O2 Guru z nitrianskej O2 Predajne testujú: Honor 9 Lite

Elegantný vzhľad a dobrá základná výbava. Aj také sú atribúty nového smartfónu od značky Honor.

Novinka od značky Honor je nasledovníkom úspešnej série Lite. Odľahčené verzie vlajkových lodí sa u nás tešia veľkej obľube a tento model určite nebude výnimka.

Prvé dojmy

Pri prvom pohľade na telefón ma upútala dvojica šošoviek predného fotoaparátu, úzke telo a decentný nápis Honor na spodnom okraji. Tlačidlá hlasitosti a zapínania sú umiestnené na pravej strane. Na zadnej strane opäť nájdeme dvojicu šošoviek, blesk a čítačku odtlačkov prstov. Snímač odtlačkov prstov má v prípade tohto zariadenia viac funkcií ako len samotné odomykanie obrazovky.

Môžete pomocou neho napríklad posúvať fotografie v galérii, fotiť či stiahnuť notifikačnú lištu. Honor 9 Lite je dostupný vo verzii s 2 SIM kartami. Slot sa nachádza na ľavej strane a je hybridný. Môžete teda využiť 2 nano SIM karty alebo skombinovať SIM kartu a pamäťovú microSD kartu.

Dokonalá kombinácia kovu a skla

Konštrukcia telefónu kombinuje kovový rámik a sklo, čo na pohľad pôsobí dokonalo. Sklo síce vyzerá pekne, treba však počítať s jeho častým čistením.

Vďaka Fullview displeju sú rámiky v prípade tohto smartfónu iba minimálne – telefón s kompaktnejším telom tak ponúka veľký displej. V ruke navyše sedí úplne ideálne a aj jednou rukou zvládnete jeho obsluhu s absolútnym prehľadom.

Čo sa ukrýva vo vnútri?

Honor 9 lite poháňa 8-jadrový procesor a operačná pamäť 3 GB, pričom ponúka vnútorne úložisko s kapacitou 32 GB. Zariadenie je dostatočne výkonné a bežné aplikácie zvláda naozaj s prehľadom

Pri testovaní som si do mobilu stiahol všetko, na čo som zvyknutý, a zvládol to bez zaváhania. Môžete sa teda tešiť na plnohodnotné využitie telefónu a slušnú výdrž batérie niečo málo cez jeden deň.

Poteší aj fotonadšencov

Vďaka svojim 4 fotoaparátom Honor 9 Lite poteší každého fotonadšenca, ktorý chce vytvoriť kvalitné fotky za každých podmienok.

Pomocou predného aj zadného fotoaparátu môžete navyše spraviť aj v súčasnosti naozaj populárne rozmazané fotografie – stačí spustiť funkciu Portrét v nastavení fotoaparátu a fotka s bokeh efektom je na svete.

Hodnotenie O2 Guru: Dostupný elegán

Ak hľadáte elegantný telefón s dostatočným výkonom a dobrou základnou výbavou za rozumné peniaze, Honor 9 Lite je skvelou voľbou. Pri používaní ma v žiadnom smere nesklamal a môžem ho len vrelo odporúčať.

Zaujal vás nový Honor? V O2 ho môžete rovnako ako všetky zariadenia získať k akémukoľvek O2 Paušálu na začiatok len za 2 €.

Michal Bista, O2 Guru

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Testovali sme Huawei P20 Pro. Oplatí sa do tejto vlajkovej lode investovať?

Najvybavenejší smartfón od čínskeho výrobcu nerobí kompromisy. Získa si vás kvalitnými fotkami aj dlhou výdržou batérie

Huawei je na domácom trhu mobilných telefónov už niekoľko rokov naozaj stabilný hráč. Tento rok predstavil 3 novinky a mne sa do rúk dostala tá „najnadupanejšia“ Huawei P20 Pro.

Láska na prvý pohľad

Huawei P20 Pro si pre jeho pôvab zamilujete hneď po vybalení. Prekvapením je už samotný obsah balenia, ktorý je naozaj štedrý. Nájdete v ňom nabíjačku, dátový kábel, stereo slúchadlá s mikrofónom a nástroj na výmenu SIM karty.

Veľmi pozitívne vnímam aj pribalenie priehľadného puzdra a ochrannej fólie na displej. Ako posledná mi z balenia vypadla redukcia USB-C konektora na 3,5 mm audio jack. Z toho jasne vyplýva, že aj spoločnosť Huawei sa rozhodla jack vynechať.


Elegantný dizajn

P20 Pro pôsobí mimoriadne elegantným dojmom. Kombináciu kovu, skla a zvolenej farby považujem priam za úchvatnú. Zadná sklenená stena vyzerá vďaka spôsobu, akým výrobca nanášal farbu, takmer ako leštený kov. Je však magnetom na odtlačky prstov a podobne ako ostatné zariadenia s takouto kombináciou materiálov sa neuveriteľne šmýka, čo však rieši pribalené puzdro.

Kvalitný kovový rám ukrýva na pravej strane tlačidlá na ovládanie hlasitosti a vypnutie displeja. Konektor na nabíjanie a reproduktor výrobca umiestnil klasicky na spodnú stranu zariadenia. Na tej hornej nájdete okrem mikrofónu aj IrDa diódu na ovládanie domácich spotrebičov.

Inovovaný displej

Takmer celú prednú stenu tvorí displej. Huawei sa inšpiroval konkurenciou a to hneď v 2 prípadoch. Prvým je pomer strán displeju 18:9, vďaka čomu pôsobí zariadenie natiahnutejšie. Displej zobrazuje farby naozaj verne a hustota pixelov je taká veľká, že jednotlivé pixely budete musieť hľadať lupou. Vďaka uhlopriečke 6,1 palca môže budiť dojem, že ide o veľké zariadenie, no nie je tomu tak.

Druhou inšpiráciou je výrez v hornej časti displeju, ktorý však vďaka svojej minimálnej veľkosti nepôsobí rušivo. Výrobca si dal záležať, aby sa výrez nachádzal len okolo reproduktoru a prednej kamery.

Po stranách výrezu je tak dostatok priestoru na umiestnenie dôležitých informácií, akými sú intenzita siete, aktuálny čas a stav batérie. Huawei myslel aj na užívateľov, ktorí nie sú fanúšikmi výrezu – možno ho totiž voľbou v nastavení zobrazenia skryť. Osobne si dovolím tvrdiť, že zapracovanie výrezu sa výrobcovi podarilo lepšie ako jeho konkurentom.

Odladenosť systému

V tomto smartfóne nechýba Android najvyššej verzie 8.1 s nadstavbou EMUI s rovnakým označením. Huawei dlhodobo prináša kvalitnú nadstavbu nad operačný systém od Google, ktorá ponúka niekoľko veľmi zaujímavých funkcií. Jednou z nich je nastavenie tmavého módu, vďaka ktorému môže byť celé menu čierne. Toto riešenie vyzerá úžasne a zároveň šetrí batériu.

Zariadenie má 2 sloty na nanoSIM karty, no žiadny na pamäťovú kartu. Vnútorná pamäť 128 GB však absolútne postačuje. Prekvapením je odolnosť proti vode i prachu.

Bezpečnosť nadovšetko

Na zabezpečenie svojich údajov si môžete vybrať z viacerých spôsobov uzamknutia. Okrem odomknutia tvárou si môžete nastaviť odomknutie otlačkom prstu alebo heslom. Čítačka otlačkov prstov je umiestnená pod displejom a možno ju použiť aj na ovládanie zariadenia gestami.

Ovládanie gestami je naozaj jednoduché a skutočne návykové. Už po jednom dni som preto softvérové navigačné tlačidlá v spodnej časti displeja vypol. Prostredníctvom čítačky môžete zabezpečiť aj konkrétne aplikácie – ich obsah sa ukáže až po opätovnom priložení prsta alebo zadaní hesla. Takýmto spôsobom sa síce nedajú uzamknúť všetky aplikácie, nájdete však medzi nimi tie podstatné – aplikáciu telefónu, prehliadač či Facebook.

Odomykanie zariadenia tvárou funguje rýchlo a spoľahlivo. Veľmi milo ma prekvapilo, že na zariadenie sa nemusíte pozerať priamo. Zosníma vás aj z mierneho uhla a dokonca aj po tme.

Naozaj kvalitné fotky so štvoricou fotoaparátov

Tou najzaujímavejšou časťou novinky P20 Pro sú fotoaparáty. Huawei už niekoľko rokov v spolupráci so spoločnosťou Leica prináša naozaj kvalitné zábery. Toto zariadenie je výnimočné tým, že zahŕňa až 4 fotoaparáty. Predný má rozlíšenie až 24 Mpx, čo umožňuje už spomínané spoľahlivé odomykanie pomocou rozpoznania tváre a fanúšikov selfie určite nesklame.

Na zadnej strane nájdete až 3 šošovky. Na kombináciu farebného fotoaparátu s tým čiernobielym sme od modelu P9 zvyknutí. Tretí snímač slúži na hybridný zoom a umožňuje záber až 5-krát priblížiť bez straty kvality fotografie.

Rozhranie fotoaparátu neprešlo veľkými úpravami, no pribudli nové možnosti, napríklad portrétový mód, vďaka ktorému vytvoríte zaujímavé portréty s rozostreným pozadím. Samozrejmosťou pre nadšencov fotografie je plne manuálny režim. Pri natáčaní videa možno využiť Super Slow Motion mód, ktorý pracuje s 960 zábermi za sekundu.

Batéria, ktorá vás nesklame

Veľký displej si vyžaduje veľa energie, preto spoločnosť Huawei zvolila batériu s kapacitou 4 000 mAh. Vďaka nej vydrží smartfón na jedno nabitie 1,5 dňa aj pri vysokej záťaži. Pri bežnom používaní, v rámci ktorého som používal sociálne siete, automatickú synchronizáciu e-mailov a Messenger, občas si pozrel video či zahral hru, som smartfón dobíjal raz za 2 dni.

Na predĺženie výdrže môžete použiť aj šetriaci režim alebo nechať bežať na pozadí len niektoré aplikácie. Vďaka technológií SuperCharge nabijete zariadenie omnoho rýchlejšie ako s klasickou nabíjačkou. Jediné, čo tomu všetkému chýba, je bezdrôtové nabíjanie.


O2 Guru hodnotí: Všetko, čo od vlajkovej lode očakávate

Huawei P20 Pro je zariadenie s obrovskou charizmou a veľkým potenciálom, ktoré som si zamiloval na prvý pohľad. Bezrámikový displej vyzerá úžasne, výrez v hornej časti je minimálny a ak vám prekáža, viete ho softvérovo schovať. Ovládanie gestami prostredníctvom čítačky odtlačkov prstov je nesmierne jednoduché a fotografovanie s týmto kúskom vo vás prebudí umelca. Ako presvedčený používateľ produktov od Apple musím uznať, že toto zariadenie sa nesmierne podarilo. Má presne to, čo od vlajkovej lode požadujete a určite vás nesklame.

Novinku Huawei P20 Pro môžete rovnako ako všetky zariadenia z ponuky O2 získať k akémukoľvek O2 Paušálu na začiatok len za 2 €.

Ivan Štubniak, O2 Guru zo Zákazníckeho centra O2

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac