Driene sú napriek vynikajúcim vlastnostiam menej pestované a ich potenciál u nás nie je využitý naplno. Ich prirodzený výskyt v najteplejších dubinách Slovenska dokladujú aj názvy obcí ako Drienovo, Drieňová, Drienčany alebo Drienovec. V českej obci Šumice sa kedysi pestovali vysokokmenné drieňové sady a drieňová vetva sa dodnes nachádza v erbe tejto obce.
Tento článok sa vám zobrazí behom sekúnd aj v najzapadnutejších obciach slovenského vidieka. Nová sieť od O2 v súčasnosti prináša rýchly 4G internet už takmer 94 % obyvateľov Slovenska. Zistite viac na www.o2.sk/internet/4g.
Driene sa prirodzene vyskytujú od Pyrenejí až po Kaukaz. Ich drevo je veľmi pevné, ohybné, ľahké a jemné, čo ocenili najmä rezbári. Hodilo sa na výrobu kvalitných šípov a nejeden tulák sa na svojej púti opieral o palicu z drieňového dreva.
Aj Rím údajne založili tam, kde sa zapichol oštep z drieňového dreva, ktorý vrhol Romulus. Preto sa tento strom tešil u Rimanov väčšej úcte. Vyznačuje sa tiež svojou dlhovekosťou. U našich južých susedov v Maďarsku rastú jedince, ktorých vek sa odhaduje na 200 až 300 rokov.
Drieň je svetlomilný ker, ktorý znáša aj zatienenie. Uprednostňuje vápenatú pôdu a dokáže rásť na najsuchších stanovištiach. Znáša dokonca aj rez.
Driene poskytujú pre včely veľmi skoro, niekedy už vo februári, peľ i nektár, a preto sa považuje za jednu z najdôležitejších drevín včelára. Keď včely odvedú dobrú prácu, driene nasadia plody, ktoré sú v zrelom stave vynikajúce na priamu konzumáciu. Obsahujú veľké množstvo vitamínu C, kyselinu jablčnú a pektíny. Taktiež sa z nich robí lekvár, zavárajú sa, robí sa z nich ocot alebo destilát.
Zo semien sa môže lisovať olej. Nevýhodou je postupné dozrievanie plodov a ich opad. Takisto, ako u iných ovocných druhov, aj pri drieni máme vyselektované rôzne zaujímavé odrody. U nás sa podarilo v Bojniciach vyšľachtiť odrody „Titus“ a „Devín“, ktoré sa tešia celosvetovej obľube medzi pestovateľmi.
Susední Rakušania vyselektovali odrodu „Jolico“. Medzi odrodami môžeme nájsť aj žltoplodé driene („Fructo flavo“), ale aj driene s hruškotvarými plodmi („Őszi Tűz“, čo v preklade znamená jesenný oheň). Pre tých, ktorým nestačí prekrásne jarné kvitnutie a atraktívne jesenné prefarbenie listov, tí si môžu zadovážiť aj okrasnú odrodu „Tricolor“, ktorá má panašované listy.
Ak by ste chceli rozmnožiť driene zo semena, musíte byť trpezliví. Semeno totiž klíči po dvoch rokoch. Toto sa dá urýchliť tým, že sa plody oberú už v júli. Toto semeno nepreleží, ale klíči hneď nasledujúce vegetačné obdobie. Odrody sa rozmnožujú očkovaním alebo rezkovaním. Treba si dávať pozor, pretože driene množené rezkovaním, nemajú silný koreňový systém a nie sú tak odolné voči suchu.