Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G pridal viac výkonu aj dizajnu, ale ubral z ceny
Za dostupnú cenu ponúka novinka od Xiaomi neobyčajnú špecifikáciu, ktorú by mohli závidieť aj vyššie triedy smartfónov.
Autor Patrik Ruska
Foto archív výrobcu
Dátum
Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G je jedným zo štyroch nových smartfónov od čínskej značky. Pomer cena – výkon sa však s týmto modelom posunul na novú úroveň. Do strednej triedy smartfónov priniesol výbavu vyššej triedy a používateľov poteší aj prepracovaným fotoaparátom, aj grafickým výkonom. Navyše je zabalený v elegantnom dizajne.
Čo sa na smartfóne Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G vydarilo?
Na Redmi Note 12 Pro 5G som si počas testovania užil najmä graficky náročnejšie hry, ale aj tvorbu či úpravu fotiek. Živosť a plynulosť Flow AMOLED displeja s rýchlosťou 120 Hz zabezpečuje nielen Dolby Vision® technológia, ale aj jeho (skoro) neobmedzené grafické možnosti, takže používateľská skúsenosť s týmto smartfónom je skôr zážitkom.
Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G ponúka aj možnosť filmCamera s niekoľkými prednastavenými filtrami a aj Xiaomi proCut, ktorá zábery „prečíta“ a automaticky vyberie pekné výrezy z fotky.
Čo mohlo byť na smartfóne Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G lepšie?
V množstve rôznych používateľských vychytávok by som Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G mohol vytknúť len „vonkajšie nedostatky“. Chýbalo mi bezdrôtové nabíjanie a v prípade, že ste zvyknutí na odomknutie smartfónu odtlačkom prsta zabudovaného v obrazovke, to tu nenájdete.
Senzor odtlačku prsta je umiestnený na bočnej strane zariadenia. Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G je väčšie a ľuďom, ktorí majú menšie ruky to môže prísť nepraktické. Telefón sa však dá odomknúť pinom alebo pomocou rozpoznania tváre.
Čo nás na smartfóne Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G príjemne prekvapilo?
Na Redmi Note 12 Pro 5G ma najviac prekvapil fotoaparát. Hlavný snímač má až 50 Mpx a veľký svetelný senzor, vďaka čomu dokáže Redmi Note 12 Pro 5G robiť kvalitné fotky aj v zlých svetelných podmienkach.
Má zabudovanú aj optickú stabilizáciu obrazu so snímačom od Sony IMX766, takže sa nemusíte obávať roztrasených videí či rozmazaných fotiek. Hlavný fotoaparát dopĺňa širokouhlý objektív s 8 Mpx, makro objektív s 2 Mpx a selfie kamera, ktorá má 16 Mpx.
Dočkali sme sa dokonca aj odolnosti IP53 proti vode a prachu.
Hodnotenie O2 Guru na záver: Neuveriteľný pomer cena – kvalita
Testovanie Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G som si užíval a môžem potvrdiť, že značke Xiaomi sa opäť podarilo prekvapiť – za málo peňazí dostanete veľa možností a funkcionalít. Odporúčam ho všetkým používateľom, ktorí nechcú investovať do zariadenia veľa, ale zároveň od smartfónu očakávajú dobrý servis.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ako ušetriť na technológiách? 12 tipov, ktoré vám pomôžu znížiť výdavky
Ako rozumne pracovať s rozpočtom na technológie a digitálne služby v časoch rastúcich mesačných výdavkov?
Autor Juraj Recký
Foto Shutterstock
Dátum
Výrobcovia technológií nás neustále lákajú na najnovšie vychytávky, no väčšina z nás nepotrebuje každý rok meniť svoje aktuálne zariadenia za nové. Aj keď sme si zvykli, že nám spríjemňujú život, a niekedy si takéto pohodlie doprajeme aj za cenu extra výdavkov. V náročnejších časoch ich však škrtáme z rozpočtu ako prvé.
Dnes takmer všetci žijeme časy, keď musíme míňať rozumnejšie. To však ešte nemusí znamenať, že sa svojich obľúbených tech služieb a hračiek musíme úplne vzdať. Máme pre vás niekoľko tipov, ako si udržať rovnováhu medzi pohodlím a zostatkom na účte.
Pokrok nie je taký rýchly
Míňať stovky až tisíce eur na najnovšie hardvérové vychytávky, ktorých výkon výrazne presahuje vaše používateľské zvyklosti a nároky, je často zbytočné. Rok starý model smartfónu je cenovo prijateľnejší a medzigeneračné výkonnostné skoky dnes už nie sú také zásadné a rozdiely sú skôr kozmetické. No ani staršie modely nenakupujte úplne bezhlavo.
Myslite na to, že smartfóny s operačným systémom Android majú prisľúbené priemerne tri veľké aktualizácie operačného systému, ktoré stačia približne na 3 roky a na 5 rokov bezpečnostných záplat.
To znamená, že starý model smartfónu nemusí dovoľovať nové aktualizácie a neaktuálny operačný systém zvyšuje riziko úniku dát.
Je to nebezpečné, ak máte v smartfóne napríklad platobné údaje alebo aplikáciu poisťovne. V neposlednom rade vám nemusia správne či vôbec fungovať aplikácie, ktoré najčastejšie používate.
Počkajte si na zľavu, akciu alebo kupón
Pri kúpe nového zariadenia môžete využiť rôzne zľavové kupóny a akcie. Oplatí sa počkať na pravidelné zľavové sezóny, napríklad na jarný výpredaj.
Na Sóde vás pravidelne informujeme o predobjednávkach a výkupných akciách, ktoré veľmi obľubuje Samsung či Xiaomi. Aktuálne beží akcia na vlajkovú flotilu Samsung Galaxy S23. Vymeniť akýkoľvek starý smartfón za nový a k tomu získať ešte výkupný bonus dokáže ušetriť slušnú sumu z rozpočtu.
Ekologickú výmenu starý za nový telefón ponúka aj samotný operátor O2. Stačí, ak do ktorejkoľvek O2 Predajne prinesiete svoje staré zariadenie, kde ho skontrolujú, ohodnotia a nacenia. V hodnote svojho starého telefónu tak získate poukážku v jeho hodnote s platnosťou 6 mesiacov, ktorú môžete využiť na nákup nového zariadenia v predajni, ale aj cez e-shop.
Repasované smartfóny majú výhodu novej záruky
Zaujímavým riešením šetrenia sú aj repasované zariadenia. Existujú firmy, ktoré odkúpia používané zariadenia, opravia ich a predajú za výhodnú cenu s novou zárukou. Na Slovensku sa táto služba spája najmä s iPhonmi, no repasujú sa aj smartfóny ostatných značiek.
Pri nákupe z druhej ruky cez bazáre buďte opatrní, priveľmi výhodná cena môže naznačovať podvod. Známe sú prípady predaja makiet smartfónov za cenu plnohodnotného zariadenia či predaje kradnutých a nefunkčných zariadení. Neznamená to však, že na online bazároch nemôžete ušetriť. Pri takejto kúpe preferujte osobné stretnutie a zariadenie si vyskúšajte. Opýtajte sa na platnú záruku, ku ktorej si nezabudnite vypýtať pokladničný blok alebo faktúru. Na predávajúceho si pre istotu vždy odložte kontakt.
Prispôsobte svoje nároky reálnemu využitiu
Ušetriť môžete aj správnou kombináciou technických parametrov. Pri výbere veľkostí pamätí nemusíte nutne vyberať tie najväčšie. Pamäť RAM slúži na to, aby smartfón plynulo fungoval, spoľahlivo fotil, rýchlo otváral aplikácie a hry nesekali.
Veľa RAM pamäte, napríklad 12 GB a viac, potrebujú len hráči, tvorcovia video obsahu a úpravy fotografií. Pri bežnom používaní si vystačíte aj so 4 alebo 6 GB pamäte RAM.
Pamäť je drahá, koľko jej naozaj potrebujete?
Väčšina z nás nepotrebuje 1 TB ani 516 GB úložisko. Ak máte predplatené cloudové úložisko, využívajte to. V Google fotkách kliknite na svoju profilovú fotku a vyberte možnosť záloha a synchronizácia. Vyberte požadované nastavenia, nezabudnite vybrať možnosť zálohovania len pri pripojení na wi-fi a fotky sa budú ukladať do cloudu, nie do telefónu.
Luxusný, niekoľko „Ká“ displej s krásne sýtymi farbami, množstvom detailov a hráčskou plynulosťou je obrovským lákadlom. No na zážitok z obrazu potrebujete aj fotky, videá a hry vo vysokej kvalite. Na YouTube a Netflixe asi nepozeráte videá v najvyššom rozlíšení, aby ste všetky predplatené dáta neminuli na jedno video.
Preto sa pri výbere smartfónu nebojte technológie IPS a OLED či AMOLED nechajte na lepšie časy. Pri bežnom používaní smartfónu, ako je scrollovanie po sociálnych sieťach, pozeranie filmov či fotografovanie, spozorujú rozdiely naozaj len tí najnáročnejší.
Schopné slúchadlá môžete mať aj za zlomok ceny
Svet smart vychytávok nie je len o smartfónoch. Ak sa obzeráte po nových bezdrôtových slúchadlách, treba si v prvom rade uvedomiť, ako ich využívate. Skutočne si dokážete užiť tú najvyššiu kvalitu zvuku? Mať prvotriedny zvuk v slúchadlách je určite žiadané, no keď si uvedomíte, že počas chôdze či cestovania vám bude hudobný zážitok vždy rušiť okolitý hluk, zmierite sa aj so strednou kvalitou zvuku.
Najlepšie je preto vybrať bezdrôtové slúchadlá so zameraním na kvalitu hovoru, je to praktickejšie. Keď sa na výber slúchadiel pozriete takouto optikou, ušetríte. AirPody tak bez zaváhania vymeníte napríklad za O2 pods, ktoré z praktického hľadiska spravia skutočne kvalitnú prácu a sú za zlomok ceny. V O2 Predajniach môžete teraz získať nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods 1+1, teda dvoje slúchadiel za výhodnú cenu 36 €.
Zrušte všetky predplatené služby, ktoré nepoužívate pravidelne
Poďme sa pozrieť aj na predplatené služby. Ak chcete zredukovať náklady na smart vychytávky, musíte sa pozrieť do App Store alebo Google Play a zistiť, za aké apky platíte.
Ak neminiete 15 GB dát mesačne, O2 Paušál vám každý mesiac vráti 5 eur. Chcem zistiť viac
Možno budete prekvapení, pri koľkých ste predplatné zabudli zrušiť, keď sa vám skončila bezplatná skúšobná lehota. Ak máte predplatených aplikácií naozaj veľa, vytrieďte ich podľa toho, ktoré naozaj potrebujete a ktoré používate príležitostne. Ak apku nepoužijete aspoň 3-krát za týždeň, preč s predplatným. Nekompromisne.
Niektoré bezplatné alternatívy už možno máte v telefóne
Po prvotnom upratovaní sa zamyslite aj nad tým, či k predplatenej aplikácii neexistuje bezplatná alternatíva. Najmä aplikácie na organizovanie úloh sú skutočne zbytočnými žrútmi peňazí.
Ich platené verzie majú zväčša výhodu, že ich môžete použiť aj pre firmu s desiatkami až stovkami zamestnancov. Teda obsahujú množstvo funkcií, ktoré na úrovni osobného používania nemáte šancu využiť. Navyše natívne poznámkové aplikácie smartfónov či notebookov majú dnes množstvo funkcií, vďaka ktorým platené aplikácie plnohodnotne zastúpia. Ak chcete dobrú aplikáciu tretej strany zadarmo, skúste napríklad MinimaList alebo Google Tasks.
Aj úložný priestor môže byť zadarmo
Každý správny technologický nadšenec má potrebu aspoň 1 TB virtuálneho priestoru. A reálne ho využíva na pár percent, teda zbytočne ho prepláca.
Existujú aplikácie, ktoré vám úložný priestor poskytnú zadarmo:
Google vám ponúka 15 GB úložného priestoru zadarmo pomocou aplikácie Disk,
DropBox vám bezplatne umožňuje uložiť alebo zálohovať od 2 do 18 GB,
podobná aplikácia Box ponúka bezplatných 10 GB a
Microsoft OneDrive môžete využiť na ukladanie dát až do veľkosti 5 GB.
Pri streamovacích službách si vypočítajte ročný výdavok
Budú to ťažké rozhodnutia, no ak chcete ušetriť, budete musieť niektoré predplatné streamovacích a herných služieb zrušiť. Nepozerajte na cenu predplatného len z pohľadu mesiaca, ale celého roku. Ak si uvedomíte, koľko na takéto služby ročne miniete, oveľa ľahšie sa vám bude opúšťať streamovacia služba, ktorú si užívate len pri špeciálnych príležitostiach.
Dobrou správou je, že O2 Paušály ponúkajú priamo v cene paušálu rovno aj predplatné na Netflix, HBO Max, Voyo alebo TIDAL a mnoho ďalších aplikácií, a tak ich zo zoznamu streamovacích služieb nemusíte vyškrtnúť.
Hľadajte výhodné balíčky a možnosti vrátenia časti nákupu
Všímajte si aj aplikácie a služby ako Tipli, Plná Peňaženka alebo Refundo, ktoré ponúkajú vrátenie časti peňazí pri nákupe. Najmä pri pravidelných nákupoch môžete získať späť zaujímavú sumu alebo si našetriť na zľavu.
Bezstarostný O2 Paušál takúto cashback možnosť ponúka – ak neminiete predplatených 15 GB, operátor vám vráti 5 € a prekročiť 15 GB dát za jeden mesiac je pri bežnej spotrebe dát takmer nemožné.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.