20 najlepších regionálnych kúpalísk na Slovensku, kam sa oplatí ísť v lete schladiť

Dni sú čoraz horúcejšie a nič nie je lepšie ako stráviť deň na kúpalisku. Tieto miesta sú jedinečné svojou atmosférou, liečivou vodou, službami alebo atrakciou, ktorú inde na Slovensku nenájdete.

Dni sú čoraz horúcejšie a niet lepších letných aktivít ako kúpanie a opaľovanie. Spravili sme preto prehľad zaujímavých miest, kam sa určite oplatí ísť za najlepšími zážitkami leta.

Náš výber sme obmedzili iba na kúpaliská, ktoré sú v danom regióne dobrou voľbou v pomere cena a kvalita služieb a zároveň sme sa vyhli zaradeniu akvaparkov. Všetky kúpaliská vo výbere sú niečim unikátne. Napríklad atmosférou, jedinečnou liečivou vodou, službami alebo atrakciou, ktorú inde na Slovensku nenájdete.

Kúpalisko Makovica v Nižnej Polianke pri Bardejove

Makovica je pôvodne požiarna nádrž zo 70. rokov. V 2000 ju adaptovali na bazén a v súčasnosti predstavuje kultové regionálne letné kúpalisko, ktoré si vás získa svojou domáckou atmosférou.

V rámci ceny vstupného vám požičajú slnečník, hojdaciu sieť, deku aj uterák, samozrejmosťou je prístup k internetu. Zaujímavý zážitok dotvárajú aj bufetové stoličky vo vode či dvojposchodový skokanský mostík.

Kúpalisko Dúha v Partizánskom

Letné kúpalisko Dúha v Partizánskom svoje brány po prvý raz otvorilo v roku 2000 a o štyri neskôr sa stalo najlepším regionálnym kúpaliskom u nás.

Nachádza sa pod lesom, v blízkosti športovej haly a zimného štadióna, pričom ponúka veľký plavecký bazén, detské brodisko, sedací oddychový bazén aj bazén s atrakciami. V areáli nechýbajú plážové volejbalové ihrisko ani pieskoviská.

Termálne kúpalisko Vincov les v Sládkovičove

Termálme kúpalisko Vincov les v Sládkovičove ponúka vonkajšie aj vnútorné bazény s liečivou termálnou vodou. Ak zbožňujete teplú vodu, určite si vás získa tzv. kľudový bazén. Voda v ňom má totiž 38 až 39°C.

Priamo pri areáli sa nachádza aj kemp určený pre autokaravany, karavany a stany aj štrkovisko vhodné na rybolov.

Plážové kúpalisko v Žiari nad Hronom

Plážové kúpalisko v Žiari nad Hronom ponúka návštevníkom tri bazény – veľký plavecký, veľký neplavecký a detský.

Areál nadchne všetkých milovníkov športov. Zahrať si tu totiž môžete plážový volejbal, nohejbal, stolný tenis, bedminton aj tenis.

Termálne kúpalisko Laura v Rajeckých Tepliciach

Pod malebným vyhliadkovým vrchom Skalky sa v Rajeckých Tepliciach nachádza termálne kúpalisko Laura. Nájdete tu plavecký a detský bazén, pričom teplota vody je 25 až 27 °C.

V športovom-rekreačnom areáli je k dispozícii minigolf aj ihrisko na plážový volejbal.

Biokúpalisko v Levočskej Doline

Biokúpalisko Resort Levočská Dolina je jedným z najmladších kúpalísk svojho druhu na Slovensku. Pozostáva z častí s rôznou hĺbkou vody, takže na svoje si prídu deti aj dospelí. Je tu pláž s miernym klesaním, pričom plavecká zóna dosahuje hĺbku 220 cm.

Okrem externej biológie, nádrže, ktorá zabepečuje bezproblémový chod biokúpaliska, tu nájdete aj rybník, kde si môžete užiť rybolov aj bez rybárskeho lístka. Rybu si tu môžete aj sami ugrilovať, prípadne túto činnosť prenechať zamestnancom miestnej reštaurácie.

14. Biokúpalisko Sninské rybníky

V poradí druhé bio kúpalisko na Slovensku, ktoré využíva  technológiu samočistenia vody pomocou rastlín a rias, sa nachádza v regióne Horný Zemplín, tri kilometre od centra mesta Snina. Okrem kúpaliska návštevníkom ponúka aj ihriská pre športové aktivity, detské ihriská a stravovacie aj ubytovacie služby.

13. Kúpalisko Triton v Košiciach

V areáli letného kúpaliska Triton sú pre návštevníkov k dispozícii tri neplavecké bazény. Jeden pre dospelých, vhodný aj na plávanie, jeden relaxačný a bazén s drevenou šmýkačkou pre deti. Návštevníci môžu využívať aj štvorprúdovú šmýkačku s dojazdovým bazénom a toboganom – jediným v Košiciach.

12. Kúpalisko Izabela vo Vyšných Ružbachoch

Vonkajšie kúpanie vhodné najmä pre rekreantov, ktorí sa chcú zregenerovať po duševnej aj telesnej stránke. Prírodná voda, ktorá tu je privedená z vrtu kúpeľov, má priaznivé účinky na ochorenia obehového ústrojenstva, choroby dýchacích ciest, duševné a ženské ochorenia. Osobité čaro areálu dodáva 5-metrový skokanský mostík a ostrovček s vysokými ihličnatými stromami priamo v rekreačnom bazéne.

11. Letné termálne kúpalisko v Santovke

Legendárne kúpalisko, kde sa svojho času kúpal aj Alexander Dubček. Práve odtiaľ pochádza slávna fotografia, ako skáče z mostíka do vody.

Vonkajšie bazény sú napĺňané výlučne termálnou prírodnou vodou priamo z geotermálneho prameňa priaznivými účinkami na reumatické ochorenia a srdcovo-cievny systém. Netradičnou atrakciou sú najmä sedavé travertínové bazéniky v štýle tureckých „pamukkale“ či masážne travertínové vodopády a masážne trysky pod prúdom termálnej vody napúšťanej priamo z prameňa.

10. Kúpalisko Veronika v Rajci

Kúpalisko Veronika sa nachádza v malebnom mestečku Rajec v severozápadnej časti Slovenska, 20 kilometrov južne od mesta Žilina. V jeho areáli sa nachádza osem bazénov pre všetky kategórie návštevníkov, z ktorých najdlhší je 50-metrový plavecký bazén, športové atrakcie ako plážový volejbal, minigolf, stolný tenis a basketbal či menší tobogán pre deti alebo vodné šmykľavky.

9. Letné kúpalisko na Sihoti v Nitre

[video-embed type="youtube" id="ArM956_dX3s"]

Areál mestského kúpaliska sa nachádza v peknom prostredí mestského parku na Sihoti s očarujúcim výhľadom na Nitriansky hrad. Návštevníkom ponúka šesť bazénov s kapacitou 3 000 ľudí.

8. Biokúpalisko Krtko vo Veľkom Krtíši

Prvé prírodné biokúpalisko na Slovensku. Na čistenie vody sa tu nepoužívajú žiadne chemické prostriedky. Vodu prečisťuje unikátny rastlinný biosystém, takže kúpanie tu je šetrné aj k životnému prostrediu.  Že je voda naozaj čistá, potvrdzuje aj výskyt žiab vo filtračnom bazéne, ktoré si na kvalitu vody potrpia.

7. Kúpalisko v Podhájskej

Toto kúpalisko je unikátne svojou silne mineralizovanou vodou, ktorá je porovnateľná s vodou z Mŕtveho mora. Pochádza z geotermálneho vrtu z hĺbky 1 900 metrov, ešte z treťohorného žriedla. Areál poskytuje, okrem kúpania, aj ďalšie služby ako hydromasáž, perličkový kúpeľ, saunu a vodoliečbu. Na aktívny relax je k dispozícii aj volejbalové a detské ihrisko či fitnescentrum.

6. Termálne kúpalisko Vrbov pri Kežmarku

Z hĺbky vyše 2 000 metrov tu vyviera geotermálna voda, ktorou je napustených deväť bazénov. Je považovaná za jednu z najlepších minerálnych vôd v strednej Európe. Obsahuje celý rad dôležitých minerálnych látok, ktoré pôsobia blahodárne na pohybový a dýchací systém, nervovú sústavu, kožu a srdcovo-cievne ústrojenstvo.

5. Kúpalisko Holidaypark v Kováčovej

Nový Holidaypark vznikol na mieste pôvodného termálneho kúpaliska, ktoré malo dlhodobú tradíciu a tešilo sa veľkej obľube návštevníkov. Vybudované bolo už v roku 1969, v roku 2013 bola časť areálu prebudovaná na celoročné termálne kúpalisko. Voda v bazénoch je tá istá, akú využívajú aj Kúpele Kováčová a Národné rehabilitačné centrum, ktoré sa tiež nachádzajú v obci Kováčová.

4. Kúpalisko Čajka v Bojniciach

Termálne kúpalisko Čajka sa nachádza v krásnom kúpeľnom mestečku Bojnice, v areáli mestského lesoparku, hneď vedľa zoologickej záhrady. Návštevníkov očarí najmä nezameniteľná scenéria Bojnického zámku. K dispozícii tu majú plavecký bazén, stredne veľký relaxačný bazén, dva detské bazény a rekreačný bazén s atrakciami. V bazénoch je počas sezóny termálna voda s teplotou 26 – 33 °C.

3. Kúpalisko Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach

Zelená žaba je najvyššie položené kúpalisko v strednej Európe, ktoré je postavené na terase južného svahu Teplickej vrchoviny nad mestským parkom. V lete sa tu schladíte v bazéne, ktorý bol čiastočne vytesaný do mohutnej skaly v kopci. V zime sa rozohrejete v saunách pod hviezdnym nebom, obklopení borovicovým lesom.

2. Plaza Beach v Prešove

Na letnom kúpalisku na Solivare v Prešove sa budete cítiť ako na dovolenke pri mori. Okúpete sa v lagúnovom bazéne, poležíte si na vlastnom lehátku pod živými palmami. Morské letovisko ešte viac pripomenie reštaurácia so sezónnym stredomorským menu na letnej terase.

Na svoje si prídu aj priaznivci športových aktivít, ktorí sa tu zabavia pri tenise či bowlingu. Pre tých najmenších je pripravený detský raj s množstvom atrakcií.

1. Plážové kúpalisko v Banskej Bystrici

Priestranný areál s množstvom atrakcií musí ulahodiť každému návštevníkovi. K dispozícii je dva a pol hektára veľké prírodné jazero, kde sa na jednej strane dá kúpať a na tej druhej čĺnkovať alebo sa voziť na vodných bicyklov a v jeho strede je wakeboardingová priama dráha s dĺžkou 400 metrov.

Ak by zábavy bolo málo je tu ešte vodný zábavný park s vodnými trampolínami, lezeckými stenami, skákadlami, množstvom prekážok a aquazorbingom a asfaltový okruh na korčuľovanie na kolieskových korčuliach. Nájdete tu aj ihriská na plážový volejbal, futbal, stolný tenis, minigolf, bedminton či bowling.

Deti sa zase potešia detskému zábavnému parku s autíčkami, štvorkolkami, plavidlami na batérie či detskému aquazorbingu. To všetko za veľmi praznivú cenu. Deti pod 120 centimetrov majú vstup zdarma.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac