Na fotku kamzíkov v jaskyni čakal dlhých sedem rokov. Fotograf divej prírody Tomáš Hulík

„Najpodstatnejšie je spokojné a nevystresované zviera, ktoré dokáže cez fotografiu na diváka preniesť pozitívnu emóciu.“

Fotografov či už profesionálnych alebo tých, ktorí fotia len pre radosť, spoznávame väčšinou cez ich diela. Snímky nám však vždy nepovedia všetko o osobnosti, názoroch a životnom štýle autorov. Preto im kladieme netypické otázky, ktoré pomôžu priblížiť, aký človek stojí za objektívom.

Tomáš Hulík vyštudoval environmentalistiku, prírode sa však venuje úplne iným spôsobom, než jeho pôvodná profesia. Ako fotograf, kameraman a strihač stál pri mnohých filmových a televíznych produkciách. Preslávil ho najmä doma i v zahraničí oceňovaný dokument Vysoké Tatry  —  Divočina zamrznutá v čase, na ktorom pracoval s Pavlom Barabášom.

K foteniu sa dostal ako dieťa, keď našiel otcovu starú Practicu. „Spýtal som sa ho, ako sa fotí a on mi len vysvetlil správnu expozíciu. Bola tam taká palička, ktorú bolo treba s clonou nastaviť do stredu krúžku. ‚Ostatné je na tebe‘, bola jeho rada.“

Do prírody často chodieval s rodičmi, obľúbenou lokalitou sa stalo okolie rieky Morava. „Počas komunizmu bola rieka Morava za železnou oponou, ale po jej zlikvidovaní sme začali často chodiť práve tam. Príroda tu zostala nádherne neporušená, čo bolo asi jediné pozitívum obludnosti železnej opony a ostnatých drôtov,“ myslí si Hulík.

Fotograf, ktorého diela uverejnil napríklad aj časopis National Geographic, sa vypravil na prvú zahraničnú fotoexpedíciu do Afriky v roku 1994, keď bol ešte študent. Odvtedy je na dobrodružných cestách pravidelne. „V prvom ročníku na vysokej škole sme odišli na štyri mesiace do Ruska na Ussuri do Prímorského kraja, kde sme fotili o dušu. Tam sme mali aj potýčku s tigrom ussurijským,“ pokračuje.

Podľa Hulíka existuje veľa miest, kam fotograf ide, ak chce fotiť „na istotu“. Takým je napríklad fotenie v afrických národných parkoch: „Každý wild life fotograf by si mal skúsiť aspoň raz v živote našetriť na cestu do Afriky. Je to niečo, čo sa absolútne vryje pod kožu.“ Aj na Slovensku a v blízkom okolí sú však také miesta. Pre Tomáša Hulíka je to spomínaná rieka Morava, Neziderské jazero, Maďarský národný park Hortobágy či delta Dunaja v Rumunsku.

Ak chce človek fotografovať divú prírodu, najdôležitejšie je nerušiť ju, preto by mal poznať správanie zvierat. „Alfou a omegou fotenia živej prírody je nevyrušovať a nestresovať zvieratá. Fotograf by mal splynúť s prírodou, byť jej súčasťou a snažiť sa nebyť rušivým elementom. A práve k tomu pomáha najmä znalosť etológie a ekológie,“ vysvetľuje.

„Najpodstatnejšie je spokojné, nerušené a nestresované zviera, ktoré dokáže cez fotografiu preniesť pozitívnu emóciu na diváka. Neprekáža, že fotografovaný živočích nebude na celý obrázok. Keď sa nedá k zvieraťu rozumne priblížiť, tak je úplne normálne fotografovať ho v jeho životnom prostredí, čo sú často omnoho zaujímavejšie snímky,“ dodáva Hulík.

Na vytúženú fotografiu čakal dlhých sedem rokov. „Bolo to pri nakrúcaní filmu Vysoké Tatry — Divočina zamrznutá v čase. Palo Barabáš mi ukázal kamzičiu jaskyňu a rozprával, ako tam prichytil kamzíkov. Mne sa to podarilo nakrútiť a odfotiť až o sedem rokov, ale akurát bola v okolí jaskyne hmla a tak nebol vidieť hrebeň Tatier. Myslím si, že z toho vznikol ešte lepší materiál, ako keby bolo dobré počasie,“ prezrádza fotograf.

Čo ťa na fotografovaní najviac fascinuje?
Príroda sama a to, že sa to stále mení. Málokedy sa niečo opakuje.

Existuje moment, pri ktorom si si prial mať pri sebe fotoaparát, no nemal si?
S fotoaparátom chodím stále, ale aj tak mi utečie množstvo skvelých záberov.

Vyber si historickú udalosť z obdobia posledných 100 rokov, ktorú by si chcel odfotiť.
Asi nadšenie ľudu pri búraní železnej opony v 1989. Vtedy som ešte nefotil, aj keď som tam bol.

Aký fotoaparát najčastejšie používaš?
Nikon. A veľmi si vážim, že som sa mohol stať aj ambasádorom tejto značky.

„Keď sa nedá k zvieraťu rozumne priblížiť, tak je úplne normálne fotografovať ho v jeho životnom prostredí, čo sú často omnoho zaujímavejšie snímky.“

Ak sa budúce generácie pozrú späť na našu dobu, čo ich bude na nej najviac znepokojovať?
Devastácia a likvidácia prírody, životného prostredia, našej kultúry, dedičstva a tradícií.

Aké je najväčšie negatívum života v meste?
Uponáhľanosť.

Ak by si sa mal porovnať s nejakou osobnosťou z minulosti, kto by to bol?
Dianne Fossey alebo Jane Goodall.

Ktorého žijúceho človeka najviac obdivuješ?
Je to niekoľko fotografov prírody alebo môj kamarát Joe Klamar. Má nádherné a originálne videnie sveta a svetla pri fotení.

Riadiš sa momentálne nejakou filozofiou?
Ani veľmi nie.

Akú vec by si chcel vlastniť?
Ťažko povedať. Možno nejakú dobrú knižnicu.

Čo najdôležitejšie vlastníš?
Slobodné povolanie a možnosť rozhodovať sa sám za seba.

Akú knihu si plánuješ najbližšie prečítať?
Peter Wohlleben — Duševný život zvierat.

Ktorú časť sveta by si chcel preskúmať?
Afriku, Indočínu a Nový Zéland.

Aký je najlepší spôsob sebavzdelávania?
Prax.

Ako často berieš na vedomie rady iných?
Relatívne veľmi často. Rád si vypočujem konštruktívny názor.

Ktorá vlastnosť ti na sebe samom prekáža?
Nerozhodnosť.

Ktorá vlastnosť ti prekáža na iných?
Závisť a nenávisť.

Pri akej príležitosti klameš?
Snažím sa tomu vyvarovať, respektíve, milosrdné klamstvo by sa sem-tam našlo. Obávam sa, že klamstvo vždy vypláva na povrch, a tak je jednoduchšie neklamať.

Vyber vedecký odbor, v ktorom by si chcel byť expert a prečo?
Etológia, pretože ma fascinuje správanie sa zvierat, najmä to, ktoré ešte nie veľmi vieme popísať, objasniť a pochopiť.

Akú superschopnosť by si chcel mať a prečo?
Nestarnúť.

Kedy si najviac uvedomuješ, že starneš?
Zatiaľ sa cítim stále mladý, ale už dlhšiu dobu sa ozývajú kríže.

Čo plánuješ počas najbližších 24 hodín?
Prázdinovať s dcérou Lili.

Aké budú tvoje posledné slová pred smrťou?
Neviem či sa mi bude chcieť niečo hovoriť. Možno „Do šľaka, game over“.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac