Trebišov: Mesto dobrovoľníckeho divadla

Úrodná oblasť dolného Zemplína láka svojou krásnou prírodou a historickými pamiatkami. V minulosti to bolo najmä poddanské mestečko, ktoré stihlo prejsť mnohými vznešenými rukami.

Prvýkrát sa o ňom oficiálne zdroje zmieňujú už v roku 1254. A nazývajú ho skutočne rozmanito. Okrem mena, ktoré pretrvalo dodnes, sa mesto volalo aj nemecky Trebissou, maďarsky Terebes, či Felse Terebes. Ako kráľovské mesto so suverénnymi právami figuruje v dejinách od roku 1439.

Vznešených pánov sa tu premlelo dosť: šľachtic Andronik z Trebišova, Drugethovci, Perényiovci, či samotná uhorská koruna. Značný vplyv mal aj rod Csákyovcov, pretože práve oni v roku 1786 rozobrali nepoužívaný hrad Parič a materiál z neho použili na výstavbu miestneho kaštieľa.

Pozostatky minulosti

Kaštieľ dal postaviť gróf Imrich Csáky v neskorobarokovom štýle. Neskôr nevyhovoval ďalším majiteľom, rodu Andrássyovcov, ktorí v trebišovskom chotári vlastnili viac než polovicu celkového podielu pôdy. Kaštieľ teda v 19. storočí prerobili podľa svojho dobového vkusu. V barokovo-klasicistickej podobe stojí dodnes a slúži ako vlastivedné múzeum.

Pozrieť sa môžete aj na to, čo ostalo po rozobratom hrade Parič. Jeho pôvod sa datuje do 12. alebo 13. storočia, keď plnil najmä obrannú funkciu. Neskôr k nemu pribudli ďalšie opevnenia a vylepšenia. Odolal nájazdom krymských Tatárov z roku 1566, no také šťastie už nemal proti vojskám Gabriela Bethlena.

Medzi významné pamiatky patrí aj niekdajší kláštor paulínov, ktorí tu pôsobili v 16. storočí. Dnes stále stojí v zachovalom renesančnom stave a v jeho priestoroch sa okrem farského úradu nachádza aj umelecká škola.

Za návštevu stojí aj mauzóleum rodiny Juliusa Andsassyho, Mariánske súsošie, či rozľahlý mestský park z 18. storočia. Rozprestiera sa na 62 hektároch a dreviny doň sem pricestovali z celého sveta. V jeho areáli okrem jazierok a zveri nájdete aj zrúcaniny hradu Parič, spomínaný kláštor, mauzóleum, súsošie, ako aj viaceré kostoly rôznych kresťanských odnoží.

Mesto a jeho oblasť doteraz živí aj krásna príroda. Kraj v juhozápadnej časti Východoslovenskej nížiny je úrodný a plný lesov, prírodných rezervácií, ovocných sadov. Turisti sa potešia najmä Slanským vrchom a labužníci prekvitajúcemu vinárskemu priemyslu.

Slabosť pre divadlo

Možno ste netušili, že má v meste dlhú tradíciu práve dobrovoľnícke divadlo. Kedysi existovalo v rámci zboru Potravinár, no a dnes štafetu prebral ochotnícky divadelný súbor Divadlo “G”. Neskôr sa k nemu pridalo aj Malé “G”, ktoré tvoria študenti miestneho gymnázia.

Divadlu sú venované aj viaceré mestské podujatia: Divadelný Trebišov (festival ochotníckych divadelných súborov z Košického kraja), či Festival divadelných hier (predstavenia s dedinskou tematikou). Obe sa odohrávajú každoročne a či už ste miestni, alebo návštevníci, môžete byť ich súčasťou.

Trebišov na mape rýchleho internetu

Vďaka vysokorýchlostnému pripojeniu 4G LTE sú odteraz obyvatelia Trebišova prepojení s celým svetom viac ako kedykoľvek predtým.

Odteraz patrí Trebišov medzi slovenské mestá a obce s najrýchlejším mobilným internetovým pripojením na Slovensku. Aby ste si mohli užiť vysokorýchlostný internet od O2 naplno, potrebujete telefón alebo tablet s podporou 4G LTE a 4G LTE SIM kartu.

Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE.

Máte záujem o prenos čísla?

Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo
a budeme vás kontaktovať.
Radi vám poradíme a pomôžeme.
Nechajte nám vaše telefónne číslo a zavoláme vám
v priebehu najbližšieho pracovného dňa.
Ďakujeme. Zavoláme vám.
Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Premeňte smartfón na detektor kovov či experta na prežitie

6 aplikácií, s ktorými vám smartfón pomôže aj v neobvyklých situáciách.

Smartfón je vašim osobným asistentom, kalendárom, oknom do sveta či fotografom. A čo by ste povedali na detektor kovov alebo napríklad merač hluku? Vybrali sme pre vás 6 aplikácií, s ktorými vám smartfón pomôže aj v neobvyklých situáciách.

Mapa oblohy

Vďaka aplikácií Sky map premeníte váš smartfón na osobného astronóma. Malý voz, veľký voz, Polárka. Základy, ktoré poznáte zo školy. Ale ako sa volá to zoskupenie hviezd vedľa? Ako presne vyzerá Vodnár? So Sky Map tieto odpovede zistíte v okamihu. Aplikácia používa senzory a GPS vášho smartfónu, aby presne pomenovala súhvezdia, planéty a galaxie podľa toho, kde sa nachádzate. Táto pomôcka bude určite vítaná pri táboráku, alebo na chate.

 

Inteligentné nástroje

Domáci kutil má určite svoj kufrík, kde odkladá všetky nástroje pre svoje koníčky. Smart tools je taký istý kufrík, no pre smartfón. Aplikácia využíva všetky senzory zariadenia a premieňa ich na užitočných pomocníkov. Vďaka nej môžete premeniť váš smartfón na uhlomer, vodováhu, lupu, metronóm alebo čítačku čiarových kódov. A to nie je všetko. Smartfón môžete použiť aj na meranie hluku, intenzity osvetlenia, dokonca aj ako detektor kovov. Samozrejme, tieto merania sa presnosťou nemôžu rovnať profesionálnym prístrojom.

 

Viazanie kravaty

Zhora, zospodu, prevliecť, preložiť … a zase odznova. Smartfón síce tú kravatu za vás neuviaže, no s apkou How to tie a tie vás procesom prevedie krok po kroku. Prečo sa držať jedného bežného uzlu, vyskúšajte aj niektorý zložitejší. S trochou cviku môžete mať zaujímavý uzol za krátky čas. Nekončí to len pri kravate. Zahoďte pripínacieho motýlika, naučte sa ho viazať, bude to určite vyzerať lepšie.

 

Ako postaviť papierové lietadielko

Asi to nebude činnosť, ktorú by ste robili denne, ale je to určite zaujímavé a hlavne zábavné. Ako deti sme si skladali jeden, možno dva druhy lietadielok. How to make paper airplanes vám rozhodne rozšíri obzory. Okamžite budete chcieť dohnať to, čo ste v detstve premeškali. Krok po kroku si z papiera môžete postaviť  Roto – Copter, raketoplán, alebo F-117 Night Hawk či SU – 34. Vyzvite kolegov na súťaž v hádzaní papierových “strojov”. So znalosťami, ktoré vám odovzdá táto aplikácia, istotne získate vynikajúce umiestnenie.

 

Manuál na prežitie

Byť pripravený sa oplatí. Ak sa stratíte v lese alebo v inej divočine, môže sa vám pomocník na prežitie hodiť. Ideálne však je preštudovať si ho skôr. Aplikácia Survival manual je offline, teda bude prístupná aj bez mobilných dát. Poradí vám prakticky so všetkým, s čím sa v divočine môžete stretnúť. Pokrýva oblasti od psychiky strateného, cez plánovanie, výbavu, divú zver a náradie, signalizáciu až po spôsoby, ako bezpečne prekročiť vodnú plochu. Ak sa stratíte v neznámom prostredí, rady tejto aplikácie vám doslova môžu zachrániť život.

 

Každodenné zlepšováky

Vedeli ste, že pohár studenej vody vás ráno preberie lepšie, ako káva? Alebo, že žuvanie žuvačky pomôže, aby ste neplakali pri krájaní cibule? Toto, a minimálne ďalších 998 užitočných životných rád nájdete v aplikácií 1000+ Live hacks. Aplikácia sústreďuje dobre mierené rady na jedno miesto.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac