Smartfón na dovolenke? Viac pohodlia a aj záchrana v krízových situáciách

V zahraničí môže byť váš telefón neoceniteľným pomocníkom, pred vycestovaním mu však nastavte „dovolenkový“ mód.

Pri balení na dovolenku alebo výlet si okrem batožiny nezabudnite pripraviť aj svoj smartfón. Každodenný pomocník vám bude počas zaslúženého oddychu nápomocný viac ako v bežné dni, dokonca môže letný relax ešte viac spríjemniť. Oceníte ho aj vtedy, ak sa ocitnete v nepríjemnej situácii, ktoré počas dovoleniek môžu nastať.

Či je leto alebo zima, mozog treba zamestnávať aj počas oddychu. S týmito appkami ho udržíte v kondícii za každých okolností

Pripravili sme zoznam toho najnevyhnutnejšieho a pridali zopár užitočných extra tipov, ako smartfón pripraviť, čím ho vybaviť a ako s ním na dovolenke zaobchádzať, aby vám bol nápomocným letným sprievodcom. Vyhraďte si jeden večer čas a venujte svojmu smartfónu trochu pozornosti, aby ste ho prepli do dovolenkového módu. Oplatí sa to.

Bezpečnosť na prvom mieste

Ak patríte k približne tretine používateľov, ktorá smartfón nezamyká, na cestu do zahraničia sa prekonajte a ochranu zamykania smartfónu si v nastaveniach telefónu aktivujte. Môžete použiť číselný kód, kreslenie znaku alebo odtlačok prsta, respektíve biometriu tváre.

Takéto zabezpečenie chráni dáta v telefóne. Ak ste aj tak presvedčení o tom, že žiadne citlivé údaje sa z vášho smartfónu vytiahnuť nedajú, tak verte, že čoraz častejšie krádeže identity sú možné. Práve na prvý pohľad bezcenné a nesúvisiace informácie zo smartfónov zlodejom a hekerom úplne postačia.

Vďaka ukradnutej identite si na váš účet môže zlodej brať pôžičky, hypotéku alebo nakupovať cez internet. Dokázať, že niekto cudzí míňal peniaze na „vaše triko“, je poriadne náročné. Obzvlášť ak sa tak dialo napríklad v Chorvátsku, Španielsku či Turecku.

Ak zamknutý smartfón stratíte, je vyššia pravdepodobnosť, že sa vám vráti späť. Ak nepoctivý nálezca zistí, že smartfón je zamknutý, nebude sa zbytočne trápiť jeho odomykaním a nechá ho tak. Vy ho potom vďaka lokalizačným službám môžete rýchlo nájsť – použiť môžete napríklad službu Find My, ak ste používateľom iPhonu.

Malý pomocník, ktorý veľa zachráni

S hľadaním strateného smartfónu, batožiny či kľúčov môže pomôcť aj inteligentný prívesok Samsung Galaxy SmartTag. Vyhľadávacie či lokalizačné prívesky sú šikovnými pomocníkmi aj do bežných dní. Ak však chcete takýmto spôsobom hľadať stratený smartfón, musíte použiť prívesok spárovaný s iným telefónom, ako je ten váš.

V prípade, že si dáte lokalizačný prívesok do batožiny, môžete v aplikácii sledovať jej polohu. To je užitočné napríklad vtedy, ak vám prepravca stratí batožinu, ale poslúži aj na neprehľadných letiskách, kde sú zle označené batožinové pásy.

VPN? Zoznámte sa!

Zabezpečiť by ste si mali nielen smartfón ako taký, ale aj jeho dátové pripojenie. To je dôležité najmä v prípade využívania bezplatných a hotelových wi-fi sietí, lebo zväčša sú zabezpečené len veľmi slabo.

Stačí, aby bol na rovnakej wi-fi sieti pripojený trochu šikovnejší zlodej a bez problémov prečíta vašu online komunikáciu, v ktorej nájde aj číslo rezervácie, a tak ju môže prebookovať na vlastné meno. Verejné wi-fi siete by ste nemali používať vôbec, dokonca ani doma, no nie vždy to bez nich ide.

Proti útokom na slabo zabezpečených internetových sieťach vás ochráni VPN. Veľmi zjednodušene povedané, je to riešenie, ktoré vás v online priestore urobí (takmer) neviditeľnými. Okrem bezpečného scrollovania na internete vám VPN umožní prekonať blokovanie stránok podľa geolokácie – v zahraničí tak budete môcť pozerať napríklad televíziu RTVS či predplatené streamovacie služby (ak sú blokované podľa krajiny, z ktorej uhrádzate predplatné).

VPN sú prístupné cez aplikácie. Tie vždy sťahujte len z oficiálnych obchodov, teda z AppStore, AppGallery a Google Play, a priplatiť sa v tomto prípade skutočne oplatí. Nastavenia sa líšia aplikácia od aplikácie, no nikdy nie sú také náročné, aby ste ich nezvládli. Medzi tie najznámejšie a najpoužívanejšie patria NordVPN, ExpressVPN alebo SurfShark.

Platiť smartfónom je bezpečnejšie

Ak máte smartfón s NFC čipom, aktivujte si Google Pay alebo Apple Pay a plaťte smartfónom. Hoci sa vám to môže zdať ako pravý opak bezpečného správania, je to naozaj spoľahlivé.

Pri platbe smartfónom totiž nikdy neplatíte pomocou svojich skutočných platobných údajov, vždy sa vygeneruje jednorazový platobný token s obmedzenou platnosťou. Ak by aj útočník počas platenia „prečítal“ vaše údaje, nič mu to nepomôže, pretože na opakované použitie už nebudú platné. Dokonca ani obchodník, u ktorého nakupujete, nemá k dispozícii vaše skutočné údaje.

Pri letnom oddychu si radšej nechajte upozornenie vypnuté, aby vás nikto nerušil. V rámci relaxu si môžete s nami zaspomínať na legendárne zvonenia

Smartfónom zaplatíte rovnako jednoducho ako platobnou kartou. Ak máte smartfón s operačným systémom Android, stačí smartfón odomknúť a priložiť k terminálu, aplikáciu Google Pay nemusíte otvárať. Ak používate iPhone, stačí dvakrát rýchlo za sebou stlačiť tlačidlo na prebudenie smartfónu a priložiť ho k platobnému terminálu. Rovnako jednoducho môžete platiť aj smart hodinkami, ako napríklad Samsung Galaxy Watch4

Ušetrite dáta vďaka dvom SIM kartám

V prípade, že sa práve pred dovolenkovou sezónou rozhodujete o kúpe nového smartfónu, zvážte model s možnosťou používať dve SIM karty, teda DualSIM. Ak to znie veľmi draho, upokojíme vás – nie je to žiadna špeciálna funkcia, za ktorú sa extra pripláca. Smartfóny bežne ponúkajú možnosť používať dve SIM karty súčasne, no o tejto vychytávke sa nerozpráva často.

Do DualSIM smartfónu môžete okrem svojej bežnej SIM karty vložiť aj SIM-ku na kredit, napríklad O2 voľnosť. Vďaka takejto vychytávke sa vám nestane, že stratíte prehľad o minutých dátach. Po návrate z dovolenky vás teda určite nezaleje studený pot pri pohľade na faktúru za mobilné služby.

Na kreditnú SIM kartu si nabijete taký kredit na dáta, aký ste ochotní na dovolenke minúť. Po jeho prečerpaní vás SIM karta jednoducho od dát odpojí. Ak budete potrebovať viac kreditu, ľahko si ho dobijete.

Dual SIM smartfóny, ktorým sa určite oplatí venovať pozornosť, sú napríklad OPPO Reno7 Lite 5G alebo Xiaomi Redmi Note 11 Pro 5G.

Obyčajné poznámky sú extra užitočné

Všetky informácie potrebné na príjemnú dovolenku – od rezervácie ubytovania, leteniek, trasy jazdy cez núdzové kontakty až po tipy pre dovolenkovú lokalitu – uložte v smartfóne na jedno miesto. Vďaka predinštalovanej aplikácii poznámky je to maximálne jednoduché.

Stačí všetko kopírovať do jednej poznámky, prípadne do viacerých, ak vám záleží na prehľadnosti. Na pár klikov potom rýchlo nájdete všetko, čo potrebujete. Na bezpečnosť však dbajte aj v tomto prípade.

V nastaveniach vášho Android zariadenia otvorte časť súkromie a vyberte zámok aplikácií. Zo zoznamu aplikácií vyberte apku poznámky. Aplikáciu ste práve zamkli heslom svojho smartfónu alebo odtlačkom prsta, respektíve biometriou tváre.

Ďalšie apky? Stavte na overené klasiky

Na zahodenie nie je ani doplniť si do smartfónu aj zopár ďalších aplikácií. Chýbať by vám nemala aplikácia poisťovne, od ktorej ste si kúpili cestovné poistenie. V aplikácii máte nielen celé znenie poistnej zmluvy, ale najmä samotnú poistku a jej číslo.

Google Maps sú najpoužívanejšou všeobecnou mapovou aplikáciou. Na cestu do zahraničia by nemala chýbať ani vo vašom smartfóne. Aby vám mapy a navigovanie zbytočne nemíňali dáta, uložte si mapu cieľovej destinácie do smartfónu. Takto ju môžete používať, aj keď budete bez internetu.

V aplikácii len vyhľadajte cieľovú destináciu. Po jej zobrazení kliknite na symbol krížika v pravej časti vyhľadávacieho riadka, ďalej klik na fotku vášho Google profilu, v ktorom z menu vyberte offline mapy. Otvorte možnosť vybrať vlastnú mapu.

Teraz na displeji vidíte výber mapy, ktorý sa vám uloží do smartfónu. Ak chcete uložiť väčšiu časť, položte dva prsty na displej a potiahnite ich od seba. Na spodnej časti displeja zvoľte možnosť stiahnuť a potvrďte. Mapy odporúčame sťahovať s pripojením na wi-fi, môžu byť veľké. Počkajte, kým sa mapy stiahnu, a hotovo, môžete ich používať aj bez internetového pripojenia. 

Cestujete do krajiny, v ktorej nepoužívajú euro? Potom sa vám hodí aplikácia XE Currency Converter na prepočet meny. Kurzy sa aktualizujú každú minútu a nechýba ani šikovná kalkulačka, takže sa nebudete trápiť prepočtami.

Máte v smartfóne aplikáciu Google Translator a ešte ste ju neotvorili? Je najvyšší čas. Aplikácia totiž dokáže prekladať aj nasnímané texty. Využijete to napríklad pri preklade jedálneho lístka alebo informačnej tabule. Pod poľom, kam vpisujete text na preklad, vyberte ikonku s fotoaparátom a smartfónom zamierte na text, ktorý chcete preložiť. Preklad sa automaticky objaví na displeji, dokonca nemusíte ani spraviť fotografiu.

Možnosť konverzácia (hneď vedľa fotoaparátu) zasa využijete v krajinách, ktorých jazyk vám je úplne cudzí a anglická výslovnosť miestnych je pre vás hlavolam. Stačí podržať tlačidlo so symbolom mikrofónu a smartfón dostatočne blízko pri človeku, s ktorým sa potrebujete porozprávať.

Jedinou nevýhodou je, že tieto vychytávky potrebujú internet. Ak ste offline, môžete prekladať len písaný text. Aj na túto možnosť si potrebujete stiahnuť slovník, to je však jednoduché. Do vyhľadávacieho riadka napíšte jazyk, ktorý chcete preložiť, a kliknite na symbol šípky smerom nadol, ktorý je hneď vedľa.

Tip na túto aplikáciu je síce otrepaný, ale Tripadvisor je vďaka masívnemu globálnemu používaniu stále apkou s najaktuálnejšími a najširšími informáciami pre cestovateľov. Nájdete tu odporúčania skoro na všetko aj s recenziami a fotkami od používateľov. Možnosti filtrovania výsledkov sú naozaj bohaté, aplikácia vám teda pomôže bez ohľadu na to, či si chcete dopriať luxusný zážitok alebo si užiť nízkorozpočtovú dovolenku.

Nezabudnite, že potrebujete dostatok energie

Všetky tieto aj nasledujúce tipy sú užitočné, pokiaľ má váš smartfón dostatok energie. Žiaľ, zariadenia zatiaľ stále nie sú dokonalé a ich fungovanie je obmedzené výdržou batérie. Našťastie sa proti vybitej batérii môžete poistiť externým zdrojom: nezabudnite si preto na dovolenku pribaliť aj externú batériu. Nielen pre prípad núdze, je to naozaj užitočný pomocník.

Komfort vám dopraje napríklad Powerbank mini 10 000 mAh s USB-A a USB-C portmi a možnosťou dobíjať dve zariadenia súčasne. Takto veľká externá baterka nabije váš smartfón približne 1,5-krát. Ide však o veľmi hrubý odhad, pretože závisí aj od kapacity batérie vášho smartfónu.

Našou špeciálnou radou je nekupovať väčšiu externú batériu ako 20 000 mAh. Dôvodom je, že čím má externá batéria väčšiu kapacitu, tým je ťažšia a počas cestovania, špeciálne pri letoch, nie je ťažká baterka ideálna voľba. A navyše v prípade dovolenky, keď leňošíte na pláži a bývate v hoteli, je veľká kapacita externej batérie úplne zbytočná.

Takto o smartfón neprídete

Zabudnite na nosenie telefónu v zadnom vrecku nohavíc a nikdy ho nenechávajte len tak položený bez dozoru! Buďte obzvlášť opatrní v situáciách, keď by vám smartfón mohol spadnúť a rozbiť sa. Takáto vec sa stane veľmi ľahko. 

S dodržiavaním týchto základných pravidiel vám až prekvapivo efektívne pomôže SBS – náhrdelník na smartfón. V podstate ide o šnúrku, vďaka ktorej si smartfón zavesíte na krk alebo cez rameno a máte ho vždy poruke, vždy pri sebe, v bezpečí.

Aby sa vám smartfón nerozbil v tej najnevhodnejšej chvíli alebo ste ho hneď v prvý deň dovolenky neutopili, zaobstarajte si odolné puzdro. Ak chcete len tú najnevyhnutnejšiu ochranu, postačí silikónové.

Naším tipom však je vodoodolné puzdro na smartfón. S takouto ochranou využijete fotoaparát vo svojom smartfóne aj bazéne či v mori. Bola by škoda nevyužiť potenciál fotoaparátu, ktorý váš smartfón ponúka, keď na novú dimenziu fotenia potrebujete len obal.

Veríme, že smartfón bude na dovolenke vaším verným spoločníkom a leto si užijete naplno! 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac