V slovenských pralesoch nájdete 500-ročné stromy, ktoré vás prenesú do príbehov o mýtických bytostiach

122 lokalít pralesov na našom území potrebuje ochranu, aby ostali v srdci Európy aj naďalej.

Keď sa spomína prales, mnohí z nás si možno predstavia divoké pralesy v Južnej Amerike. Pralesy, aj keď iného typu, máme aj na Slovensku. Ich výskumu, ochrane, ale i environmentálnemu vzdelávaniu verejnosti sa už niekoľko rokov venuje o. z. PRALES, ktoré vzniklo na konci roka 2009. V rovnakom čase bola spustená stránka pralesy.sk, ktorá má priblížiť ľuďom naše pralesy v širšom obsahu.

Lenkou Hrúzová z občianskeho združenia PRALES hovorí o tom, kedy môžeme pomenovať územie pralesom, a prečo je tak dôležité tento citlivý ekosystém chrániť.

Čím sa líši prales od lesa?

Slovo prales zvyčajne evokuje hmlou zahalené dažďové pralesy v rovníkových oblastiach. A slovné spojenie „pralesy na Slovensku“ potom zásadne musí vyvolať u ľudí úsmev. Preto sa snažíme verejnosti vysvetliť, že to myslíme vážne a na Slovensku máme aj pralesy.

V prvom rade treba podotknúť, že les nie sú len stromy. Tvoria ho všetky organizmy, ktoré v ňom žijú a sú vzájomne spojené mnohými väzbami. Aby sme les mohli označiť za prales, musí spĺňať niekoľko ďalších podmienok. Najmä neprítomnosť ľudskej činnosti, prirodzené zastúpenie drevín, prítomnosť odumretého dreva, stromy blízko ich fyziologického veku, rôznovekosť a ďalšie.

Sú pralesy na Slovensku v niečom špecifické? Aká je v nich flóra a fauna?

Pralesy sú domovom mnohých vzácnych a ohrozených druhov, ktorých prežitie závisí výlučne od týchto lesných ekosystémov. Ak dôjde k vyťaženiu pralesov, tieto druhy stratia svoj jediný domov a vytratia sa z našej prírody.

Rozprávať o flóre a faune by však bolo skutočne na dlho. Najmä preto, že lokality pralesov sú na Slovensku roztrúsené v rôznych vegetačných stupňoch, takže ich základ tvoria rôzne dreviny, na ktoré sú naviazané najrôznejšie spoločenstvá rastlín a živočíchov.

Špecifické však skutočne sú, čo je dané ich geografickým umiestnením – Karpaty, podobne ako iné pohoria, sú jedinečné. Karpatský oblúk sa, samozrejme, tiahne aj inými krajinami, u nás sa nachádza najmä jeho západná časť a spolu s ďalšími faktormi, ako je napríklad podnebie, vytvára špecifické podmienky pre vznik takých pralesov, aké nikde inde nenájdeme.

Zároveň treba podotknúť, že hovoríme o pralesoch v srdci Európy, čo je územie s pomerne veľkým civilizačným tlakom. Je obrovské šťastie, že sa nám tu pralesy zachovali.

Koľko pralesov u nás nájdeme?

Podľa údajov z nášho nedávno ukončeného mapovania je na Slovensku 122 lokalít pralesov s výmerou viac ako 20 hektárov a 135 lokalít pralesových zvyškov, čo sú lokality s rozlohou 5 až 20 hektárov. Spolu ide o plochu 10 491 hektárov, čo je 0,48 percenta z výmery lesov Slovenska. Ide teda o pomerne malú plochu, a napriek tomu veľmi vzácnu aj v celosvetovom meradle.

Tieto čísla sa však nedajú považovať za konečné, množstvo a výmera lokalít sa mení najmä z dôvodu ťažby. Na stránke pralesy.sk nájdete mapu so všetkými lokalitami, ich fotografie a charakteristiky. Môžete tak ľahko zistiť, či sa nejaké pralesy vyskytujú aj vo vašom okolí.

[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]

Aká je vedomosť ľudí na Slovensku o pralesoch?

Dúfame, že z roka na rok lepšia. Ako som spomínala hneď na začiatku, mnohí ľudia odmietajú uveriť tomu, že by na Slovensku existovali pralesy. Je to však len o tom, čo si človek pod pojmom „prales“ predstaví.

Počas uplynulých rokov sme zrealizovali viacero podujatí, ktoré spojením hudby, fotografií a prednášok odborníkov približovali verejnosti pralesy, ich význam pre každého z nás a dôležitosť ochrany. Veľmi nás teší pozitívna odozva a záujem ľudí – chodia nám maily s otázkami o konkrétnych lokalitách a tipy na miesta, ktoré by sme mohli preveriť.

Sú pralesy na Slovensku v ohrození? Čo im môže uškodiť?

Áno, lokality pralesov sú ohrozené. Niektoré ležia na území s piatym, teda najvyšším stupňom ochrany, niektoré však ležia úplne mimo chráneného územia, a tak nie sú legislatívne chránené. Ohroziť ich môže najmä ťažba, často aj bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú.

Je to trochu zvláštne – hoci pralesy predstavujú menej ako pol percenta slovenských lesov, nie je zabezpečená ich legislatívna ochrana. Je dôležité uvedomiť si hodnotu pralesov a s týmto vedomím k nim aj pristupovať.

Môže sa prales vyvíjať, meniť?

Samozrejme. Prales je živý, meniaci sa organizmus. Je jednou z jeho základných charakteristík, že sa neustále mení a vyvíja, a tento vývoj sa nikdy neskončí pod vplyvom prírodných disturbancií na všetkých priestorových úrovniach.

Prales teda nie je nič stále, ale naopak, jeho neoddeliteľnou súčasťou sú zmeny, ktoré v našich podmienkach riadi vietor a podkôrny hmyz. To sú zväčša udalosti, ktoré veľmi citlivo vníma aj verejnosť. Ani narušenia takýchto rozmerov však neznamenajú zánik pralesa, ak sa nasledujúci vývoj ponechá na prírodu. V skutočnosti takéto udalosti vedú k jeho prirodzenej obnove – staré jedince odumierajú a dávajú priestor mladým stromom.

K pralesom na Slovensku sa vraj viažu i rôzne mýty a povery o lesných bytostiach, ktoré v nich žili. Ako je to dnes?

Vnímanie lesov a pralesov na Slovensku už rozhodne nie je také mýtické ako v minulosti. S určitosťou sa však dá povedať iba jedno – ak chcete skutočne vedieť, či v pralesoch žijú mýtické bytosti, musíte sa o tom presvedčiť sami. Je však pravda, že prechádzka pralesom vyvoláva v človeku silné emócie – napríklad pri pohľade na 500-ročné stromy, ktoré vyzerajú akoby mali tváre a snažili sa vám povedať niečo o minulosti.

Keď sa však na túto otázku pozriem z druhej strany, tak v sebe skrýva jednu vážnu obavu – o pár rokov sa aj existencia pralesov a ich obyvateľov na Slovensku môže zdať ako mýtus či rozprávka.

Naším symbolom a dlhodobým objektom záujmu je hlucháň hôrny. Je to druh, ktorý veľmi citlivo reaguje na zmeny prostredia a na Slovensku a v okolitých krajinách je kriticky ohrozený. Dlhodobo sa venujeme mapovaniu jeho lokalít a čoraz viac si uvedomujeme, že bez systematickej ochrany sa stane aj hlucháň hôrny len mýtickou postavou našich lesov.

V roku 1972 žilo na Slovensku 3 697 jedincov hlucháňa hôrneho, v súčasnosti je veľkosť populácie odhadovaná na maximálne 900 jedincov. Celkovo teda slovenská populácia tohto druhu od roku 1972 poklesla o 76 % a počet hlucháňov naďalej klesá, hrozí jeho vyhynutie.

Pohľadnica pre hlucháňa

Na pomoc hlucháňovi vznikla v kooperácii Egreša a Pralesov v spolupráci s ilustrátorkou Simonou Čechovou ilustrácia – pohľadnica hlucháňa hôrneho. Zakúpiť pohľadnicu je možné v e-shope Egrešu alebo osobne u Pralesov.

Kompletný článok si môžete prečítať na stránkach http://www.egresmagazin.sk

Egreš je občianske združenie a vydavateľ magazínu Egreš a kníh pre deti. Magazín je určený pre dospelého čitateľa a zaoberá sa ilustráciou, remeslom, vedou, umením, životným prostredím alebo rôznymi okrajovými témami. Zároveň sa zoberá predajom a distribúciou ilustrácií v podobe pohľadníc alebo grafík od rôznych domácich a zahraničných autorov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Potrebujete s príchodom leta smartfón s kvalitným fotoaparátom alebo dlhou výdržou batérie? Pozrite si to najlepšie z aktuálnej ponuky O2.

Jar pomaly končí a s ňou aj obdobie, kedy výrobcovia tradične predstavujú novinky. Ak ste nestihli sledovať nové zariadenia na trhu a obzeráte sa po novom smartfóne, uľahčíme vám výber. Pripravili sme pre vás prehľad 11 zariadení, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti.

V ponuke O2 nájdete nielen množstvo skvelých smartfónov, ale aj praktické príslušenstvo. Poďte si vybrať.

Huawei P30 Pro

Vlajkovú loď od čínskeho výrobcu Huawei P30 Pro netreba veľmi predstavovať. Ide o to najlepšie, čo značka ponúka. Tešiť sa môžete na bezrámikový displej, ktorý tvorí celú prednú stranu zariadenia, čítačku odtlačkov prstov priamo v displeji a štvoricu fotoaparátov na zadnej strane.

Práve fotoaparát je to, čím si vás tento model získa. Okrem primárneho 40 Mpx fotoaparátu na zadnej strane prináša aj širokouhlý objektív, teleobjektív pre päťnásobné optické priblíženie a objektív na zaznamenanie hĺbky fotenej scény. Ak sa rozhodnete pre Huawei P30 Pro, môžete pokojne nechať svoj kompaktný fotoaparát doma.

Huawei P30 Pro vám odporúčame knižkové puzdro od Smart Vie.

Huawei P30

Modelu Huawei P30, menšiemu bratovi vlajkovej lode Huawei P30 Pro, možno chýba niečo z jeho výbavy, no určite sa nemá za čo hanbiť. Vďaka kovovému telu a displeju, ktorý tvorí celú prednú stranu, pôsobí elegantne a prémiovo. Horný výrez pre fotoaparát sa scvrkol na veľkosť dažďovej kvapky, a tak si naň veľmi rýchlo zvyknete.

S trojitým zadným fotoaparátom vytvoríte skutočne krásne a ostré fotografie. Huawei v tomto prípade stavil na primárny 40 Mpx fotoaparát, širokouhlý objektív a teleobjektív pre trojnásobné optické priblíženie.

Huawei P30 vám odporúčame praktické puzdro od Smart View.

Motorola One Lite

Lenovo pri značke Motorola používa operačný systém Android s minimálnym zásahom do systému. Rovnaký prístup použili aj pri novinke Motorola One a jej menšom súrodencovi Motorola One Lite. Model Lite s viac ako príjemnou cenovkou ponúka 5,9-palcový displej na takmer celej prednej strane s výrezom na reproduktor a fotoaparát v hornej časti.

Vďaka duálnemu fotoaparátu vytvoríte zaujímavé zábery, pričom sekundárny fotoaparát rozpoznáva hĺbku záberu. Samozrejmosťou je režim HDR. Skvelou pomôckou je nabíjanie Turbopower, ktoré umožňuje nabiť zariadenie za 20 minút na ďalších 6 hodín používania.

Motorola One Lite má klasický 3,5mm audio jack, vďaka ktorému si môžete obľúbené skladby vychutnať cez slúchadlá Strudo.

Huawei P30 Lite

V strednej triede smartfónov sme si už pri niektorých funkciách zvykli na kompromisy. V prípade zariadenia Huawei P30 Lite je tých kompromisov o čosi menej. Elegantný dizajn a displej na celej prednej strane s minimálnym výrezom na fotoaparát neprezrádza, že ide „iba“ o strednú triedu.

Na zadnej strane smartfónu sa nachádzajú až tri fotoaparáty. Primárny fotoaparát má rozlíšenie 48 Mpx, druhý je širokouhlý a tretí slúži na zachytenie hĺbky záberu. Vedľa fotoaparátov je intuitívne umiestnená čítačka odtlačkov prstov.

Displej zariadenia Huawei P30 Lite najlepšie ochráni sklo Panzer Glass.

iPhone Xr

Spoločnosť Apple predstavila popri top modeloch iPhone Xs a iPhone Xs Max aj lacnejší variant iPhone Xr. Pri tomto zariadení výrobca pristúpil na kompromis ceny a funkcií. Dizajn je však rovnako príťažlivý ako pri jeho drahších súrodencoch a model je navyše dostupný v zaujímavých farebných verziách.

Najciteľnejší rozdiel je v displeji, ktorý má menšie rozlíšenie a absentuje mu funkcia 3D touch. Zadný fotoaparát predstavuje špičku vo svojej triede. Aj napriek absencii sekundárneho fotoaparátu zvláda portrétové fotografie s rozostreným pozadím. Predná kamera okrem videohovorov a selfie slúži aj na odomknutie zariadenia. Tomu dopomáha infračervená kamera pre čo najvyšší stupeň zabezpečenia.

Na ochranu displeja zariadenia iPhone Xr odporúčame ochranné sklo PanzerGlass.

Huawei P Smart 2019

Novinka Huawei P Smart 2019 má našliapnuté stať sa bestsellerom tohto roku. Za rozumnú cenu ponúka všetko, čo hľadá bežný používateľ. Keďže ide o strednú triedu, je vyrobená z plastu, no pôsobí ako prémiové sklo. Konštrukcia je naozaj pevná, preto sa nemusíte obávať žiadneho vŕzgania plastov.

Displej zaberá celú prednú stranu a jeho rám je minimálny. Výrez sa scvrkol na veľkosť kvapky, po pár hodinách používania ho vôbec nebudete vnímať. Na zadnej strane zariadenia nájdete dvojitý fotoaparát, ktorý vďaka umelej inteligencii automaticky nastaví režim podľa snímanej scény.

Na ochranu smartfónu Huawei P Smart 2019 sa určite zíde knižkové puzdro Huawei.

Huawei Y7 2019

Huawei nič nenecháva na náhodu ani v nižších triedach, čoho dôkazom je smartfón Huawei Y7. Funkcionalita tohto zariadenia je v porovnaní s jeho cenou priam neuveriteľná. Duálny fotoaparát s rozlíšením 13 + 2 Mpx vytvorí viac ako slušné zábery aj pri slabšom osvetlení.

Predný displej je natiahnutý na celú prednú stranu s malým výrezom v hornej časti. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom na sekundárnu SIM alebo pamäťovú kartu. Na ochranu osobných údajov môžete použiť odomykanie tvárou alebo snímač odtlačkov prstov na zadnej strane zariadenia.

Na ochranu smartfónu Huawei Y7 2019 pred náhodným poškodením môžete použiť ochranné sklo SBS.

Huawei Y5 2019

Najlacnejšie zariadenie od Huawei vás prekvapí pekným dizajnom. V tejto cenovej kategorií je to príjemné osvieženie, najmä kvôli farebným prevedeniam. Oprosti drahším zariadeniam od Huawei je rámček okolo displeju výraznejší. V hornej časti nájdete výrez pre prednú 5 Mpx kameru na selfie. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx. V horších svetelných podmienkach mu sekunduje LED blesk. Ide o Dual SIM zariadenie s hybridným slotom. Môžete si teda vybrať, či budete používať druhú SIM kartu, alebo si vnútornú 16 GB pamäť rozšírite prostredníctvom SD karty.

Na vychutnávanie hudby môžete použiť slúchadlá Strudo Pro Sport.

Honor 20 Lite

V našom výbere nesmie chýbať ani novinka v strednej triede od značky Honor. Ak hľadáte výkonný smartfón, Honor 20 Lite predstavuje skvelý výber, z ktorého ceny sa vám nezakrúti hlava. Vďaka osemjadrovému procesoru a operačnej pamäti RAM s kapacitou 4 GB je chod operačného systému plynulý a zariadenie zvládne aj náročnejšie aplikácie či hry.

Najväčším lákadlom je však trojitý fotoaparát, ktorý pozostáva z hlavného 24 Mpx fotoaparátu, širokouhlého objektívu a objektívu na určovanie hĺbky záberu. Predná 32 Mpx kamera je skvelá na selfie. Tento fotografický výkon pomáha do maximálnej možnej miery využiť umelá inteligencia, ktorá sama zvolí správny režim, či už vytvárate skupinovú fotku, alebo záber scenérie.

Rozšírte pamäť smartfónu Honor 20 Lite o ďalších 128 GB s pamäťovou kartou Kingston.

Huawei P20 Pro

Aj napriek tomu, že ide o minuloročný model, Huawei P20 Pro má stále čo ponúknuť. Nie je to len taký hocijaký smartfón, jeho trojitý fotoaparát začal revolúciu mobilnej fotografie, ktorá dnes beží naplno.

Svojím elegantným dizajnom vám ulahodí aj rok po uvedení na trh. V hornej časti displeja nájdete malý výrez, ktorý však môžete softvérovo „ukryť“. Čerešničkou na torte je rýchle nabíjanie až 4 000 mAh batérie, ktorá vás nezradí ani počas náročného dňa.

puzdrom Smart View ochránite displej smartfónu Huawei P20 Pro naplno.

Získajte mesiac poistenia zadarmo

Spoločnosť O2 ochráni váš nový telefón práve vtedy, keď je najzraniteľnejší. Ak si teraz v O2 poistíte svoj nový smartfón, prvý mesiac máte O2 Poistku zadarmo.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac