Smartfón na dovolenke? Viac pohodlia a aj záchrana v krízových situáciách

V zahraničí môže byť váš telefón neoceniteľným pomocníkom, pred vycestovaním mu však nastavte „dovolenkový“ mód.

Pri balení na dovolenku alebo výlet si okrem batožiny nezabudnite pripraviť aj svoj smartfón. Každodenný pomocník vám bude počas zaslúženého oddychu nápomocný viac ako v bežné dni, dokonca môže letný relax ešte viac spríjemniť. Oceníte ho aj vtedy, ak sa ocitnete v nepríjemnej situácii, ktoré počas dovoleniek môžu nastať.

Či je leto alebo zima, mozog treba zamestnávať aj počas oddychu. S týmito appkami ho udržíte v kondícii za každých okolností

Pripravili sme zoznam toho najnevyhnutnejšieho a pridali zopár užitočných extra tipov, ako smartfón pripraviť, čím ho vybaviť a ako s ním na dovolenke zaobchádzať, aby vám bol nápomocným letným sprievodcom. Vyhraďte si jeden večer čas a venujte svojmu smartfónu trochu pozornosti, aby ste ho prepli do dovolenkového módu. Oplatí sa to.

Bezpečnosť na prvom mieste

Ak patríte k približne tretine používateľov, ktorá smartfón nezamyká, na cestu do zahraničia sa prekonajte a ochranu zamykania smartfónu si v nastaveniach telefónu aktivujte. Môžete použiť číselný kód, kreslenie znaku alebo odtlačok prsta, respektíve biometriu tváre.

Takéto zabezpečenie chráni dáta v telefóne. Ak ste aj tak presvedčení o tom, že žiadne citlivé údaje sa z vášho smartfónu vytiahnuť nedajú, tak verte, že čoraz častejšie krádeže identity sú možné. Práve na prvý pohľad bezcenné a nesúvisiace informácie zo smartfónov zlodejom a hekerom úplne postačia.

Vďaka ukradnutej identite si na váš účet môže zlodej brať pôžičky, hypotéku alebo nakupovať cez internet. Dokázať, že niekto cudzí míňal peniaze na „vaše triko“, je poriadne náročné. Obzvlášť ak sa tak dialo napríklad v Chorvátsku, Španielsku či Turecku.

Ak zamknutý smartfón stratíte, je vyššia pravdepodobnosť, že sa vám vráti späť. Ak nepoctivý nálezca zistí, že smartfón je zamknutý, nebude sa zbytočne trápiť jeho odomykaním a nechá ho tak. Vy ho potom vďaka lokalizačným službám môžete rýchlo nájsť – použiť môžete napríklad službu Find My, ak ste používateľom iPhonu.

Malý pomocník, ktorý veľa zachráni

S hľadaním strateného smartfónu, batožiny či kľúčov môže pomôcť aj inteligentný prívesok Samsung Galaxy SmartTag. Vyhľadávacie či lokalizačné prívesky sú šikovnými pomocníkmi aj do bežných dní. Ak však chcete takýmto spôsobom hľadať stratený smartfón, musíte použiť prívesok spárovaný s iným telefónom, ako je ten váš.

V prípade, že si dáte lokalizačný prívesok do batožiny, môžete v aplikácii sledovať jej polohu. To je užitočné napríklad vtedy, ak vám prepravca stratí batožinu, ale poslúži aj na neprehľadných letiskách, kde sú zle označené batožinové pásy.

VPN? Zoznámte sa!

Zabezpečiť by ste si mali nielen smartfón ako taký, ale aj jeho dátové pripojenie. To je dôležité najmä v prípade využívania bezplatných a hotelových wi-fi sietí, lebo zväčša sú zabezpečené len veľmi slabo.

Stačí, aby bol na rovnakej wi-fi sieti pripojený trochu šikovnejší zlodej a bez problémov prečíta vašu online komunikáciu, v ktorej nájde aj číslo rezervácie, a tak ju môže prebookovať na vlastné meno. Verejné wi-fi siete by ste nemali používať vôbec, dokonca ani doma, no nie vždy to bez nich ide.

Proti útokom na slabo zabezpečených internetových sieťach vás ochráni VPN. Veľmi zjednodušene povedané, je to riešenie, ktoré vás v online priestore urobí (takmer) neviditeľnými. Okrem bezpečného scrollovania na internete vám VPN umožní prekonať blokovanie stránok podľa geolokácie – v zahraničí tak budete môcť pozerať napríklad televíziu RTVS či predplatené streamovacie služby (ak sú blokované podľa krajiny, z ktorej uhrádzate predplatné).

VPN sú prístupné cez aplikácie. Tie vždy sťahujte len z oficiálnych obchodov, teda z AppStore, AppGallery a Google Play, a priplatiť sa v tomto prípade skutočne oplatí. Nastavenia sa líšia aplikácia od aplikácie, no nikdy nie sú také náročné, aby ste ich nezvládli. Medzi tie najznámejšie a najpoužívanejšie patria NordVPN, ExpressVPN alebo SurfShark.

Platiť smartfónom je bezpečnejšie

Ak máte smartfón s NFC čipom, aktivujte si Google Pay alebo Apple Pay a plaťte smartfónom. Hoci sa vám to môže zdať ako pravý opak bezpečného správania, je to naozaj spoľahlivé.

Pri platbe smartfónom totiž nikdy neplatíte pomocou svojich skutočných platobných údajov, vždy sa vygeneruje jednorazový platobný token s obmedzenou platnosťou. Ak by aj útočník počas platenia „prečítal“ vaše údaje, nič mu to nepomôže, pretože na opakované použitie už nebudú platné. Dokonca ani obchodník, u ktorého nakupujete, nemá k dispozícii vaše skutočné údaje.

Pri letnom oddychu si radšej nechajte upozornenie vypnuté, aby vás nikto nerušil. V rámci relaxu si môžete s nami zaspomínať na legendárne zvonenia

Smartfónom zaplatíte rovnako jednoducho ako platobnou kartou. Ak máte smartfón s operačným systémom Android, stačí smartfón odomknúť a priložiť k terminálu, aplikáciu Google Pay nemusíte otvárať. Ak používate iPhone, stačí dvakrát rýchlo za sebou stlačiť tlačidlo na prebudenie smartfónu a priložiť ho k platobnému terminálu. Rovnako jednoducho môžete platiť aj smart hodinkami, ako napríklad Samsung Galaxy Watch4

Ušetrite dáta vďaka dvom SIM kartám

V prípade, že sa práve pred dovolenkovou sezónou rozhodujete o kúpe nového smartfónu, zvážte model s možnosťou používať dve SIM karty, teda DualSIM. Ak to znie veľmi draho, upokojíme vás – nie je to žiadna špeciálna funkcia, za ktorú sa extra pripláca. Smartfóny bežne ponúkajú možnosť používať dve SIM karty súčasne, no o tejto vychytávke sa nerozpráva často.

Do DualSIM smartfónu môžete okrem svojej bežnej SIM karty vložiť aj SIM-ku na kredit, napríklad O2 voľnosť. Vďaka takejto vychytávke sa vám nestane, že stratíte prehľad o minutých dátach. Po návrate z dovolenky vás teda určite nezaleje studený pot pri pohľade na faktúru za mobilné služby.

Na kreditnú SIM kartu si nabijete taký kredit na dáta, aký ste ochotní na dovolenke minúť. Po jeho prečerpaní vás SIM karta jednoducho od dát odpojí. Ak budete potrebovať viac kreditu, ľahko si ho dobijete.

Dual SIM smartfóny, ktorým sa určite oplatí venovať pozornosť, sú napríklad OPPO Reno7 Lite 5G alebo Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G.

Obyčajné poznámky sú extra užitočné

Všetky informácie potrebné na príjemnú dovolenku – od rezervácie ubytovania, leteniek, trasy jazdy cez núdzové kontakty až po tipy pre dovolenkovú lokalitu – uložte v smartfóne na jedno miesto. Vďaka predinštalovanej aplikácii poznámky je to maximálne jednoduché.

Stačí všetko kopírovať do jednej poznámky, prípadne do viacerých, ak vám záleží na prehľadnosti. Na pár klikov potom rýchlo nájdete všetko, čo potrebujete. Na bezpečnosť však dbajte aj v tomto prípade.

V nastaveniach vášho Android zariadenia otvorte časť súkromie a vyberte zámok aplikácií. Zo zoznamu aplikácií vyberte apku poznámky. Aplikáciu ste práve zamkli heslom svojho smartfónu alebo odtlačkom prsta, respektíve biometriou tváre.

Ďalšie apky? Stavte na overené klasiky

Na zahodenie nie je ani doplniť si do smartfónu aj zopár ďalších aplikácií. Chýbať by vám nemala aplikácia poisťovne, od ktorej ste si kúpili cestovné poistenie. V aplikácii máte nielen celé znenie poistnej zmluvy, ale najmä samotnú poistku a jej číslo.

Google Maps sú najpoužívanejšou všeobecnou mapovou aplikáciou. Na cestu do zahraničia by nemala chýbať ani vo vašom smartfóne. Aby vám mapy a navigovanie zbytočne nemíňali dáta, uložte si mapu cieľovej destinácie do smartfónu. Takto ju môžete používať, aj keď budete bez internetu.

V aplikácii len vyhľadajte cieľovú destináciu. Po jej zobrazení kliknite na symbol krížika v pravej časti vyhľadávacieho riadka, ďalej klik na fotku vášho Google profilu, v ktorom z menu vyberte offline mapy. Otvorte možnosť vybrať vlastnú mapu.

Teraz na displeji vidíte výber mapy, ktorý sa vám uloží do smartfónu. Ak chcete uložiť väčšiu časť, položte dva prsty na displej a potiahnite ich od seba. Na spodnej časti displeja zvoľte možnosť stiahnuť a potvrďte. Mapy odporúčame sťahovať s pripojením na wi-fi, môžu byť veľké. Počkajte, kým sa mapy stiahnu, a hotovo, môžete ich používať aj bez internetového pripojenia. 

Cestujete do krajiny, v ktorej nepoužívajú euro? Potom sa vám hodí aplikácia XE Currency Converter na prepočet meny. Kurzy sa aktualizujú každú minútu a nechýba ani šikovná kalkulačka, takže sa nebudete trápiť prepočtami.

Máte v smartfóne aplikáciu Google Translator a ešte ste ju neotvorili? Je najvyšší čas. Aplikácia totiž dokáže prekladať aj nasnímané texty. Využijete to napríklad pri preklade jedálneho lístka alebo informačnej tabule. Pod poľom, kam vpisujete text na preklad, vyberte ikonku s fotoaparátom a smartfónom zamierte na text, ktorý chcete preložiť. Preklad sa automaticky objaví na displeji, dokonca nemusíte ani spraviť fotografiu.

Možnosť konverzácia (hneď vedľa fotoaparátu) zasa využijete v krajinách, ktorých jazyk vám je úplne cudzí a anglická výslovnosť miestnych je pre vás hlavolam. Stačí podržať tlačidlo so symbolom mikrofónu a smartfón dostatočne blízko pri človeku, s ktorým sa potrebujete porozprávať.

Jedinou nevýhodou je, že tieto vychytávky potrebujú internet. Ak ste offline, môžete prekladať len písaný text. Aj na túto možnosť si potrebujete stiahnuť slovník, to je však jednoduché. Do vyhľadávacieho riadka napíšte jazyk, ktorý chcete preložiť, a kliknite na symbol šípky smerom nadol, ktorý je hneď vedľa.

Tip na túto aplikáciu je síce otrepaný, ale Tripadvisor je vďaka masívnemu globálnemu používaniu stále apkou s najaktuálnejšími a najširšími informáciami pre cestovateľov. Nájdete tu odporúčania skoro na všetko aj s recenziami a fotkami od používateľov. Možnosti filtrovania výsledkov sú naozaj bohaté, aplikácia vám teda pomôže bez ohľadu na to, či si chcete dopriať luxusný zážitok alebo si užiť nízkorozpočtovú dovolenku.

Nezabudnite, že potrebujete dostatok energie

Všetky tieto aj nasledujúce tipy sú užitočné, pokiaľ má váš smartfón dostatok energie. Žiaľ, zariadenia zatiaľ stále nie sú dokonalé a ich fungovanie je obmedzené výdržou batérie. Našťastie sa proti vybitej batérii môžete poistiť externým zdrojom: nezabudnite si preto na dovolenku pribaliť aj externú batériu. Nielen pre prípad núdze, je to naozaj užitočný pomocník.

Komfort vám dopraje napríklad Powerbank mini 10 000 mAh s USB-A a USB-C portmi a možnosťou dobíjať dve zariadenia súčasne. Takto veľká externá baterka nabije váš smartfón približne 1,5-krát. Ide však o veľmi hrubý odhad, pretože závisí aj od kapacity batérie vášho smartfónu.

Našou špeciálnou radou je nekupovať väčšiu externú batériu ako 20 000 mAh. Dôvodom je, že čím má externá batéria väčšiu kapacitu, tým je ťažšia a počas cestovania, špeciálne pri letoch, nie je ťažká baterka ideálna voľba. A navyše v prípade dovolenky, keď leňošíte na pláži a bývate v hoteli, je veľká kapacita externej batérie úplne zbytočná.

Takto o smartfón neprídete

Zabudnite na nosenie telefónu v zadnom vrecku nohavíc a nikdy ho nenechávajte len tak položený bez dozoru! Buďte obzvlášť opatrní v situáciách, keď by vám smartfón mohol spadnúť a rozbiť sa. Takáto vec sa stane veľmi ľahko. 

S dodržiavaním týchto základných pravidiel vám až prekvapivo efektívne pomôže SBS – náhrdelník na smartfón. V podstate ide o šnúrku, vďaka ktorej si smartfón zavesíte na krk alebo cez rameno a máte ho vždy poruke, vždy pri sebe, v bezpečí.

Aby sa vám smartfón nerozbil v tej najnevhodnejšej chvíli alebo ste ho hneď v prvý deň dovolenky neutopili, zaobstarajte si odolné puzdro. Ak chcete len tú najnevyhnutnejšiu ochranu, postačí silikónové.

Naším tipom však je vodoodolné puzdro na smartfón. S takouto ochranou využijete fotoaparát vo svojom smartfóne aj bazéne či v mori. Bola by škoda nevyužiť potenciál fotoaparátu, ktorý váš smartfón ponúka, keď na novú dimenziu fotenia potrebujete len obal.

Veríme, že smartfón bude na dovolenke vaším verným spoločníkom a leto si užijete naplno! 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Koordinátorka Novinárskej ceny: Poctivý autor sa pod článok vždy podpíše, konšpirátor nie

Novinári budú vždy obľúbeným cieľom konšpirácií, hovorí Miroslava Širotníková, ktorá pracovala aj pre New York Times.

Na Slovensku rastie vplyv konšpiračných médií a viac ako polovica ľudí si myslí, že novinárov riadi niekto v pozadí. Ako lepšie pochopiť prácu novinárov a začať im veriť? Porozprávali sme sa s Miroslavou Širotníkovou, ktorá ako novinárka na voľnej nohe pracovala pre svetové médiá a dnes koordinuje aktivity Novinárskej cenyFondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktorý dlhodobo podporuje aj spoločnosť O2.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • s akými predsudkami sa novinári stretávajú najčastejšie,
  • ako prácu novinárov u nás ovplyvnila vražda Jána Kuciaka,
  • prečo je mediálna výchova dôležitá,
  • aké trendy možno vnímať v súčasnej žurnalistike.

Čítajte aj: Korupčné kauzy pomáhajú odhaliť všetci, ktorí si predplácajú médiá, hovorí publicista a aktivista Goda

Stretávaš sa s predsudkami, keď ľuďom povieš, že si novinárka?

Väčšinou si vypočujem, že si nevedia predstaviť, ako moja práca vyzerá. Často si myslia, že novinári a novinárky pracujú doma z Bratislavy, od počítača a nevedia nič o vonkajšom svete.

Stretávam sa aj s množstvom reakcií, ktoré poznáme zo sociálnych sietí, podľa ktorých sú novinári platení „tajnými silami“, že sú zahraničnými agentmi, že im niekto diktuje, čo majú písať, že sa do ničoho nerozumejú a zverejnia čokoľvek, čo im niekto pošle.

Práca novinárov je neustále na očiach. Prečo im však veľká časť verejnosti nedôveruje? 

Myslím si, že najmä preto, lebo píšu o veciach, ktoré sa nie všetkým páčia. Pozerajú sa mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Novinári a novinárky sú okrem toho obľúbeným cieľom konšpirácií. Treba si však uvedomiť, že robia svoju prácu nezávisle od toho, kto si čo myslí. Opierajú sa o fakty a vedu a hľadajú pravdu, nech je kdekoľvek, nedajú sa zahnať do kúta ani sa zastrašiť.

Pracovala si ako novinárka na voľnej nohe, ako vznikali tvoje články? 

Keďže som ako freelancer nemala zázemie stálej redakcie, pracovala som z domu, podobne ako teraz veľa ľudí počas pandémie. Za každou témou som však vždy vycestovala „do terénu“ a za odborníkmi, ktorí k nej mali čo povedať, či už som písala o extrémizme, alebo o ekonomike.

Novinári sa pozerajú mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Keď som pripravovala článok o segregácii rómskych detí v školách, išla som sa pozrieť do škôl v rómskych osadách na východe Slovenska, keď som písala o krajnej pravici, vyhľadala som si ich predvolebný míting a vycestovala za nimi, prípadne išla hľadať ich podporovateľov v obciach, kde majú tradične najväčšiu podporu.

Niektoré dni som strávila rešeršom štúdií a materiálov pri počítači, iné pri rozhovoroch s expertmi z univerzít, potom som zas 3-4 dni cestovala za príbehom do regiónov a rozprávala sa s bežnými ľuďmi na ulici, s miestnymi politikmi či s aktivistami.

Mix tohto všetkého potom skončil v konečnom článku. A či už som reportáž pripravovala sama, alebo s kolegom z amerických, britských alebo holandských novín, vždy sme na nej pracovali priamo na mieste, nie na diaľku.

Spomínaš si na nejaký článok, ktorým si ovplyvnila veľa ľudí?

Mala som asi len jeden, ktorý sa skutočne dostal do politického diskurzu, hoci úplnou náhodou. Pred rokmi sme s kolegom Rickom Lymanom pripravovali článok pre New York Times o Spišskom Hrhove. Páčil sa mi príbeh obce, ktorej sa úspešne podarilo integrovať rómsku komunitu, a chcela som ho dostať do sveta, aby bol inšpiráciou.

Tento text vyšiel aj na titulnej strane novín. Niekedy v tom čase mal bývalý prezident Andrej Kiska počas zasadania OSN v New York stretnutie s finančníkom Georgeom Sorosom. O návšteve písal Kiska na Facebooku a spomenul, že na titulke New York Times vyšiel článok o Slovensku a že sa o tom so Sorosom rozprávali, pretože ho zaujímajú vylúčené komunity. O niekoľko mesiacov na Slovensku prebehli protesty Za slušné Slovensko a v jednej z prvých reakcií predseda vtedy najsilnejšej politickej strany spomenul stretnutie v New Yorku a postavil na tom konšpiráciu, že zhromaždenia sú riadené zo zahraničia. Vtedy som sa veľmi smiala, že som to so svojím textom dotiahla ďaleko.

Samozrejme, na celej konšpirácii nebolo nič pravdivé, náš článok opisoval príbeh, ktorý bol už vtedy na Slovensku známy, takže nešlo o nič prevratné, a ocitol sa v tom náhodou. Prezidenta ani protesty, samozrejme, nikto zo zahraničia neriadil.

Po smrti Jána a Martiny sa práca novinárov ešte viac dostala do verejnej debaty. Zmenilo sa vnímanie verejnosti?

Bezprostredne po vražde asi áno a veľká časť spoločnosti pochopila, ako naša práca vyzerá a že novinári a novinárky môžu byť pre svoju prácu aj vo fyzickom ohrození.

Podpora verejnosti mne a kolegom dodávala energiu v časoch, keď sme sa možno aj báli alebo sme boli demotivovaní. Postupne sa však vraciame k pôvodnému stavu a nedôvere, ktorú cítiť najviac na sociálnych sieťach.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Novinári a novinárky sú prenasledovaní v mnohých krajinách. Tým, že pôsobíš medzinárodne, poznáš niekoho, kto sa ocitol pre svoju prácu v ohrození života?

Nedávno som sa dozvedela, že kolegyňa Emilie van Outeren z holandských novín NRC písala o protestoch proti bieloruskej vláde a po zásahu projektilom skončila v nemocnici. Bola na operácii a dlho sa zotavovala. Nedala sa však zastrašiť a už znova pracuje.

Zrejme si uvedomila, do akých nebezpečných situácií sa dostávajú bežní ľudia, keď sa niečo také vážne stalo jej, a je dôležité zastať sa ich. Z New York Times som zase poznala viacerých vojnových reportérov, ktorí boli v Iraku a v Afganistane a priniesli si odtiaľ hrozné skúsenosti. Tu na Slovensku je najhorší prípad Jána Kuciaka, svoje si zažili aj viacerí novinári a novinárky v 90. rokoch.

V súčasnosti sa obávame, ako na novinárov budú reagovať fanúšikovia extrémnej pravice, ktorých nenávistné výroky čítame na sociálnych sieťach. Dúfam však, že už žiadne násilie nezažijeme.

Ako tvoji kolegovia v zahraničí reagovali na správu o smrti slovenského novinára?  V ten deň sa mi ozývali kolegovia zo všetkých novín, z agentúr a televízií, s ktorými som kedy spolupracovala. Hneď ráno som písala editorom New York Times a vysvetlila im, čo sa stalo. Najprv nikto z nás nechcel veriť, že by smrť mohla súvisieť s jeho prácou.

Aj ja som si hovorila, že sme na Slovensku, v Európskej únii a hádam sa nikto nepokúsil o úkladnú vraždu. Ešte v ten deň však na udalosť reagoval policajný prezident, ktorý ju spojil s novinárčinou a odvtedy sme mali všetci jasno. Na prvé zhromaždenie Za slušné Slovensko prišiel aj môj kolega z Varšavy a snažil sa chodiť na všetky protesty so mnou. Bola to veľká vec aj vo svetovom meradle, žiaľ.

Na Slovensku v posledných rokoch rastie vplyv konšpiračných médií. Ako si to vysvetľuješ? 

Vplyv konšpiračných médií súvisí s vysokou mierou nedôvery v inštitúcie. Ľudia potom neveria pravde ani faktom, a to u nich podporuje pocit, že sa nedá veriť nikomu. Na tom stavajú dezinformačné kampane. Hovoria, že svet ovládajú tajné skupiny, že nikto nejde protestovať z vlastnej vôle, že médiá niekto ovláda z pozadia.

Slovensko má v regióne výnimočné postavenie, v nedávnom prieskume organizácie Globsec sa ukázalo, že až takmer 60 % spoločnosti sa prikláňa ku konšpiráciám. Myslím si, že ich rozšíreniu výrazne pomohlo nastavenie sociálnych sietí, u nás hlavne Facebook.

Prečítajte si: Ako rozpoznať hoax? Základom je overiť si, či už o tom nepísali inde

Ako sa v tom dá zorientovať? Ako odlíšiť kvalitné médiá a poctivých novinárov od konšpirátorov? V prvom rade treba hľadať zdroj informácií a zamyslieť sa, kto mi čo hovorí a prečo. Ak sa napríklad hovorí o koronavíruse, pozrime sa, či sa vyjadruje virológ, ktorý má za sebou odbornú skúsenosť, stavbár či zubár. Hoci je aj zubár lekár, neznamená to, že je odborník na vírusy.

Pri štandardných médiách si tiež vieme ľahko zistiť, kto v nich pracuje. Čím má médium známejšie meno, tým je väčšia istota, že ponúka overené informácie a dá sa na ne spoľahnúť.

Skúste si o novinách nájsť základné údaje, pozrieť si, kto ich vedie, kto ich sponzoruje, ako sú financované.

Používa médium priveľa anonymných zdrojov? Novinári nemajú problém podpísať sa pod svoje články, dezinformačná scéna však robí opak. Aj keď tradičné noviny nezverejnia meno zdroja, aspoň uvedú, že ho poznajú. Tradičné médiá sa skrátka snažia čo najmenej skrývať.

Veľa sa hovorí o financovaní médií. Mala si niekedy pochybnosť o článku kvôli vlastníkom novín, v ktorých vyšiel?

Keď som niekedy mala pochybnosti, stalo sa mi to pri médiách preukázateľne vlastnených finančnými skupinami. Na Slovensku je to veľký problém, ktorý ovplyvňuje kvalitu a slobodu médií. Na druhej strane, aspoň o vlastníkoch vieme, a môžeme si pri každom článku spraviť názor.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Oddelili sme tradičné médiá od konšpiračných. Kam zaradiť bulvár, ktorý tiež často pracuje s neoverenými informáciami? 

Bulvár vnímam ako samostatnú kategóriu, ktorá slúži skôr na pobavenie než na získanie serióznych informácií. Snaží sa šokovať, píše o celebritách a medzitým prináša aj správy o politike. Ak však chcete čítať o spoločnosti alebo o zahraničnej politike, odporúčam kvalitnejšie zdroje. Na druhej strane bulvár je stále o niečo lepší zdroj informácií než konšpiračné médiá.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Zastrešuješ aktivity Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky. Prečo takýto fond u nás potrebujeme?

Fond vznikol v roku 2018 ako reakcia na vraždu Jána a Martiny s cieľom poskytnúť novinárom a novinárkam podporu. Hoci má každá redakcia vlastný biznis model, nie vždy dokáže zaplatiť dlhodobejšiu investigatívnu prácu.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Ak chcú novinári robiť na zložitejších témach, ktoré si vyžadujú viac času, často si musia znížiť úväzok, prípadne to robia na úkor voľného času a nemajú prostriedky napríklad na cestovanie, hlbšie analýzy. Redakcie v tomto smere nie sú bohaté a v týchto situáciách môžu pomôcť naše granty.

Fond je zároveň podprogramom Novinárskej ceny, ktorou chceme vyslať signál, že u nás vzniká veľa kvalitnej žurnalistiky a že novinárom a novinárkam sa dá veriť.

Aktuálne prebieha hodnotenie súťažných príspevkov v rámci Novinárskej ceny, kde si tento rok aj v porote. Dajú sa z nich vyčítať nejaké trendy v súčasnej žurnalistike?  V Novinárskej cene síce pôsobím prvý rok, ale nejaké trendy som si všimla. Napríklad, že kvalitná žurnalistika nevymrela a na Slovensku je veľa dobrého, čo čítať, čo vidieť, čo počúvať.

Novinári a novinárky tiež využívajú nové prostriedky, ako informácie podať, rozvíjajú dátovú žurnalistiku, k článkom prikladajú videá, podcasty, zvukové stopy, mapy či grafy. V redakciách sa presadzujú čoraz mladší autori, rastie nám silná nová generácia. Ukazuje sa, že podcastová scéna je u nás veľmi bohatá, že ideme s dobou a inšpirujeme sa vo svete.


Tento článok vznikol pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače, ktorý si pripomíname 3. mája. Spoločnosti O2 záleží na slobode slova, preto prostredníctvom Férovej Nadácie O2 dlhodobo podporuje aktivity Fondu investigatívnej žurnalistiky a jeho prínos pri otváraní dôležitých tém. 

Miroslava Širotníková

Je novinárka a koordinátorka Novinárskej ceny a jej podprogramu Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktoré patria k aktivitám Nadácie otvorenej spoločnosti. Pochádza z Trebišova, študovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Približne 10 rokov pôsobila na voľnej nohe a o Slovensku písala pre svetové médiá, ako sú New York Times, Balkan Insight, Channel 4 či Financial Times, spolupracovala aj so slovenskou tlačovou agentúrou SITA. 


Vymeňte status online za offline. 6 tipov, ako si oddýchnuť od notifikácií a technológií

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac