Slovensko síce nemá more, ale má krásnu prírodu s množstvom termálnych prameňov a jazier, v ktorých sa dá v lete schladiť.
Zo všetkých tých krásnych jazier a vodných nádrží sme pripravili výber niekoľkých mimoriadnych, ktoré môžu ponúknuť o čosi viac ako len bežné kúpanie. Napríklad romantiku ukrytú v lone prírody, liečivú vodu či atmosféru slávnych chorvátskych Plitvických jazier, ale u nás doma. A prístup k všetkým je úplne zadarmo.
Ale keďže nejde o organizované kúpaliská, kúpanie je v týchto miestach väčšinou na vlastné riziko. Buďte preto pri kúpaní opatrní.
Kaďa v Liptovskom Jáne
Liptovský Ján je obec, v ktorej je pravdepodobne najviac zemianskych kaštieľov na meter štvorcový v strednej Európe. Okrem množstva pamiatok sa domáci môžu pochváliť turistom aj početnými liečivými prameňmi. V samotnej obci je ich trinásť a v blízkosti ďalších desať.
Jedným z najobľúbenejších miest na kúpanie v obci je ale takzvaná Kaďa, prírodný kráter s dobudovaným bazénikom, kde vyviera liečivá termálna voda. V prírodnom perličkovom kúpeli je možné okúpať sa zadarmo a poblíž si nabrať z prameňa liečivú minerálku do fľaše.
Tajchy v Štiavnických vrchoch
Tajchy sú umelé vodné nádrže, ktoré v okolí Banskej Štiavnice stavali prevažne v 17. a 18. storočí ako efektívny zdroj vodnej energie pre potreby banskej ťažby a úpravy rúd. Vďaka bystrému technickému umu inžinierov, ktorí vytvorili na svoju dobu jedinečnú vodohospodársku sústavu sa dnes môžu miestni obyvatelia a turisti v lete okúpať v tajchoch s krištáľovo čistou vodou.
Z pôvodných šesťdesiatich navzájom prepojených nádrží sa zachovala asi tretina, ktoré sú zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Okrem kúpania sa využívajú aj na rybačku a člnkovanie, v zime zase na korčulovanie. Medzi tie najobľúbenejšie patria Počúvadlo, Horný Hodrušský tajch, Vindšachta, Klinger, Kolpašský tajch v Banskom Studenci či Richňavský tajch, ktorý bol nedávno zrekonštruovaný a postupne sa napĺňa vodou.
Jazero Beňatina
Malé Chorvátsko. Aj takto miestni častujú jazero Beňatina, bývalý travertínový lom v blízkosti rovnomennej obce v okrese Sobrance neďaleko ukrajinských hraníc. Tyrkysovo čistá spodná voda, ktorá zaplavila lom, vytvorila scenériu pripomínajúcu slávne Plitvické jazerá.
Symbolickým pokladom na Striebornom jazere by v tomto prípade mohlo byť množstvo skamenelín, ktoré sa na tomto mieste našli. Prípadne zachovaný obraz na skalnej stene, ktorý by mal predstavovať päťmetrovú skamenelinu pravekej veľryby. Podľa nej jazero častujú aj názvom Beňatinská veľryba. V skutočnosti však nejde o fosílny nález, ale o náhodný prírodný jav.
Kameňolom Rieka pri Šútove
Mimoriadne krásne miesto na kúpanie, podobne často prirovnávané k Plitvickým jazerám, je bývalý kameňolom v osade Rieka, v blízkosti obce Šútovo, asi 20 kilometrov od Martina. Môžete si tu prenajať čln a plaviť sa po priezračne čistej tyrkysovej vode a obdivovať pritom výhľad na terasovité skalné steny. Zážitok ako vystrihnutý zo slávneho príbehu o Vinnetouovi.
Pobyt pri jazere si môžete spríjemniť aj túrou k 38 metrov vysokému Šútovskému vodopádu, najvyššiemu v pohorí Malej Fatry.
Medokýš pri obci Kalameny
Asi kilometer od obce Kalameny, v okrese Ružomberok, sa na okraji lesa nachádza termálne jazierko napájané podobnou minerálnou vodou ako v nedalekej Bešeňovej alebo kúpeľoch Lúčky. Má stálu teplotu 33 °C, takže okúpať sa v krásnom lone prírody, úplne zdarma je tu možné celoročne.
Palcmanská Maša
Kto sa chce v lete poriadne schladiť, môže vyskúšať najchladnejšiu vodnú nádrž Slovenska. Najväčšia vodná nádrž na území Slovenského Raja ponúka prírodné kúpanie v prekrásnej prírode s pôvabnými zákutiami. Okolie poteší najmä milovníkov pešej turistiky, cykloturistiky, hipoturistiky.
Duchonka
Duchonka leží pri obci Prašice, približne 18 kilometrov severozápadným smerom od Topoľčian. Patrí medzi najobľúbenejšie miesta na letnú rekreáciu v topoľčianskom okrese. Okrem kúpania ponúka aj široké možnosti strávenia voľného času, napríklad rybolov, surfovanie, člnkovanie a vodné bicyklovanie.
Nádrž je obklopená brezovo-borovicovým hájmi, ktoré sú ako stvorené na príjemné prechádzky prírodou, zber húb, turistiku po vyznačených turistických trasách či cykloturistiku po cyklotrasách.
Ktoré miesto na Slovensku je podľa vás najkrajšie na kúpanie? Pošlite nám svoje tipy do komentárov na facebookovej stránke Sódy.