Mesto Pezinok bolo kedysi banskou osadou. Zlato sa tu ťažilo ešte v 19. storočí a niektoré nerasty ešte o sto rokov neskôr.
V priebehu storočí, v súvislosti s príchodom nemeckej kolonizácie, sa postupne zmenilo na vinohradnícke mestečko, čo mu prinieslo slávu, bohatstvo a privilégiá slobodného kráľovského mesta. Vďaka produkcii kvalitných vín dokonca patrilo v Uhorsku medzi najbohatšie.
Stopy slávnej histórie potvrdzuje množstvo zachovaných pamiatok. Turista, ktorý do Pezinka zavíta, tak môže obdivovať zámok, zvyšky hradieb, štyri vzácne historické kostoly, krásnu renesančnú radnicu a mnoho pamiatkových domov. Tie najhodnotnejšie sú Kaviakov dom, Gotický dom, či Palugyayovská kúria na Ulici Milana Rastislava Štefánika.
Ak do legendárneho vinohradníckeho mesta niekedy zavítate, určite popri návšteve historického centra neopomeňte ani tieto miesta:
Pezinský zámok a zámocký park
Pezinský zámok je jednou z dominánt mesta. V minulosti mal charakter vodného hradu. Stavba je doložená správou z roku 1271, kedy sa stredoveké sídlo muselo brániť nájazdom vojsk Přemysla Otakara II. Avšak najstaršie časti dnešného hradu pochádzajú až z 14. storočia.
Hrad v 17. storočí pustol a reprezentatívny vzhľad mu vrátili až posledný majitelia Pálffyovci v roku 1718. V polovici 19. storočia gróf František Pálffy upravil záhrady zámku a vznikol tu anglický park so vzácnymi stromami.
V súčasnosti síce nie je verejnosti prístupný, no je pekný aj zvonku. Za návštevu však stojí zámocký park, ktorý je pekne udržiavaný, vhodný na prechádzku s deťmi či oddych.
Malokarpatské múzeum v Pezinku
Malokarpatské múzeum sídli v historickom centre mesta, v Kaviakovom dome a jeho stále expozície návštevníkom približujú dejiny malokarpatského vinohradníctva. Múzeum sa môže pochváliť najväčšou zbierkou vinohradníckych lisov v Európe.
Múzeum využíva aj rôzne interaktívne prvky. Napríklad arómabar, ktorý preverí vaše čuchové bunky, štupľovačku fliaš či simulátor opitosti.
Do 2. apríla stihnete aj výstavu ilustrácií svetových surrealistov. Štyri zvučné mená: Salvador Dalí, Jean Cocteau, Jean Marais a Tonino Guerra.
Galéria insitného umenia v Schaubmarovom mlyne
Schaubmarov mlyn pochádza z 18. storočia a je najväčším potočným mlynom na Slovensku, zároveň aj jedným z najväčších mlynov svojho druhu v Európe. Nájdete ho v mestskej časti Cajla. Pôvodne tu stálo 15 mlynov, tento sa ako jediný zachoval.
Zrekonštruované interiéry barokovej budovy momentálne využíva Galéria insitného umenia, prvá a zároveň jediná svojho druhu u nás. Návštevníci si môžu vychutnať viac ako sto maliarskych a sochárskych diel od slovenských insitných (naivných) umelcov, ale aj medzinárodnú kolekciu od umelcov napríklad z Chorvátska, Talianska, Brazílie či Francúzska.
Pezinok na mape rýchleho internetu
Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Pezinka prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.
Odteraz Pezinok patrí medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.
Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.