Okrem krás na povrchu má naša krajina skryté prírodné bohatstvo aj v podzemí. S osemnástimi sprístupnenými jaskyňami sa radí medzi európsku špičku. Čo si naši aj zahraniční jaskyniari cenia najviac, je fakt, že sa u nás nájdu všetky typy jaskýň, či už ľadové, kvapľove alebo aragonitové.
Fotograf Vladimír Šifra bol nafotiť jedného reprezentanta z každej kategórie. Dokopy tri jaskyne, ktoré sú zapísané aj na zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO – Dobšinskú ľadovu jaskyňu, Ochtínsku aragonitovú jaskyňu a jaskyňu Domica.
Jeho nádherné fotografie sú menšou prezentáciou mnohotvárnosti prírodných krás týchto podzemných chrámov.
Dobšinská ľadová jaskyňa
Nedaľeko baníckeho mestečka Dobšiná, na juhozápadnom okraji Národného parku Slovenský raj, nájdete výnimočnú jaskyňu ako vystrihnutú z rozprávky o kráľovstve z ľadu.
Dobšinská ľadová jaskyňa je unikátna najmä svojou polohou. V žiadnej inej jaskyni v Európe sa pri takej nízkej nadmorskej výške nevyskytuje toľko ľadu, miestami až s hrúbkou 26 a pol metra.
Zaujímavosťou je, že to bola prvá elektricky osvetlená jaskyňa v Európe, jedna z prvých na svete. Ešte pred sedemdesiatimi rokmi bolo možné sa tu celoročne korčulovať, neskôr tu trénoval aj známy krasokorčuliar Karol Divín.
A jedna menšia rada. Pred vstupom do nej sa radšej teplo oblečte a nezabudnite na pevnú obuv. Najmä v letných mesiacoch je prechod z tepla do prostredia, kde sa teplota pohybuje medzi -3,8 do + 0,5 °C, zaťažujúcou skúšou pre organizmus.
Ochtinská aragonitová jaskyňa
Keď v roku 1954 náhodou pri razení geologickej prieskumnej štôlne narazili pracovníci prieskumu na neznámu jaskyňu, ešte netušili, aký skvost sa im pre budúce generácie podarilo objaviť.
Dnes je Ochtinská aragonitová jaskyňa jednou z mála sprístupnených aragonitových jaskýň na planéte. Miesto, kam jazdia turisti z celého sveta.
Jej výzdoba je celosvetovo unikátnym prírodným fenoménom. Na rozdiel od iných jaskýň, kde nájdete stalaktitové a stalgmitové kvapľové formy, aragonit sa tu formuje do akýchsi kríčkov, trsov či vejárikov, ktoré sa rozvetvujú na všetky strany. Najstaršie formy majú takmer 140 tisíc rokov a už sa nemenia, mladšie formy ešte stále rastú.
Domica
Styx bola v starogréckej mytológii rieka, po ktorej prievozník prevážal duše zomrelých do krajiny mŕtvych. Rieku Styx (alebo skôr riečku) však máme aj na Slovensku. Je dlhá 140 metrov a našli by ste ju v najväčšej jaskyni národneho parku Slovenský kras, v Domici.
Tá naša pôsobí o čosi optimistickejšie. Namiesto duší po ňej na malej loďke sprievodca preváža turistov. Počas plavby tak majú čas plne si vychutnať mimoriadnú pestrosť a bohatstvo tvarov kvapľovej výzdoby, vďaka ktorým patrí Domica medzi najkrajšie jaskyne na Slovensku.
K zaujímavostiam Domice patrí, že jaskyňa je významnou archeologickou lokalitou. Obývaná bola už pred 5000 rokmi. Po neolitickom človeku sa tu našlo viacero pozostatkov, napríklad kamenné a kostené predmety, pozostatky po kolových stavbách, črepy z nádob či dokonca uhľové kresby na stenách jaskyne.
Chodíte sa do našich jaskýň v lete schladiť? Ich návšteva nie je len jedinečným zážitkom. Všetky, ktoré sú u nás dostupné majú aj liečivú klímu, sú vhodne pre ľudí s alergiami a s ochoreniami dýchacích ciest. Niektoré unikáty máme z domovov čo by na dosah ruky. Bola by škoda to nevyužiť.