Hmla nemusí byť iba ubíjajúco sivá. Dokumentarista a fotograf Tomáš Hulík pripravil set fotografií, ktoré vo vás vyvolajú túžbu zažiť ich.
Nie svojou priezračnosťou, ale práve tým, čo na nich nevidno. Keď sa Slovensko ponorí do hmly.
Hmla vie byť krásna, keď sa na ňu pozeráte zhora.
Hmla nemusí byť iba ubíjajúco sivá. Dokumentarista a fotograf Tomáš Hulík pripravil set fotografií, ktoré vo vás vyvolajú túžbu zažiť ich.
Nie svojou priezračnosťou, ale práve tým, čo na nich nevidno. Keď sa Slovensko ponorí do hmly.
Nepokúšajte šťastie vlastnou nezodpovednosťou.
Digitálna doba prináša veľa nástrah, no tým najväčším nebezpečenstvom je obyčajná ľudská ľahostajnosť. Viac ako polovica používateľov internetu totiž volí slabé heslá k svojim účtom, v tom najhoršom prípade jedno heslo pre všetky.
Takáto ľahostajnosť voči bezpečnosti digitálnych údajov často vedie až k finančnej strate. Prečo teda väčšina hesiel nie je až tak bezpečných, ako si myslíme?
Jeden z dôvodov, prečo môže byť heslo ľahko prelomiteľné, je nedostatok tvorivosti. Radi hľadáme skratky, ktoré uľahčia zapamätanie hesla a myslíme si, že daný trik ešte nikomu nenapadol.
Zdá sa vám heslo 1qaywsx2 silné a bezpečné? Skúste si ho napísať na klávesnici a prehodnoťte svoj názor ešte raz. Neverili by ste, no tisíce ľudí používajú tento jednoduchý, vzorec, len v rôznych obmenách. Ak k tomu pripočítate počet užívateľov, ktorí ešte stále používajú ako heslo dátum svojho narodenia, výročia svadby, prípadne mená členov rodiny, zistíte, že miera zabezpečenia údajov mnohých užívateľov je na tom horšie než biedne.
Ak si pod silným heslom predstavujete niečo v tvare [slovo]+[číslo], máme pre vás zlú správu. Vaše heslo je niekde na konci rebríčka bezpečnosti. Aj v prípade, že niektoré písmená nahradíte číslom, alebo špeciálnym znakom, nemusíte byť na tom až tak lepšie.
Čo si myslíte o hesle „Tru84dUr3“? Vyzerá bezpečne a hlavne nezapamätateľne. Pravda je však tá, že sa síce ťažko pamätajú, no ich uhádnutie počítačom netrvá vôbec dlho. Áno, počítačom. Dnes už nik nebude sedieť za PC a skúšať zadávať vaše heslo. Počítač to spraví za neho, a omnoho efektívnejšie. Pri zadávaní 1000 pokusov za sekundu by počítač prelomil vyššie uvedené heslo za pár hodín.
Pamätáte si ešte rozprávku Išlo vajce na vandrovku? Ak by ste si názov tejto rozprávky zvolili ako heslo, napríklad v tvare IsloVajceNaVandrovku , jeho prelomenie by počítaču aj pri zadávaní milióna pokusov za sekundu trvalo niekoľko miliónov rokov. A jeho zapamätateľnosť? Už teraz si ho pamätáte. Ak si zvolíte dlhší slovný reťazec, ktorý poznáte iba vy, vyšperkujete ho ešte nejakým špeciálnym znakom číslom, ste dobre chránení.
Toto je ten najťažší hriech zo všetkých. Veľká väčšina užívateľov používa rovnaké heslo na viac účtov, ak nie na všetky.
Ak ste jedným z tejto množiny, znamená to, že ak vaše údaje z nejakej zle zabezpečenej stránky na recepty, kde ste sa prihlásili dvakrát v živote, útočník sa dostane k vašim emailom, sociálnym sieťam, alebo do Internet bankingu.
V dnešnej dobe používame obrovské množstvo účtov pre jednotlivé služby a je časovo náročné vymýšľať silné heslá pre každý jeden účet. Je preto prirodzené, že užívatelia používajú jedno, alebo dve heslá. Toto je však veľmi nezodpovedné.
Keď si najbližšie budete vytvárať nové heslo, nedržte sa starých zvyklostí. Stále však majte na pamäti, že fráza, ktorú si zvolíte, by nemala byť ľahko prepojiteľná s vami alebo vaším okolím. Ak máte viac účtov, určite sa poobzerajte po nejakom správcovi hesiel.
Starý dobrý notes na heslá zamknutý v šuplíku doma však tiež má svoje výhody a nostalgiu.
Mladá generácia využíva svoju slobodu na tvorenie, inovovanie a posúvanie Slovenska vpred.
Čítaj viacTajomstvá mágie opäť ožívajú v našom kvíze.
Čítaj viacVymeňte scrollovanie na Instagrame za rozumnú zábavku, ktorá rozvíja vaše mentálne schopnosti.
Čítaj viacV odľahčenej verzii získate aj prémiový výkon aj dobrú cenu – teraz ešte lepšiu s výkupným bonusom 120 €.
Čítaj viac