Na návšteve našich obcí: 6 výletov po severnom Slovensku

V druhej časti nášho štvordielneho seriálu o zaujímavých slovenských obciach sme zaostrili na skryté turistické možnosti severného regiónu.

Rozmýšľate, kam na výlet? Zažite cez voľné dni či víkendy krásu domoviny. Pekné miesta aj miestne kuriozity, k tomu „fruštik“ pod holým nebom alebo čerstvé „gandze“ (bryndzové halušky). Veľa poetických zážitkov totiž nájdete aj na našom Slovensku, dokonca v nenápadných obciach.

Kamkoľvek sa zatúlate, s O2 sa nestratíte. Spoľahlivé pokrytie O2 4G LTE siete je všade tam, kde potrebujete 

Severné Slovensko – miesto, kde sa stretávajú naše najvyššie hory a írečitosť slovenčiny. No okrem prírodných krás sa severné Slovensko môže pochváliť aj kultúrnymi pamiatkami, ktoré vás popri turistických chodníčkoch nadchnú. My odporúčame navštíviť týchto 6 zaujímavých obcí. 

Dotknite sa histórie vo Vlachoch

V obci Vlachy, medzi Ružomberkom a Liptovským Mikulášom, vám miestne pamiatky poskytnú rozmanité možnosti, ako spoznať kúsok histórie. Priamo v obci sa nachádzajú pozostatky renesančného Kaštieľa Vlachy, pochádzajúceho zo 16. storočia. Okrem toho v tejto dedine nájdete aj približne 150-ročnú kováčsku dielňu, založenú okolo roku 1860. Dnes sa v nej ukrýva časť z pôvodného vybavenia.

Po hodinách dejepisu vo Vlachoch sa môžete zabaviť aj aktívnejšie. V prípade, že si chcete horúce leto vychutnať pri vode, na skok máte Liptovskú Maru i vodnú nádrž Bešeňová.

Zažite Bešeňovú inak

Dedina preslávená vďaka svojmu úspešnému termálnemu parku, ktorý je skvelou voľbou pre všetky generácie. Nechýbajú zábavné atrakcie pre najmladších či relaxačné zóny pre tých, ktorí potrebujú patričnú dávku oddychu. 

Ak však chcete ušetriť pár eur, spoznajte Bešeňovú z inej stránky: spravte si nenáročný výlet a navštívte lokálny minerálny prameň či turisticky ľahko prístupné travertínové bralo. Odmenou za výstup bude krásny výhľad na dolný Liptov. 

Kam na prechádzku v Štefanove nad Oravou?

Ak obľubujete letné dni plné pohodovej turistiky, vyberte sa napríklad na Ostrý vrch, ktorý sa nachádza priamo nad dedinou. Nenáročnú prechádzku lemuje krížová cesta, na vrchole stojí kaplnka. 

Chcete si svoje cestovateľské zážitky zapisovať? Vybrali sme aplikácie, s ktorými si budete dobrodružstvá písať jednoducho aj počas ciest 

Štefanov nad Oravou však ponúka aj inú vzácnosť: v dedine nájdete pôvodné zvonice, postavené na základe Ohňového patentu Márie Terézie z roku 1951, a tak si prechádzku z Ostrého vrchu môžete predĺžiť aj o exkurziu pamiatok priamo v dedine.

Ľahká turistika a výhľady v okolí obce Klubina

Pri hraniciach s Poľskom objavíte obec Klubina, ktorej územie bolo obývané už Slovanmi a patrí k najstarším obciam v bystrickej doline. Návštevu Klubiny odporúčame najmä milovníkom prírody a turistiky.

Ak sa chcete vybrať na prechádzku aj s malými deťmi, odporúčame ​prírodnú rezerváciu Klubinský potok, kde objavíte aj niekoľko chránených rastlín. Navyše, táto trasa je dobre zvládnuteľná aj s kočíkom.

Výlet, už bez kočíka, ale stále nenáročný pre celú rodinu, oceníte aj na najvyšší vrch Kysuckých Beskýd, Veľkú Raču. Na vrchole sa môžete pokochať výhľadom na Roháče či Malú Fatru, ale aj Babiu horu či Poľsko. Navyše, k našim poľským susedom to máte odtiaľto naozaj len na skok – krok od vrcholu Veľkej Rače sa nachádza hranica.

Adrenalín v Tapešove

Nenápadné Tapešovo toho ukrýva viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať. „Tapešovo trail” a jeho lesné cestičky ocenia najmä horskí (a odvážnejší) cyklisti, preto je ideálnym miestom pre všetkých milovníkov bicyklov a dobrodružstva. 

Ak preferujete pešiu túru, z Ťapešova môžete vyraziť aj ďalej smerom na vysielač Magurka. Na mieste vás čaká výhľad na Vysoké i Nízke Tatry. Nič zložité, iba jednoduchosť a krása slovenskej prírody. A ak vám po všetkých fyzických aktivitách vyhladne, zbehnúť môžete do miestnej syrárne.

Bukovina ukrýva historický poklad

Bukovina situovaná v Liptovskej kotline verne poslúži ako smerovník pre vaše budúce dobrodružstvá. Či už máte namierené objavovať prírodné krásy alebo si skôr chcete oddýchnuť v okolí pokojnej Liptovskej Mary, táto dedinka je výbornou voľbou, keď hľadáte dostupný nocľah.

Okrem toho Bukovina skrýva historický poklad – roľnícku usadlosť z 19. storočia, ktorej súčasťou je súbor ľudových objektov. Zastavte sa na svojich cestách aj v málo navštevovanej obci a zažite nádych tradičnej kultúry na vlastnej koži.


Nezabudnite, že k svojmu O2 SMART Paušálu môžete získať extra dáta na navigačné appky Google Maps alebo Waze a budete mať istotu, že sa na žiadnom výlete nestratíte.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Na návšteve našich obcí: 7 tipov na výlet na západnom Slovensku

V prvej časti štvordielneho cestovateľského seriálu objavujeme zaujímavé pamiatky a príjemné prírodné výlety, ktoré skrývajú obce na západe krajiny.

Prichádza leto, čas dobrodružstiev. Dovolenky pri mori sú lákavé, ale pekné počasie a voľný čas sa vždy oplatí využiť aj na spoznávanie domoviny. Skvelé zážitky a rôzne kuriozity totiž na Slovensku nájdete často aj v na prvý pohľad nenápadných obciach.

Pri spoznávaní Slovenska sa nestratíte s extra dátami na navigačné appky a spoľahlivou LTE sieťou, ktorá pokrýva 97 % Slovenska

Pripravili sme preto pre vás štvordielny cestovateľský seriál, v ktorom sa vydáme spoznávať prírodné krásy a kultúrne pamiatky všetkých slovenských regiónov. Začíname na západnom Slovensku, ktoré môžete spoznávať cez týchto 7 tipov na výlet

Podolie skrýva 80 kultúrnych pamiatok

Dajú sa navštíviť kultúrne pamiatky z celého Slovenska za jeden deň? V Podolí áno. Nenápadná dedinka neďaleko Čachtíc sa pýši rozsiahlou expozíciou zmenšených verzií hradov a zámkov, ktoré si môžete prezrieť vo vyhľadávanom Parku miniatúr. 

V zbierke nájdete viac ako 80 pamiatok, vďaka čomu môžete spoznať históriu a naše slovenské kultúrne dedičstvo na jednom mieste. Výlet je skvelou voľbou pre rodiny so zvedavými deťmi aj pre každého, kto sa zaujíma o krásy Slovenska. Ak budete mať po kultúrnom programe chuť na adrenalínovú dávku, môžete sa v Podolí ísť vyjašiť na paintball.

Prírodný štátny znak v Horovciach

Obec Horovce na pomedzí Púchova a Ilavy je ako stvorená na príjemnú a jemne netradičnú prechádzku. V jej blízkosti nájdete prírodné zobrazenie štátneho znaku Slovenskej republiky.

Originálnu kuriozitu nevytvorila príroda sama, zážitok pre návštevníkov vznikol špeciálnym usporiadaním stromov. Ak máte chuť pokračovať nenáročnou turistikou, neďaleko nájdete viaceré možnosti na prírodné prechádzky. Skúste sa napríklad prejsť náučným chodníkom okolo Červenokamenského bradla alebo zájsť až k veľkolepej zrúcanine hradu Vršatec. 

Slavnica vás prenesie do sveta nad oblakmi

Pre milovníkov histórie alebo pre rodiny s deťmi môže byť skvelým výletom návšteva obce Slavnica. Objavíte tam výnimočné letecké múzeum so širokou zbierkou historických lietadiel, ktoré si môžete pozrieť v príjemnom prostredí na čerstvom vzduchu. 

Ako vždy trafiť na správny Kriváň? 5 appiek, ktoré pomôžu na výlete v prírode

O prevádzku múzea sa stará aktívny Aeroklub Dubnica nad Váhom, ktorý často pripravuje najrôznejšie podujatia a kurzy. Ak vás zaujíma svet nad oblakmi, pred výletom si pozrite web aeroklubu, nech vám zaujímavé udalosti neuniknú. Na mieste nechýba ani možnosť občerstvenia, vďaka čomu môže byť výlet do Slavnice výborným celodenným programom. 

Spoznajte sibírske tigre v Kostolnej pri Dunaji

Neďaleko Senca, v srdci Kostolnej pri Dunaji sa ukrýva chránené miesto pre sibírske tigre. Oáza pokoja a bezpečia poskytuje exotickým zvieratám dôstojný spôsob života. Areál  zodpovedá potrebám a prirodzenému prostrediu tigrov ussurijských sibírskych. 

Za záchranou zvierat stojí občianske združenie Oáza sibírskeho tigra, ktorému záleží na tom, aby zvieratá netrpeli a žili dôstojný zvierací život s patričnou dávkou starostlivosti a lásky. Vstupné do areálu je za dobrovoľný príspevok, návštevníci však musia dodržiavať pravidlá v záujme ochrany tigrov.

Oreské navštívte pre pamiatky aj prechádzky

Ak sa niekedy vydáte objavovať krásy Záhoria, nepriehliadnite obec Oreské. V jej blízkosti nájdete rovno niekoľko zaujímavosti. Napríklad obrovský miléniový kríž svojou veľkosťou zaujme oko každého okoloidúceho a je výnimočným pútnickým miestom. V objatí prírody a s nádhernými výhľadmi môže byť príjemnou prestávkou na dlhej ceste. O kúsok ďalej sa nachádza Kaplnka svätého Víta z roku 1972.

Ak vás sakrálne pamiatky príliš nelákajú, máme pre vás tip na ďalšiu prechádzku. Vydajte sa k architektonicky zaujímavej rozhľadni Lipky, ktorá pripomína vežu a z ktorej si užijete výhľady na nádhernú prírodu.

Z Kostolian pod Tribečom za krásami Ponitria 

Ako už napovedá samotný názov dedinky, najvýznamnejšou pamiatkou obce Kostoľany pod Tribečom je predrománsky Kostol sv. Juraja približne z 9. storočia, ktorý je jednou z najstarších sakrálnych stavieb na Slovensku. 

O niečo ďalej sa nachádza aj opustený kaštieľ v Horných Lefantovciach či nádherná zrúcanina Oponického hradu. Mnohých turistov, samozrejme, lákajú aj prírodné krásy Ponitria, navštíviť sa dá napríklad vrch Svinec alebo Jelenská gaštanica.

Oddych a kúpanie na priehrade vo Veľkých Chlievanoch

A na záver máme aj niečo pre milovníkov horúcich letných dní. Kúsok od Bánoviec nad Bebravou sa nachádzajú Veľké Chlievany, kde sa môžete ísť schladiť do priehrady Haláčovce. Vodná nádrž predstavuje príjemnú oddychovú zónu s možnosťou nenáročných športov.

Haláčovce sú ideálnou voľbou pre všetky vekové kategórie, areál je dokonca vhodný aj pre rodiny s kočíkom. Pridanou hodnotou je aj pekný výhľad, z hrádze za pekného počasia jasne vidieť Inovec aj Považský Inovec. 


Nezabudnite, že k svojmu O2 SMART Paušálu môžete mať extra dáta na navigačné appky Waze alebo Google Maps a istotu, že vždy pohodlne trafíte do cieľa svojho výletu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Zoberte telefón na cesty a spoznáte, aký je spoľahlivý. Vybrali sme 5 smartfónov, ktoré vás nesklamú ani v horách, ani pri mori, ani pri žiadnom dobrodružstve

Čítaj viac

Ondrej Kubovič z ESET-u: Čo raz napíšete či pošlete online, je navždy. Nepomôže ani posielanie fotiek na jedno pozretie

Čítaj viac

Zdravá miera technológií je nápomocná aj v rodičovstve. Vybrali sme 5 nástrojov, ktoré vám uľahčia výchovu

Čítaj viac