežitie aktívnej dovolenky. Len pár minút od centra Ružomberka sa ocitnete v tichej doline Veľkej Fatry. Nájdete tam náučný chodník aj bikepark, môžete sa člnkovať a v lete si užiť aquazorbing a príjemnú letnú pláž.

Počas sezóny miestni rybári na brehu dokonca predávajú svoje úlovky a za poplatok si môžete rybu tiež vlastnoručne uloviť. Od leta 2015 má pre vás Hrabovo pripravenú aj najdlhšiu lanovú atrakciu na Slovensku.

Slnečné jazerá

Iba 25 km od Bratislavy, v Senci nájdete Slnečné jazerá, ktoré predstavujú skvelé miesto na strávenie voľných dní. Toto populárne miesto čoraz viac pripomína zahraničné dovolenkové destinácie. Je ideálne pre milovníkov kúpania a vodných športov, má však čo ponúknuť aj mimo hlavnej sezóny.

Ponuka ubytovacích služieb je tam naozaj bohatá, môžete sa napríklad ubytovať v bungalovoch, ktoré sú inšpirované Polynéziou.

Podeľte sa o svoje zážitky s blízkymi

Aby ste sa o svoje cestovateľské zážitky pri spoznávaní našej krajiny mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.


Lifetech: Čo je nové