Zabudnite na plastové SIM karty. Špičkové smartfóny už majú v sebe zabudovanú eSIM

O2 je druhým operátorom na Slovensku, ktorý spúšťa možnosť eSIM kariet.

Zaužívané plastové SIM karty postupne vymeníme za elektronické. Týka sa to všetkých smartfónov alebo len najnovších modelov? Aké výhody získam, ak prejdem z klasickej SIM na eSIM?

Ako si správne čistiť smartfón a chrániť sa proti koronavírusu? Chcem vedieť viac

Čo je SIM karta?

Ak chcete využívať mobil, musíte byť účastníkom mobilnej siete. A každý takýto účastník sa potrebuje niečím identifikovať. Na identifikáciu slúži každému dobre známa SIM karta, ktorú ste museli vložiť do mobilu, kým ste ho mohli začať používať.

SIM karta má pridelené unikátne číslo, ktoré slúži na identifikáciu účastníka vo svete a tiež ďalšie MSISDN alebo telefónne číslo. SIM karta je zároveň akýmsi srdcom každého mobilného telefónu a slúži na komunikáciu a prenos dát. Aby nedošlo k zneužitiu SIM karty, chráni ju PIN kód a PUK kód.

Prvé SIM karty mali veľkosť približne ako bankomatová karta, no na podnet výrobcov zariadení museli výrobcovia SIM kariet veľkosť zmenšiť. Vznikla tak SIM karta vo formáte mini, ktorú už väčšina z vás dobre pozná. Keďže každé ušetrené miesto v smartfóne sa počíta, formát SIM kariet sa postupne zmenšoval a z formátu mini vznikol formát mikro a následne ešte menší formát nano.

S postupným zmenšovaním SIM kariet prichádzali aj ich vylepšenia. Postupne sa zvyšovala pamäť SIM karty, čo používateľovi umožnilo uloženie viacerých kontaktov alebo SMS správ.

Čo je eSIM a aké má výhody?

Čoraz viac smartfónov má okrem slotu na nano SIM už aj slot pre integrovanú elektronickú SIM kartu (eSIM), ktorá nahrádza staré plastové SIM karty.

Najväčší rozdiel je v tom, že výrobca integruje čip SIM karty priamo do telefónu, čím zaniká nutnosť  vkladať do zariadenia plastovú SIM kartu.

Pri zakúpení eSIM karty u operátora dostanete unikátny QR kód, ktorého nasnímaním sa do telefónu stiahne jej profil – v podstatne digitálna verzia vkladania plastovej SIM karty do telefónu. Potom už môžete okamžite využívať služby operátora.

Prechodom na eSIM kartu vznikajú hneď dve veľké výhody. Prvá je, že sa už nemusíte obávať poškodenia SIM karty. V takom prípade by ste museli fyzicky zájsť do predajne, požiadať o výmenu SIM karty, ktorá je spoplatnená, a v tom lepšom prípade, keď si zálohujete údaje v telefóne, neprídete o kontakty uložené na SIM karte.Toto pri eSIM karte nehrozí, pretože ju nemáte ako poškodiť.

Druhá veľká výhoda je, že nemusíte používať slot na SIM kartu. Veľká časť reklamácií je spojených práve s nefunkčnou čítačkou SIM kariet. Karty eSIM bude možné používať okrem mobilného telefónu aj v tabletoch, smart hodinkách a iných zariadeniach s podporou eSIM.

Aby ste mohli využívať eSIM, potrebujete dve veci: eSIM aktivovať u svojho mobilného operátora a mobilný telefón s integrovanou SIM kartou. V O2 ponuke sú k dispozícii tieto zariadenia s podporou eSIM.

Samsung Galaxy S20

Nová vlajková loď Samsungu nerobí žiadne kompromisy a momentálne ponúka jeden z najlepších fotoaparátov na trhu. V modeli Samsung Galaxy S20 nájdeme trojitý zadný fotoaparát s hlavným 12-megapixelovým snímačom, 12-megapixelovým ultra širokým snímačom64-megapixelovým snímačom s teleobjektívom. Trojnásobný hybridný zoom môžete kombinovať s 30-násobným Super Resolution zoomom s vylepšenou umelou inteligenciou. Výsledkom sú ostré a čisté fotografie aj takých detailov, ktoré bez zoomu voľným okom len tak ľahko nezachytíte.

Galaxy S20 disponuje aj prepracovaným režimom Bright Night, vďaka ktorému zachytíte snímky aj v tme v takmer rovnakej kvalite ako za bieleho dňa.

Okrem špičkového fotoaparátu poteší aj perfektný výkon. Osemjadrový procesor s novým čipom Exynos 990 v porovnaní so svojím predchodcom zvyšuje výkon zariadenia až o 15 %. Kapacita batérie je 4 000 mAh.

Vo všetkých troch modeloch – Galaxy S20, Galaxy S20+ aj Galaxy S20 Ultra 5G – nájdete hybridný slot a integrovaný slot pre eSIM.

Apple iPhone 11 Pro

Mobilný telefón iPhone 11 Pro možno prirovnať k vreckovému počítaču. O mimoriadny výkon sa v ňom postará čip A13 Bionic, ktorý patrí medzi najvýkonnejšie mobilné čipy súčasnosti. Je navyše úsporný, takže vám ušetrí aj čo-to z kapacity batérie. Tento smartfón je vhodný vďaka svojmu výkonu aj ako pracovný nástroj. Ak potrebujete pracovať v dvoch aplikáciách naraz, stačí zapnúť funkciu splitscreen, ktorá rozdelí obrazovku na dve.

V porovnaní so svojím predchodcom má ešte lepší displej – Super Retina XDR. Vyznačuje sa perfektnou viditeľnosťou a dvomi hodnotami jasu. Bežná svietivosť je 800 nitov a pri sledovaní HDR obsahu je to 1 200 nitov. No a keďže je to smartfón, hodnotu jasu si nastaví automaticky podľa toho, čo na ňom práve prezeráte. Sledovaný obsah tak bude vždy perfektne viditeľný, dokonca aj na slnku.

Okrem slotu pre štandardnú nano SIM kartu disponuje aj vstavaným slotom pre eSIM. Ak hľadáte mobilný telefón, na ktorý sa potrebujete vždy spoľahnúť a očakávate od neho 100% spoľahlivosť, iPhone 11 Pro je ideálna voľba.

Samsung Galaxy Z Flip

Pozrite sa na svoj smartfón a predstavte si, že ho prehnete na polovicu a odložíte do vrecka. Samsung Galaxy Z Flip je smartfón, ako ho dnes poznáme, no s konštrukciou ako staré véčko, ktoré prešlo úplným redizajnom.

Okrem svojho vzhľadu zaujme aj krásnym 6,7“ AMOLED displejom, ktorý má nízku spotrebu, rýchlu spätnú väzbu a ostrejšie farby. Perfektný výkon zabezpečuje 8-jadrový procesor8 GB operačná pamäť RAM. Vďaka kapacite batérie 3 300 mAh si môžete prácu a funkcie tohto smartfónu užívať naplno počas celého dňa. Na všetok obsah a obľúbené aplikácie je k dispozícii interné úložisko s veľkosťou až 256 GB.

V dizajnovej vychytávke samozrejme nemôže chýbať ani najnovšia technológia eSIM.

Motorola Razr

Aj futuristická novinka Motorla Razr svojou konštrukciou pripomína staré vyklápacie mobilné telefóny, no stále ide o smartfón, ako ho poznáme.

Okrem svojho vzhľadu zaujme dvojitým displejom – vonkajším 2,7“ displejom, s ktorým pracujeme po zaklapnutí telefónu, a druhým displejom cez takmer celú dĺžku zariadenia po jeho otvorení.

Hlavný flexibilný 6,2“ displej disponuje technológiou CinemaVision a filmy či videá si užijete v ultra širokouhlom rozmere. Perfektný výkon zabezpečuje 8-jadrový procesor6 GB operačná pamäť RAM. Batéria má kapacitu len 2 510 mAh, no vďaka nabíjaniu TurboPower batériu dobijete na 100 % rýchlejšie, ako by ste očakávali, a to za niekoľko minút.

Hlavný fotoaparát má len jednu šošovku s rozlíšením 16 megapixelov, no výsledné snímky sú kvalitné. Pri zhotovovaní fotografií oceníte elektronickú stabilizáciu obrazu či laserové zaostrovanie.

V extravagantnej novinke už nenájdete miesto na starú plastovú SIM kartu, Motorola Razr má iba integrovaný slot na eSIM kartu.

eSIM so sebou prináša množstvo výhod

Karta eSIM prináša v porovnaní s pôvodnými plastovými SIM kartami iba výhody. Okrem ušetreného priestoru pre výrobcov v zariadeniach, možnosti mať viac SIM kariet v jednom telefóne, či zníženiu reklamácií čítačiek SIM kariet sa svet zbaví aj veľkého množstva plastového odpadu vzhľadom na nefunkčné SIM karty.


Všetky spomínané smartfóny s podporou eSIM môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac