Smartfón na dovolenke? Viac pohodlia a aj záchrana v krízových situáciách

V zahraničí môže byť váš telefón neoceniteľným pomocníkom, pred vycestovaním mu však nastavte „dovolenkový“ mód.

Pri balení na dovolenku alebo výlet si okrem batožiny nezabudnite pripraviť aj svoj smartfón. Každodenný pomocník vám bude počas zaslúženého oddychu nápomocný viac ako v bežné dni, dokonca môže letný relax ešte viac spríjemniť. Oceníte ho aj vtedy, ak sa ocitnete v nepríjemnej situácii, ktoré počas dovoleniek môžu nastať.

Či je leto alebo zima, mozog treba zamestnávať aj počas oddychu. S týmito appkami ho udržíte v kondícii za každých okolností

Pripravili sme zoznam toho najnevyhnutnejšieho a pridali zopár užitočných extra tipov, ako smartfón pripraviť, čím ho vybaviť a ako s ním na dovolenke zaobchádzať, aby vám bol nápomocným letným sprievodcom. Vyhraďte si jeden večer čas a venujte svojmu smartfónu trochu pozornosti, aby ste ho prepli do dovolenkového módu. Oplatí sa to.

Bezpečnosť na prvom mieste

Ak patríte k približne tretine používateľov, ktorá smartfón nezamyká, na cestu do zahraničia sa prekonajte a ochranu zamykania smartfónu si v nastaveniach telefónu aktivujte. Môžete použiť číselný kód, kreslenie znaku alebo odtlačok prsta, respektíve biometriu tváre.

Takéto zabezpečenie chráni dáta v telefóne. Ak ste aj tak presvedčení o tom, že žiadne citlivé údaje sa z vášho smartfónu vytiahnuť nedajú, tak verte, že čoraz častejšie krádeže identity sú možné. Práve na prvý pohľad bezcenné a nesúvisiace informácie zo smartfónov zlodejom a hekerom úplne postačia.

Vďaka ukradnutej identite si na váš účet môže zlodej brať pôžičky, hypotéku alebo nakupovať cez internet. Dokázať, že niekto cudzí míňal peniaze na „vaše triko“, je poriadne náročné. Obzvlášť ak sa tak dialo napríklad v Chorvátsku, Španielsku či Turecku.

Ak zamknutý smartfón stratíte, je vyššia pravdepodobnosť, že sa vám vráti späť. Ak nepoctivý nálezca zistí, že smartfón je zamknutý, nebude sa zbytočne trápiť jeho odomykaním a nechá ho tak. Vy ho potom vďaka lokalizačným službám môžete rýchlo nájsť – použiť môžete napríklad službu Find My, ak ste používateľom iPhonu.

Malý pomocník, ktorý veľa zachráni

S hľadaním strateného smartfónu, batožiny či kľúčov môže pomôcť aj inteligentný prívesok Samsung Galaxy SmartTag. Vyhľadávacie či lokalizačné prívesky sú šikovnými pomocníkmi aj do bežných dní. Ak však chcete takýmto spôsobom hľadať stratený smartfón, musíte použiť prívesok spárovaný s iným telefónom, ako je ten váš.

V prípade, že si dáte lokalizačný prívesok do batožiny, môžete v aplikácii sledovať jej polohu. To je užitočné napríklad vtedy, ak vám prepravca stratí batožinu, ale poslúži aj na neprehľadných letiskách, kde sú zle označené batožinové pásy.

VPN? Zoznámte sa!

Zabezpečiť by ste si mali nielen smartfón ako taký, ale aj jeho dátové pripojenie. To je dôležité najmä v prípade využívania bezplatných a hotelových wi-fi sietí, lebo zväčša sú zabezpečené len veľmi slabo.

Stačí, aby bol na rovnakej wi-fi sieti pripojený trochu šikovnejší zlodej a bez problémov prečíta vašu online komunikáciu, v ktorej nájde aj číslo rezervácie, a tak ju môže prebookovať na vlastné meno. Verejné wi-fi siete by ste nemali používať vôbec, dokonca ani doma, no nie vždy to bez nich ide.

Proti útokom na slabo zabezpečených internetových sieťach vás ochráni VPN. Veľmi zjednodušene povedané, je to riešenie, ktoré vás v online priestore urobí (takmer) neviditeľnými. Okrem bezpečného scrollovania na internete vám VPN umožní prekonať blokovanie stránok podľa geolokácie – v zahraničí tak budete môcť pozerať napríklad televíziu RTVS či predplatené streamovacie služby (ak sú blokované podľa krajiny, z ktorej uhrádzate predplatné).

VPN sú prístupné cez aplikácie. Tie vždy sťahujte len z oficiálnych obchodov, teda z AppStore, AppGallery a Google Play, a priplatiť sa v tomto prípade skutočne oplatí. Nastavenia sa líšia aplikácia od aplikácie, no nikdy nie sú také náročné, aby ste ich nezvládli. Medzi tie najznámejšie a najpoužívanejšie patria NordVPN, ExpressVPN alebo SurfShark.

Platiť smartfónom je bezpečnejšie

Ak máte smartfón s NFC čipom, aktivujte si Google Pay alebo Apple Pay a plaťte smartfónom. Hoci sa vám to môže zdať ako pravý opak bezpečného správania, je to naozaj spoľahlivé.

Pri platbe smartfónom totiž nikdy neplatíte pomocou svojich skutočných platobných údajov, vždy sa vygeneruje jednorazový platobný token s obmedzenou platnosťou. Ak by aj útočník počas platenia „prečítal“ vaše údaje, nič mu to nepomôže, pretože na opakované použitie už nebudú platné. Dokonca ani obchodník, u ktorého nakupujete, nemá k dispozícii vaše skutočné údaje.

Pri letnom oddychu si radšej nechajte upozornenie vypnuté, aby vás nikto nerušil. V rámci relaxu si môžete s nami zaspomínať na legendárne zvonenia

Smartfónom zaplatíte rovnako jednoducho ako platobnou kartou. Ak máte smartfón s operačným systémom Android, stačí smartfón odomknúť a priložiť k terminálu, aplikáciu Google Pay nemusíte otvárať. Ak používate iPhone, stačí dvakrát rýchlo za sebou stlačiť tlačidlo na prebudenie smartfónu a priložiť ho k platobnému terminálu. Rovnako jednoducho môžete platiť aj smart hodinkami, ako napríklad Samsung Galaxy Watch4

Ušetrite dáta vďaka dvom SIM kartám

V prípade, že sa práve pred dovolenkovou sezónou rozhodujete o kúpe nového smartfónu, zvážte model s možnosťou používať dve SIM karty, teda DualSIM. Ak to znie veľmi draho, upokojíme vás – nie je to žiadna špeciálna funkcia, za ktorú sa extra pripláca. Smartfóny bežne ponúkajú možnosť používať dve SIM karty súčasne, no o tejto vychytávke sa nerozpráva často.

Do DualSIM smartfónu môžete okrem svojej bežnej SIM karty vložiť aj SIM-ku na kredit, napríklad O2 voľnosť. Vďaka takejto vychytávke sa vám nestane, že stratíte prehľad o minutých dátach. Po návrate z dovolenky vás teda určite nezaleje studený pot pri pohľade na faktúru za mobilné služby.

Na kreditnú SIM kartu si nabijete taký kredit na dáta, aký ste ochotní na dovolenke minúť. Po jeho prečerpaní vás SIM karta jednoducho od dát odpojí. Ak budete potrebovať viac kreditu, ľahko si ho dobijete.

Dual SIM smartfóny, ktorým sa určite oplatí venovať pozornosť, sú napríklad OPPO Reno7 Lite 5G alebo Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G.

Obyčajné poznámky sú extra užitočné

Všetky informácie potrebné na príjemnú dovolenku – od rezervácie ubytovania, leteniek, trasy jazdy cez núdzové kontakty až po tipy pre dovolenkovú lokalitu – uložte v smartfóne na jedno miesto. Vďaka predinštalovanej aplikácii poznámky je to maximálne jednoduché.

Stačí všetko kopírovať do jednej poznámky, prípadne do viacerých, ak vám záleží na prehľadnosti. Na pár klikov potom rýchlo nájdete všetko, čo potrebujete. Na bezpečnosť však dbajte aj v tomto prípade.

V nastaveniach vášho Android zariadenia otvorte časť súkromie a vyberte zámok aplikácií. Zo zoznamu aplikácií vyberte apku poznámky. Aplikáciu ste práve zamkli heslom svojho smartfónu alebo odtlačkom prsta, respektíve biometriou tváre.

Ďalšie apky? Stavte na overené klasiky

Na zahodenie nie je ani doplniť si do smartfónu aj zopár ďalších aplikácií. Chýbať by vám nemala aplikácia poisťovne, od ktorej ste si kúpili cestovné poistenie. V aplikácii máte nielen celé znenie poistnej zmluvy, ale najmä samotnú poistku a jej číslo.

Google Maps sú najpoužívanejšou všeobecnou mapovou aplikáciou. Na cestu do zahraničia by nemala chýbať ani vo vašom smartfóne. Aby vám mapy a navigovanie zbytočne nemíňali dáta, uložte si mapu cieľovej destinácie do smartfónu. Takto ju môžete používať, aj keď budete bez internetu.

V aplikácii len vyhľadajte cieľovú destináciu. Po jej zobrazení kliknite na symbol krížika v pravej časti vyhľadávacieho riadka, ďalej klik na fotku vášho Google profilu, v ktorom z menu vyberte offline mapy. Otvorte možnosť vybrať vlastnú mapu.

Teraz na displeji vidíte výber mapy, ktorý sa vám uloží do smartfónu. Ak chcete uložiť väčšiu časť, položte dva prsty na displej a potiahnite ich od seba. Na spodnej časti displeja zvoľte možnosť stiahnuť a potvrďte. Mapy odporúčame sťahovať s pripojením na wi-fi, môžu byť veľké. Počkajte, kým sa mapy stiahnu, a hotovo, môžete ich používať aj bez internetového pripojenia. 

Cestujete do krajiny, v ktorej nepoužívajú euro? Potom sa vám hodí aplikácia XE Currency Converter na prepočet meny. Kurzy sa aktualizujú každú minútu a nechýba ani šikovná kalkulačka, takže sa nebudete trápiť prepočtami.

Máte v smartfóne aplikáciu Google Translator a ešte ste ju neotvorili? Je najvyšší čas. Aplikácia totiž dokáže prekladať aj nasnímané texty. Využijete to napríklad pri preklade jedálneho lístka alebo informačnej tabule. Pod poľom, kam vpisujete text na preklad, vyberte ikonku s fotoaparátom a smartfónom zamierte na text, ktorý chcete preložiť. Preklad sa automaticky objaví na displeji, dokonca nemusíte ani spraviť fotografiu.

Možnosť konverzácia (hneď vedľa fotoaparátu) zasa využijete v krajinách, ktorých jazyk vám je úplne cudzí a anglická výslovnosť miestnych je pre vás hlavolam. Stačí podržať tlačidlo so symbolom mikrofónu a smartfón dostatočne blízko pri človeku, s ktorým sa potrebujete porozprávať.

Jedinou nevýhodou je, že tieto vychytávky potrebujú internet. Ak ste offline, môžete prekladať len písaný text. Aj na túto možnosť si potrebujete stiahnuť slovník, to je však jednoduché. Do vyhľadávacieho riadka napíšte jazyk, ktorý chcete preložiť, a kliknite na symbol šípky smerom nadol, ktorý je hneď vedľa.

Tip na túto aplikáciu je síce otrepaný, ale Tripadvisor je vďaka masívnemu globálnemu používaniu stále apkou s najaktuálnejšími a najširšími informáciami pre cestovateľov. Nájdete tu odporúčania skoro na všetko aj s recenziami a fotkami od používateľov. Možnosti filtrovania výsledkov sú naozaj bohaté, aplikácia vám teda pomôže bez ohľadu na to, či si chcete dopriať luxusný zážitok alebo si užiť nízkorozpočtovú dovolenku.

Nezabudnite, že potrebujete dostatok energie

Všetky tieto aj nasledujúce tipy sú užitočné, pokiaľ má váš smartfón dostatok energie. Žiaľ, zariadenia zatiaľ stále nie sú dokonalé a ich fungovanie je obmedzené výdržou batérie. Našťastie sa proti vybitej batérii môžete poistiť externým zdrojom: nezabudnite si preto na dovolenku pribaliť aj externú batériu. Nielen pre prípad núdze, je to naozaj užitočný pomocník.

Komfort vám dopraje napríklad Powerbank mini 10 000 mAh s USB-A a USB-C portmi a možnosťou dobíjať dve zariadenia súčasne. Takto veľká externá baterka nabije váš smartfón približne 1,5-krát. Ide však o veľmi hrubý odhad, pretože závisí aj od kapacity batérie vášho smartfónu.

Našou špeciálnou radou je nekupovať väčšiu externú batériu ako 20 000 mAh. Dôvodom je, že čím má externá batéria väčšiu kapacitu, tým je ťažšia a počas cestovania, špeciálne pri letoch, nie je ťažká baterka ideálna voľba. A navyše v prípade dovolenky, keď leňošíte na pláži a bývate v hoteli, je veľká kapacita externej batérie úplne zbytočná.

Takto o smartfón neprídete

Zabudnite na nosenie telefónu v zadnom vrecku nohavíc a nikdy ho nenechávajte len tak položený bez dozoru! Buďte obzvlášť opatrní v situáciách, keď by vám smartfón mohol spadnúť a rozbiť sa. Takáto vec sa stane veľmi ľahko. 

S dodržiavaním týchto základných pravidiel vám až prekvapivo efektívne pomôže SBS – náhrdelník na smartfón. V podstate ide o šnúrku, vďaka ktorej si smartfón zavesíte na krk alebo cez rameno a máte ho vždy poruke, vždy pri sebe, v bezpečí.

Aby sa vám smartfón nerozbil v tej najnevhodnejšej chvíli alebo ste ho hneď v prvý deň dovolenky neutopili, zaobstarajte si odolné puzdro. Ak chcete len tú najnevyhnutnejšiu ochranu, postačí silikónové.

Naším tipom však je vodoodolné puzdro na smartfón. S takouto ochranou využijete fotoaparát vo svojom smartfóne aj bazéne či v mori. Bola by škoda nevyužiť potenciál fotoaparátu, ktorý váš smartfón ponúka, keď na novú dimenziu fotenia potrebujete len obal.

Veríme, že smartfón bude na dovolenke vaším verným spoločníkom a leto si užijete naplno! 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Na návšteve našich obcí: 6 objavov južného Slovenska

Preskúmajte spolu s nami možnosti výletovania naprieč južným Slovenskom v tretej časti nášho cestovateľského seriálu o slovenských obciach.

Vidieť a spoznávať kúsok iného kraja je vždy obohacujúce. Ak sa k tomu pridajú príjemné letné teploty a ľahká dostupnosť, znamená to len jedno: ideme na výlet! Hoci je turisticky atraktívnejšia severná časť našej krajiny, aj tá južná ponúka široké spektrum možností. 

Aj pri hľadaní správnej cesty sa môžete spoľahnúť na O2. S 97 % pokrytím mobilného 4G LTE internetubonusovými dátami na navigačné appky vás už slepá ulička nezaskočí. 

Ak ste už mali možnosť ochutnať melón dopestovaný v našich najnižších končinách, určite si viete predstaviť tú lahodnú sladkosť. No južné Slovensko ukrýva mnohé sympatické miesta, ktoré sa oplatí zažiť – a to nielen pre jeho povestnú dobrú úrodu či nekonečné línie nížin. Dajte sa s nami uniesť čarom obcí slovenského juhu:

Syrové kráľovstvo v Dolných Plachtinciach

Takmer povinnou zastávkou z návštevy hradu Modrý Kameň by mala byť práve dedinka Dolné Plachtince. S úsmevom na perách tam na vás čakajú majitelia rodinnej Plachtinskej farmy Baránek, ktorá sa pýši poctivou výrobou mliečnych výrobkov. Nájdete u nich všetko: od pestrej ponuky syrov cez tradičnú bryndzu a žinčicu až po korbáčiky, oštiepky či parenice.

Areál farmy je ako stvorený pre rodiny s deťmi, nachádza sa tam malé drevené ihrisko so smerovníkmi na ďalšie výlety. Len na skok od farmy sú dostupné viaceré možnosti prechádzok v prírode, ktorými môžete stráviť príjemné popoludnie (s chutným syrčekom v ruksaku). 

Orechová Potôň a jej rešpekt k šelmám

V obci neďaleko Dunajskej Stredy nájdete citlivejšiu a ľudskejšiu verziu zoologickej záhrady. Malkia Park sa stal útočiskom (nielen) pre mačkovité šelmy, ktoré boli nechcené alebo žili v nedôstojných podmienkach. Občianske združenie s rovnomenným názvom sa stará o to, aby mali všetky zvieratá zaistenú odbornú a láskyplnú starostlivosť, ako aj bezpečné životné prostredie.

V tejto dedine však toho môžete zažiť oveľa viac. Kúsok od Malkia Parku sa nachádza vojenské múzeum. Ak by ste si chceli výlet v Orechovej Potôni spestriť aj dávkou adrenalínu, nie je problém: nachádza sa tu jedno z najznámejších slovenských motokárových centier Slovakia Ring. Vďaka toľkým možnostiam na jednom mieste si v Orechovej Potôni každý príde na svoje.

Najnižší Klin nad Bodrogom s čarovnou prírodou 

Ak je vám názov tejto obce povedomý či známy (a nie ste miestni alebo z okolia), pravdepodobne ste mali z geografie dobré známky. Len kúsok od maďarských hraníc v Kline nad Bodrogom sa totiž nachádza najnižšie položený bod Slovenska s nadmorskou výškou 94,3 m n. m. Miesto zaujímavé nielen svojím jedinečným prívlastkom, ale aj okolitou dych berúcou prírodou. Mŕtve rameno rieky Bodrog a močiare vytvárajú podmienky pre výskyt vodných kvetov i vzácnej korytnačky močiarnej. Udržiavanú a pokojnú prírodnú rezerváciu sa isto oplatí poctiť svojou návštevou.

Okrem prírodnej scenérie sa v tejto južnej dedinke môžete dať unášať aj históriou. Nachádza sa tu torzo stavby ranogotického Kostolíka sv. Joachima a Anny, pričom jeho história siaha až do 13. storočia. 

Čaro nepoznaného môžete objavovať aj z pohodlia svojej obývačky. S týmito seriálmi spoznáte kultúru rôznych európskych miest  

Dotyk gotiky v Šiveticiach

Ak patríte k nadšencom architektúry, nevynechajte zastávku v Šiveticiach. Nachádza sa tam totiž Rotunda sv. Margity Antiochijskej, ktorá je súčasťou gemerskej Gotickej cesty. Historická rotunda patrí medzi najväčšie stavby kruhového pôdorysu v strednej Európe. Pridaná hodnota pamiatky tkvie v nástennej výzdobe, kde sú pôvodné románske maľby prekryté gotickými freskami. Zobrazujú výjavy zo života a umučenia svätej Margity.

Smerom na sever po lesnej cestičke dorazíte aj k pozostatkom hradu Šivetice. Hoci rozpoznáte iba fragmenty muriva z hradby či pôdorys veže, užijete si aspoň príjemnú prechádzku po okolí.

Zajazdiť si v Marcelovej

V srdci juhozápadného Slovenska, len kúsok od hraníc s Maďarskom sa nachádza ranč DanuBio. V objatí okolitej prírody si tu môžete zajazdiť na koňoch. Areál je vybavený aj detským ihriskom a ohniskom. Ranč ponúka aj exkurzie, na ktorých žiaci a žiačky získajú nové vedomosti nielen o histórii chovu koní.

Ranč má výbornú polohu, pretože sa odtiaľ dá vyraziť na výlet do prírody. Napríklad do prírodnej rezervácie Pohrebište, kde sa vyskytujú viaceré chránené živočíchy. Ide o významný biotop vodného vtáctva, pobrežnej i močiarnej vegetácie.

Minerálne osvieženie v Ladmovciach 

Pri objavovaní Slovenska odporúčame zastaviť sa aj v drobných Ladmovciach. V horúcich letných dňoch môže byť ich návšteva ideálnym zdrojom potrebného ochladenia, keďže tu nájdete minerálny prameň. Návštevníci dokonca prirovnávajú jeho chuť k ozajstnej minerálke. Prameň si navyše vychutnáte pohodlne, areál ponúka komfortné posedenie v altánkoch i možnosť grilovania. 

Ak sa vyberiete smerom do Ladmoviec, určite nevynechajte ani návštevu klasicistického kostola, prírodnej rezervácie Kašvár či ochutnávku pravého tokajského vína. Do nenápadných Ladmoviec navyše vedie romantická cesta popri slnkom rozžiarených viničných sadoch. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Týchto 5 hier vám spríjemní daždivé večery, ale dajte si pozor, sú návykové

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac