12 tipov, ktoré vám spríjemnia letné mesiace

Zabudnite na studenú sprchu a zaodejte sa do správnych materiálov.

Niekto leto miluje, iný sa zase nemôže dočkať, keď konečne prehrmí a vonku sa ochladí. Či už patríte do jednej, alebo do druhej skupiny, letu sa nevyhnete.

Preto sme pre vás pripravili niekoľko jednoduchých trikov, vďaka ktorým porazíte horúčavy a užijete si toto ročné obdobie naplno.

Vyhnite sa ľadovým nápojom

Jednou z najväčších chýb počas leta je pitie ľadových nápojov. Je pravda, že vďaka zopár osviežujúcim dúškom získa človek na chvíľu pocit uhaseného smädu, z dlhodobého hľadiska však platí, že ak do rozhorúčeného tela nalejete studenú tekutinu, organizmus môže dostať šok.

V ešte horšom prípade z toho môže vzniknúť zápal hlasiviek či iná choroba z prechladenia. Experti preto odporúčajú piť čaj. Nemusí byť horúci, no pohár mierne teplého až vlažného zeleného čaju zaženie smäd oveľa efektívnejšie ako nápoj s množstvom ľadu.

Pred ventilátorom uprednostnite vetranie

Problémy s teplom a s horúcim vzduchom nemá väčšina ľudí len vonku. Vysoké teploty, ťažký vzduch a dusno dokážu potrápiť aj doma. Nie každý však má klimatizáciu, a keďže jej inštalácia nie je najlacnejšia, obraciame sa na menej nákladnú alternatívu – ventilátor. Ten však teplý vzduch neochladí, iba ho rozprúdi po miestnosti a človek tak nadobudne pocit, že je chladnejšie. Po jeho vypnutí sa však všetko vráti do starých koľají.

Ak nemáte klimatizáciu, jediný spôsob, ako ochladiť vzduch v dome či v byte, je pravidelné vetranie. Ibaže to nikdy nepraktizujte počas dňa. Najlepšie je vetrať skoro ráno a neskoro v noci, keď je teplota vzduchu vonku najnižšia. Ventilátor je teda len chvíľkovým riešením a pri jeho používaní si treba dávať pozor na hroziaci prievan.

Zabudnite na studenú sprchu

K ďalším letným mýtom patrí schladenie tela studenou sprchou. Človeka síce na prvých pár okamihov naozaj osvieži, no pri opätovnom vstupe do horúcej miestnosti sa telo priam zblázni. Organizmus sa proti chladu prirodzene bráni a zo zotrvačnosti to bude robiť aj po sprchovaní. Výsledkom osviežujúcej sprchy je preto opačný efekt ako osvieženie – potenie.

Nepodceňte používanie ochranného faktora

Aj vy každý rok podceníte použitie opaľovacieho krému a bojujete s nepríjemným spálením? Pristúpte k tomu tentoraz naozaj zodpovedne. Voľba ochranného faktora záleží najmä od typu pokožky a od lokality, v ktorej sa nachádzate. Základné pravidlo je jednoduché: čím je pokožka bledšia, tým vyšší ochranný faktor treba použiť. Na internete nájdete veľa stránok, vďaka ktorým zistíte, aký typ pokožky máte aj aký faktor je pre vás vhodný.

V prípade lokality berte do úvahy celkové podnebie danej krajiny. Ak dovolenkujete v blízkosti rovníka alebo v horách, použite vyšší faktor. Nezabudnite, že intenzitu UV žiarenia umocňuje voda či piesok.

Nepreháňajte to s klimatizáciou v aute

Možno sa ráno nemôžete dočkať, kým sa cestou schladíte vo svojom klimatizovanom aute, no prehnane vychladený priestor môže mať priam katastrofálne následky. A práve v aute má človek tendenciu používať klimatizáciu až príliš. Teplota by pritom mala byť maximálne o 5 až 7 °C nižšia ako vonku. Najväčšími hrozbami po vystúpení z klimatizovaného vozidla sú teplotné šoky, oslabenie obranyschopnosti tela a rôzne zápaly.

Aj v tomto prípade platí to isté, čo pri studenej sprche – telo sa proti chladu bráni a začne sa potiť.

Stavte na správne materiály

Na schladenie organizmu môže v lete skvele poslúžiť oblečenie zo správnych materiálov. Do horúcich dní sa odporúča hodváb, bavlna a ľan, ale aj oblečenie z bambusových vlákien, prípadne z kombinácie týchto materiálov. Mix bavlny a polyesteru je výborný na odvádzanie potu, bambusové vlákna majú zase antibakteriálne účinky, ktoré zabraňujú zápachu.

Pokiaľ ide o strih, počas horúcich dní uprednostnite vzdušné a nepriliehavé oblečenie. Uvidíte, že dokáže doslova divy.

Vyraďte na chvíľu zo šatníka čiernu

Aj vy často zabúdate na to, že v čiernom oblečení je človeku na slnku teplejšie ako napríklad v bielom? Čierna farba totiž pohlcuje infračervené žiarenie, ktoré biela, naopak, odráža. V praxi to znamená, že čierne oblečenie, ale aj rôzne čierne predmety a povrch sa rýchlejšie rozpália. Aby vám bolo v lete čo najpríjemnejšie, skúste tieto kúsky oblečenia na leto zo šatníka vyradiť.

Noste so sebou dáždnik

Pred slnkom sa môžete jednoducho a účinne chrániť tak, že sa ukryjete do tieňa. Ak však tieň nenájdete, môžete si ho vytvoriť. Keď plánujete dlhšiu prechádzku či pobyt na slnku, vezmite si obyčajný dáždnik, ktorý vám výborne poslúži ako ochrana pred priamym slnečným žiarením.

Nepokazte si leto úpalom

Úpal patrí k najväčším postrachom leta. Aby ste sa mu vyhli, je potrebné dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré však mnohí ľudia zvyknú podceniť. V prvom rade sa snažte nevystavovať priamemu slnku medzi 11. a 15. hod., keď je najsilnejšie, dodržiavajte pitný režim a správne jedzte. V horúcich dňoch sa odporúča vypiť aspoň 3 l tekutín, najlepšie čistej nechladenej vody, a vyhýbať sa mastným jedlám.

Nezabudnite na prikrývku hlavy a pomôcť vám môže aj namočená šatka okolo krku či vlhčené vreckovky na osvieženie oblasti krku a výstrihu. Telo na to zareaguje zvýšeným odparovaním, čo pokožku ochladí.

Doprajte si oddych v prírode a vypnite

Každý potrebuje z času na čas vypnúť a odísť niekam, kde je ticho a pokoj, a leto je na takýto útek ideálne. Výbornou možnosťou, ako si vyvetrať hlavu, je turistika, za ktorou netreba chodiť ďaleko. Slovensko má pre milovníkov prírody a hôr naozaj skvelé podmienky – vybrať si môžete rozličné vychádzkové trasy, ale aj náročnejšie výstupy na rôzne horské chaty.

Okúste spánok pod holým nebom

Veľa ľudí o ňom sníva, no málokto si naň naozaj trúfne. Príjemné prostredie, výhľad na hviezdy a blízka osoba po boku zaručia, že sa zo spánku pod holým nebom stane nezabudnuteľný zážitok. Skúste si to najprv nanečisto, napríklad doma v záhrade či na terase.

Zažite pravý letný festival

Často počúvate, aké sú letné festivaly úžasné, no ešte ste sa na žiaden neodhodlali? Spravte tak tento rok. Počas leta sa ich koná nespočetne veľa, stačí si zvoliť ten správny. Festival si nemusíte predstavovať len ako divokú párty pre mladých, mnohé ponúkajú bohatý program už počas dňa a je neraz určený aj pre rodiny s deťmi. Vyskúšajte dennú atmosféru a možno vás očarí natoľko, že zotrváte až do skorého rána.

Užite si leto naplno a podeľte sa o svoje zážitky s blízkymi vďaka novej 4G LTE sieti od O2. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/novasiet.

Ak si počas leta necháte v ktorejkoľvek O2 Predajni skontrolovať, či internet vo svojom mobile využívate naplno, môžete získať jedinečný bonus – 5 GB dát ako darček.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kam na výlet u nás doma? Inšpirujte sa našimi tipmi

Sedmička zamestnancov modrého operátora pre vás vybrala miesta, ktoré sa oplatí navštíviť.

Slovensko síce nie je rozlohou najväčšie, ale priznajme si, kto ho má naozaj pochodené krížom-krážom? Dobrých tipov na výlety preto nikdy nie je dosť.

Užite si rýchly 4G LTE internet v mobile naplno aj počas svojich ciest po Slovensku vďaka novej sieti od O2. Viac informácií

Tentoraz nám svoje milované miesta predstavili zamestnanci O2 z celého Slovenska.

Kysuce, Súľov a Dunajské luhy

Stanislava Berlanová, Senior marketingový špecialista pre retenciu

Nie veľmi známym, ale mimoriadne pekným turistickým miestom na Kysuciach je rozhľadňa v lokalite Zákopčie-Petránky. Návšteva tohto miesta však zároveň poukazuje na smutný fakt, ako veľmi na Kysuciach ubúdajú lesy. Pre milovníkov rôznych zaujímavých úkazov môže byť atraktívny ropný prameň v Korni, kde na zemský povrch vyviera naozajstná ropa, či kamenné gule v osade Megoňky v mestskej časti Čadca-Milošová, ktorých vznik ľudia radi a často pripisujú mimozemšťanom.

Mimo Kysúc je očarujúcim miestom aj Zraková pyramída v Súľove. Je celkom ľahko dostupná pre turistov a zároveň dostatočne zašitá, aby ste v nej mali naozaj nevšedný vizuálny zážitok z okolitej prírody. A keďže momentálne žijem v Bratislave, odporúčam nevynechať Dunajské luhy, kde je napriek blízkosti hlavného mesta možné zažiť úplný únik od civilizácie a užiť si džungľu lužného lesa.

Bacúch v objatí Nízkych Tatier

Ivana Klepáčová, Support and projects specialist

Obec Bacúch si zamilujú turisti, milovníci ľudovej kultúry aj športovci. Ak ste vášnivý turista, môžete krásu obce obdivovať z kopcov Nízkych Tatier a Veporských vrchov, ktoré tvoria jej hranice. Počas návštevy Bacúcha by ste určite nemali vynechať tri pamiatky – minerálny Prameň Boženy Němcovej pomenovaný po spisovateľke, ktorá ho niekoľkokrát navštívila, Bacúšsky tajch z roku 1896, ktorý sa už nevyužíva, no ponúka dychberúce výhľady, a kostol z roku 1863 zasvätený sv. Jozefovi, patrónovi tesárov a drevorubačov. Bacúch sa oplatí navštíviť v septembri, keď sa tu konajú medzinárodné chodecké preteky Cena Jozefa Pribilinca, v zime sa zase môžete zúčastniť na lyžiarskych pretekoch Čertovica – Bacúch. Ak ste milovníkom ľudovej kultúry, nedajte si ujsť vystúpenie folklórneho súboru Bacúšan v nádherných krojoch s typickou výšivkou.

Špania Dolina

Peter Záchenský, Area sales manager

Nedám dopustiť na svoju rodnú obec Španiu Dolinu. Leží severne od Banskej Bystrice na rozhraní Nízkych Tatier a južnej strany Veľkej Fatry, takže má výsadu slnkom zaliatej dedinky. V minulosti ju preslávili náleziská medenej rudy, vďaka ktorým tu ľudia našli prácu v baniach. Neskôr pracovali v lesoch a ženy si privyrábali tvorbou čipiek, ktorými je dedina dodnes známa.

Špania Dolina je dobre prístupná, nachádza sa v nej aj Banícka krčma a potraviny s originálnym názvom Jedivo a potrebné.

Nitra

Mária Kišová, O2 Guru

Nitra je najstarším mestom na Slovensku. Prvé potvrdené historické zmienky o nej sú z roku 828, takže o turistické atrakcie tu máme postarané. Pre mňa je najkrajším historickým miestom Nitriansky hrad aj s námestím a s naozaj nádherným výhľadom. Priamo pod hradným múrom nájdete kaviareň Castellum Cafe, kde môžete vychutnať výbornú kávu aj kvalitné jedlo.

Nenadarmo sa Nitra nazýva aj Mestom mladých. Máme tu dve vysoké školy, a keďže študenti sa radi bavia, vychýrená je najmä Mostná ulica, ktorá je plná barov a terás. Kultúrne Nitra tiež nezaostáva. Starajú sa o to dve divadlá – Divadlo Andreja Bagara a Staré divadlo Karola Spišáka (pôvodné bábkové divadlo). Kto tu už bol, ten určite vie, že do Nitry sa rozhodne oplatí prísť.

Stropkov a okolie

Monika Roháčová, Špecialista účtovníctva partnerských predajných kanálov

Pochádzam z mestskej časti Stropkova Bokše a toto mesto a jeho okolie určite odporúčam navštíviť. Mojou srdcovkou je pôvodný lesom obklopený gréckokatolícky Chrám sv. Michala archanjela z roku 1774. Od neho sa cez lesík dostanete ku krížu, odkiaľ je krásny výhľad na celé mesto a na priľahlé dedinky. V centre Stropkova je tiež ZOO s kopou možností pre malých aj veľkých a cukráreň Amfora, kde majú tie najlepšie venčeky a veterníky. Prvý augustový víkend pozývam na každoročný jarmok, na ktorý krajania vždy radi pricestujú domov. Tento rok to bude už 24. ročník.

Ak chcete zájsť aj mimo mesta, choďte cez Svidník k poľským hraniciam. Medzi obcami Kapišová, Kružlová a Nižná Pisaná sa nachádza Údolie smrti, kde si môžete pripomenúť tankové boje, ktoré sa tam odohrali počas 2. svetovej vojny. Ak pôjdete ďalej na sever smerom na Vyšný Komárnik, odporúčam navštíviť národnú kultúrnu pamiatku Pamätník 1. československého armádneho zboru.

Lučenec

Ivan Kupec, O2 Guru

Lučenec, nazývaný aj perla Novohradu, sa nachádza v Banskobystrickom kraji a jeho počiatky siahajú až do praveku. Už pri vstupe do môjho rodného mesta návštevníka zaujme krásna panoráma, ktorá pozostáva z bývalého hotela Reduta, nášho „mrakodrapu“, nádherného kalvínskeho kostola, evanjelického kostola a z obytných budov. Ak budete v meste, nevynechajte náš cintorín, kde je pochovaná Karolína Štúrová, jediná sestra Ľudovíta Štúra, a spisovateľka Božena Slančíková-Timrava.

Oddýchnuť si zájdite do mestského parku plného zelene a pokochajte sa našou neologickou synagógou v secesnom štýle, ktorá patrí k najväčším synagógam v strednej Európe. Za návštevu určite stojí aj už spomenutý kalvínsky kostol. Na jeho vežičke sa nachádza kohút, ktorý dáva na mesto pozor. Po toľkom chodení človek vyhladne, deň preto zakončite v jednom z najkrajších podnikov v Lučenci – v Tančiarni a v pivovare Franz, kde si varia vlastné pivko a robia vynikajúce hamburgery.

Temnosmrečianske plesá vo Vysokých Tatrách

Veronika Vicenová, Senior špecialista pre médiá

Medzi moje obľúbené miesta na Slovensku patria plesá v Temnosmrečianskej doline vo Vysokých Tatrách, ktoré pri návšteve našich veľhôr odporúčam neobísť. Je to romantické miesto, kde určite nestretnete veľa turistov, ako je to zvykom inde. Trasa sa začína v Podbanskom, pričom po ceste prejdete aj okolo Kmeťovho vodopádu, ktorý je s výškou 80 m najvyšším vodopádom na Slovensku.

Aby vám počas vašich ciest po Slovensku nič nechýbalo, stavte na novú sieť od O2, ktorá prináša rýchly 4G internet už 93 % obyvateľov Slovenska. Overte si, či môžete sieť od O2 využívať naplno v ktorejkoľvek O2 Predajni a získajte 5 GB dát zadarmo. 

 


Lifetech: Čo je nové