Aplikácie, tablety alebo obyčajný papier? Vybrali sme 6 tipov na efektívnejšie poznámkovanie

Nie každá aplikácia s vysokým hodnotením je vhodná aj pre nás. Ak si plánujete lepšie zorganizovať svoj život, tu je 6 tipov, s ktorými to možno pôjde ľahšie.

Poznačiť si nápad, zoznam úloh alebo si systematicky zapisovať poznámky z vyučovania. Nie všetky aplikácie sú stavané podľa našich potrieb a je ich toľko, že si často ani nevieme vybrať. Pozreli sme sa na to, ako si zvoliť vhodnú appku alebo zariadenie na lepšie poznámky.  

Prečítajte si 10 tipov, ako sa cez obyčajný smartfón zdokonaliť v cudzom jazyku

Pred tým, než sa rozhodnete vyskúšať niečo nové, odporúčame položiť si otázku, čo od poznámok očakávate. Mnohé chválené a prepracované aplikácie totiž môžu byť pre niekoho zbytočne komplikované a plné funkcií, ktoré nikdy nevyužije. 

Niekomu môže stačiť aj natívna aplikácia na poznámky v smartfóne alebo tablete. Spraviť „to-do“ zoznam s možnosťou odškrtnúť hotovú úlohu, ako aj pridávať obrázky či heštegy na ľahšie vyhľadávanie je dnes štandardom. 

Prečítajte si náš výber zariadení a appiek na lepšiu organizáciu seba, nákupného zoznamu či zdieľaných poznámok v pracovnom tíme. 

Evernote

Článkom, ktoré sa venovali poznámkam, dlho kraľovala aplikácia Evernote, ktorá sa na popredných priečkach hodnotení drží dodnes. V celkom šikovnej appke na poznámkovanie môžete pracovať aj so zvukom, vkladať PDF súbory, fotky, konverzácie z aplikácií na internú komunikáciu, ako je Slack, a omnoho viac. Ako sa však táto aplikácia vyvíjala, rozrástla sa na poriadny kolos možností. Ak ju chcete využívať v plnom rozsahu, bez predplatného to nepôjde. 

Microsoft OneNote

Microsoft svojím OneNotom v podstate reagoval na úspech Evernotu – mal však jedno eso v rukáve. Vďaka množstvu produktov a riešení, ktoré spoločnosť ponúka, nemá potrebu OneNote spoplatniť. 

Prostredie OneNotu je až prekvapivo intuitívne. Základným pracovným priestorom je stránka, na ktorej môžete popustiť uzdu svojej poznámkovacej fantázii. Môžete zapisovať, vkladať, kresliť perom alebo trackpadom, môžete vytvárať odškrtávacie zoznamy, vkladať odkazy, používať tagy, vytvárať úlohy a mnoho viac.  

Možností je toľko, že by sme túto aplikáciu odporučili skôr na komplexnejšie a dlhšie poznámkovanie, napríklad pre vysokoškolákov na prednášky, než na rýchle zapisovanie nápadov. Poznámky, ktoré sa synchronizujú cez OneDrive, môžete zdieľať s kolegami alebo spolužiakmi a pracovať na nich ako tím. K dispozícii máte aj bezplatné cloudové úložisko s kapacitou 5 GB alebo si za približne dve eurá mesačne môžete predplatiť 100 GB. 

Tablet od Samsung Galaxy Tab

Ak ste poznámkový typ, s najväčšou pravdepodobnosťou pre vás bude ideálna kombinácia tabletu so stylom. Robiť si poznámky v šikovnej poznámkovej aplikácii perom je rýchle a dáva to priestor vašej kreativite. 

Jedným z takýchto tabletov je aj Samsung Galagy Tab S7 FE 5G s veľkým displejom s uhlopriečkou 12,4 palca , ktorý si dokonale rozumie s perom S Pen. Zážitok z používania je preto podobný písaniu perom na papier. Tablet vám vďaka 8 Mpx zadnému fotoaparátu a 5 Mpx selfie kamere, ktorá je veľmi elegantne skrytá v tenkom obvodovom rámiku, umožní do poznámok vkladať a skenovať fotografie a dokumenty. Vydrží 13 hodín aktívneho používania, pričom sa nabije „z nuly na sto“ už za 90 minút. 

Tablet je svojou výbavou vhodný nielen na poznámkovanie. Vďaka čipu Snapdragon 750G je dostatočne výkonný aj na výrazne náročnejšie úlohy, ako napríklad strih či pozeranie videa, ktoré umocní zvuk z duálnych AKG reproduktorov podporených technológiou Dolby Atmos.

Tip: Ak použijete aplikáciu Nebo, písané poznámky ľahko prevediete na strojový text a môžete ich zdieľať. 

Notion

Notion je aplikácia, ktorá kombinuje prepracované poznámky so správcom úloh na zdieľanie. Aj keď si appka stále drží hlavnú funkciu osobných poznámok, je rovnako dobrým riešením pre celý tím. 

V rámci pracovného prostredia vám umožňuje pracovať ako v čisto súkromných, tak aj v tímových poznámkach.

Prečítajte si: Ako si zlepšiť pozornosť a nedať sa vyrušiť každou drobnosťou na obrazovke

V praxi to potom vyzerá tak, že si všetko pripravíte podľa svojich pracovných postupov a hotovú prácu len prekopírujete do poznámok zdieľaných s kolegami. 

Užitočnou funkciou sú šablóny. Notion je pomerne komplexný nástroj a možno chvíľu potrvá, kým nájdete ten najefektívnejší spôsob vytvárania poznámok. Šablóny vám toto adaptačné obdobie pomôžu prekonať. 

reMarkable 2

Pamätáte sa na čítačky kníh? Tablety s monochromatickým displejom, ktoré na jedno nabitie vydržali večnosť a neboli záťažou pre oči. Práve z tohto konceptu vychádza reMarkable. Tablet s perom ideálny na poznámky a čítanie kníh je vybavený vychytávkami až „po strop“. Podľa používateľov je pocit z písania na reMarkable 2 takmer totožný s tým, ktorý máte pri písaní na papier. 

Výdrž na jedno nabitie v priemere dva týždne dáva tomuto zariadeniu poriadny náskok pred klasickými tabletmi. 

Displej navyše neťahá oči ako tie na smartfónoch alebo tabletoch. Rukou písané poznámky reMarkable 2 prevedie na strojový text a poznámky rovno ukladá do PDF, takže ich môžete zdieľať na všetky ostatné zariadenia. Hravo sa dá pracovať aj s myšlienkovými mapami a inými metódami pre lepšie uvažovanie. reMarkable 2 si rozumie s takmer všetkými bežne používanými cloudovými riešeniami a umožňuje upravovať existujúce dokumenty či podpisovať faktúry. 

Na záver treba dodať, že tento inteligentný papier, ako občas reMarkable používatelia prezývajú, má obmedzené funkcie v tom zmysle, že sa na ňom nedá plnohodnotne surfovať na internete, nenainštalujete doň aplikácie sociálnych sietí ani poštového klienta. Pri jeho používaní zistíte, že zámerné obmedzenia je skutočné eso v rukáve pre ničím nerušené pracovné prostredie. 

StandardNotes

Ak chcete mať poznámky poriadne zabezpečené, spoznajte StandardNotes. Mnohí z nás si do poznámkových aplikácií zapisujú heslá a PIN kódy či rôzne citlivé údaje o zdravotnom stave. Táto aplikácia šifruje doslova všetko, čo do nej napíšete. Šifrovanie údajov je podporené manifestom šifrovania na stránke autorov StandardNotes. Dôležité informácie od výrobcu sú teda maximálne transparentné a vaše citlivé dáta dôsledne zabezpečené. 

Aj samotná aplikácia na poznámkovanie toho dokáže poriadne veľa. Môžete používať jednoduchý text alebo si ho rôzne formátovať. K dispozícii máte vytváranie vlastných značiek, ktoré uľahčuje vyhľadávanie. Aplikácia si tiež rozumie s kóderskými funkciami. 


Samsung Galaxy Tab a ďalšie zariadenia si môžete objednať priamo v ponuke O2. Smartfóny sú k akémukoľvek O2 SMART paušálu už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Modré svetlo či nočný režim? Zdravšie prostredie si môžete nastaviť aj vo svojom smartfóne

Originálnu tapetu na telefóne ste si už pravdepodobne nastavili, no ako si vytvoriť vlastné používateľské prostredie podľa svojho gusta? S Oppo Reno5 5G sme prišli na pár užitočných tipov.

Nakresliť si vlastnú tapetu na zamknutom displeji, usporiadať ikony podľa priorít alebo nastaviť automatický nočný režim nie sú len vizuálne detaily, ale aj nástroje efektívnejšieho a zdravšieho používania smartfónu. 

Pozeráte filmy na mobile? Poradíme vám, ako si vybrať vhodný smartfón

Aby sme vám ukázali čo najpestrejšiu paletu možností, pohrali sme sa so smartfónom OPPO Reno5 5G, ktorý ponúka množstvo spôsobov, ako si vzhľad smartfónu personalizovať.

Prispôsobte si aj zamknutú obrazovku 

Vzhľad najdôležitejších informácií si môžete nastaviť aj na neprebudenom zamknutom displeji. Ak má váš telefón funkciu Always-On Display (AOD) a práve ho nepoužívate, AOD vám zobrazí vami vybrané informácie, ktoré chcete mať vždy na očiach. 

Medzi obľúbené patrí napríklad čas, notifikácie či stav batérie, vďaka ktorým smartfón nemusíte neustále „zobúdzať“, čím prirodzene predĺžite aj výdrž baterky.

Ďalšou výhodou AOD je, že vám pomôže identifikovať váš smartfón už z diaľky. Ak máte s priateľmi na stole položené viaceré telefóny a váš telefón má personalizovanú funkciu AOD, rozpoznáte ho už na prvý pohľad. 

Oppo Reno5 5G vďaka systémovej nadstavbe ColorOS 11 ponúka viaceré možnosti personalizácie vždy zapnutého displeja. Môžete si vybrať zobrazovanie textu aj obrázkov, digitálne či analógové hodinky alebo orientáciu displeja. Skutočným bonusom je možnosť nakresliť si vlastnú tapetu. 

Ako na to: Funkciu AOD v upravenej verzii nájdete aj na iných smartfónoch. Pri Oppo Reno5 5G ju nájdete v nastaveniach v možnosti personalizácia, potom Always-On Display. Hneď prvá možnosť sú vlastné vzory. Ak vyberiete možnosť označenú symbolom +, môžete si doslova nadizajnovať tapetu pre AOD. Výrobca ponúka viaceré tvary a farebné kombinácie. Vlastnú tapetu ďalej môžete kombinovať s ostatnými možnosťami AOD a doplniť ju napríklad hodinami s dátumom.

Tmavý režim chráni zrak aj spánok

Funkcia tmavého režimu vymení biele pozadie za čierne a zmení farbu písma z čierneho na biele. Jednoduchá zmena dokáže pri OLED displejoch nielen šetriť batériu, ale hlavne pozitívnejšie vplývať na zdravie.

Ak pozeráte na displej smartfónu večer alebo v tme, zreničky sa prirodzene roztiahnu. Na sietnicu oka tak dopadne čo najviac svetla, aby ste v tme lepšie videli. Biely displej však oko zásadným spôsobom unavuje. Naopak, tmavý režim z displeja vysiela výrazne menej svetla a oči až tak nezaťažuje. Displej zároveň produkuje o niečo menej modrého svetla, ktoré blokuje tvorbu spánkového hormónu – melatonínu. 

Ako na to: Tmavý režim funguje prakticky na každom smartfóne iOS aj Android, pri Oppo Reno5 5G ho nájdete v nastaveniach, displej a jas, možnosť nastaviť tmavý režim. Môžete si vybrať z troch prednastavených úrovní tmavého režimu tak, aby ste  si počas pozerania na displej v tmavom prostredí šetrili oči. Vyskúšajte tmavému režimu prispôsobiť aj tapetu displeja a ikony.

Obmedzte počet aplikácií na domácej obrazovke 

Aplikácie sú užitočným pomocníkom, no ak ich je veľa, môžete sa v nich ľahko stratiť. Obmedziť počet aplikácií na domácej ploche nám pomôže sprehľadniť tie najdôležitejšie.

Pri nevytriedených aplikáciách sa môže ľahko stať, že budete dlho hľadať tú, ktorú práve potrebujete, prípadne niektorá aplikácia zaujme vašu pozornosť vtedy, keď sa to práve nehodí.

Ako na to: Pri Oppo Reno5 5G si otvorte nastavenia a ďalej časť personalizácia. Možnosť rozloženie aplikácií vám umožní vybrať počet ikon v riadkoch aj stĺpcoch. Týmto spôsob sme počet aplikácií na domovskej obrazovke zredukovali na tie najdôležitejšie pre efektívne pracovanie so smartfónom. Ostatné sme presunuli na ďalšiu domácu obrazovku alebo nechali v celkovom zozname aplikácií. 

Prečítajte si 8 tipov, ako si zlepšiť pozornosť a nedať sa vyrušiť každou drobnosťou na obrazovke

Zafarbite si ikony aj tapetu podľa potreby

Meniť farbu systémových ikoniek a ďalších prvkov používateľského prostredia smartfónu nie je len ďalšia možnosť „voľnočasových aktivít“. Existuje psychológia farieb, ktorá síce nemá veľmi silný vedecký základ, no existujú názory, že farby nás môžu zásadne ovplyvniť. 

Červená farba je farba moci, sily, je energická a vášnivá a mala by pozitívne vplývať na náš výkon. Skúste si zafarbiť používateľské prostredie svojho smartfónu červenou – dokáže prítomnosť farby nahradiť aj jednu kávu denne? 

Ak sa potrebujete skôr upokojiť, stavte na zelenú, ktorá v nás evokuje pobyt v prírode. Ak chcete, aby na vás smartfón pôsobil neutrálne, váš displej by mal byť skôr v modrých tónoch. Modrá sa považuje za farbu evokujúcu dôveru. Farebná tonalita vás môže ovplyvniť, no nemusí. Zväčša ide iba o vašu preferenciu, náladu alebo celkový vkus.

Ako na to: Farby si podľa svojho gusta upravíte veľmi jednoducho. Stačí ísť do nastavení a tam nájsť možnosť personalizácia. Okrem farieb môžete upravovať aj štýl ikoniek alebo celkový vzhľad používateľského prostredia. Zafarbenie ikoniek je výhodou telefónu Oppo Reno5 5G


Smartfón Oppo Reno5 5G a ďalšie modely v ponuke O2 si môžete kúpiť k akémukoľvek O2 SMART paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vymeňte status online za offline. 6 tipov, ako si oddýchnuť od notifikácií a technológií

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac