13 tipov, ako sviatky dobre zvládnuť a spríjemniť ich aj iným

Vďaka našim tipom ušetríte v predvianočnom strese množstvo času a poradíme aj, ako čo najpríjemnejšie stráviť sviatočné dni.

Vianoce prežíva každý inak. Deti sa tešia na rozprávky a darčeky, rodičia sa snažia zabezpečiť všetko potrebné a užiť si aspoň pár chvíľ oddychu. Na stole nemôže nič chýbať, tradičné jedlá rozvoniavajú v dome aj niekoľko dní vopred, koláčikov máte na výber hneď niekoľko druhov a šalát sa na vás usmieva zakaždým, keď otvoríte chladničku. Okrem toho treba zabezpečiť plynulý chod v práci a darčeky pre rodinu.

Traja králi O2 prinášajú Vianočný bonus na smart zariadenia a pomáhajú deťom bez rodín. Ako získam bonus?

Z jedného prieskumu Knox University vyplynulo, že až pre 44 % opýtaných boli Vianoce stresujúce, hoci si ich vo výsledku užili a boli s nimi spokojní. Naše tipy vám môžu pomôcť, aby boli vaše sviatky počas tohto roku aspoň o trošku pohodovejšie.

Pred Vianocami

Nakúpte darčeky online

Vedeli ste, že takmer polovica Slovákov si necháva nakupovanie darčekov na posledné dva týždne? Ak patríte k tým, ktorí sa radi vyhnú preplneným nákupným centrám, využite možnosť online nákupu.

Buďte originálni a venujte svojim blízkym napríklad zážitky, online kurzy, predplatné obľúbeného časopisu, hodiny tanca či voucher do divadla. Mnohé značky majú v tomto období výhodné ponuky, zľavy alebo dopravu zadarmo. Nezabudnite však na to, že vaše objednávky musí niekto spracovať, zabaliť, poslať a tiež priviezť.

Buďte preto empatickí voči tým, ktorí sa vám snažia urobiť pekné Vianoce, a nežeňte ich do stresu, ktorý budete nakoniec prežívať spolu s nimi. Objednajte preto darčeky skôr. Väčšina e-shopov má pred sviatkami na svojich stránkach aj dátumy, do ktorých stíhajú svoje zásielky doručiť. Aj to je spôsob, ako predísť zbytočnej nervozite.

Zapojte do príprav celú rodinu

Vianoce by mali byť o spolupatričnosti a rodine. Preto je veľmi dôležité, aby sa na organizácii a prípravách podieľala celá rodina. Vďaka tomu budú mať jednotliví členovia oveľa väčšiu radosť z toho, že ste túto misiu zvládli spoločnými silami. Vytvorte si harmonogram, podľa ktorého každý člen rodiny podá pomocnú ruku, a tak budete všetci spoločne pracovať na vytvorení krásnych sviatočných dní.

Vyčleňte každému úlohy podľa jeho možností a schopností a nebojte sa povinnosti rozdeliť. Každý správny manažér predsa vie svoju prácu delegovať. Na trhu je množstvo krásnych dizajnových kalendárov alebo online plánovačov, ktoré vám to uľahčia. Prípadne si nejaký kalendár vyrobte sami doma a umiestnite ho na viditeľné miesto.

Urobte si zo spoločného pečenia novú tradíciu

Nenechajte všetko len na jedného člena rodiny. Myslite kreatívne a spravte si z predvianočného pečenia rodinnú tradíciu. Pečenie môžete zaznamenať na svoj telefón – urobte si časozber a odfoťte sa v situáciách, ktoré vám pripomenú, aké dôležité je držať spolu.

Vynikajúcimi pomocníkmi pri pečení sú kuchárske knihy, vďaka ktorým už nebudete musieť stráviť hodiny na internete hľadaním správnych receptov. Upiecť si môžete jednoduché medovníky, ktoré spolu s vami zvládnu aj vaše deti. Recept nájdete v knihe Tak ma mama naučila. Ak patríte medzi tých, ktorí majú rôzne potravinové alergie, určite vám pomôže kniha Tradičné Vianoce takmer bez alergénov.

Uľahčite si upratovanie

Množstvo domácností robí vianočné upratovanie niekoľko dní či týždňov vopred, pretože je toho viac ako zvyčajne. Našťastie žijeme v čase, keď nám výdobytky moderného sveta dokážu uľahčiť život. Vianoce predsa nie sú o tom, aby ste si za štedrovečerný stôl sadli uštvaní a odpadli od únavy skôr, než zjete posledné sústo.

Nechajte preto upratovanie na profesionálov a objednajte si upratovaciu službu. Budete tak môcť stráviť viac času s rodinou a ďalšími prípravami.

Dajte si nákup doručiť domov

Dlhé rady v obchodoch, stres, zabudnuté suroviny a opätovné štartovanie auta. Poznáte to? Neprežívajte každý rok to isté. Objednajte si potraviny cez službu online donášky až k sebe domov.

Niekoľko overených portálov ponúka ceny primerané kvalite a vašu peňaženku takýto nákup naozaj nezaťaží viac, ako by ste minuli v bežnom obchode, kde navyše hrozí aj nebezpečenstvo nákupu nepotrebných vecí. Spíšte si zoznam toho, čo naozaj potrebujete, a vyhnite sa tak prebytočnému vyhadzovaniu nedojedených surovín.

Pomôžte tým, ktorí to potrebujú

Podľa psychologických štúdií sú ľudia, ktorí nemajú to šťastie stráviť sviatky s rodinou pri prestretom stole, oveľa náchylnejší na depresie či zlé myšlienky. Otvorte svoje srdce a pomôžte tým, ktorí nemajú to šťastie ako vy.

Na internete existuje zoznam slovenských charitatívnych organizácií a určite sa minimálne jedna nachádza aj vo vašom meste alebo v blízkom okolí. Uvidíte, že pocit pri rozbaľovaní vašich darčekov bude po takejto pomoci lepší.

Nezabudnite na relax a starostlivosť o seba

Naše telo, pleť, ale aj psychika sú v tomto období vystavené stresu, preto je dôležité, aby sme nezabudli starať sa aj o seba. Vyhraďte si na túto aktivitu každý deň niekoľko minút a uvidíte, ako vám tieto chvíle dodajú potrebnú silu na zvládnutie náročných dní.

Na Slovensku je množstvo fi riem, ktoré vyrábajú kozmetiku nielen s láskou, ale aj v súlade s prírodou. Prírodná kozmetika vás pri pravidelnom používaní odmení a vy sa vďaka tomu budete cítiť sebavedomejšie. Či už siahnete po mydlách s upokojujúcimi vôňami, šampónoch s výživnými bylinami alebo sérach, vďaka ktorým bude vaša pokožka zdravá, je to len na vás.

Myslite ekologicky

V posledných rokoch pribúda množstvo alternatív, ktoré sú vynikajúcim spôsobom, ako ušetriť nielen vašu peňaženku, ale aj prírodu, ktorá v tomto období trpí vinou konzumu. Nájdite vo svojom okolí firmy, ktoré zapožičiavajú vianočné stromčeky v kvetináčoch, a nemusíte sa stresovať, že budete mať doma neporiadok z osádzania či vymýšľať spôsob, ako sa neskôr stromčeka zbaviť.

Množstvo vianočných stromčekov končí po sviatkoch pod oknami domácností, v „lepšom“ prípade ležia opustené pri kontajneroch. Ušetríte tak prírodu od zbytočného odpadu vyprodukovaného počas Vianoc.

Počas sviatkov

Prečítajte si dobrú knihu

Vďaka knihe prestanete na chvíľu myslieť na svoje povinnosti a prenesiete sa do príbehov, ktoré často vyrážajú dych. Pre ženy, ktoré hľadajú inšpiráciu, odporúčame knihu SuperŽENY, kde nájdete príbehy výnimočných žien z našej histórie. Ak patríte medzi fanúšikov životopisných kníh, Michelle Obama a jej príbeh budú pre vás tým pravým.

Čítajte aj: Užite si maratón bondoviek aj dávku romantiky. Tieto novinky z ponuky HBO GO vám spríjemnia príchod Vianoc

V prípade, že hľadáte skôr nenáročné, vtipné a oddychové čítanie, Ondrej Sokol a jeho kniha Ako som vozil Nórov 2 je skvelá voľba. Muži si dobre oddýchnu napríklad pri druhej dlho očakávanej zbierke Teda Chianga Výdych. Tá prináša množstvo prekvapivých myšlienok, ktoré osvetľujú záhady vesmíru aj ľudského vnútra.

Vychutnajte si šálku bylinkového čaju

Aj sviatočné dni bývajú často náročné, preto dobre padnú bylinkové čaje, ktoré majú blahodarné účinky. Vhodný je napríklad čaj z ľubovníka bodkovaného, ktorý funguje ako prírodná antidepresívna tabletka s tým rozdielom, že nemá žiadne vedľajšie účinky. Upokojujúce účinky má aj medovka lekárska.

Aby sa liečivé vlastnosti čajov lepšie rozpustili vo vode, kúpte si sypaný čaj v miestnej čajovni, ktorú tým podporíte.

Doprajte si všetko, ale s mierou

Počas sviatkov na nás číhajú pokušenia v podobe rôznych dobrôt. Ak budete svoje chute potláčať, je väčšia pravdepodobnosť, že najkrajšie sviatky v roku prežijete v smútku a s výčitkami.

Doprajte si to, na čo máte chuť, no zároveň nezabúdajte na to, že všetko treba robiť s mierou a aj počas voľných dní potrebujete pohyb. Preto neváhajte a každý deň sa vyberte na prechádzku. Čerstvý vzduch pôsobí priaznivo nielen na okysličenie mozgu a svalstva, ale aj na vašu psychiku.

Spríjemnite si čas príjemnou vôňou

Ak si chcete na chvíľu oddýchnuť, príjemným spoločníkom môže byť aj vôňa šíriaca sa z elektrického difuzéra. Niektoré vonné olejčeky, ktoré sa pridávajú do vody, majú nielen upokojujúce, ale aj liečivé účinky.

Odporúčajú sa napríklad oleje s vôňou sibírska jedľa, santalové drevo, rumanček rímsky, horký pomaranč, borievka, medovka či levanduľa. Výhodou je, že niektoré difuzéry môžete nechať zapnuté aj pred tým, ako sa uložíte spať, pretože sa dokážu samy vypnúť.

Urobte dobrý skutok

Počas roka sa mnohým z nás v domácnosti nazbiera množstvo vecí, ktoré nepotrebujeme. Ak chcete voľný čas tráviť produktívne, vytrieďte nepotrebné veci a podarujte ich ďalej. Nezabúdajte ani na zvieratá v útulkoch, ktoré sa po Vianociach ešte viac zapĺňajú. Nájdite si najbližší útulok, choďte na prechádzku s miestnym psíkom alebo im odneste vrece krmiva.

Skvelú prácu robia aj ľudia z projektu Hodina pre seniora, v rámci ktorého môžete telefonovať so seniormi v zariadeniach sociálnych služieb a spríjemniť im čas. Nikto sa predsa na Vianoce nechce cítiť sám.


Urobte sebe alebo svojim blízkym radosť jedným z Troch kráľov, zoberte si na Vianoce domov robotický vysávač, tablet alebo smart TV a získajte extra bonus až do 240 €. Každé zo zariadení navyše prispieva k lepšej budúcnosti detí, ktoré nemôžu vyrastať vo vlastnej rodine. Viac informácií nájdete na www.o2.sk

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

5 funkcií Microsoft 365, ktoré ste mali poznať už dávno

Menej známe vychytávky balíka kancelárskych programov Microsoft 365 vám ušetria čas, námahu aj peniaze a budete ľutovať, že ste ich nepoužívali už skôr

Vďaka novým funkciám už nemusíte staromódne ukladať do priečinkov 30 verzií jedného súboru a potom ich prácne dohľadávať. Pracujte plynulo na viacerých zariadeniach a dokumenty upravujte spoločne s kolegami. To, čo je pre vás cenné, schováte do trezoru a popritom budete mať prehľad o úlohách, ktoré vás čakajú.

Vďaka balíku Microsoft 365 Personal budete mať svoju kanceláriu neustále poruke. Nájdete v ňom kopu známych apiek — Word na texty, Excel na tabuľky, PowerPoint na prezentácie, OneNote na poznámky, Outlook na e-maily a manažovanie času, Skype na komunikáciu a Microsoft Editor, ktorý vám vďaka umelej inteligencii pomôže vytvárať profesionálnejšie dokumenty.

Idete vystaviť faktúru? Zhrnuli sme všetko, čo potrebujete vedieť

Balík využíva cloudové úložisko OneDrive, na ktorom dostanete štedrý 1 TB priestoru. Všetky programy môžete využívať až piatich zariadeniach súčasne. Balík nie len pre používateľov Windowsu, funguje aj na Macoch (a ostatných zariadeniach od Apple) a, samozrejme, na všetkých smartfónoch, vyzbrojených Androidom. Dnes ho môžete mať v cene O2 SMART Paušálu.

Pozrime sa na vychytávky balíka Microsoft 365 Personal, ktoré vám uľahčia život.

Dokumenty majte vždy poruke

Naučte sa ukladať si dokumenty na cloudový OneDrive, ktorý je súčasťou balíka – ušetrí vám to množstvo času, ak pri práci striedate rôzne zariadenia, alebo ak často posielate súbory kolegom.

Vďaka tomu, že sa vaše dáta budú ukladať na cloud, môžete rozpísať text vo Worde na tablete v kaviarni, po príchode do kancelárie otvoriť notebook a prirodzene pokračovať v práci bez toho, aby ste dokument museli prenášať zo zariadenia na zriadenie.

OneDrive vám tiež pomôže pri zdieľaní alebo posielaní súborov. Už nemusíte staromódne ukladať dokumenty do priečinkov a potom ich celé minúty hľadať, keď ich chcete poslať ako prílohu e-mailu. OneDrive vám ukáže posledné dokumenty, na ktorých ste pracovali, a umožní vám dať si navrch tie, ktoré potrebujete najčastejšie.

Svoju prácu pošlite okamžite, keď ju dokončíte

Keď dokončíte dokument a chcete ho poslať e-mailom, nemusíte Word, Excel ani PowerPoint opúšťať a hľadať dokument v priečinkoch, len aby ste ho pridali ako prílohu do novej správy.

Dajte svojmu biznisu pod stromček balík Microsoft 365 Personal. Dôležité dokumenty budete mať stále poruke

Priamo v aplikácii, v ktorej ste dokument vytvorili, môžete k nemu pripojiť e-mailové kontakty na kolegov. Dokument budú môcť upravovať vo vašom OneDrive úložisku. Všetky zmeny sa budú diať na jednom mieste, takže na konci nebudete musieť žonglovať s viacerými verziami dokumentov s úpravami od rôznych ľudí.

Odkaz môžete poslať aj cez Messenger, WhatsApp alebo Outlook. Príjemcom sa dokument hneď otvorí v prehliadači, kde ho môžu upravovať.

Jednoducho si zálohujte fotky aj hudbu

Balík Microsoft 365 Personal ponúka 1 TB úložného priestoru. Ak by ste ho chceli zaplniť iba textovými dokumentmi či excelovskými tabuľkami, trvalo by vám to desaťročia. OneDrive je taký veľký, že sa priam ponúka, aby ste ho využili ako cloudovú zálohu pre svoje dáta.

OneDrive sa oplatí stiahnuť do smartfónu, umožňuje totiž automatickú zálohu fotiek, videí aj hudby a prístup k nim z iných zariadení. Na OneDrive sa vám vojde viac ako 166-tisíc fotografií, ktoré dnes spravíte na priemerne drahý smartfón, približne 50 hodín 4K videa alebo 250-tisíc mp3 nahrávok. Svoje súbory tak môžete mať zazálohované na jednom mieste a nebudete na to potrebovať externé disky.

Zamknite súbory do trezoru odtlačkom prsta

Ak chcete mať svoje súbory v bezpečí, využite Osobný trezor. Je to priečinok, do ktorého si môžete odložiť tie najcitlivejšie dokumenty alebo fotografie. Priečinok sa dá otvoriť iba odtlačkom prsta, nasnímaním tváre, PIN kódom alebo kódom, ktorý dostanete cez e-mail či SMS. Microsoft garantuje vysokú ochranu všetkých nahratých súborov. Na prevádzku cloudových služieb totiž využíva vlastné servery.

Outlook vám zorganizuje život

Súčasťou balíka Microsoft 365 je aj Outlook. Mnohí z nás ho poznajú ako program na prácu s e-mailami. Okrem toho je to aj veľmi šikovný pomocník pri organizovaní práce. Ak sa naučíte využívať ho naplno, pomôže vám udržať si prehľad o úlohách, ktoré vás čakajú, a predísť tomu, aby ste na niečo dôležité zabudli.

Z prijatého e-mailu rýchlo vytvoríte plánovanú činnosť, schôdzu alebo úlohu. Všetky tieto funkcie sú vlastne miniaplikácie v Outlooku, ktoré vám ušetria čas pri plánovaní práce. Pripomienky sa vám budú ukladať do kalendára a rovno ich môžete poslať aj ďalším kolegom. Vďaka tomu budú mať všetci prehľad o tom, čo ich čaká a čo je práve prioritou.

Ak potrebujete mať neustály prehľad o tom, čo sa vo vašej firme deje, zdieľať svoju prácu s kolegami a pripájať sa k dokumentom z viacerých zariadení, balík Microsoft 365 Personal vám to umožní. Teraz ho O2 ponúka podnikateľom v cene SMART Paušálu. Ponuka platí pre prvých 1 500 aktivácií. Využite ponuku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nestrácajte čas a energiu. Týchto 5 smartfónov vás poteší rýchlym nabíjaním

Čítaj viac

Menej chrápania, viac čítania: 6 nových appiek, ktoré odporúčame vyskúšať

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac