Na návšteve našich obcí: 6 výletov po severnom Slovensku

V druhej časti nášho štvordielneho seriálu o zaujímavých slovenských obciach sme zaostrili na skryté turistické možnosti severného regiónu.

Rozmýšľate, kam na výlet? Zažite cez voľné dni či víkendy krásu domoviny. Pekné miesta aj miestne kuriozity, k tomu „fruštik“ pod holým nebom alebo čerstvé „gandze“ (bryndzové halušky). Veľa poetických zážitkov totiž nájdete aj na našom Slovensku, dokonca v nenápadných obciach.

Kamkoľvek sa zatúlate, s O2 sa nestratíte. Spoľahlivé pokrytie O2 4G LTE siete je všade tam, kde potrebujete 

Severné Slovensko – miesto, kde sa stretávajú naše najvyššie hory a írečitosť slovenčiny. No okrem prírodných krás sa severné Slovensko môže pochváliť aj kultúrnymi pamiatkami, ktoré vás popri turistických chodníčkoch nadchnú. My odporúčame navštíviť týchto 6 zaujímavých obcí. 

Dotknite sa histórie vo Vlachoch

V obci Vlachy, medzi Ružomberkom a Liptovským Mikulášom, vám miestne pamiatky poskytnú rozmanité možnosti, ako spoznať kúsok histórie. Priamo v obci sa nachádzajú pozostatky renesančného Kaštieľa Vlachy, pochádzajúceho zo 16. storočia. Okrem toho v tejto dedine nájdete aj približne 150-ročnú kováčsku dielňu, založenú okolo roku 1860. Dnes sa v nej ukrýva časť z pôvodného vybavenia.

Po hodinách dejepisu vo Vlachoch sa môžete zabaviť aj aktívnejšie. V prípade, že si chcete horúce leto vychutnať pri vode, na skok máte Liptovskú Maru i vodnú nádrž Bešeňová.

Zažite Bešeňovú inak

Dedina preslávená vďaka svojmu úspešnému termálnemu parku, ktorý je skvelou voľbou pre všetky generácie. Nechýbajú zábavné atrakcie pre najmladších či relaxačné zóny pre tých, ktorí potrebujú patričnú dávku oddychu. 

Ak však chcete ušetriť pár eur, spoznajte Bešeňovú z inej stránky: spravte si nenáročný výlet a navštívte lokálny minerálny prameň či turisticky ľahko prístupné travertínové bralo. Odmenou za výstup bude krásny výhľad na dolný Liptov. 

Kam na prechádzku v Štefanove nad Oravou?

Ak obľubujete letné dni plné pohodovej turistiky, vyberte sa napríklad na Ostrý vrch, ktorý sa nachádza priamo nad dedinou. Nenáročnú prechádzku lemuje krížová cesta, na vrchole stojí kaplnka. 

Chcete si svoje cestovateľské zážitky zapisovať? Vybrali sme aplikácie, s ktorými si budete dobrodružstvá písať jednoducho aj počas ciest 

Štefanov nad Oravou však ponúka aj inú vzácnosť: v dedine nájdete pôvodné zvonice, postavené na základe Ohňového patentu Márie Terézie z roku 1951, a tak si prechádzku z Ostrého vrchu môžete predĺžiť aj o exkurziu pamiatok priamo v dedine.

Ľahká turistika a výhľady v okolí obce Klubina

Pri hraniciach s Poľskom objavíte obec Klubina, ktorej územie bolo obývané už Slovanmi a patrí k najstarším obciam v bystrickej doline. Návštevu Klubiny odporúčame najmä milovníkom prírody a turistiky.

Ak sa chcete vybrať na prechádzku aj s malými deťmi, odporúčame ​prírodnú rezerváciu Klubinský potok, kde objavíte aj niekoľko chránených rastlín. Navyše, táto trasa je dobre zvládnuteľná aj s kočíkom.

Výlet, už bez kočíka, ale stále nenáročný pre celú rodinu, oceníte aj na najvyšší vrch Kysuckých Beskýd, Veľkú Raču. Na vrchole sa môžete pokochať výhľadom na Roháče či Malú Fatru, ale aj Babiu horu či Poľsko. Navyše, k našim poľským susedom to máte odtiaľto naozaj len na skok – krok od vrcholu Veľkej Rače sa nachádza hranica.

Adrenalín v Tapešove

Nenápadné Tapešovo toho ukrýva viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať. „Tapešovo trail” a jeho lesné cestičky ocenia najmä horskí (a odvážnejší) cyklisti, preto je ideálnym miestom pre všetkých milovníkov bicyklov a dobrodružstva. 

Ak preferujete pešiu túru, z Ťapešova môžete vyraziť aj ďalej smerom na vysielač Magurka. Na mieste vás čaká výhľad na Vysoké i Nízke Tatry. Nič zložité, iba jednoduchosť a krása slovenskej prírody. A ak vám po všetkých fyzických aktivitách vyhladne, zbehnúť môžete do miestnej syrárne.

Bukovina ukrýva historický poklad

Bukovina situovaná v Liptovskej kotline verne poslúži ako smerovník pre vaše budúce dobrodružstvá. Či už máte namierené objavovať prírodné krásy alebo si skôr chcete oddýchnuť v okolí pokojnej Liptovskej Mary, táto dedinka je výbornou voľbou, keď hľadáte dostupný nocľah.

Okrem toho Bukovina skrýva historický poklad – roľnícku usadlosť z 19. storočia, ktorej súčasťou je súbor ľudových objektov. Zastavte sa na svojich cestách aj v málo navštevovanej obci a zažite nádych tradičnej kultúry na vlastnej koži.


Nezabudnite, že k svojmu O2 SMART Paušálu môžete získať extra dáta na navigačné appky Google Maps alebo Waze a budete mať istotu, že sa na žiadnom výlete nestratíte.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Na návšteve našich obcí: 7 tipov na výlet na západnom Slovensku

V prvej časti štvordielneho cestovateľského seriálu objavujeme zaujímavé pamiatky a príjemné prírodné výlety, ktoré skrývajú obce na západe krajiny.

Prichádza leto, čas dobrodružstiev. Dovolenky pri mori sú lákavé, ale pekné počasie a voľný čas sa vždy oplatí využiť aj na spoznávanie domoviny. Skvelé zážitky a rôzne kuriozity totiž na Slovensku nájdete často aj v na prvý pohľad nenápadných obciach.

Pri spoznávaní Slovenska sa nestratíte s extra dátami na navigačné appky a spoľahlivou LTE sieťou, ktorá pokrýva 97 % Slovenska

Pripravili sme preto pre vás štvordielny cestovateľský seriál, v ktorom sa vydáme spoznávať prírodné krásy a kultúrne pamiatky všetkých slovenských regiónov. Začíname na západnom Slovensku, ktoré môžete spoznávať cez týchto 7 tipov na výlet

Podolie skrýva 80 kultúrnych pamiatok

Dajú sa navštíviť kultúrne pamiatky z celého Slovenska za jeden deň? V Podolí áno. Nenápadná dedinka neďaleko Čachtíc sa pýši rozsiahlou expozíciou zmenšených verzií hradov a zámkov, ktoré si môžete prezrieť vo vyhľadávanom Parku miniatúr. 

V zbierke nájdete viac ako 80 pamiatok, vďaka čomu môžete spoznať históriu a naše slovenské kultúrne dedičstvo na jednom mieste. Výlet je skvelou voľbou pre rodiny so zvedavými deťmi aj pre každého, kto sa zaujíma o krásy Slovenska. Ak budete mať po kultúrnom programe chuť na adrenalínovú dávku, môžete sa v Podolí ísť vyjašiť na paintball.

Prírodný štátny znak v Horovciach

Obec Horovce na pomedzí Púchova a Ilavy je ako stvorená na príjemnú a jemne netradičnú prechádzku. V jej blízkosti nájdete prírodné zobrazenie štátneho znaku Slovenskej republiky.

Originálnu kuriozitu nevytvorila príroda sama, zážitok pre návštevníkov vznikol špeciálnym usporiadaním stromov. Ak máte chuť pokračovať nenáročnou turistikou, neďaleko nájdete viaceré možnosti na prírodné prechádzky. Skúste sa napríklad prejsť náučným chodníkom okolo Červenokamenského bradla alebo zájsť až k veľkolepej zrúcanine hradu Vršatec. 

Slavnica vás prenesie do sveta nad oblakmi

Pre milovníkov histórie alebo pre rodiny s deťmi môže byť skvelým výletom návšteva obce Slavnica. Objavíte tam výnimočné letecké múzeum so širokou zbierkou historických lietadiel, ktoré si môžete pozrieť v príjemnom prostredí na čerstvom vzduchu. 

Ako vždy trafiť na správny Kriváň? 5 appiek, ktoré pomôžu na výlete v prírode

O prevádzku múzea sa stará aktívny Aeroklub Dubnica nad Váhom, ktorý často pripravuje najrôznejšie podujatia a kurzy. Ak vás zaujíma svet nad oblakmi, pred výletom si pozrite web aeroklubu, nech vám zaujímavé udalosti neuniknú. Na mieste nechýba ani možnosť občerstvenia, vďaka čomu môže byť výlet do Slavnice výborným celodenným programom. 

Spoznajte sibírske tigre v Kostolnej pri Dunaji

Neďaleko Senca, v srdci Kostolnej pri Dunaji sa ukrýva chránené miesto pre sibírske tigre. Oáza pokoja a bezpečia poskytuje exotickým zvieratám dôstojný spôsob života. Areál  zodpovedá potrebám a prirodzenému prostrediu tigrov ussurijských sibírskych. 

Za záchranou zvierat stojí občianske združenie Oáza sibírskeho tigra, ktorému záleží na tom, aby zvieratá netrpeli a žili dôstojný zvierací život s patričnou dávkou starostlivosti a lásky. Vstupné do areálu je za dobrovoľný príspevok, návštevníci však musia dodržiavať pravidlá v záujme ochrany tigrov.

Oreské navštívte pre pamiatky aj prechádzky

Ak sa niekedy vydáte objavovať krásy Záhoria, nepriehliadnite obec Oreské. V jej blízkosti nájdete rovno niekoľko zaujímavosti. Napríklad obrovský miléniový kríž svojou veľkosťou zaujme oko každého okoloidúceho a je výnimočným pútnickým miestom. V objatí prírody a s nádhernými výhľadmi môže byť príjemnou prestávkou na dlhej ceste. O kúsok ďalej sa nachádza Kaplnka svätého Víta z roku 1972.

Ak vás sakrálne pamiatky príliš nelákajú, máme pre vás tip na ďalšiu prechádzku. Vydajte sa k architektonicky zaujímavej rozhľadni Lipky, ktorá pripomína vežu a z ktorej si užijete výhľady na nádhernú prírodu.

Z Kostolian pod Tribečom za krásami Ponitria 

Ako už napovedá samotný názov dedinky, najvýznamnejšou pamiatkou obce Kostoľany pod Tribečom je predrománsky Kostol sv. Juraja približne z 9. storočia, ktorý je jednou z najstarších sakrálnych stavieb na Slovensku. 

O niečo ďalej sa nachádza aj opustený kaštieľ v Horných Lefantovciach či nádherná zrúcanina Oponického hradu. Mnohých turistov, samozrejme, lákajú aj prírodné krásy Ponitria, navštíviť sa dá napríklad vrch Svinec alebo Jelenská gaštanica.

Oddych a kúpanie na priehrade vo Veľkých Chlievanoch

A na záver máme aj niečo pre milovníkov horúcich letných dní. Kúsok od Bánoviec nad Bebravou sa nachádzajú Veľké Chlievany, kde sa môžete ísť schladiť do priehrady Haláčovce. Vodná nádrž predstavuje príjemnú oddychovú zónu s možnosťou nenáročných športov.

Haláčovce sú ideálnou voľbou pre všetky vekové kategórie, areál je dokonca vhodný aj pre rodiny s kočíkom. Pridanou hodnotou je aj pekný výhľad, z hrádze za pekného počasia jasne vidieť Inovec aj Považský Inovec. 


Nezabudnite, že k svojmu O2 SMART Paušálu môžete mať extra dáta na navigačné appky Waze alebo Google Maps a istotu, že vždy pohodlne trafíte do cieľa svojho výletu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Ako si vytvoriť produktívne pracovisko doma? Tieto vychytávky vám pomôžu so sústredením

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac