Na fotku kamzíkov v jaskyni čakal dlhých sedem rokov. Fotograf divej prírody Tomáš Hulík

„Najpodstatnejšie je spokojné a nevystresované zviera, ktoré dokáže cez fotografiu na diváka preniesť pozitívnu emóciu.“

Fotografov či už profesionálnych alebo tých, ktorí fotia len pre radosť, spoznávame väčšinou cez ich diela. Snímky nám však vždy nepovedia všetko o osobnosti, názoroch a životnom štýle autorov. Preto im kladieme netypické otázky, ktoré pomôžu priblížiť, aký človek stojí za objektívom.

Tomáš Hulík vyštudoval environmentalistiku, prírode sa však venuje úplne iným spôsobom, než jeho pôvodná profesia. Ako fotograf, kameraman a strihač stál pri mnohých filmových a televíznych produkciách. Preslávil ho najmä doma i v zahraničí oceňovaný dokument Vysoké Tatry  —  Divočina zamrznutá v čase, na ktorom pracoval s Pavlom Barabášom.

K foteniu sa dostal ako dieťa, keď našiel otcovu starú Practicu. „Spýtal som sa ho, ako sa fotí a on mi len vysvetlil správnu expozíciu. Bola tam taká palička, ktorú bolo treba s clonou nastaviť do stredu krúžku. ‚Ostatné je na tebe‘, bola jeho rada.“

Do prírody často chodieval s rodičmi, obľúbenou lokalitou sa stalo okolie rieky Morava. „Počas komunizmu bola rieka Morava za železnou oponou, ale po jej zlikvidovaní sme začali často chodiť práve tam. Príroda tu zostala nádherne neporušená, čo bolo asi jediné pozitívum obludnosti železnej opony a ostnatých drôtov,“ myslí si Hulík.

Fotograf, ktorého diela uverejnil napríklad aj časopis National Geographic, sa vypravil na prvú zahraničnú fotoexpedíciu do Afriky v roku 1994, keď bol ešte študent. Odvtedy je na dobrodružných cestách pravidelne. „V prvom ročníku na vysokej škole sme odišli na štyri mesiace do Ruska na Ussuri do Prímorského kraja, kde sme fotili o dušu. Tam sme mali aj potýčku s tigrom ussurijským,“ pokračuje.

Podľa Hulíka existuje veľa miest, kam fotograf ide, ak chce fotiť „na istotu“. Takým je napríklad fotenie v afrických národných parkoch: „Každý wild life fotograf by si mal skúsiť aspoň raz v živote našetriť na cestu do Afriky. Je to niečo, čo sa absolútne vryje pod kožu.“ Aj na Slovensku a v blízkom okolí sú však také miesta. Pre Tomáša Hulíka je to spomínaná rieka Morava, Neziderské jazero, Maďarský národný park Hortobágy či delta Dunaja v Rumunsku.

Ak chce človek fotografovať divú prírodu, najdôležitejšie je nerušiť ju, preto by mal poznať správanie zvierat. „Alfou a omegou fotenia živej prírody je nevyrušovať a nestresovať zvieratá. Fotograf by mal splynúť s prírodou, byť jej súčasťou a snažiť sa nebyť rušivým elementom. A práve k tomu pomáha najmä znalosť etológie a ekológie,“ vysvetľuje.

„Najpodstatnejšie je spokojné, nerušené a nestresované zviera, ktoré dokáže cez fotografiu preniesť pozitívnu emóciu na diváka. Neprekáža, že fotografovaný živočích nebude na celý obrázok. Keď sa nedá k zvieraťu rozumne priblížiť, tak je úplne normálne fotografovať ho v jeho životnom prostredí, čo sú často omnoho zaujímavejšie snímky,“ dodáva Hulík.

Na vytúženú fotografiu čakal dlhých sedem rokov. „Bolo to pri nakrúcaní filmu Vysoké Tatry — Divočina zamrznutá v čase. Palo Barabáš mi ukázal kamzičiu jaskyňu a rozprával, ako tam prichytil kamzíkov. Mne sa to podarilo nakrútiť a odfotiť až o sedem rokov, ale akurát bola v okolí jaskyne hmla a tak nebol vidieť hrebeň Tatier. Myslím si, že z toho vznikol ešte lepší materiál, ako keby bolo dobré počasie,“ prezrádza fotograf.

Čo ťa na fotografovaní najviac fascinuje?
Príroda sama a to, že sa to stále mení. Málokedy sa niečo opakuje.

Existuje moment, pri ktorom si si prial mať pri sebe fotoaparát, no nemal si?
S fotoaparátom chodím stále, ale aj tak mi utečie množstvo skvelých záberov.

Vyber si historickú udalosť z obdobia posledných 100 rokov, ktorú by si chcel odfotiť.
Asi nadšenie ľudu pri búraní železnej opony v 1989. Vtedy som ešte nefotil, aj keď som tam bol.

Aký fotoaparát najčastejšie používaš?
Nikon. A veľmi si vážim, že som sa mohol stať aj ambasádorom tejto značky.

„Keď sa nedá k zvieraťu rozumne priblížiť, tak je úplne normálne fotografovať ho v jeho životnom prostredí, čo sú často omnoho zaujímavejšie snímky.“

Ak sa budúce generácie pozrú späť na našu dobu, čo ich bude na nej najviac znepokojovať?
Devastácia a likvidácia prírody, životného prostredia, našej kultúry, dedičstva a tradícií.

Aké je najväčšie negatívum života v meste?
Uponáhľanosť.

Ak by si sa mal porovnať s nejakou osobnosťou z minulosti, kto by to bol?
Dianne Fossey alebo Jane Goodall.

Ktorého žijúceho človeka najviac obdivuješ?
Je to niekoľko fotografov prírody alebo môj kamarát Joe Klamar. Má nádherné a originálne videnie sveta a svetla pri fotení.

Riadiš sa momentálne nejakou filozofiou?
Ani veľmi nie.

Akú vec by si chcel vlastniť?
Ťažko povedať. Možno nejakú dobrú knižnicu.

Čo najdôležitejšie vlastníš?
Slobodné povolanie a možnosť rozhodovať sa sám za seba.

Akú knihu si plánuješ najbližšie prečítať?
Peter Wohlleben — Duševný život zvierat.

Ktorú časť sveta by si chcel preskúmať?
Afriku, Indočínu a Nový Zéland.

Aký je najlepší spôsob sebavzdelávania?
Prax.

Ako často berieš na vedomie rady iných?
Relatívne veľmi často. Rád si vypočujem konštruktívny názor.

Ktorá vlastnosť ti na sebe samom prekáža?
Nerozhodnosť.

Ktorá vlastnosť ti prekáža na iných?
Závisť a nenávisť.

Pri akej príležitosti klameš?
Snažím sa tomu vyvarovať, respektíve, milosrdné klamstvo by sa sem-tam našlo. Obávam sa, že klamstvo vždy vypláva na povrch, a tak je jednoduchšie neklamať.

Vyber vedecký odbor, v ktorom by si chcel byť expert a prečo?
Etológia, pretože ma fascinuje správanie sa zvierat, najmä to, ktoré ešte nie veľmi vieme popísať, objasniť a pochopiť.

Akú superschopnosť by si chcel mať a prečo?
Nestarnúť.

Kedy si najviac uvedomuješ, že starneš?
Zatiaľ sa cítim stále mladý, ale už dlhšiu dobu sa ozývajú kríže.

Čo plánuješ počas najbližších 24 hodín?
Prázdinovať s dcérou Lili.

Aké budú tvoje posledné slová pred smrťou?
Neviem či sa mi bude chcieť niečo hovoriť. Možno „Do šľaka, game over“.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac