Mandle boli súčasťou viníc v najteplejších regiónoch Slovenska napríklad v okolí Nitry. Sadili sa na úbočia s juhovýchodnou až juhozápadnou orientáciu, kde boli neskoré mrazy najmenej pravdepodobné.
Zmienky o mandliach nájdeme už v Starom zákone. V biblickom príbehu Áron dokázal svoje právo viesť kňazstvo Izraelcov, keď jeho palica zakvitla a zarodila mandle. Keď Izraeliti počúvali božie príkazy, rodila mandľa sladké plody. Ak neposlúchli ostali im len horké mandle. Mandľovníky a mandle sú v biblii najmenej desaťkrát zmieňované.
Kvety mandľovníka boli údajne i modelom pre menorah, sedemramenný židovský svietnik. Mandľa je odpradávna spojená aj s reprodukciou. Príkladom je aj stredoveká povera, že žena môže otehotnieť, ak bude spať s mužom práve pod mandľovníkom.
V gréckej mytológii sa zase hovorí o nešťastnej láske tráckej princeznej Phyllis, ktorá bola Aténou premenená na mandľový strom. Keď jej milý dorazil mohol pohladkať len drsnú borku mandľového stromu, ktorý ihneď krásne zakvitol. Pre kresťanov boli mandľové ratolesti symbolom nepoškvrneného počatia Panny Márie a na zobrazení Madony s Ježiškom bývajú často v pozadí kvety mandľovníkov.
Mandle pochádzajú z oblasti Palestíny a boli rozšírené cez hodvábnu cestu až na ďaleký východ. Turci a Rimania rozšírili mandľovníky na západ spolu s viničom. Museli prejsť dlhou selekciou a hlavne sériou veľmi odvážnych degustátorov.
Divé mandle obsahujú glykozid amygdalín, ktorý sa v tele mení na jedovatý kyanovodík. Tieto mandle sa však vyznačujú horkosťou, takže pozorný degustátor mohol prítomnosť jedu predpokladať. Najstarší záznam domestikácie mandle pochádza z územia Jordánska spred roku 3000 p.n.l. Mandľa vytvára malý strom, ktorý dorastie maximálne do výšky 6 metrov. Majú veľmi husté a tvrdé drevo a sú veľmi teplomilné.
Je všeobecne známe, že konzumácia mandlí je zdraviu prospešná. Dokážu výrazne znížiť hladinu nebezpečného cholesterolu v krvi človeka. Najdôležitejšie z nich sú antioxidanty, ktoré pomáhajú telu zbaviť sa voľných radikálov pôsobiacich v bunkách a tkanivách.
[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]
Podľa ďalšieho výskumu dokážu mandle znížiť i riziko vzniku Alzheimerovej choroby a cukrovky. Mandle nie sú len zdraviu prospešné, ale dajú veľmi dobre využiť aj v gastronómii. Mandľový olej sa napríklad výborne hodí do studenej kuchyne. Pri konzumácii mandlí je dôležité dbať na čerstvosť. Ideálne je lúpať ich až tesne pred použitím.
Mandľa nemusí byť samoopelivá a na úspešné pestovanie sa odporúča zasadiť minimálne párik stromov, a to v najteplejších oblastiach Slovenska. Existujú aj samoopelivé odrody ako napríklad ‚Tuono‘ alebo ‚Nonpareil‘, ktoré partnera nepotrebujú.
Veľmi zaujímavá je stará odroda ‚Jordan‘, ktorá vytvára mandle, ktoré sa dajú lúpať ručne. Ľudovo sa takéto škrupinoviny nazývajú „papiernáče“. Pôvodná slovenská odroda Hana je vyselektovaná z lokálnych typov mandlí v Borovciach šľachtiteľmi Štefanom Nitranským a Annou Kanderovou. Je registrovaná od roku 2001. Odrody ‚Vama‘ a ‚Zora‘ vyšľachtili vo Valticiach a tiež sa hodia do našich podmienok.
Najväčším producentom mandlí je USA, kde sa dopestuje viac ako je celková produkcia EU.
Tento článok sa vám rýchlo načíta aj v odľahlejších dedinách. O2 zavádza rýchle internetové pripojenie do domácností v desiatkach obcí a malých miest. Aktuálne je pokrytých približne 170 lokalít. Na tejto stránke môžete zistiť, či je služba dostupná aj u vás. Vďaka pevnému 4G LTE pripojeniu môžete surfovať rýchlosťou až do 128 Mbps a bez prerušenia. Inštalácia je bezplatná, ako všetko v O2, bez viazanosti.