Na návšteve našich obcí: 6 miest, kam na východnom Slovensku

Vyberte sa s nami za krásami východného Slovenska v poslednej časti nášho cestovateľského seriálu o slovenských obciach.

Ak rozmýšľate, že prázdninový čas využijete na spoznávanie domoviny, máme niekoľko tipov na netradičné výlety. Netreba sa dať odradiť nenápadnosťou miest, práve naopak – nepreskúmané lokality prinášajú osobitné zážitky. A keďže nie je pravda, že na východe nič nie je, zbaľte si „lepeňáky“ do batôžka a hor sa za pekným dobrodružstvom.   

Neobmedzujte sa pri cestovaní. Mobilná 4G LTE sieť s 97 % pokrytímbonusovými dátami na navigačné appky nájde cestu z každého nenápadného miestečka na Slovensku

Na východe nájdete všetko: kultúru, prírodu, umenie, dobrú hudbu, ľúbivé nárečie aj výborné jedlo. A hoci východ reprezentujú najmä čarovné Košice, Prešov či Bardejov, dvere zážitkov môžete otvoriť aj v menších, na prvý pohľad obyčajných dedinkách. Inšpirujte sa naším výberom a zažite toto leto východné Slovensko inak.  

Hertník ako oáza pokoja

Kúsok od kúpeľného Bardejova v obci Hertník vás privíta renesančný kaštieľ zo 16. storočia, ktorý dnes slúži ako sociálne zariadenie. O pár krokov ďalej si môžete oddýchnuť pri veľkom drevenom posede. Čaká tam na vás prekrásny výhľad v pokojnej prírode, pričom prechádzka k posedu nie je náročná. Na mieste je pripravené aj ohnisko na opekanie, preto odporúčame navštíviť toto miesto aj s deťmi. Príjemný relax si môžete dopriať aj v kolibe Rybník, kde si za dobrý peniaz vychutnáte prvotriedne občerstvenie v objatí peknej prírody. 

Pokiaľ žijete v meste, svetelný smog môže prerušiť večerné pozorovanie oblohy. Ak budete v Hertníku, povyše dediny pred vstupom do lesa na chvíľu zastavte a pozrite sa na hviezdy – taká intenzívna Mliečna cesta a padajúce perzeidy budú zážitkom samy osebe. Hertník je jednoducho oddychová zóna ako vyšitá.

Do hlbín minulosti v Marhani

V okolí Bardejova ešte chvíľku zostaneme. Nachádza sa tu osobitá dedinka Marhaň, ktorá bola v minulosti súčasťou panstva Dessewffyovcov. Stáli tu dva kaštiele: jeden už zanikol, ale druhý, klasicistický kaštieľ Marhaň vďaka rekonštrukcii stojí v celej svojej kráse dodnes. 

Ak sa zaujímate o históriu, nevynechajte návštevu krypty rodiny Dessewffyovcov, ktorá sa nachádza kúsok od evanjelického kostola. Hrobka je súčasťou náučného chodníka, ktorý vás prevedie prírodou i históriou v okolí. Okrem toho sa v Marhani nachádza aj oddychová cyklotrasa.

Všestranný Spišský Hrhov

Vďaka dokumentárnemu filmu To ta monarchia jedna z najznámejších slovenských dedín, rozprestierajúca sa medzi Levočou a Spišským Podhradím. V Spišskom Hrhove toho nie je málo: fenomenálna rozhľadňa na Medveďom vrchu je nielen architektonickým skvostom, ale aj zdrojom nádherných výhľadov. Pred očami sa vám budú rozprestierať Vysoké i Nízke Tatry, Spišský hrad aj Slovenský raj. Hneď pod rozhľadňou sa nachádza hojdačka, kde sa môžu vyjašiť veľkí aj malí.

V dedinke na vás čaká aj monumentálny kaštieľ Spišský Hrhov, pozoruhodný a turisticky prístupný Kamenný most, letné kúpalisko či relaxačná lesná sauna v srdci prírody, ktorá nielen zahreje telo, ale aj očarí oči svojím dizajnom. Zdá sa, že Spišský Hrhov je rajom na zemi na rôzne zážitky. 

Tajomné skaly v Chmeľnici

Len kúsok od Starej Ľubovne sa nachádza miesto, ktoré vás očarí svojím prírodným pokladom. Chmeľnica je známa geologickou lokalitou Čertova skala. Fascinujúce miesto v bezprostrednej blízkosti rieky Poprad, kde objavíte viacero záhadných skalných útvarov. 

Váš telefón bude najlepším kamarátom aj počas dovolenky. Viete, ako ho prepnúť do letného módu?

K Čertovej skale sa viaže tajomná miestna legenda o čertovi a výstavbe Ľubovnianskeho hradu. Staviteľ hradu vraj zapredal dušu čertovi, aby mu prestal brániť v budovaní pevnosti. Čoskoro to však oľutoval, tak sa čert nahneval a rozhodol sa, že hrad zničí obrovskou skalou – tá mu vypadla z pazúrov a dodnes leží na brehu rieky. Príbeh je natoľko populárny, že sa stal predmetom inscenácie miestneho ochotníckeho divadla.

Zázračný lom v Skrabskom

Zemplínska dedinka Skrabské je výnimočnou lokalitou najmä v letnom období. Nachádza sa tu totiž čarovné miesto – prírodný lom Skrabské so zelenomodrou až tyrkysovou hladinou vody a pokojným prostredím borovíc, ktoré vytvárajú výnimočný prírodný zážitok, o ktorom vie len málokto.

V Skrabskom je len pohľad na tento prírodný úkaz momentom, ktorý vyrazí dych. Užijete si ho navyše v úplnej tichosti, obklopení okolitými lesmi.

Rozprávková Kamienka

Mimoriadne romantickým zážitkom môže byť pobyt v Domčeku v korunách borovíc. Rozprávkový príbytok pripomínajúci domostrom, o akom v detstve snívala väčšina z nás, garantuje jedinečnú a nezabudnuteľnú skúsenosť, akú inde nezažijete. Stromčekový dom je zaručeným zdrojom relaxu a plnohodnotného oddychu, keď stačí len spomaliť a vychutnávať si harmonické prostredie prírody.

Domček v korunách borovíc je skvelým smerovníkom na ďalšie výlety, pretože okolie ponúka bohaté turistické možnosti. Či už navštívite Tri koruny, Vysoké skalky alebo neďaleký Jarabinský prielom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Na návšteve našich obcí: 6 objavov južného Slovenska

Preskúmajte spolu s nami možnosti výletovania naprieč južným Slovenskom v tretej časti nášho cestovateľského seriálu o slovenských obciach.

Vidieť a spoznávať kúsok iného kraja je vždy obohacujúce. Ak sa k tomu pridajú príjemné letné teploty a ľahká dostupnosť, znamená to len jedno: ideme na výlet! Hoci je turisticky atraktívnejšia severná časť našej krajiny, aj tá južná ponúka široké spektrum možností. 

Aj pri hľadaní správnej cesty sa môžete spoľahnúť na O2. S 97 % pokrytím mobilného 4G LTE internetubonusovými dátami na navigačné appky vás už slepá ulička nezaskočí. 

Ak ste už mali možnosť ochutnať melón dopestovaný v našich najnižších končinách, určite si viete predstaviť tú lahodnú sladkosť. No južné Slovensko ukrýva mnohé sympatické miesta, ktoré sa oplatí zažiť – a to nielen pre jeho povestnú dobrú úrodu či nekonečné línie nížin. Dajte sa s nami uniesť čarom obcí slovenského juhu:

Syrové kráľovstvo v Dolných Plachtinciach

Takmer povinnou zastávkou z návštevy hradu Modrý Kameň by mala byť práve dedinka Dolné Plachtince. S úsmevom na perách tam na vás čakajú majitelia rodinnej Plachtinskej farmy Baránek, ktorá sa pýši poctivou výrobou mliečnych výrobkov. Nájdete u nich všetko: od pestrej ponuky syrov cez tradičnú bryndzu a žinčicu až po korbáčiky, oštiepky či parenice.

Areál farmy je ako stvorený pre rodiny s deťmi, nachádza sa tam malé drevené ihrisko so smerovníkmi na ďalšie výlety. Len na skok od farmy sú dostupné viaceré možnosti prechádzok v prírode, ktorými môžete stráviť príjemné popoludnie (s chutným syrčekom v ruksaku). 

Orechová Potôň a jej rešpekt k šelmám

V obci neďaleko Dunajskej Stredy nájdete citlivejšiu a ľudskejšiu verziu zoologickej záhrady. Malkia Park sa stal útočiskom (nielen) pre mačkovité šelmy, ktoré boli nechcené alebo žili v nedôstojných podmienkach. Občianske združenie s rovnomenným názvom sa stará o to, aby mali všetky zvieratá zaistenú odbornú a láskyplnú starostlivosť, ako aj bezpečné životné prostredie.

V tejto dedine však toho môžete zažiť oveľa viac. Kúsok od Malkia Parku sa nachádza vojenské múzeum. Ak by ste si chceli výlet v Orechovej Potôni spestriť aj dávkou adrenalínu, nie je problém: nachádza sa tu jedno z najznámejších slovenských motokárových centier Slovakia Ring. Vďaka toľkým možnostiam na jednom mieste si v Orechovej Potôni každý príde na svoje.

Najnižší Klin nad Bodrogom s čarovnou prírodou 

Ak je vám názov tejto obce povedomý či známy (a nie ste miestni alebo z okolia), pravdepodobne ste mali z geografie dobré známky. Len kúsok od maďarských hraníc v Kline nad Bodrogom sa totiž nachádza najnižšie položený bod Slovenska s nadmorskou výškou 94,3 m n. m. Miesto zaujímavé nielen svojím jedinečným prívlastkom, ale aj okolitou dych berúcou prírodou. Mŕtve rameno rieky Bodrog a močiare vytvárajú podmienky pre výskyt vodných kvetov i vzácnej korytnačky močiarnej. Udržiavanú a pokojnú prírodnú rezerváciu sa isto oplatí poctiť svojou návštevou.

Okrem prírodnej scenérie sa v tejto južnej dedinke môžete dať unášať aj históriou. Nachádza sa tu torzo stavby ranogotického Kostolíka sv. Joachima a Anny, pričom jeho história siaha až do 13. storočia. 

Čaro nepoznaného môžete objavovať aj z pohodlia svojej obývačky. S týmito seriálmi spoznáte kultúru rôznych európskych miest  

Dotyk gotiky v Šiveticiach

Ak patríte k nadšencom architektúry, nevynechajte zastávku v Šiveticiach. Nachádza sa tam totiž Rotunda sv. Margity Antiochijskej, ktorá je súčasťou gemerskej Gotickej cesty. Historická rotunda patrí medzi najväčšie stavby kruhového pôdorysu v strednej Európe. Pridaná hodnota pamiatky tkvie v nástennej výzdobe, kde sú pôvodné románske maľby prekryté gotickými freskami. Zobrazujú výjavy zo života a umučenia svätej Margity.

Smerom na sever po lesnej cestičke dorazíte aj k pozostatkom hradu Šivetice. Hoci rozpoznáte iba fragmenty muriva z hradby či pôdorys veže, užijete si aspoň príjemnú prechádzku po okolí.

Zajazdiť si v Marcelovej

V srdci juhozápadného Slovenska, len kúsok od hraníc s Maďarskom sa nachádza ranč DanuBio. V objatí okolitej prírody si tu môžete zajazdiť na koňoch. Areál je vybavený aj detským ihriskom a ohniskom. Ranč ponúka aj exkurzie, na ktorých žiaci a žiačky získajú nové vedomosti nielen o histórii chovu koní.

Ranč má výbornú polohu, pretože sa odtiaľ dá vyraziť na výlet do prírody. Napríklad do prírodnej rezervácie Pohrebište, kde sa vyskytujú viaceré chránené živočíchy. Ide o významný biotop vodného vtáctva, pobrežnej i močiarnej vegetácie.

Minerálne osvieženie v Ladmovciach 

Pri objavovaní Slovenska odporúčame zastaviť sa aj v drobných Ladmovciach. V horúcich letných dňoch môže byť ich návšteva ideálnym zdrojom potrebného ochladenia, keďže tu nájdete minerálny prameň. Návštevníci dokonca prirovnávajú jeho chuť k ozajstnej minerálke. Prameň si navyše vychutnáte pohodlne, areál ponúka komfortné posedenie v altánkoch i možnosť grilovania. 

Ak sa vyberiete smerom do Ladmoviec, určite nevynechajte ani návštevu klasicistického kostola, prírodnej rezervácie Kašvár či ochutnávku pravého tokajského vína. Do nenápadných Ladmoviec navyše vedie romantická cesta popri slnkom rozžiarených viničných sadoch. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac