Prvýkrát sa o ňom oficiálne zdroje zmieňujú už v roku 1254. A nazývajú ho skutočne rozmanito. Okrem mena, ktoré pretrvalo dodnes, sa mesto volalo aj nemecky Trebissou, maďarsky Terebes, či Felse Terebes. Ako kráľovské mesto so suverénnymi právami figuruje v dejinách od roku 1439.
Vznešených pánov sa tu premlelo dosť: šľachtic Andronik z Trebišova, Drugethovci, Perényiovci, či samotná uhorská koruna. Značný vplyv mal aj rod Csákyovcov, pretože práve oni v roku 1786 rozobrali nepoužívaný hrad Parič a materiál z neho použili na výstavbu miestneho kaštieľa.
Pozostatky minulosti
Kaštieľ dal postaviť gróf Imrich Csáky v neskorobarokovom štýle. Neskôr nevyhovoval ďalším majiteľom, rodu Andrássyovcov, ktorí v trebišovskom chotári vlastnili viac než polovicu celkového podielu pôdy. Kaštieľ teda v 19. storočí prerobili podľa svojho dobového vkusu. V barokovo-klasicistickej podobe stojí dodnes a slúži ako vlastivedné múzeum.
Pozrieť sa môžete aj na to, čo ostalo po rozobratom hrade Parič. Jeho pôvod sa datuje do 12. alebo 13. storočia, keď plnil najmä obrannú funkciu. Neskôr k nemu pribudli ďalšie opevnenia a vylepšenia. Odolal nájazdom krymských Tatárov z roku 1566, no také šťastie už nemal proti vojskám Gabriela Bethlena.
Medzi významné pamiatky patrí aj niekdajší kláštor paulínov, ktorí tu pôsobili v 16. storočí. Dnes stále stojí v zachovalom renesančnom stave a v jeho priestoroch sa okrem farského úradu nachádza aj umelecká škola.
Za návštevu stojí aj mauzóleum rodiny Juliusa Andsassyho, Mariánske súsošie, či rozľahlý mestský park z 18. storočia. Rozprestiera sa na 62 hektároch a dreviny doň sem pricestovali z celého sveta. V jeho areáli okrem jazierok a zveri nájdete aj zrúcaniny hradu Parič, spomínaný kláštor, mauzóleum, súsošie, ako aj viaceré kostoly rôznych kresťanských odnoží.
Mesto a jeho oblasť doteraz živí aj krásna príroda. Kraj v juhozápadnej časti Východoslovenskej nížiny je úrodný a plný lesov, prírodných rezervácií, ovocných sadov. Turisti sa potešia najmä Slanským vrchom a labužníci prekvitajúcemu vinárskemu priemyslu.
Slabosť pre divadlo
Možno ste netušili, že má v meste dlhú tradíciu práve dobrovoľnícke divadlo. Kedysi existovalo v rámci zboru Potravinár, no a dnes štafetu prebral ochotnícky divadelný súbor Divadlo “G”. Neskôr sa k nemu pridalo aj Malé “G”, ktoré tvoria študenti miestneho gymnázia.
Divadlu sú venované aj viaceré mestské podujatia: Divadelný Trebišov (festival ochotníckych divadelných súborov z Košického kraja), či Festival divadelných hier (predstavenia s dedinskou tematikou). Obe sa odohrávajú každoročne a či už ste miestni, alebo návštevníci, môžete byť ich súčasťou.
Trebišov na mape rýchleho internetu
Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Trebišova prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.
Odteraz patrí Trebišov medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.
Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.
Máte záujem o prenos čísla?
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.