Mimoriadne miesta na kúpanie na Slovensku. Značka: zadarmo

Najkrajšie miesta na kúpanie, ktoré ponúkajú romantiku ukrytú v lone prírody, termálne pramene či slovenské Chorvátsko.

Slovensko síce nemá more, ale má krásnu prírodu s množstvom termálnych prameňov a jazier, v ktorých sa dá v lete schladiť.

Zo všetkých tých krásnych jazier a vodných nádrží sme pripravili výber niekoľkých mimoriadnych, ktoré môžu ponúknuť o čosi viac ako len bežné kúpanie. Napríklad romantiku ukrytú v lone prírody, liečivú vodu či atmosféru slávnych chorvátskych Plitvických jazier, ale u nás doma. A prístup k všetkým je úplne zadarmo.

Ale keďže nejde o organizované kúpaliská, kúpanie je v týchto miestach väčšinou na vlastné riziko. Buďte preto pri kúpaní opatrní.

Kaďa v Liptovskom Jáne

Liptovský Ján je obec, v ktorej je pravdepodobne najviac zemianskych kaštieľov na meter štvorcový v strednej Európe. Okrem množstva pamiatok sa domáci môžu pochváliť turistom aj početnými liečivými prameňmi. V samotnej obci je ich trinásť a v blízkosti ďalších desať.

Jedným z najobľúbenejších miest na kúpanie v obci je ale takzvaná Kaďa, prírodný kráter s dobudovaným bazénikom, kde vyviera liečivá termálna voda. V prírodnom perličkovom kúpeli je možné okúpať sa zadarmo a poblíž si nabrať z prameňa liečivú minerálku do fľaše.

Tajchy v Štiavnických vrchoch

Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Daniel Skreno

Tajchy sú umelé vodné nádrže, ktoré v okolí Banskej Štiavnice stavali prevažne v 17. a 18. storočí ako efektívny zdroj vodnej energie pre potreby banskej ťažby a úpravy rúd. Vďaka bystrému technickému umu inžinierov, ktorí vytvorili na svoju dobu jedinečnú vodohospodársku sústavu sa dnes môžu miestni obyvatelia a turisti v lete okúpať v tajchoch s krištáľovo čistou vodou.

Z pôvodných šesťdesiatich navzájom prepojených nádrží sa zachovala asi tretina, ktoré sú zaradené do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Okrem kúpania sa využívajú aj na rybačku a člnkovanie, v zime zase na korčulovanie. Medzi tie najobľúbenejšie patria Počúvadlo, Horný Hodrušský tajch, Vindšachta, Klinger, Kolpašský tajch v Banskom Studenci či Richňavský tajch, ktorý bol nedávno zrekonštruovaný a postupne sa napĺňa vodou.

Jazero Beňatina

Malé Chorvátsko. Aj takto miestni častujú jazero Beňatina, bývalý travertínový lom v blízkosti rovnomennej obce v okrese Sobrance neďaleko ukrajinských hraníc. Tyrkysovo čistá spodná voda, ktorá zaplavila lom, vytvorila scenériu pripomínajúcu slávne Plitvické jazerá.

Symbolickým pokladom na Striebornom jazere by v tomto prípade mohlo byť množstvo skamenelín, ktoré sa na tomto mieste našli. Prípadne zachovaný obraz na skalnej stene, ktorý by mal predstavovať päťmetrovú skamenelinu pravekej veľryby. Podľa nej jazero častujú aj názvom Beňatinská veľryba. V skutočnosti však nejde o fosílny nález, ale o náhodný prírodný jav.

Kameňolom Rieka pri Šútove

Mimoriadne krásne miesto na kúpanie, podobne často prirovnávané k Plitvickým jazerám, je bývalý kameňolom v osade Rieka, v blízkosti obce Šútovo, asi 20 kilometrov od Martina. Môžete si tu prenajať čln a plaviť sa po priezračne čistej tyrkysovej vode a obdivovať pritom výhľad na terasovité skalné steny. Zážitok ako vystrihnutý zo slávneho príbehu o Vinnetouovi.

Pobyt pri jazere si môžete spríjemniť aj túrou k 38 metrov vysokému Šútovskému vodopádu, najvyššiemu v pohorí Malej Fatry.

Medokýš pri obci Kalameny

Asi kilometer od obce Kalameny, v okrese Ružomberok, sa na okraji lesa nachádza termálne jazierko napájané podobnou minerálnou vodou ako v nedalekej Bešeňovej alebo kúpeľoch Lúčky. Má stálu teplotu 33 °C, takže okúpať sa v krásnom lone prírody, úplne zdarma je tu možné celoročne.

Palcmanská Maša

Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Jan Pešula

Kto sa chce v lete poriadne schladiť, môže vyskúšať najchladnejšiu vodnú nádrž Slovenska. Najväčšia vodná nádrž na území Slovenského Raja ponúka prírodné kúpanie v prekrásnej prírode s pôvabnými zákutiami. Okolie poteší najmä milovníkov pešej turistiky, cykloturistiky, hipoturistiky.

Duchonka

Duchonka leží pri obci Prašice, približne 18 kilometrov severozápadným smerom od Topoľčian. Patrí medzi najobľúbenejšie miesta na letnú rekreáciu v topoľčianskom okrese. Okrem kúpania  ponúka aj široké možnosti strávenia voľného času, napríklad rybolov, surfovanie, člnkovanie a vodné bicyklovanie.

Nádrž je obklopená brezovo-borovicovým hájmi, ktoré sú ako stvorené na príjemné prechádzky prírodou, zber húb, turistiku po vyznačených turistických trasách či cykloturistiku po cyklotrasách.

Ktoré miesto na Slovensku je podľa vás najkrajšie na kúpanie? Pošlite nám svoje tipy do komentárov na facebookovej stránke Sódy.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Rasťo Chvála bloguje: Veľký záväzok

Obľúbený motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely hovorí o záväzku, ktorý si dal s ďalšími známymi tvárami.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša nielen množstvo dobrých rád, ale aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, vo svojom prvom blogu vysvetľuje, prečo má kampaň, upozorňujúca na nebezpečenstvo používania mobilu za volantom, zmysel a prečo sú ohrození najmä dobrí šoféri.   

Pravidelne mi v hlave ožíva spomienka na rozhovor s dopravným psychológom a expertom na vplyv omamných látok a alkoholu na správanie vodiča. Je to už dávno, možno aj 15 rokov.

V rámci prípravy na veľký redakčný test správania opitého vodiča za volantom som zašiel po radu k odborníkovi. Podobne ako väčšina reportérov som vtedy za ním prišiel s predstavou, čo chcem počuť. V mysli som mal krivolaké jazdy a šoférovanie auta po čiare.

Prečítajte si: Sajfa nebol za volantom prichytený náhodou, stojí za kampaňou O2

Zrazu mi expert vyvrátil moje predstavy a očakávania výsledkov testu, ktorý sa ešte neuskutočnil. „Pán redaktor, nečakajte, že šofér pod vplyvom alkoholu pôjde zo strany na stranu,“ povedal. Vzápätí mi vysvetlil, že zdatní alkoholici za volantom sa vedia „vo svojej „hladinke“ doviezť domov bez toho, aby zišli z cesty.

„Problém nastane v chybnom rozhodnutí. Ak vznikne neštandardná situácia, akou je chodec na ceste, nečakaná prekážka alebo čokoľvek, čo vyžaduje spoľahlivú reakciu a nezapadá do štandardu,“ priblížil.

„Dobrý a zručný šofér znamená riziko, keďže je náchylný počas šoférovania častejšie siahnuť po telefóne.“

Tak sa aj stalo. Do testu na vytýčenej trati na letiskovej ploche sme zaradili úlohy, vyžadujúce pohotovú myseľ. Už po dvoch pohárikoch nedokázali vodiči rozlišovať požadovaný počet objazdov alebo smer, z ktorého treba obchádzať kužele. K rúcaniu kužeľov alebo k zídeniu z dráhy dochádzalo až vo veľkolepom finále, keď boli figuranti na mol.

Odvtedy som pri reportážach a testoch hľadal výsledky namiesto utvrdzovania sa v predstavách. Presné meracie zariadenia mi často vyvrátili vžité očakávania. Podobne to bolo aj teraz, keď som pre populárne osobnosti internetovej scény staval testovaciu trať. Po predchádzajúcom verejnom vyhlásení mali Sajfa, Pil C, Zrebný a Fero Joke predviesť, aké riziko so sebou prináša používanie telefónu za volantom.

V O2 chceli najskôr jazdu po vytýčenej, pre nich neznámej trati najprv s použitím telefónu a potom bez neho. To mi prišlo príliš prvoplánové, pretože vo výsledku by viac hrala úlohu neznáma trať než telefón. Chalani však súhlasili, že pripravenú dráhu najskôr pešo preskúmajú, Sajfa ju dokonca dvakrát absolvoval s autom bez telefónu v ruke.

Každý z nich predviedol, že svoje auto dokáže šoférovať a zároveň za volantom aj písať. Nezíde pritom z cesty ani nerúca kužele, pretože má auto aj telefón manuálne zvládnuté.

Dobrý a zručný šofér v tomto prípade znamená riziko, keďže je náchylný počas šoférovania častejšie siahnuť po telefóne. Všetci dobrí šoféri však v našom teste s telefónom v ruke a očami na displeji prehliadli značku STOP, nečakane menili rýchlosť, teda prehliadali dôležité veci a vytvárali nečakané nebezpečenstvo pre ostatných.

„Kto by mal byť lepším vzorom pre začínajúcich šoférov, ak nie my hriešnici, ktorí nastupujeme na cestu obrátenia.“

Odpútanie pohľadu od cesty je asi to najhoršie, najmä ak sa situácia na ceste mení každú sekundu.

Možno si teraz položíte otázku, čo sme projektom O2 Nebuď pirát i celým zinscenovaným pokusom na cvičnej dráhe dokázali. Predsa každému bolo jasné, ako to dopadne a prehliadnutá „stopka“ tiež neprekvapila.

Podstatou projektu ostáva priznanie si chyby a snaha o nápravu v najrizikovejšej skupine skúsených a zručných vodičov.

Čítajte aj: Matej „Sajfa“ Cifra: Viem, že telefón za volantom nie je správna vec

Sám viem, ako ťažko sa sústredím na bežnú jazdu, keďže štandardné šoférovanie už takmer nevnímam. Pri rýchlej jazde na čas, šmýkaní sa na snehu alebo driftovaní mi nejaký telefón ani nezíde na um.

Bežne si však pripadám ako jeden nepoučiteľný vodič zo školy bezpečnej jazdy, kde sme porovnávali absolventov autoškoly a spomenutého šoféra s osemročnou praxou. Mladí doslova hltali všetko a každou jazdou rástli k lepšiemu, kým „skúsený“ vodič si išiel stále svoje bez známok nápravy.

Kto by mal byť lepším vzorom pre začínajúcich šoférov, ak nie my hriešnici, ktorí nastupujeme na cestu obrátenia. Každý vo svojom košiari. Ak spočítam iba odberateľov na YouTube a fanúšikov, máme veľkú šancu osloviť takmer miliónové publikum.

Zároveň však máme milión kontrolórov a to nebude „sranda“, lebo už viac netreba rozprávať, aký je mobil za volantom zlý, teraz treba ukázať, ako jazdiť bez neho.

Rasťo Chvála

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove tipy na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.

Rasťo Chvála

Je motoristický novinár, ktorý už viac ako 20 rokov testuje autá. V súčasnosti sa naplno venuje vlastnému projektu na YouTube Garáž TV, ktorý môžete sledovať aj na Instagrame @garaz.tv. Je bývalý majster Slovenska v rely a svoje skúsenosti z motošportu sa snaží preniesť aj do odporúčaní pre vodičov v každodennej premávke. Stal sa ambasádorom kampane O2 Nebuď pirát, v rámci ktorej vznikla aj aktivita Chvála bezpečnej jazde. Tá vodičom prináša nielen množstvo cenných rád, ale aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod.   


Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové