Spišský hrad a Levoča sú krásne lokality, kam treba zobrať každého, kto je v tomto malebnom regióne prvýkrát. Ak sa vám už ale zunovali, skúste hľadať tie nenápadné a menej opozerané krásy Spiša. Tu je 5 tipov, ktorými môžete začať.
1. V Spišskom Hrhove nájdete veľké veci
Spišský Hrhov bol vyhlásený za Dedinu roka 2015.
V obci je krásny kaštieľ a zachovaný historický kamenný most. Dedinka má však aj zápis v Guinessovej knihe rekordov a ponúka celú kolekciu ďalších kuriozít.
Svetovým rekordérom je najväčšia, takmer deväť metrová drevená lyžička, ktorá do dediny láka už z cesty.
Okrem nej v Hrhove nájdete aj iné obrie predmety. Napríklad najväčšiu funkčnú fajku na svete, najväčšiu valašku, čižmy, košeľu, úľ, cep, krájač vajec, vidly, hlavolam, fujaru aj píšťalu.
Takto prebiehala výroba najväčšej valašky na svete:
2. V čarovnej zrúcanine v Miloji straší
Kúsok od Spišského Hrušova kedysi existovala dedinka Miloj.
Jediné, čo po nej ostalo je veža stredovekého kostola z 13. storočia – jedna z najstarších zachovaných stavieb na Slovensku. Podľa domácich vo veži straší, no myslíme si, že by bola škoda nechať sa tým odradiť a pripraviť sa o pôvab tohto miesta.
3. Žehra má pamiatku zapísanú v UNESCO
Kostol Ducha Svätého v Žehre je zaujímavý tým, že ho v druhej polovici 13. storočia začali stavať v románskom slohu, no dokončovali ho v gotickom.
Interiér kostola zdobia gotické fresky z obdobia 13. až 15. storočia, ktoré majú vďaka svojej umeleckej kvalite svetový význam.
4. Pri kaštieli v Spišskom Štiavniku je nádherná farma
Najprv z historického parku pri kaštieli majitelia odviezli niekoľko nákladiakov smetí, potom priviedli vodu do štyroch historických rybníkov.
Dnes je z tohto miesta romantická farma prístupná aj verejnosti. Starajú sa tu o kone a rôzne hospodárske zvieratá, po celom areáli nájdete rozmiestnené vtipné sochy vyrezávané z dreva. Harmonickú atmosféru očarujúcej prírody dotvára aj krásna budova kaštieľa.
5. V Slovenskom raji majú tiež kamzíkov a iných ako v Tatrách
Nevideli ste vo Vysokých Tatrách kamzíka? V Slovenskom raji žije jeho príbuzný – kamzík alpský. Nie je taký hanblivý ako jeho tatranský bratranec, takže sa vám ho možno podarí stretnúť aj na turistickom chodníku.
Poponáhľajte sa, lebo ochranári aktuálne diskutujú o tom, či ho netreba prestahovať, kým sa mu nepodarí skonzumovať všetky chránené rastlinky.
https://www.youtube.com/watch?v=LcYYUXC-Fa4
Ak máte ďalšie nápady alebo fotografie z krásnych miest na Spiši, budeme radi, ak nám ich pošlete do komentárov na našej facebookovej stránke Sóda.