Región Kysúc je rázovitý kraj s nádhernou prírodou. Život tam však býval náročný. Napriek tomu, a možno práve preto, sa tam popri prírodných krásach nachádzajú aj jedinečné pamiatky celosvetového významu. Pozrite sa, aké unikáty, vytvorené či už prírodou, alebo ľudskou rukou, môžete nájsť v tomto kúte Slovenska
Historická lesná železnica vo Vychylovke
Technická pamiatka, akú by ste široko ďaleko ťažko hľadali a jedna z hlavných atrakcií Kysúc. To sú hlavné prívlastky historickej úzkorozchodnej železnice, ktorú nájdete v Novej Bystrici – Vychylovke ako súčasť Múzea kysúckej dediny.
Jedinečná je najmä časť úvraťového systému, ktorá umožňuje prekonať strmé stúpanie na krátkom úseku. Na svete sú v prevádzke len dve takéto úvraťové železnice. Tá druhá sa nachádza v Peru.
Skanzen vo Vychylovke
Skanzen je spoločne s lesnou železnicou súčasťou Múzea kysuckej dediny. Väčšina z čarovných zrubových domčekov tu bola prenesená z obcí Riečnica a Harvelka. Boli to dediny, ktoré zanikli kvôli výstavbe vodnej nádrže Nová Bystrica. Okrem obytných domkov je súčasťou expozície krčma, dva mlyny a murovaná kaplnka.
Kamenné gule v Megoňkách
Neobvyklé kamenné gule v Milošovej (v časti Megoňky) sú nefalšovanou záhadou. Údajne patria k najväčším pravidelným prírodným kammenným útvarom guľovitého tvaru na svete a ich vznik stále nie je úplne objasnený.
Aj keď teórií by sa našlo – od fantastických vysvetlení, že sú mimozemského pôvodu až po seriózne vedeckejšie hypotézy o ich otáčaní sa a postupnom “nabaľovaní” horniny v nepokojných hladinách oceánu pred miliónmi rokov.
Ropný prameň v Korni
Kysuce majú aj svoj vlastný ropný prameň. Jazierko s kvalitnou parafínovou ropou vyvierajúcou priamo zo zeme je mimoriadne vzácnym prírodným úkazom. Tento kysucký je jedným z dvoch prameňov tohto druhu vo svete. Druhý sa nachádza v Kostarike.
Slovenský orloj v Starej Bystrici
Jeden z najmladších orlojov na svete, a zároveň prvý orloj na Slovensku, bol postavený v rámci rekonštrukcie námestia Starej Bystrice v roku 2009. Celá kompozícia predstavuje podobizeň Panny Márie sedembolestnej, dá sa teda povedať, že ide o najväčšiu drevenú sochu na území Slovenska.
V prípade, že viete oďalších mimoriadnych miestach v regióne Kysúc, budeme radi, ak nám o nich poviete v komentároch alebo napíšete správu na našej Facebookovej stránke.