Slovensku sa opäť podarilo zabodovať v medzinárodnej súťaži. Tentokrát nás reprezentuje dvestoročná hruška ružová zo Zabudišovej, miestnymi prezývaná aj „Rúžovka“. Spolu s belgickým dubom, českou lipou alebo francúzskym cédrom sa dostala medzi „finalistov“ súťaže o titul najkrajší európsky strom roka 2016.
A toto sú stromy z jednotlivých krajín, ktoré v národných hlasovaniach poslali ich obyvatelia do finále:
„Tisícročná“ lipa z Heede, Nemecko
Pod týmto v skutočnosti „len“ 600-ročným stromom, s obdivuhodným obvodom kmeňa 18 metrov, si sľubovali v minulosti vernosť zaľúbené mladé páry. Dodnes má pre obyvateľov veľkú hodnotu. Každoročne sa pod touto lipou vyhlasuje víťaz obecnej streleckej súťaže.
Modrý previsnutý céder, Francúzsko
Pred 150 rokmi vysadili modrý céder atlasský v srdci francúzskeho arboréta Vallée-aux-Loups. Vďaka neobvyklej mutácii však vyrástol ako previsnutý. Všetky ostatné previsnuté cédre sú jeho potomkami – vyrástli z jeho odrezkov. Koruna stromu vytvára príjemný chládok s plochou až 700m2.
Dub Tamme-Lauri, Estónsko
Dub Tamme-Lauri bol pomenovaný po bohovi ohňa Lauritsovi, o ktorom sa hovorilo, že v dube žije. Dub bol vyobrazený na estónskej desaťkorunovej bankovke. Niekoľkokrát doňho udrel blesk, ktorý poškodil vetvy. V strede kmeňa má veľkú dutinu, do ktorej sa zmestí sedem ľudí. Dub Tamme-Lauri je najmohutnejší a najstarší strom v Estónsku.
Hruška z Cubbingtonu, Anglicko, Spojené kráľovstvo
Táto hruška je najväčšou planou hruškou v grófstve Warwickshire a dokonca druhou najväčšou v celom Spojenom Kráľovstve. Má 250 rokov a stala sa populárnou turistickou atrakciou. Ak by sa náhodou zrealizoval projekt železničného koridoru z Londýna do Birminghamu, tento strom by sa stal jeho obeťou.
Hruška z Bošáce – Zabudišovej, Slovensko
Dvestoročná hruška je typickou miestnou odrodou, ktorá rastie len bošáckom regióne. Meno si zaslúžila vďaka ružovkastému sfarbeniu jej chutných plodov. Pálenka a sušené ovocie z týchto ovocných stromov sa z Bošáce vyvážali na pltiach a neskôr železnicou aj do Viedne a Budapešti.
Ružovka je vysoká 14 metrov, jej kmeň má obvod 231 centimetrov. Viac sa o nej dočítate na sociálnej sieti.
Tatobitská tisícročná lipa, Česká republika
Majestátna 650-ročná lipa je symbolom Tatobít a je dokonca aj na ich vlajke a obecnom znaku. V 50-tych rokoch sa pri búrke odlomila polovica stromu. Kmeň miestny zručný remeselník spevnil obručami a vo veľkej dutine uprostred stromu bola vraj vložená aj lavička.
[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]
Dub v Dunajskom parku v Silistre, Bulharsko
Nádherne košatý 150-ročný dub rastie v najstaršom mestskom parku v Bulharsku – v parku Silistre. Pod tento dub chodí každodenne čerpať životnú energiu množstvo ľudí.
Veľký dub v meste Liernu, Belgicko
Tento 1000-ročný strom je opradený legendou. Povráva sa, že keď sám Karol Veľký prechádzal lesom, spustila mu na hlavu malý žaluď sojka. Cisár ho zasadil do zeme a dodal: „Malý dub, ľudia z Liernu si ťa vždy budú pamätať“.
Dub so životom na vlásku, Wales, Spojené kráľovstvo
Krásny dub prežil až dodnes len vďaka tomu, že mladý kosec, ktorý dostal za úlohu vykosiť zarastenú pastvinu, dostal zrazu neznesiteľnú bolesť lakťa. Až neskôr sa dozvedel, že ho farmár zabudol upozorniť na mladý stromček. Strom tak aj naďalej rastie v Národnej botanickej záhrade vo Walese, ktorá je súčasťou grófstva Carmarthen.
Dubo-borovica v Canicose, Španielsko
Toto je veľmi zvláštny strom, ktorý nájdete na starej zarastenej pastvine na sever od španielskej obce Canicosa. Je totiž dvojstromom. Vznikol tak, že semienko borovice lesnej vyklíčilo v dutine dubu pyrenejského.
Dub sufražetiek, Škótsko, Spojené kráľovstvo
Tento dub je oproti ostatným finalistom úplným mladíkom. Má “len” 97 rokov, no už stihol plniť dôležitú úlohu v histórii žien v Glasgowe. Zasadili ho totiž suražetky v roku 1918 na pamiatku udelenia volebného práva ženám. Ženská knižnica v Glasgowe k nemu organizuje pravidelné tematické prechádzky.
Tisícročný dub Bolko, Poľsko
Ďalší „Matuzalem“ spomedzi dubov sa podľa legendy sa spája so založením Poľského štátu a je pýchou celého regiónu. Inšpiráciou pre meno tohto 1000-ročného dubu bola poľská slávnosť Bolkowanie, počas ktorej každoročne v obci Ruda Huta chodia tísíce ľudí obdivovať krásu tohto pamätného stromu.
Strom mieru, Severné Írsko, Spojené kráľovstvo
Tento 96-ročný dub sa nachádza v Parku mieru v Belfaste a bol vysadený pri príležitosti Dňa Britského impéria v roku 1919 na oslavu mieru a tých, ktorí sa nikdy nevrátili z Veľkej vojny. Vedľa stromu je osadený pamätník.
Strom generácií, Írsko
Tento buk vysadil Paddy Keene v roku 1980 zo semienka. Nazval ho stromom generácií, pretože v rokoch 1996 až 2010 do jeho kôry vryl iniciály svojich 12-tich vnúčat s dátumami ich narodenia.
Najstarší strom v Bátaszéku, Maďarsko
Dub z Bátaszéku je pozostatkom pôvodného lesa z 18. storočia. Kaplnka pri ňom bola postavená v čase morovej epidémie a ľudia sa do nej chodili pomodliť aj počas povodní v roku 1956. Podľa miestnej tradície sa pre dobrú a bohatú úrodu hrozna musí kmeň stromu každoročne pokvapkať vínom.
Hlasovanie o najkrajší Európsky Strom roka 2016 bolo na konci februára ukončené. Výsledky budú slávnostne vyhlásené 20. apríla 2016 v Bruseli, ale nájdete ich aj na tejto webovej stránke.