8 tipov od čitateľov Sódy: Toto sa vo Veľkom Krtíši oplatí vidieť

Miestni obyvatelia odporúčajú zaujímavé miesta, o ktorých by ste sa možno inak nikdy nedozvedeli.

Po tom, ako sme zverejnili článok o zaujímavých miestach v okolí Veľkého Krtíša, nám niekoľko čitateľov poslalo ďalšie tipy na tamojšie známe aj menej známe lokality, ktoré sa určite oplatí vidieť. A bolo ich veru dosť na nový článok.

1.Obec Želovce

zelovce kastiel dobova foto

V Želovciach sa nachádza barokovo-klasicistický kaštieľ z 18. storočia. V jeho útrobách nájdete národopisné a historické múzeum obce s materiálmi objavenými počas vykopávok pohrebiska z doby Avarského kaganátu.

2. Šošárske kúpele

sosarske kupele

Pri Želovciach kedysi fungovali aj Šošárske kúpele, ktoré vo svojich najslávnejších časoch boli významným kultúrnym a výletným centrom okolia.

Návštevníkom ponúkali vaňové kúpele so štrnástimi vaňami, tančiareň, kolkáreň, divadelné javisko, reštauráciu a šenk.

Bohužial dnes sa v areáli nachádzajú iba pozostatky chátrajúcich budov, ktoré sú už len spomienkou na zašlú slávu Šošáru – no stále sa oplatí ich pozrieť.

3. Výhľadňa na Opavskej hore

rozhladna

Má viac ako dvadsať metrov, šesť poschodí a nachádza sa na kopci Opava.

Pri dobrom počasí sa vraj dajú v diaľke zazrieť aj štíty Vysokých Tatier.

Opačným smerom sa zase ponúka pekný výhľad na veľkú časť Maďarska a prakticky všetky maďarské pohoria.

4. Hrad a dedina Hollókő – maďarský Vlkolínec

Ďalšie miesto, ktoré sa oplatí vidieť, nie je síce v okrese Veľký Krtíš, no je hneď za rohom v susednom Maďarsku. Dostanete sa tam cez prechod v Slovenských Ďarmotách, odtiaľ si to nasmerujte do mesta Szécsény a tam nájdete odbočku na Hollókő.

Táto tradičná dedinka s pôvodnými sedliackými domami, ktoré sú stále obývané, bola podobne ako náš slovenský Vlkolínec zapísaná na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Nad obcou sa týči nádherný hrad s rovnakým názvom.

5. Rieka Ipeľ a rybníky v okrese

Okres Veľký Krtíš je rajom pre rybárov.

Dá sa tu loviť prakticky všetko, od rekordných sumcov na Ipli, cez pstruhov v menších potôčikoch, až po kaprov v množstve krásnych rybníkov v okolí, napríklad Sklabiná, Nenince, Želovce, Ľuboreč, či rybník Karikáš.

A domáci v Sklabinej vedia rybník v zime využiť aj inak, pozrite si zimné video.

6. Skala Klinkovica

Nielen rybári si prídu na svoje.

Ak ste fanúšikom lezenia po prírodných stenách, nedaľeko od mesta Veľký Krtíš nájdete krtíšsku skalu, ktorá je vhodná pre skúsenejších lezcov.

7. Kosihovský Kamenný vrch

Dacsókeszi

Kosihovský Kamenný vrch je dominanta zriedkavého tvaru. Ide o pozostatok podmorského lávového prúdu a v jeho okolí sa dajú nájsť skamenené zvyšky prastarých morských rastlín.

Na vrch vedie turistická trasa s nádhernym výhľadom na krajinu a obec Kosihovce.

8. Kaštieľ Imre Madácha

Strehová Kaštieľ Imre Madácha

V obci Dolná Strehová stojí rokokovo-klasicistický kaštieľ postavený na konci 18. storočia starým otcom slávneho maďarského spisovateľa Imre Madácha. Práve tu žil a tvoril autor diela Tragédia človeka, ktoré literárni kritici radia do zlatého fondu svetovej literatúry.

Čitateľom ďakujeme za tipy, určite niekoho inšpirujú minimálne na víkendový výjazd po okolí. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Video: Ako počas jazdy zvládnuť krízovú situáciu

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa pozrel na to, ako zvládnuť krízovú situáciu, v rámci ktorej treba nečakane zabrzdiť a vyhnúť sa prekážke.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. V tomto videu sa zameral na vodičov, ktorí so šoférovaním ešte len začínajú alebo už dlhšie nešoférovali, a ukazuje, ako zvládnuť neočakávané situácie.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

Sám má najazdených viac ako dva milióny kilometrov a tisíce za volantom pretekárskeho auta a rád učí ľudí šoférovať. V tejto časti seriálu si sadol na sedadlo spolujazdca a za volant pustil svoju dcéru.

Pozrite si video plné šikovných rád aj s praktickým testom, ktorý ukazuje, ako auto reaguje v krízovej situácii:

Páčilo sa vám toto video? Pozrite si ďalšie:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac

Fotografka radí, ako aj v noci urobiť dobré fotky so smartfónom

Čítaj viac

Notebook na dovolenke netreba, ak máte jeden z týchto 6 tabletov

Čítaj viac