9 menej navštevovaných slovenských hradov a zámkov, ktoré sa oplatí spoznať

Opomínané pamiatky, ktoré oplývajú pútavou históriou, premyslenou dobovou architektúrou a čarom minulosti, ktoré stojí za preskúmanie.

Aj keď sa na Slovensku nachádza vyše 250 hradov, len málo z nich je v zachovalom stave. Po mnohých však zostali len ruiny, kusy stien, oblúkov, či len pár kameňov a nájdete ich len ak viete, kde presne hľadať.

Tie, ktoré sú zrenovované a ktoré sa dajú navštevovať, predstavujú v kontexte celku skôr raritu. Oplývajú pútavou históriou, premyslenou dobovou architektúrou a čarom minulosti, ktoré stojí za preskúmanie.

Starý zámok v Banskej Štiavnici

Dnešný mestský hrad, postupne vybudovaný v banskom meste, bol pôvodne farským kostolom, okolo ktorého sa časom rozrástla hradná štruktúra podľa potrieb a trendov doby. Väčšinu svojej existencie slúžil na uchovávanie ziskov z miestneho prosperujúceho banského priemyslu.

Z najstaršieho obdobia pochádza okrem samotného farského kostola aj románska kaplnka sv. Michala, v ktorej sa zachovali stredoveké maľby. Riziko tureckých vpádov si vynútilo zosilnenie objektu a jeho premenu na pevnosť, dôsledkom čoho zmizol hradný kostol.

Neskôr chrám obohnali palácovými hradbami a vzniklo tak dodnes viditeľné nádvorie. Pod poslednou módnou úpravou sa podpísalo baroko. Dnes zámok pozostáva z hradieb a impozantnej modro-bielej veže Himmelreich. V jeho priestoroch sa nachádza banské múzeum.

Považský hrad

Zdroj: Wikipedia, Autor: Reed072

Patrí medzi tie hrady, z ktorých dnes ostali len ruiny. Týči sa nad Považským Podhradím a pochádza z 13. storočia, keď ho vybudovali na ochranu považskej cesty.

Patril do súkromných rúk, z ktorých neskôr putoval cez kráľa Mateja Korvína k Podmanickovcom, ktorí hrad opravili a rozšírili. Neskôr oň však kvôli lúpežníctvu prišli a hrad sa opäť vrátil ku korune. Jeho ďalší majitelia, Balašovci, hrad opravili a rozšírili, no neskôr sa presťahovali do zámku v podhradí. Po stavovskom povstaní, ktoré podporovali aj majitelia hradu, ho dal cisár v roku 1698 zrútiť.

Dnes v ruinách vidno otvory po oknách so zvyškami renesančných ríms a klenieb. Areál hradu je prístupný len na vlastné riziko.  

Šarišský hrad

Aj keď dnešné pozostatky tohto stredovekého hradu pôsobia nenápadným dojmom, kedysi to bol – a dodnes je – jeden z našich najväčších hradov. Rozprestieral sa na ploche vyše 2,5 hektára. Postavili ho v 13. storočí na veľmi strategickom mieste: na vyvýšenej plošine Šarišškého (sopečného) vrchu, neďaleko miestnej rieky Torysa, ktorej obchodnú cestu mal aj chrániť.

Majetok kvôli politickým potýčkam pendloval medzi korunou, miestnou župou a šľachtickými rodmi, až nakoniec pod vlastníctvom Perényiovcov po bitke pri Moháči podľahol cisárskemu vojsku a skončil vo vlastníctve Habsburgovcov, ktorí ho premenili na vojenskú pevnosť.

Neskôr, v rukách jeho posledných vlastníkov, Rákociovcov, na hrade v roku 1660 vybuchol sklad pušného prachu a celkom ho zničil. Odvtedy už zrenovovaný nebol. Dnes je v areáli renesančná brána, hranolová veža, z ktorej je pekný výhľad na okolie, a relatívne zachovalá valcová veža.   

Pezinský zámok

Zdroj: Wikipedia, Autor: Horakvlado

Historická pamiatka na dobu minulú neďaleko Bratislavy je momentálne známejšia ako zámok, aj keď pôvodne – v 13. storočí – to bol jednoznačne vodný hrad miestnych grófov zo Svätého Jura a Pezinka. V roku 1609 bola dokončená jeho rekonštrukcia zo stredovekého na renesančné sídlo a vykonali sa aj určité rozšírenia.

V modernej podobne ho poznáme vďaka Pálfiovcom, ktorí ho využívali ako sídlo svojho panstva a podrobili ho rozsiahlej premene. Tá sa niesla vo forme klasicizmu a okrem samotnej budovy vylepšili aj jej okolie novým anglickým parkom. Tento bod podľa viacerých historikov značí prerod hradu na zámok.

Doteraz sa zachovali aj jeho renesančné, stredoveké, romantické a neorenesančné prvky. V hrade sú zachovalé sály zdobené dobovým umením. Okrem nich je v hradných priestoroch aj reprezentačná vináreň a reštaurácia, keďže objekt od prvej polovice minulého storočia patrí malokarpatskému vinárenskému podniku.

Krásna hôrka

Tento známy objekt sa v roku 2012 zapísal do povedomia rozsiahlym požiarom, ktorý spôsobil škody za osem miliónov eur. Spálil 10 percent exponátov, a mnohé časti hradu ostali buď zničené alebo zadymené. Vzhľadom na vtedajší zachovalý stav exteriéru aj interiéru hradu to bola obrovská škoda pre slovenské historické dedičstvo.

Nebol to však jeho prvý požiar, už v roku 1817 po údere blesku vyhorel. Jeho najdlhší majitelia, Andrášiovci, ho však následne opravili tak precízne, že sa zachoval až dodnes. V jeho interiéri sa nachádza viacero palácových siení, umeleckých diel, či sarkofág s mumifikovanou Žofiou Serédyovou, manželkou Štefana Andrášiho.

História Krásnej Hôrky sa datuje do 14. storočia, kedy hrad postavili Bebekovcii ako svoje gotické sídlo a centrum Gemera. Hrad neskôr, už pod vedením Andrášiovcov, zmenil svoju podobu na renesančnú, ktorú si drží dodnes, a slúžil aj ako múzeum ich rodu. Hrad sa postupne sa opäť otvára verejnosti.

Kežmarský hrad

Zdroj: Wikipedia, Autor: Cepom

Táto pamiatka patrí medzi tie, ktoré sa označujú raz za hrad a inokedy za zámok, no minimálne od 14. storočia, keď hrad na mieste bývalého kostola postavili, do 17. storočia, keď ho zase prestavali do formy podobnejšej zámku, mu titul hradu patril celkom oprávnene. Jeho pôvodná forma bola gotická, neskôr na ňom pribudli rôzne renesančné, barokové aj klasicistické prvky.

Najpamätnejšími majiteľmi bol známy rod Tökölyovcov, ktorí uskutočnili významný prerod z gotického na renesančný objekt. Dnes sa v rámci neho dajú pozorovať rozsiahle hradby, viaceré bašty a jeden palác na vnútornom nádvorí.

Hrad dnes slúži najmä ako múzeum mesta Kežmarok, ktoré má bohatú históriu.

Hrad Šomoška – Šiatorská Bukovinka

Zdroj: Wikipedia, Autor: Ladislav Luppa

Leží, alebo sa skôr vyníma, na slovensko-maďarskom pohraničí v oblasti sopiek, ktoré však už dávno-pradávno vyhasli. Jeho vznik má na svedomí uhorský kráľ Béla IV., ktorému sa pozdávala najmä strategická vyvýšená pozícia na rozmedzí dvoch regiónov Uhorska. Táto poloha sa mu zišla pri bojoch s Tatármi, neskôr slúžil iným vladarom a šľachticom počas tureckých vpádov, ktorým však v roku 1575 po dlhom odolávaní podľahol. Vtedy už mal hrad renesančnú podobu, aj keď pôvodne začínal ako gotická stavba.

Po stavovských povstaniach, ktoré sme už spomínali v spojitosti s Považským hradom, bol hrad opustený a neskôr, za čias monarchie, už nikto neprejavil seriózny záujem o jeho rekonštrukciu. Aj napriek tomu sa po dlhých stáročiach pýši zachovalou vežou a relatívne rozsiahlou kostrou svojej stavby. Hrad sa dá navštíviť zo slovenskej aj maďarskej strany.

Hrad Strečno

Zdroj: Wikipedia, Autor: RomanM82

Ruina, ktorá predstavuje dominantu okolia notoricky známeho pre svoje nebezpečné cesty, kedysi bola veľkým a vychýreným hradom s mocnými urodzenými majiteľmi. Hrad pochádza z 13. storočia, bol dielom Balašovcov a okrem vysokej šľachty patril počas svojej existencie aj uhorskej korune.

Stredoveká stavba týčiaca sa na vyše sto metrov vysokom brale, pod ktorým sa kľukatí rieka Váh, však neprežila turbulentné časy stavovských povstaní. Aj tento hrad sa stal objektom habsburskej pomsty za svojich vzbúrených obyvateľov. V roku 1674 bol zničený, čím sa stal trvalo neobývateľný. Následne pár storočí smutne chátral.

Rekonštrukcia, ktorá sa začala v roku 1974, presne 300 rokov po jeho zničení, ho však zaradila na zoznam slovenských kultúrnych pamiatok, znovuzrodila niektoré jeho interiéry a otvorila to všetko verejnosti. Dnes v ňom nájdete exponáty z Považského múzea.

Nitriansky hrad

Patrí medzi najstaršie miľníky našej histórie, keďže ho začali budovať už v 9. storočí, a niektoré zmienky o Pribinovom Nitrianskom kniežatstve sú ešte o storočie staršie. Keď sa v Nitre usídlilo centrum Moravskej ríše, hrad sa prirodzene začal rozrastať a opevňovať a postupne ho doplnili viaceré kostoly, bazilika, hradby, či katedrála sv. Emeráma.

Nesie prvky z románskeho, gotického, renesančného, aj barokového obdobia. Hrad bol totiž nielen centrom mocenských, ale aj náboženských elít svojej doby, ktoré v rámci neho budovali svoje sídla. Ešte aj dnes v ňom okrem iného sídli aj biskupský úrad.

Počas svojej histórie odolával mnohým vpádom a obliehaniam, na krátky čas podľahol Turkom a svoje slovo mal pri ničení aj Matej Korvín.

Momentálne je hrad populárnou turistickou atrakciou a aj naďalej sa drží svojej čestnej pozície dominanty Nitry.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Potrebujete s príchodom leta smartfón s kvalitným fotoaparátom alebo dlhou výdržou batérie? Pozrite si to najlepšie z aktuálnej ponuky O2.

Jar pomaly končí a s ňou aj obdobie, kedy výrobcovia tradične predstavujú novinky. Ak ste nestihli sledovať nové zariadenia na trhu a obzeráte sa po novom smartfóne, uľahčíme vám výber. Pripravili sme pre vás prehľad 11 zariadení, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti.

V ponuke O2 nájdete nielen množstvo skvelých smartfónov, ale aj praktické príslušenstvo. Poďte si vybrať.

Huawei P30 Pro

Vlajkovú loď od čínskeho výrobcu Huawei P30 Pro netreba veľmi predstavovať. Ide o to najlepšie, čo značka ponúka. Tešiť sa môžete na bezrámikový displej, ktorý tvorí celú prednú stranu zariadenia, čítačku odtlačkov prstov priamo v displeji a štvoricu fotoaparátov na zadnej strane.

Práve fotoaparát je to, čím si vás tento model získa. Okrem primárneho 40 Mpx fotoaparátu na zadnej strane prináša aj širokouhlý objektív, teleobjektív pre päťnásobné optické priblíženie a objektív na zaznamenanie hĺbky fotenej scény. Ak sa rozhodnete pre Huawei P30 Pro, môžete pokojne nechať svoj kompaktný fotoaparát doma.

Huawei P30 Pro vám odporúčame knižkové puzdro od Smart Vie.

Huawei P30

Modelu Huawei P30, menšiemu bratovi vlajkovej lode Huawei P30 Pro, možno chýba niečo z jeho výbavy, no určite sa nemá za čo hanbiť. Vďaka kovovému telu a displeju, ktorý tvorí celú prednú stranu, pôsobí elegantne a prémiovo. Horný výrez pre fotoaparát sa scvrkol na veľkosť dažďovej kvapky, a tak si naň veľmi rýchlo zvyknete.

S trojitým zadným fotoaparátom vytvoríte skutočne krásne a ostré fotografie. Huawei v tomto prípade stavil na primárny 40 Mpx fotoaparát, širokouhlý objektív a teleobjektív pre trojnásobné optické priblíženie.

Huawei P30 vám odporúčame praktické puzdro od Smart View.

Motorola One Lite

Lenovo pri značke Motorola používa operačný systém Android s minimálnym zásahom do systému. Rovnaký prístup použili aj pri novinke Motorola One a jej menšom súrodencovi Motorola One Lite. Model Lite s viac ako príjemnou cenovkou ponúka 5,9-palcový displej na takmer celej prednej strane s výrezom na reproduktor a fotoaparát v hornej časti.

Vďaka duálnemu fotoaparátu vytvoríte zaujímavé zábery, pričom sekundárny fotoaparát rozpoznáva hĺbku záberu. Samozrejmosťou je režim HDR. Skvelou pomôckou je nabíjanie Turbopower, ktoré umožňuje nabiť zariadenie za 20 minút na ďalších 6 hodín používania.

Motorola One Lite má klasický 3,5mm audio jack, vďaka ktorému si môžete obľúbené skladby vychutnať cez slúchadlá Strudo.

Huawei P30 Lite

V strednej triede smartfónov sme si už pri niektorých funkciách zvykli na kompromisy. V prípade zariadenia Huawei P30 Lite je tých kompromisov o čosi menej. Elegantný dizajn a displej na celej prednej strane s minimálnym výrezom na fotoaparát neprezrádza, že ide „iba“ o strednú triedu.

Na zadnej strane smartfónu sa nachádzajú až tri fotoaparáty. Primárny fotoaparát má rozlíšenie 48 Mpx, druhý je širokouhlý a tretí slúži na zachytenie hĺbky záberu. Vedľa fotoaparátov je intuitívne umiestnená čítačka odtlačkov prstov.

Displej zariadenia Huawei P30 Lite najlepšie ochráni sklo Panzer Glass.

iPhone Xr

Spoločnosť Apple predstavila popri top modeloch iPhone Xs a iPhone Xs Max aj lacnejší variant iPhone Xr. Pri tomto zariadení výrobca pristúpil na kompromis ceny a funkcií. Dizajn je však rovnako príťažlivý ako pri jeho drahších súrodencoch a model je navyše dostupný v zaujímavých farebných verziách.

Najciteľnejší rozdiel je v displeji, ktorý má menšie rozlíšenie a absentuje mu funkcia 3D touch. Zadný fotoaparát predstavuje špičku vo svojej triede. Aj napriek absencii sekundárneho fotoaparátu zvláda portrétové fotografie s rozostreným pozadím. Predná kamera okrem videohovorov a selfie slúži aj na odomknutie zariadenia. Tomu dopomáha infračervená kamera pre čo najvyšší stupeň zabezpečenia.

Na ochranu displeja zariadenia iPhone Xr odporúčame ochranné sklo PanzerGlass.

Huawei P Smart 2019

Novinka Huawei P Smart 2019 má našliapnuté stať sa bestsellerom tohto roku. Za rozumnú cenu ponúka všetko, čo hľadá bežný používateľ. Keďže ide o strednú triedu, je vyrobená z plastu, no pôsobí ako prémiové sklo. Konštrukcia je naozaj pevná, preto sa nemusíte obávať žiadneho vŕzgania plastov.

Displej zaberá celú prednú stranu a jeho rám je minimálny. Výrez sa scvrkol na veľkosť kvapky, po pár hodinách používania ho vôbec nebudete vnímať. Na zadnej strane zariadenia nájdete dvojitý fotoaparát, ktorý vďaka umelej inteligencii automaticky nastaví režim podľa snímanej scény.

Na ochranu smartfónu Huawei P Smart 2019 sa určite zíde knižkové puzdro Huawei.

Huawei Y7 2019

Huawei nič nenecháva na náhodu ani v nižších triedach, čoho dôkazom je smartfón Huawei Y7. Funkcionalita tohto zariadenia je v porovnaní s jeho cenou priam neuveriteľná. Duálny fotoaparát s rozlíšením 13 + 2 Mpx vytvorí viac ako slušné zábery aj pri slabšom osvetlení.

Predný displej je natiahnutý na celú prednú stranu s malým výrezom v hornej časti. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom na sekundárnu SIM alebo pamäťovú kartu. Na ochranu osobných údajov môžete použiť odomykanie tvárou alebo snímač odtlačkov prstov na zadnej strane zariadenia.

Na ochranu smartfónu Huawei Y7 2019 pred náhodným poškodením môžete použiť ochranné sklo SBS.

Huawei Y5 2019

Najlacnejšie zariadenie od Huawei vás prekvapí pekným dizajnom. V tejto cenovej kategorií je to príjemné osvieženie, najmä kvôli farebným prevedeniam. Oprosti drahším zariadeniam od Huawei je rámček okolo displeju výraznejší. V hornej časti nájdete výrez pre prednú 5 Mpx kameru na selfie. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx. V horších svetelných podmienkach mu sekunduje LED blesk. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom. Môžete si teda vybrať, či budete používať druhú SIM kartu, alebo si vnútornú 16 GB pamäť rozšírite prostredníctvom SD karty.

Na vychutnávanie hudby môžete použiť slúchadlá Strudo Pro Sport.

Honor 20 Lite

V našom výbere nesmie chýbať ani novinka v strednej triede od značky Honor. Ak hľadáte výkonný smartfón, Honor 20 Lite predstavuje skvelý výber, z ktorého ceny sa vám nezakrúti hlava. Vďaka osemjadrovému procesoru a operačnej pamäti RAM s kapacitou 4 GB je chod operačného systému plynulý a zariadenie zvládne aj náročnejšie aplikácie či hry.

Najväčším lákadlom je však trojitý fotoaparát, ktorý pozostáva z hlavného 24 Mpx fotoaparátu, širokouhlého objektívu a objektívu na určovanie hĺbky záberu. Predná 32 Mpx kamera je skvelá na selfie. Tento fotografický výkon pomáha do maximálnej možnej miery využiť umelá inteligencia, ktorá sama zvolí správny režim, či už vytvárate skupinovú fotku, alebo záber scenérie.

Rozšírte pamäť smartfónu Honor 20 Lite o ďalších 128 GB s pamäťovou kartou Kingston.

Huawei P20 Pro

Aj napriek tomu, že ide o minuloročný model, Huawei P20 Pro má stále čo ponúknuť. Nie je to len taký hocijaký smartfón, jeho trojitý fotoaparát začal revolúciu mobilnej fotografie, ktorá dnes beží naplno.

Svojím elegantným dizajnom vám ulahodí aj rok po uvedení na trh. V hornej časti displeja nájdete malý výrez, ktorý však môžete softvérovo „ukryť“. Čerešničkou na torte je rýchle nabíjanie až 4 000 mAh batérie, ktorá vás nezradí ani počas náročného dňa.

puzdrom Smart View ochránite displej smartfónu Huawei P20 Pro naplno.

Získajte mesiac poistenia zadarmo

Spoločnosť O2 ochráni váš nový telefón práve vtedy, keď je najzraniteľnejší. Ak si teraz v O2 poistíte svoj nový smartfón, prvý mesiac máte O2 Poistku zadarmo.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac