Ako si správne čistiť smartfón a chrániť sa proti koronavírusu

Pri dodržiavaní bezpečnostných opatrení a pri správnej hygiene nezabúdajte ani na dezinfekciu elektroniky.

Základné odporúčanie, ktoré vám pomôže chrániť sa pred rôznymi vírusmi vrátane koronavírusu COVID-19, je pravidelná a poctivá hygiena – dôkladne si umývať ruky a vyhýbať sa dotýkaniu tváre. Čo však robiť so smartfónom, ktorý neustále chytáme do rúk a prikladáme si ho k tvári?

Mikrobiológ Arizonskej univerzity Charles Gerba už v roku 2012 tvrdil, že na mobiloch sa nachádza 10-krát viac baktérií ako na záchodovej mise. Odvtedy sa však náš vzťah so smartfónmi ešte prehĺbil a každodenná interakcia sa zintenzívnila, preto by sme na ich pravidelné čistenie nemali zabúdať.

Na čistenie smartfónu by sme dbať obzvlášť teraz, keď by mala byť zvýšená hygiena a zodpovedné správanie prioritou každého.

Pripravili sme pre vás prehľad tipov, ako správne čistiť smartfón a čomu sa pri starostlivosti o mobilné zariadenie vyhnúť.

Smartfón pravidelne čistite

Prísť domov a umyť si ruky by malo byť samozrejmosťou. Rovnako by sme mali postupovať aj v prípade mobilných zariadení a vždy ich očistiť.

Spoločnosť Apple napríklad na svojom webe odporúča používať dezinfekčné vlhčené vreckovky so 70 % koncentráciou izopropylalkoholu. Ak nosíte smartfón v puzdre alebo v obale, nezabudnite ho tiež vyčistiť.

Použite vlhčenú handričku

Je dobré uvedomiť si, že bežné dezinfekčné prostriedky môžu displej vášho smartfónu poškodiť, preto sa im radšej vyhnite. Ak nemáte špeciálne dezinfekčné obrúsky, spoločnosť Samsung odporúča čistiť smartfón jemnou handričkou, ktorú môžete navlhčiť teplou vodou a namočiť do mydla.

Mydlo obsahuje molekuly, ktoré dokážu narušiť tukovú membránu vírusu a tým vírus nielen zmyjú, ale aj úplne zničia

Ak nosíte okuliare, pravdepodobne ste k nim dostali handričku z mikrovlákna, ktorá je vhodná aj na čistenie smartfónu. Rovnako ju môžete navlhčiť teplou vodou a namočiť do mydla.

Použiť môžete aj špeciálnu čistaciu súpravu, ktorá pozostáva z mikrovláknovej tkaniny a čističa bez obsahu alkoholu a chemikálií.

Existujú aj zariadenia na čistenie telefónov, tzv. dezinfikátory, počítať však treba so vstupnou investíciou.

Nepoužívajte čistiace prostriedky

V každej domácnosti sa určite nájdu rôzne čistiace prostriedky – na okná, na kúpeľňu či na kuchyňu. Ani tie však nie sú vhodné na čistenie smartfónu.

Väčšina telefónov má totiž na displeji ochrannú vrstvu, ktorá ich chráni proti vode a mastnote. Čistiace prostriedky s abrazívnymi vlastnosťami môžu túto vrstvu narušiť a displej nenávratne poškodiť.

Nepoužívajte alkohol

Na čistenie smartfónu nikdy nepoužívajte alkohol.

Ak nosíte make-up a odtlačil sa vám na displej, môže vás lákať zmyť ho odličovačom. Nerobte to. Prípravky na báze alkoholu môžu smartfón poškodiť rovnako ako čistiace prostriedky.

Nepoužívajte papierové vreckovky ani toaletný papier

Používate na čistenie smartfónu papierové vreckovky alebo toaletný papier? Aj tie odporúčame radšej vynechať. Môžu totiž žmolkovať a nečistoty ešte viac rozniesť.

Papierové kuchynské utierky môžu dokonca displej a sklenené plochy smartfónu poškriabať.

Neumývajte smartfón vo vode, aj keď je vodovzdorný

Väčšina nových smartfónov je v súčasnosti odolných proti vode a zariadenia s vodovzdornosťou nad IP67 je bezpečné opláchnuť pod vodou. Pamätajte však na to, že smartfón potom až do vysušenia všetkých portov nemôžete nabíjať ani pripájať, preto je vhodnejšie čistenie pod tečúcou vodou vynechať.

Najbezpečnejšou cestou, ako vyčistiť mobilný telefón, je dôkladné očistenie zariadenia navlhčenou handričkou.

Myslite však na to, že pravidelné čistenie smartfónu aj ďalších technologických zariadení, ktoré bežne používate, by malo byť samozrejmosťou nielen v čase zvýšeného rizika nákazy vírusom.

Najlepším opatrením však stále zostáva obmedzenie spoločenského kontaktu. Ak si budete pravidelne čistiť mobil, no nebudete zodpovedne dodržiavať bezpečnostné odporúčania, vystavujete sa riziku nákazy alebo prenosu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Hľadáte vhodný obsah pre svoje deti? Máme pre vás 4 dobré tipy

Vo výbere nájdete animovaný seriál, komediálnu sériu aj rodinný film, z ktorých deti načerpajú ponaučenie, dávku inšpirácie aj zábavy.

Ponuka seriálov aj filmov pre deti je v súčasnosti obrovská, nie všetky sú však svojím obsahom a spracovaním vhodné pre maloletých. Psychologičku Lenku Rušarovú sme preto poprosili, aby vybrala také, ktoré detského diváka pobavia a majú preňho aj pridanú hodnotu. Nájdete ich aj v ponuke služby HBO GO, ktorá môže byť súčasťou vášho O2 SMART Paušálu

Sledujte seriály a filmy cez O2 a vychutnajte si službu HBO GO aj s predplatným a dátami na jej sledovanie ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Ratatouille

Animovaný rodinný film Ratatouille rozpráva príbeh potkana Remyho, ktorý už nechce žiť na skládke ako jeho predkovia a túži sa stať kuchárom vo vyhlásenej reštaurácii.

Foto: ©Disney/Pixar

„Tento film sa jemným spôsobom dotýka veľkých ľudských dilem: ako byť sám sebou a zároveň zapadnúť, riskovať a plniť si sen alebo radšej zostať v bezpečí domova, nechať si nepríjemné tajomstvá pre seba alebo sa priznať. Deti sa vďaka nemu ponoria do situácií, ktorým budú v živote čeliť nespočetnekrát,“ vysvetľuje psychologička.

„Rozprávka deťom svet nezjednodušuje na gýč, ale nenásilne ukazuje, ako skúšať dobre žiť a naprávať chyby, ktoré na svojej ceste robíme,“ dopĺňa.

Najednou jsme rodina/Instant Family

Rodinný film z roku 2019 Najednou jsme rodina zachytáva peripetie vzťahov vo vnútri adoptívnej rodiny. „V tejto snímke sa nájdu všetci tí, ktorí to so svojou rodinou nemali jednoduché – nevlastní súrodenci, rozvedení rodičia či deti, ktoré nepoznajú biologických rodičov,“ približuje Rušarová.

Foto: © 2020 Paramount Pictures

„Film pekne ukazuje, ako každý človek túži po láske a blízkosti, no prejavuje to rôznymi spôsobmi. Zároveň vyzdvihuje to, že v rodine sa vypláca stratégia, v rámci ktorej človek vydrží to zlé a pripustí si to dobré,“ vyzdvihuje odborníčka prínos tejto snímky.

Wallace a Gromit/Wallace and Gromit

Komediálna séria o roztržitom vynálezcovi Wallacovi a jeho inteligentnom psíkovi menom Gromit je podľa psychologičky tiež skvelou voľbou.

Foto: © Aardman/Wallace & Gromit Limited 1995

„Mnohé filmy pre deti rezignovali na estetické nároky a kultivovaný zmysel pre humor, to však neplatí pre tvorcu Nicka Parka. Ak chcete v deťoch už odmalička podporovať dobrý vkus, určite by som siahla po tejto produkcii,“ opisuje Rušarová jeden z benefitov.

„Vďaka tomu, že plastelínové postavičky toho veľa nenarozprávajú, sú situácie ľahko pochopiteľné i pre deti predškolského veku. Ľutujem, že Nick Park tieto filmy nenakrútil, keď som bola malá ja,“ dopĺňa.

Máte radi príbehy zaujímavých osobností? Pozrite si týchto 7 filmov

Máša a medvěd/Masha and the Bear

Animovaný seriál Máša a medvěd prináša množstvo zábavných príbehov o dievčatku Máši a jej kamarátovi medveďovi, ktorý bol kedysi cirkusovým artistom.

Foto: ℗ & © Animaccord LTD

„Hoci je zápletka vždy rovnaká, neprestáva baviť ani po päťdesiaty raz a to práve preto, že deti sa vedia veľmi dobre stotožniť s rolou hravej, neposlušnej a odvážnej Máše. Tá pri sebe nemá rodičov, ktorí by ju vychovávali a hrešili, naporúdzi je len veľký dobrák medveď, ktorý všetko strpí, a keď treba, situáciu zachráni, prípadne všetko uprace,“ hovorí psychologička.

„V dnešnej dobe, keď už odmala je kladený veľký dôraz na bezpečnosť, výkon a hygienu, je tento seriál pre deti výborným odreagovaním a útekom do sveta fantázie,“ vysvetľuje.

Máte chuť pozrieť si zaujímavý film alebo seriál? HBO GO prináša viac ako 8 000 hodín obsahu, ktorý môžete sledovať nielen vo svojom smartfóne, ale aj na tablete notebooku a smart TV. Táto streamovacia služba môže byť teraz súčasťou vášho O2 SMART Paušálu. Viac o O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.

Lenka Rušarová

Je certifikovaná klinická psychologička a psychoterapeutka s viac ako 15-ročnou praxou. Pracuje v súkromnom zdravotníckom zariadení PsychoKonzult, kde sa venuje nielen deťom, ale aj párovej a individuálnej psychoterapii. Preložila viacero odborných publikácií a tlmočí v odbore. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac