5 krásnych plemien psov, ktoré vyšľachtili na Slovensku

História a charakter našej krajiny predurčili, že tieto psy mali ľuďom pomáhať najmä pri love a chove oviec.

Na Slovensku má šľachtenie psov bohatú tradíciu.

Vo veľkej miere vychádza z nemeckej, no história a charakter našej krajiny predurčili, že sa chov psov v minulosti orientoval najmä na pracovné plemená. Tie mali ľuďom pomáhať hlavne pri love a pri chove oviec.

Aj kvôli neexistujúcej tradícii sa u nás doposiaľ nikdy nevyšľachtilo žiadne spoločenské plemeno.

Zato ale máme týchto 5 krásnych plemien, ktorých zachovanie alebo vytvorenie je predovšetkým zásluhou cieľavedomého šľachtiteľského programu slovenských kynológov:

Slovenský čuvač

cuvac
biely pes
biele psy
slovenský čuvač
mláďa_čuvač
čuvač
slovak cuvac

Autori fotografií: Jana Goliášováslovenskycuvac.net, Elisabeth Maus Pisula

Tak ako má na našom území silnú tradíciu salašníctvo, aj tento veľký a silný horský pes sa u nás choval ako verný pomocník horalov už pred mnohými storočiami.

Pôvodné meno tatranský čuvač sa používalo do roku 1965. Pri jeho uznaní Medzinárodnou kynologickou federáciou za samostatné plemeno sa muselo zmeniť na slovenský.

Podobný názov Tatra owczarek podhalanski pre svoje plemeno totiž používali už Poliaci.

Hovorí sa o ňom ako o pastierskom psovi, no stádo nepasie, ale skôr stráži. Ako jeden z mála psov dokáže ochrániť ovce pred vlkmi či medveďmi. Pri chove sa tradične udržiavala biela srsť, aby bol v noci viditeľný a odlíšiteľný od škodnej.

Slovenský kopov

hound
slovensky kopov
kopov
slovakian hound

Autori fotografií: Pleple 2000, Svenska Mässan, Canucklibrarian

Pre zachovanie čistoty plemena ho už od roku 1770 bolo zakázané krížiť s inými príbuznými duričmi.

Na durenie diviakov sa choval údajne už od stredoveku. Je na to predurčený svojimi vlastnosťami vyniká vytrvalosťou, schopnosťou vnikať do hustých lesných porastov, vie veľmi dobre udržať stopu a vyznačuje sa veľkou smelosťou.

Posledné dve menované kvality sa skúšajú aj na memoriáli Andreja Renču  – vrcholnej súťaži pre každého majiteľa tohto psíka, pomenovanej po jednom z nestorov slovenskej loveckej kynológie.

Slovenský hrubosrstý stavač

pes
slovensky hrubosrsty stavac
slovensky stavac
stavac
canis lupus familiaris
hrubosrsty pes

Autori fotografií: Michal Urban, slovenskystavac.sk, Monique Gidding

Slovenský hrubosrstý stavač vznikol z troch pôvodných rás: českého fúzača, weimarského stavača a nemeckého drôtosrstého stavača.

Cieľom šľachtenia bolo vytvorenie stavača, ktorý by znášal drsné počasie a prácu v našich lesoch. Jeho vrodené vlohy ho predurčujú pre prácu v poli, lese i vo vode, najmä na dohľadanie a prinesenie ulovenej zveri.

Pôvodne boli vedené pod názvom hrubosrstí weimarskí stavači.

Avšak nemeckí chovatelia hrubosrstý variant odmietli oficiálne uznať. A keďže práve tieto jedince boli na Slovensku pomerne rozšírené, slovenskí poľovníci, chovatelia a nadšenci sa pričinili o uznanie hrubosrstého stavača ako samostatného plemena v roku 1983.

Československý vlčiak

czechoslovakian wolfdog
ceskoslovensky vlciak
vlciak
vlk

Autori fotografií: Sonja Paunen

V roku 1955 si chceli československí pohraničníci nechať vyšľachtiť psa, ktorý by mal ideálne vlastnosti na stráženie západnej hranice.

Tento cieľ mali kynológovia dosiahnuť skrížením karpatského vlka a nemeckého ovčiaka. Celý projekt bol podporený kvalitným vedeckým výskumom a precíznym šľachtiteľským plánom.

Výsledok však nie celkom naplnil očakávania. Na jednej strane má toto plemeno naozaj huževnatosť a vytrvalosť vlka, no nedá sa vycvičiť tak dobre ako nemecký ovčiak.

Ostalo v ňom mnoho prirodzených inštinktov. Napríklad narušiteľa hranice prenasledoval len do momentu, kým mu cestu neskrížila iná zver, a teda bol pre armádu nepoužiteľný.

Napriek tomu, že kariéru v armáde nespravil, je to sympatické plemeno kombinujúce priateľskosť psa a temperament vlka.

Tatranský durič

šteňa
psi, dieťa
psi
psi
pes, diviak
pes a poľovníčka

Autori fotografií: Ing. Jaroslav Jevčak, Klub chovateľov tatranských duričov

Naše úplne najmladšie plemeno vzniklo v Michalovciach. Tatranský durič by mal mať 75-percentný podiel zo slovenského kopova a zvyšok z dvoch iných poľovných plemien bavorského farbiara a jazvečíka hladkosrstého.

Toto nové plemeno vzniklo s cieľom lepšie vyhovieť kritériám moderného poľovníctva. Oproti kopovovi má spĺnať požiadavku nižšieho vzrastu, s krátkym durením a schopnosťou dohľadávať postrelenú zver.

V roku 2014 sa podarilo dosiahnuť finálny cieľ prvý raz spáriť psa tatranského duriča so sukou tatranského duriča.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Športová akadémia Mateja Tótha podporená O2 funguje už na prvých 24 školách

Olympijský víťaz Matej Tóth zriadil spolu s O2 prvých 24 Športových akadémií Mateja Tótha, ktorých cieľom je nadchnúť deti už v ranom veku pre šport.

Každá akadémia poskytuje deťom pomocou prepracovanej metodiky všeobecný športový základ, ale aj motiváciu a pozitívny vzťah k športu a pohybu.

„Tento jedinečný slovenský projekt je hlavne o tom, aby sa zvýšil počet aktívne športujúcich detí. Chceme využiť naše skúsenosti a vedomosti a ešte viac skvalitniť všeobecnú prípravu, aby nám na Slovensku vyrástli kvalitní športovci a najmä zdravá generácia,“ približuje Matej Tóth.

„Som rád, že spolu s O2 sa nám tento projekt podarilo úspešne rozbehnúť,“ teší sa.

Dôležité je, aby sa deti na tréning tešili

„Naša metodika je výnimočná v tom, že v sebe zahŕňa cvičenia nielen z teórie športovej prípravy pre deti, ale aj cvičenia od fyzioterapeuta. V cvičeniach tak využívame vývojovú kineziológiu, ale aj cvičenia na koncentráciu,“ hovorí olympijský víťaz.

Podľa Mateja je dôležité tréning vyskladať tak, aby deti športovali hravo, na tréning sa tešili a popritom pracovali na správnom telesnom a duševnom vývine.

Takýto spôsob považuje olympijský víťaz za ideálny odrazový mostík do ďalšej športovej kariéry.

„Vytvoríme všeobecný športový základ, na ktorom potom môžu stavať v špecializovaných tréningových skupinách – či už ako atléti, futbalisti, hokejisti, tenisti ,alebo basketbalisti. Predovšetkým, ale chceme vybudovať pozitívny vzťah k športu a k pohybu,“ dodáva Matej.

O výherných okresoch rozhodli nabehané kilometre

Zo športovej akadémie sa môžu tešiť už na 24 školách po celom Slovensku. Ich zriadenie umožnilo O2, keď v marci vyhlásilo súťaž s názvom Dobrý beh o najvyšší počet bodov, ktoré pozostávali z nabehaných kilometrov.

Každý okres bol reprezentovaný konkrétnou základnou školou, ktorá tak súťažila o zriadenie akadémie na svojej pôde. V hre bolo všetkých 79 okresov Slovenska, pričom v každom kraji mali možnosť vyhrať 3.

Celkovo tak 24 základných škôl po celom Slovensku v týchto dňoch otvára brány novej akadémie.

„Do súťaže sa zapojilo 2 599 aktívnych bežcov, ktorí spolu nabehali viac ako 600-tisíc kilometrov, čím spoločnými silami prekonali vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom,“ približuje hovorkyňa O2 Tereza Molnár.

„Najviac pritom nabehali bežci z Banskobystrického kraja, takže Matejovo bydlisko išlo príkladom,“ dodáva.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac