Na noc do Košíc? Poradíme vám, v ktorých ikonických hoteloch prespať

Kto chce zažiť skutočný košický život, mal by v meste prenocovať a dať si poradiť od domácich.

Cestovať sa momentálne veľmi nedá, ale aj táto nepríjemná situácia sa raz skončí a budeme sa môcť vybrať do sveta alebo do Košíc. A šťastie praje pripraveným výletníkom. Aby ste sa nemuseli ponáhľať a mohli zažiť Košice v celej svojej paráde, odporúčame zostať v meste aspoň na jednu noc. Ako si vybrať správne ubytovanie? 

Čo robiť v Košiciach, kým padne noc? Vydajte sa po stopách miestneho Gaudího alebo objavujte Malú Budapešť

V Košiciach nájdu zaujímavý denný program a ideálny nocľah pamiatkoví turisti, mladí mestskí ľudia aj milovníci prírody. Inšpirujte sa týmito piatimi odporúčaniami od domáceho, ktorý Košice dokonale pozná.

Drobný poklad v historickej zástavbe

V centre centra na Orlej, ktorá je paralelnou uličkou k južnej časti Hlavnej, je v historickej zástavbe schovaný drobný poklad v podobe Hotela Bristol. Pre nováčikov: Hlavná je úplné centrum mesta, ktoré v skutočnosti tvoria tri spojené námestia.

Či už ste prišli vlakom (zo stanice sa do Hotela Bristol dostanete veľmi lenivým krokom za desať minút), alebo ste zaparkovali auto na parkovisku v útrobách hotela, odteraz budete potrebovať len nohy.

Všetko je na dosah ruky. Raňajkárne, nočný život na fancy-Manhattan-ulici − Kováčskej, bežné potraviny, prípadne papiernictvo alebo obchod so sanitou a vodárenskými potrebami. Keby náhodou.

Ani horšie počasie, či únava vás nemusia ukrátiť o zážitok. V hoteli nájdete aj wellness, ktorý vie byť špeciálne počas jesenných a zimných večerov zdrojom príjemného tepla. A keď sa vám ráno nebude chcieť vstávať, raňajky si môžete nechať priniesť na izbu a užiť si lenivé ráno v pohodlnej posteli. Ponáhľať sa nemusíte, na check out máte čas až do jedenástej.

Košický život existuje aj mimo historického centra

Ak vám stredoveký urbanizmus a budovy spred roku 1900 nič nehovoria, máte radi skôr technické diela alebo urban exploration, juh mesta Košice alebo ako ho voláme my − Juh bude pre vás dokonalou lokalitou, kam na noc zložíte hlavu. Rozhranie širšieho centra mesta a priemyselnej zóny je približne v mieste, kde sa nachádza Hotel Roca.

Ráno tak môžete začať deň príjemnou prechádzku po mestskom bulvári Južná trieda a spoznať skutočný rozmanitý život Košíc, ktorý má mnoho podôb a neexistuje len v historickom centre. A pokojne môžete zobrať na výlet po Košiciach aj svojho psa, domáce zvieratká sú v hoteli vítané tiež.

Ak nechcete kráčať, môžete sa odviezť električkou, ale popred Hotel Roca vedie aj cyklochodník, ktorým sa rýchlo napojíte na najdôležitejšie adresy v meste. Na recepcii si dokonca môžete zdarma požičať bicykel.

Najbližšie si zoberte na noc do Košíc bicykel a spoznajte mesto týmito trasami

Centrum od Juhu oddeľuje Námestie osloboditeľov, veľká križovatka s množstvom električiek. Ak niekto hovorí o Námestí, myslí presne tento uzol.

Z košického Brooklynu sú všetky cool miesta na skok

Na opačnej strane mesta na severe Košíc alebo ako ho voláme my − Sever je Hotel Crystal. Sever dostal svoju podobu krásnej avenue v päťdesiatych rokoch, pretína ho dlhá Ulica Komenského, po ktorej jazdia električky. Na chodníkoch nájdete ľudí z celej Európy, pretože na Severe sídlia dve veľké univerzity so silnými medzinárodnými komunitami z Nórska, Ukrajiny, Portugalska či Indie. Akoby ste boli v Brooklyne.

A takmer presne uprostred Severu je Hotel Crystal. Vynovená stavba je ľahko dostupná z centra, a tak je blízko všetkých trendy miest, ako sú kino Úsmev, Tabačka Kulturfabrik alebo ateliéry na Strojárenskej. Aj pešo budete musieť ísť veľmi pomaly, aby ste stihli preskrolovať telefón. Práve tieto miesta sú domovom lokálnej kreatívnej scény. Nájdete tu dizajnérov, architektov a výtvarníkov či ľudí z IT odvetví a z rýchlo sa rozvíjajúceho košického gastro sveta.

Ak by vás košický život pohltil už cestou na hotel, nerobte si starosti a užívatej si mesto. V Hoteli Crystal máte čas na check-in až do polnoci.

Centrum od Severu oddeľuje Námestie Maratónu mieru. Menej komplikovaná križovatka ako na Námestí, ale aj s električkami. Toto miesto sa volá Maratónec (podľa sochy nahého maratónskeho bežca). Ak niekto hovorí o námestí, určite nemyslí toto miesto ani žiadne z námestí, ktoré tvoria Hlavnú. Hovorí totiž o Námestí osloboditeľov. Jednoduché a prehľadné, však?

Prírodný raj kúsok od mesta

Ak máte mesta dosť a hľadáte jeho náprotivok, príďte na noc do Hotela Bankov, ktorý leží v kopcoch na sever od mesta. Aj keď je hotel priamo v prírode, z mesta k nemu autom či autobusom číslo 14 prídete do 20 minút. Dôležitejšie je, že prichádzate do raja, v ktorom sa potulujú bežci a cyklisti a vôbec všetci tí, ktorí hltajú čerstvý vzduch otvorenými ústami.

Bankov je minimálne od polovice devätnásteho storočia tradičnou a stabilnou vychádzkovou a odpočinkovou zónou Košičanov. Aj samotný Hotel Bankov má bohatú tradíciu. S viac ako 150-ročnou históriou je najstarším hotelom na Slovensku, aj keď niekdajšie kúpele dnes pripomínajú už len niektoré stavby.

Husté lesy, množstvo kopcov (a v divočine sem-tam aj diviaky), krásny areál starej bane na horizonte mesta (miestni ho volajú aj Tate Modern) ponúkajú nekonečné variácie na dobrovoľné vytratenie sa do prírody. Dvadsať minút od mesta.

Ak sa predsa len rozhodnete oddýchnuť si od sveta, po dni strávenom na vzduchu môžete zrelaxovať v miestnom wellness.

Hotel, ktorý je neviditeľný

Všetko, čo ste doteraz čítali, možno zažiť v jednom. Historické centrum aj Sever proti Juhu. Povedzte si.

Invisible Hotel nesídli v jednej budove, ale jeho izby sú rozptýlené po celom meste. Originálny koncept od Creative Industry Košice však neponúka obyčajné ubytovanie. Každá izba je situovaná v partnerskom hoteli v meste, jej interiér je originálnym a neopakovateľným výtvarno-dizajnérskym dielom miestnych umelcov a zastupuje súčasný alebo minulý príbeh zo života Košíc.

Ak sa práve tu uchýlite na noc, môžete sa zrazu ocitnúť v čiernobielom filmovom príbehu alebo uprostred vašej osobnej výstavy. Otvorí sa vám trezor s historickým pokladom, spoznáte paralelnú realitu alebo vzdáte hold košickému pouličnému umeniu.

Izby vám tak predstavia iné perspektívy mesta, treba však dať pozor, aby vás nepohltili úplne. Na každej izbe vás preto bude čakať aj uvítací balíček lokálnych produktov a vstupeniek na kultúru, ktoré vám ukážu čaro Košíc, ktoré nemusí byť viditeľné na prvý pohľad. Viac neprezradíme, nechajte sa prekvapiť.

Nech už sa do Košíc chystáte robiť čokoľvek, každá mestská štvrť vám lokálny život priblíži z iného pohľadu. Košické zážitky si najviac užijete, ak si na ne vyhradíte dosť času a strávite v meste noc, a to v ktoromkoľvek z uvedených hotelov.


Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac