8 tipov od čitateľov Sódy: Toto sa vo Veľkom Krtíši oplatí vidieť

Miestni obyvatelia odporúčajú zaujímavé miesta, o ktorých by ste sa možno inak nikdy nedozvedeli.

Po tom, ako sme zverejnili článok o zaujímavých miestach v okolí Veľkého Krtíša, nám niekoľko čitateľov poslalo ďalšie tipy na tamojšie známe aj menej známe lokality, ktoré sa určite oplatí vidieť. A bolo ich veru dosť na nový článok.  

1.Obec Želovce

zelovce kastiel dobova foto

V Želovciach sa nachádza barokovo-klasicistický kaštieľ z 18. storočia. V jeho útrobách nájdete národopisné a historické múzeum obce s materiálmi objavenými počas vykopávok pohrebiska z doby Avarského kaganátu.

2. Šošárske kúpele

sosarske kupele

Pri Želovciach kedysi fungovali aj Šošárske kúpele, ktoré vo svojich najslávnejších časoch boli významným kultúrnym a výletným centrom okolia.

Návštevníkom ponúkali vaňové kúpele so štrnástimi vaňami, tančiareň, kolkáreň, divadelné javisko, reštauráciu a šenk.

Bohužial dnes sa v areáli nachádzajú iba pozostatky chátrajúcich budov, ktoré sú už len spomienkou na zašlú slávu Šošáru – no stále sa oplatí ich pozrieť.

3. Výhľadňa na Opavskej hore

rozhladna

Má viac ako dvadsať metrov, šesť poschodí a nachádza sa na kopci Opava.

Pri dobrom počasí sa vraj dajú v diaľke zazrieť aj štíty Vysokých Tatier.

Opačným smerom sa zase ponúka pekný výhľad na veľkú časť Maďarska a prakticky všetky maďarské pohoria.

4. Hrad a dedina Hollókő – maďarský Vlkolínec

Ďalšie miesto, ktoré sa oplatí vidieť, nie je síce v okrese Veľký Krtíš, no je hneď za rohom v susednom Maďarsku. Dostanete sa tam cez prechod v Slovenských Ďarmotách, odtiaľ si to nasmerujte do mesta Szécsény a tam nájdete odbočku na Hollókő.

Táto tradičná dedinka s pôvodnými sedliackými domami, ktoré sú stále obývané, bola podobne ako náš slovenský Vlkolínec zapísaná na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Nad obcou sa týči nádherný hrad s rovnakým názvom.

5. Rieka Ipeľ a rybníky v okrese

Okres Veľký Krtíš je rajom pre rybárov.

Dá sa tu loviť prakticky všetko, od rekordných sumcov na Ipli, cez pstruhov v menších potôčikoch, až po kaprov v množstve krásnych rybníkov v okolí, napríklad Sklabiná, Nenince, Želovce, Ľuboreč, či rybník Karikáš.

A domáci v Sklabinej vedia rybník v zime využiť aj inak, pozrite si zimné video.

6. Skala Klinkovica

Nielen rybári si prídu na svoje.

Ak ste fanúšikom lezenia po prírodných stenách, nedaľeko od mesta Veľký Krtíš nájdete krtíšsku skalu, ktorá je vhodná pre skúsenejších lezcov.

7. Kosihovský Kamenný vrch

Dacsókeszi

Kosihovský Kamenný vrch je dominanta zriedkavého tvaru. Ide o pozostatok podmorského lávového prúdu a v jeho okolí sa dajú nájsť skamenené zvyšky prastarých morských rastlín.

Na vrch vedie turistická trasa s nádhernym výhľadom na krajinu a obec Kosihovce.

8. Kaštieľ Imre Madácha

Strehová Kaštieľ Imre Madácha

V obci Dolná Strehová stojí rokokovo-klasicistický kaštieľ postavený na konci 18. storočia starým otcom slávneho maďarského spisovateľa Imre Madácha. Práve tu žil a tvoril autor diela Tragédia človeka, ktoré literárni kritici radia do zlatého fondu svetovej literatúry.

Čitateľom ďakujeme za tipy, určite niekoho inšpirujú minimálne na víkendový výjazd po okolí. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac