10 slovenských múzeí, ktoré sa oplatí preskúmať

Zvažujete menší výlet, no neviete, kam sa vybrať? Navštívte niektoré z pekných slovenských múzeí.

Keď sa vonku ochladí, neznamená to, že musíte zostať sedieť pred televízorom. Skúste dať šancu slovenským múzeám. Mnohé z nich ponúkajú zaujímavé spôsoby, ako stráviť s rodinou príjemné chvíle. Vybrali sme pre vás desiatku múzeí, ktoré určite stoja za návštevu.

Podeľte sa o svoje zážitky z návštev slovenských múzeí vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici

Múzeum Slovenského národného povstania sa nachádza v Banskej Bystrici – v meste, kde 29. augusta 1944 vypuklo druhé najväčšie protifašistické povstanie v Európe. Monumentálna budova, v ktorej sídli, je v strede symbolicky predelená a predstavuje tragický zlom v dejinách – 2. svetovú vojnu. Súčasťou múzea je aj skanzen ťažkej bojovej techniky, ktorý sa nachádza v areáli pamätníka.

Múzeum dopravy v Bratislave

Bratislavské Múzeum dopravy sleduje historický vývoj áut a ich predchodcov. V zbierke nájdete zopár skutočne pozoruhodných starých kúskov – prvé motorové vozidlá, ktoré sa ponášajú skôr na koče, krásne veterány, staré autobusy aj pretekárske tátoše. Ak vás fascinuje technika a história, toto múzeum by ste určite mali navštíviť.

Mincovňa v Kremnici

Kremnická mincovňa je jedným z najstarších nepretržite fungujúcich podnikov na svete. Mincové produkty vyrába už od roku 1328, teda takmer sedem storočí. Jej súčasťou je expozícia historických raziacich strojov, ktoré razili mince pre desiatky štátov z celého sveta.

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň

Na hrade Modrý Kameň sa nachádza skutočne originálne múzeum, ktoré sa zameriava na históriu bábkového divadla a hračiek. Ak toto malebné miesto navštívite, môžete si prezrieť napríklad najstaršiu hračku nájdenú na území Slovenska z roku 1500 pred naším letopočtom, krásne tradičné marionety slovenských kočovných bábkarov, ale aj viaceré televízne hviezdy – Drobčeka z Matelka či Kuka z relácie Od Kuka do Kuka. Zaslúžené prázdniny si tu v skvelej spoločnosti užívajú aj obľúbené O2 maňušky.

Východoslovenské múzeum v Košiciach

Východoslovenské múzeum v Košiciach je jedno z najstarších a najvýznamnejších múzeí na Slovensku. V súčasnosti ponúka viacero pútavých expozícií ako Košický zlatý poklad v historickej budove múzea alebo výstavy Miklušovská väznica a Katov byt, Dom remesiel či Kazematy. Súčasťou múzea je aj Pamätný dom Františka II. Rákocziho – Rodošto, ktorý nájdete v areáli Katovej bašty.

Užitočný tip: Naplánujte si návštevu múzea na prvú nedeľu v mesiaci. Práve vtedy má totiž väčšina múzeí voľný vstup.

Prírodovedné múzeum v Bratislave

Prírodovedné múzeum sa nachádza na nábreží Dunaja v sídelnej budove Slovenského národného múzea. Disponuje zbierkou približne 2,5 milióna predmetov, čo ho zaraďuje medzi významné európske prírodovedné múzeá. Pútavé exponáty ako model dinosaura z Vysokých Tatier či šesťmetrová dunajská ryba vyza a množstvo ďalších určite zaujmú deti aj dospelých.

Banské múzeum v prírode v Banskej Štiavnici

Banské múzeum v prírode sa nachádza na okraji Banskej Štiavnice pod tajchom Klinger. Ako najstaršia a najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku ukazuje vývoj baníctva od stredoveku až po súčasnosť. Najzaujímavejšou časťou je unikátna podzemná prehliadka štôlne Bartolomej, ktorú návštevníci absolvujú vystrojení prilbou, plášťom a lampou.

Múzeum na zámku v Bojniciach

Bojnický zámok je jedna z najromantickejších a najnavštevovanejších kultúrnych pamiatok v strednej Európe. V súlade so želaním jej posledného majiteľa grófa Pálffyho dnes zámok slúži ako múzeum, ktoré určite stojí za návštevu. Okrem nádherne zdobeného interiéru je zaujímavou súčasťou prehliadky aj návšteva travertínovej jaskyne v hradnom podzemí.

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši

Celoslovenské špecializované múzeum tvoria dve základné expozície. Prvá sa venuje slovenskej prírode so zameraním na chránené druhy, druhá zase jaskyniam a jaskyniarstvu. Samostatná časť je vyhradená aktivitám človeka v prírode, či už hospodárskym alebo voľnočasovým. Súčasťou prehliadky je aj možnosť vystúpiť na rozhľadňu, odkiaľ sa ponúka malebný výhľad na dominanty Liptovského Mikuláša a na okolité hory.

Múzeum TANAP-u v Tatranskej Lomnici

Už takmer 50 rokov víta návštevníkov Múzeum Tatranského národného parku (skrátene TANAP) v budove, ktorá má svojím trojuholníkovým tvarom pripomínať štíty Tatier. Jednotlivé expozície predstavujú návštevníkom tatranskú prírodu, dejiny osídľovania Tatier, ako aj hmotnú a duchovnú kultúru ľudu z podtatranských a tatranských obcí.

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania slovenských múzeí vďaka rýchlemu a spoľahlivému mobilnému internetu od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Stačí vám jednoduchý smartfón so základnými funkciami? ZTE Blade A5 je skvelá voľba

Čínska novinka poteší minimalizmom a jednoduchosťou. Za veľmi priaznivú cenu zvládne všetko, čo od smartfónu očakávate.

Čínsky výrobca prináša na slovenský trh novinku v základnej triede smartfónov ZTE Blade A5. Čerstvo predstavený model z mája 2019 bez problémov zvládne všetky základné funkcie smartfónu a perfektne sa hodí pre nenáročného používateľa.

Minimalizmus a jednoduchosť

Minimalistický dizajn a jednoduchosť sa nesie celým smartfónom. Plastové telo je kvalitne spracované, nešmýka sa a výborne sa drží v ruke. Vďaka jeho kompaktným rozmerom sa hodí aj do menších rúk.

Na zadnom kryte sa nemusíte obávať odtlačkov prstov, prednú časť tvorí 5,45-palcový HD displej. Rám okolo displeja mohol byť tenší, no vôbec nekazí celkový dojem zo zariadenia.

Dve SIMky aj najnovší Android

ZTE Blade A5 je zariadením pre nenáročného používateľa. Prípadne sa vďaka svojej viac ako priaznivej cene výborne hodí aj ako doplnkové zariadenie.

Srdcom smartfónu je osemjadrový procesor s dostatočným výkonom na chod bežne používaných aplikácií, ako sú Facebook, Messenger či Instagram. Sekunduje mu operačná pamäť RAM s veľkosťou 2 GB. Tešiť sa môžete na nový operačný systém Android 9.0 Pie.

Predný HD displej je dostatočne veľký na pozeranie obľúbených videí, prezeranie fotografií alebo na hranie nenáročných hier. Výrobca pri tomto modeli ponechal vstup na 3,5 mm audio jack, takže nepotrebujete bezdrôtové slúchadlá ani špeciálnu redukciu.

ZTE Blade A5 je dual SIM zariadenie, takže môžete nezávisle od seba využívať dve SIM karty. Vnútornú 16 GB pamäť môžete rozšíriť prostredníctvom pamäťovej karty až na 256 GB. Pamäťová karta však zaberie jeden SIM slot.

Selfie kamera zahladí nedokonalosti

Pri základnej triede smartfónov väčšinu neočakávame najvyššiu kvalitu fotografií. ZTE Blade A5 si však s fotením poradí dobre. Zadná 8 Mpx kamera pri dostatočnom osvetlení vytvorí použiteľné zábery. Pri slabšom osvetlení si dopomôže LED bleskom.

Čo všetko ovláda umelá inteligencia vo vašom smartfóne? Viac informácií

Predná selfie kamera s rozlíšením 5 Mpx vytvorí zaujímavé autoportréty. Pomáha jej k tomu beauty mód, ktorý softvérovo upraví fotografiu a zahladí neželané vrásky alebo nedokonalosti.

Batéria vydrží celý deň

Nový ZTE Blade A5 má batériu s kapacitou 2 600 mAh. Vzhľadom na veľkosť displeja a pripojiteľnosť vydrží na jedno nabitie jeden až jeden a pol dňa.

V rámci konektivity sa môžete tešiť na WiFi, Bluetooth, GPS a siete štvrtej generácie, teda LTE. Príjemným prekvapením je prítomnosť FM rádia. O nabíjanie sa postará starší, no stále obľúbený micro USB konektor, ktorý slúži aj na prenos údajov.

Zhrnutie: vo svojej triede skvelá voľba

ZTE Blade A5 sa na nič nehrá. Je to smartfón základnej triedy. Splní všetko, čo od takéhoto smartfónu očakávate. Má príjemný dizajn, dobre sa drží v ruke a vďaka malým rozmerom a hmotnosti ho vo vrecku ani neucítite.

Môžete s ním využívať všetky aplikácie, na ktoré ste zvyknutí. Jeho batéria ho zvládne napájať celý deň. Ako prvý smartfón pre nového používateľa alebo ako sekundárne zariadenie je to skvelá voľba.

Zaujala vás novinka od ZTE? Praktický smartfón môžete mať na začiatok už od 0 €, napríklad so Zlatým O2 Paušálom, s ktorým získate neobmedzené volania a posielanie SMS do všetkých sietí na Slovensku a v EÚ a 10 GB dát, ktoré si užijete v tej najrýchlejšej 4G sieti na Slovensku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vyskúšali sme, či sa dá fungovať so smartfónom bez Google

Čítaj viac

Predobjednajte si novú PlayStation 5, ktorá predbehla evolúciu a prinesie novú éru hrania

Čítaj viac

Jeseň plná energie? Našich 6 obľúbených smartfónov vydrží na jedno nabitie aj dva dni

Čítaj viac